Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 11.01.2012, 18:13:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

[quote=Lucian008;421531]Daca va rugati intr-o biserica catolica inseamna ca acceptati ca exista mantuire in orice biserica. Daca sunteti de acord cu invataturile ortodoxe asta inseamna lepadare de credinta. Si asta e pacat impotriva Duhului Sfant care nu se iarta.

e o parere gresita. Nu este o invatatura ortodoxa. BO invata ca nu exista mantuire in afara de Biserica.



Stati linistit,sunt doar pareri personale ale unei persoane puse intre ciocanul legii si nicovala iubirii de neam.
Daca ati avea rude de diverse confesiuni,ati intelege feelingul.
Rude cu care ati interectionat si v-au ajutat in devenire...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 11.01.2012 at 18:22:41.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 11.01.2012, 18:40:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu nu stiu daca as putea sa tin post pt ele,deoarece abia tin pt mine,pt pacatele mele.
Chiar și o zi de post, pe care nu ați ține-o altfel (să zicem, într-o marți sau într-o joi din an), dacă ați ține-o cu această intenție și i-ați spune lui Cristos "primește, Te rog, Doamne, postul acesta pentru rudele mele (nume) care au adormit în nădejdea învierii", fiți sigură că ar fi un lucru bineplăcut Lui.

Citat:
Insa as putea sa ma rog pt ei sau sa-i pomenesc chiar la ei in biserica(se fac pomeniri la catolici?)
Desigur că se fac pomeniri la catolici: la cei răsăriteni, se numesc panahide, la cei apuseni recviemuri. Dar, nu ar fi indicat pentru dv să o faceți, fiindcă astfel ați încălca un canon al Bisericii din care faceți parte și ați încuraja relativismul confesional.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #43  
Vechi 11.01.2012, 20:16:14
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul

Stati linistit,sunt doar pareri personale ale unei persoane puse intre ciocanul legii si nicovala iubirii de neam.
Daca ati avea rude de diverse confesiuni,ati intelege feelingul.
Rude cu care ati interectionat si v-au ajutat in devenire...
Aici doar presupuneti. Nu ca ar conta si nu e un lucru cu care sa ma alud, dar ai mei toata viata lor insumat au mers la Biserica de mult mai putine ori decat mine. Expresia din Paste in Craciun se potriveste la perfectie pentru ei. Nu e ca nu calca niciodata la Biserica, dar nu o fac mai des de cateva ori pe an.
Si nu, nu as interactiona cu rudele mele, daca de exemplu ar trece la vreo secta. Daca ar fi catolici ar fi ok, atat timp cat nu discutam despre religie. Daca ar fi sectanti nu as mai vorbi cu ei. E simplu. Nici Hristos nu a fost tolerant: "Cine nu este cu Mine, este impotriva Mea".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 11.01.2012, 20:21:14
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

"Și I-a zis Ioan: „Învățătorule, am văzut pe cineva, care nu merge cu noi, scoțând demoni în numele Tău; și l-am oprit, pentru că el nu merge cu noi“.
Iar Iisus a zis: „Nu-l opriți, că nu e nimeni care să facă o minune în numele Meu și după aceea să poată degrab să Mă vorbească de rău.
Fiindcă cel ce nu-i împotriva noastră e pentru noi.
Că oricine vă va da să beți un pahar de apă în numele Meu, fiindcă sunteți ai lui Hristos, adevăr vă spun că nu-și va pierde răsplata."
Reply With Quote
  #45  
Vechi 11.01.2012, 20:58:16
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
"Și I-a zis Ioan: „Învățătorule, am văzut pe cineva, care nu merge cu noi, scoțând demoni în numele Tău; și l-am oprit, pentru că el nu merge cu noi“.
Iar Iisus a zis: „Nu-l opriți, că nu e nimeni care să facă o minune în numele Meu și după aceea să poată degrab să Mă vorbească de rău.
Fiindcă cel ce nu-i împotriva noastră e pentru noi.
Că oricine vă va da să beți un pahar de apă în numele Meu, fiindcă sunteți ai lui Hristos, adevăr vă spun că nu-și va pierde răsplata."
"Mulți Îmi vor spune în ziua aceea: Doamne, Doamne, oare nu în numele Tău am profețit? și nu în numele Tău demoni am scos? și nu în numele Tău multe minuni am făcut? Și atunci le voi mărturisi: Niciodată nu v'am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine, voi, cei ce lucrați fărădelegea!"
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 11.01.2012, 22:12:48
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Chiar și o zi de post, pe care nu ați ține-o altfel (să zicem, într-o marți sau într-o joi din an), dacă ați ține-o cu această intenție și i-ați spune lui Cristos "primește, Te rog, Doamne, postul acesta pentru rudele mele (nume) care au adormit în nădejdea învierii", fiți sigură că ar fi un lucru bineplăcut Lui.


