Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 06.09.2017, 18:39:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Invatatura ortodoxa spune ca din cauza caderii lui Adam oamenii au pierdut harul. Toti oamenii mostenesc urmarile pacatului stramosesc, inca de la nastere, adica pierderea harului. Fara har nimeni nu se putea mantui, de aceea toti mergeau in Iad pana la Iisus. Iisus, prin lucrarea Sa, a dat posibilitatea reprimirii harului, a stergerii urmarilor pacatului stramosesc. Aceasta se face numai prin botez, mantuirea este prin har, nu doar prin fapte.
Aceasta invatatura sta la baza invataturii crestine, nu e o invatatura oarecare sau teologumena. Este scrisa in toate catehismele ortodoxe.

http://www.credo.ro/catehism2.php?q=47
Citez: "In Biserica, iar nu in afara de ea, Domnul nostru Iisus Hristos impartaseste harul Sau mantuitor, prin Duhul Sfant in Sfintele Taine. De aceea numai in Biserica este sigura mantuirea. Caci daca "Hristos este capul Bisericii, trupul sau, al carui mantuitor este" (Efeseni. 5, 23), cum zice cuvantul dumnezeiesc al Sfintei Scripturi, atunci nimeni nu poate sa se impartaseasca de mantuire, daca nu este madular al trupului lui Hristos, adica al Bisericii."

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ant-80555.html
Citez: "Nu, omul nu se poate mantui fara de har (Efes. 2, 8; Ioan 15, 5). Harul ii este de trebuinta omului chiar de la inceput (Ioan 3,5). Harul pune inceputul mantuirii in om, si nu omul prin staruintele sale. Aceasta inseamna ca harul ii vine in dar (Rom. 3, 24), nu pentru oarecare fapte ale sale. inainte de a veni harul, omul nu poate face fapte prin care sa se mantuiasca, sau macar sa induplece pe Dumnezeu sa-i dea harul prin care sa se mantuiasca. Omul poate face anumite fapte bune, dar nu le face asa de statornic si dintr-un cuget asa de curat, incat sa se sfinteasca prin ele si sa se mantuiasca. Omul are libertatea de a face binele si cata vreme e in robia pacatului stramosesc, dar aceasta e o libertate slabita."
Reply With Quote
  #252  
Vechi 06.09.2017, 18:52:32
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Petru I-a zis: Nu-mi vei spăla picioarele în veac. Iisus i-a răspuns: Dacă nu te voi spăla, nu ai parte de Mine.(Ioan 13,8)

Cine stie cum s-ar putea talcui acest verset? O simpla "baita" sa faca asa mare diferenta?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #253  
Vechi 07.09.2017, 11:17:39
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Invatatura ortodoxa spune ca din cauza caderii lui Adam oamenii au pierdut harul. Toti oamenii mostenesc urmarile pacatului stramosesc, inca de la nastere, adica pierderea harului. Fara har nimeni nu se putea mantui, de aceea toti mergeau in Iad pana la Iisus.
nu stiu ce sa zic prietene. Biblia, in parabola bogatului nemilostiv si a saracului Lazar, ne spune ca Lazar cand a murit a fost dus in Sanul lui Avraam (nu in Iad), iar bogatul cand l-a vazut pe Lazar si pe Avraam, acestia nu se aflau in chinuri
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #254  
Vechi 07.09.2017, 11:49:59
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu stiu ce sa zic prietene. Biblia, in parabola bogatului nemilostiv si a saracului Lazar, ne spune ca Lazar cand a murit a fost dus in Sanul lui Avraam (nu in Iad), iar bogatul cand l-a vazut pe Lazar si pe Avraam, acestia nu se aflau in chinuri
Pai Avraam astepta in Iad pe Mantuitorul,iar sanul lui Avraam era ...in alta parte? Ce-ai fi vrut sa zica ca si cei care fac binele ajung si ei in iad desi lucrul asta era adevarat pana la Inaltarea Domnului?Era un lucru temporar.Pilda se refera la consecintele faptelor de pe pamant ca principiu general.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #255  
Vechi 07.09.2017, 12:45:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu stiu ce sa zic prietene. Biblia, in parabola bogatului nemilostiv si a saracului Lazar, ne spune ca Lazar cand a murit a fost dus in Sanul lui Avraam (nu in Iad), iar bogatul cand l-a vazut pe Lazar si pe Avraam, acestia nu se aflau in chinuri
Iisus S-a Pogorat la Iad ca sa-i elibereze pe drepti. Se spune ca primul care a ajuns in Rai a fost talharul de pe cruce. Asta e o invatatura aceptata de toti, nu e nimic de contestat la ea.
Dar bine ca ai amintit de Sanul lui Avraam, ca am vrut sa scriu despre asta in mesajul precedent dar am uitat. Cum am citit si zilele acestea, acela era chiar locasul din Iad unde se duceau dreptii. Era separat de locurile unde erau cei ce erau munciti, cum vedem si din parabola.
Reply With Quote
  #256  
Vechi 07.09.2017, 12:52:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Petru I-a zis: Nu-mi vei spăla picioarele în veac. Iisus i-a răspuns: Dacă nu te voi spăla, nu ai parte de Mine.(Ioan 13,8)