Desigur că se fac pomeniri la catolici: la cei răsăriteni, se numesc panahide, la cei apuseni recviemuri. Dar, nu ar fi indicat pentru dv să o faceți, fiindcă astfel ați încălca un canon al Bisericii din care faceți parte și ați încuraja relativismul confesional.
si nici nu cred ca e ok ca un non-catolic sa participe si sa pomeneasca la o slujba catolica,cred.
am dreptate?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 11.01.2012, 22:24:37
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
si nici nu cred ca e ok ca un non-catolic sa participe si sa pomeneasca la o slujba catolica,cred.
am dreptate?
La Sfânta Liturghie sunt bineveniți toți, catolici, ortodocși, mahomedani sau atei (Domnul știe că așa m-am convertit eu de la ateism la creștinism, asistând la Sfânta Litughie romano-catolică) dar nu se pot împărtăși decât catolicii care s-au spovedit și sunt fără păcate de moarte pe suflet.

În ritul latin nu există pomelnicele din ritul bizantin.

Liturghia se poate sluji pentru intenția unui credincios, adică pentru rugăciunile sale, care, cred, pot include și mântuirea ne-catolicilor, sau pentru sufletul unui catolic trecut la cele veșnice. Nu știu dacă se poate sluji pentru sufletul unui ne-catolic, poate ne lămurește domnul Dragomir.

În ce privește catolicii de rit bizantin, tot dânsul trebuie să ne lămurească.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 11.01.2012, 23:31:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
În ritul latin nu există pomelnicele din ritul bizantin.
Pomelnice, în sensul de liste de nume care se dau preotului spre a fi citite în diferitele rubrici ale Sf Liturghii (Misse) nu există. Când cineva vrea să pomenească pe altcineva, sau să fie pomenit el însuși ori vreo intenție a sa, procedura este următoarea: se duce la cancelarie în timpul programului cu publicul și vorbește cu preotul care este de serviciu. El precizează dacă dorește o Missă privată, adică o Liturghie oficiată numai pentru el, sau dacă dorește ca el (sau intenția lui, sau altcineva) să fie inclus într-o Liturghie cu intenție colectivă ("Missa pro populo"). Preotul îl programează la o dată și o oră la care petentul poate asista el însuși la Liturghie. Persoanele (sau/și) intențiile se citesc o singură dată, după Ofertoriu (rubrică ce corespunde cu Rugăciunea Punerii Înainte din ritul răsăritean). Se citesc mai întâi intențiile Sf Părinte, apoi ale episcopului și apoi cele private. În final e cam așa:
Preot: "Pentru pacea popoarelor Africii" (intenția Sf Părinte)
Congregație: "Te rugăm, ascultă-ne !"
Preot: "Pentru ridicarea Monseniorului Vladimir Ghica, plecat dintre noi cu faimă de martir, la cinstea altarelor" (intenția episcopului)
Congregația: "Te rugăm, ascultă-ne !"
Preot: "Pentru bun răspuns la examen al servului lui Dumnezeu Mihnea, pentru care săvârșim această Sfântă Jertfă" (intenția privată)
Congregația: "Te rugăm, ascultă-ne !".

Citat:
Liturghia se poate sluji pentru intenția unui credincios, adică pentru rugăciunile sale, care, cred, pot include și mântuirea ne-