Cine stie cum s-ar putea talcui acest verset? O simpla "baita" sa faca asa mare diferenta?
E exact ce spun si unii protestanti (in special neoprotestantii), care considera botezul doar un simbol, un legamant asemanator taierii imprejur din Vechiul Testament. Ei spun ca doar credinta e importanta, botezul e doar o baie ritualica, un legamant care confirma credinta. Nu au nici conceptul de pacat stramosesc.
Reply With Quote
  #257  
Vechi 07.09.2017, 14:08:37
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Pai Avraam astepta in Iad pe Mantuitorul,iar sanul lui Avraam era ...in alta parte? Ce-ai fi vrut sa zica ca si cei care fac binele ajung si ei in iad desi lucrul asta era adevarat pana la Inaltarea Domnului?Era un lucru temporar.Pilda se refera la consecintele faptelor de pe pamant ca principiu general.
...pana la Inviere si nu pana la Inaltare. Cert este ca dreptii pana la Invierea Domnului nu se chinuiau in locul unde se aflau dupa ce au decedat
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #258  
Vechi 07.09.2017, 14:12:33
Palamist Palamist is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.06.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul

Iisus S-a Pogorat la Iad ca sa-i elibereze pe drepti.

Eu asta cu pogorarea in iad n-o-nteleg.Face parte din dogma oficiala a Invierii sau tine mai degraba de pietismul popular?
Iisus nu a spus ca va cobori in iad ci ca se duce la Tatal:„Unde ma duc eu voi nu puteti veni”.Si:„In casa Tatalui meu multe locasuri sunt.Ma duc sa va pregatesc un loc.”

Ma tem ca pogorarea in iad ar putea fi o reminiscenta din religiile anterioare:cate un zeu sau semizeu mai cobora cateodata in Infern (era greu sa te mai intorci de-acolo).
Reply With Quote
  #259  
Vechi 07.09.2017, 14:13:03
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iisus S-a Pogorat la Iad ca sa-i elibereze pe drepti. Se spune ca primul care a ajuns in Rai a fost talharul de pe cruce. Asta e o invatatura aceptata de toti, nu e nimic de contestat la ea.
Dar bine ca ai amintit de Sanul lui Avraam, ca am vrut sa scriu despre asta in mesajul precedent dar am uitat. Cum am citit si zilele acestea, acela era chiar locasul din Iad unde se duceau dreptii. Era separat de locurile unde erau cei ce erau munciti, cum vedem si din parabola.
asta ar insemna ca Iadul nu este un loc doar de chinuri, ci are si sali de asteptare
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #260  
Vechi 07.09.2017, 14:16:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Palamist Vezi mesajul
Eu asta cu pogorarea in iad n-o-nteleg.Face parte din dogma oficiala a Invierii sau tine mai degraba de pietismul popular?
Iisus nu a spus ca va cobori in iad ci ca se duce la Tatal:„Unde ma duc eu voi nu puteti veni”.Si:„In casa Tatalui meu multe locasuri sunt.Ma duc sa va pregatesc un loc.”

Ma tem ca pogorarea in iad ar putea fi o reminiscenta din religiile anterioare:cate un zeu sau semizeu mai cobora cateodata in Infern (era greu sa te mai intorci de-acolo).
citeste Epistola 1 a Apostolului Petru, cap.3
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie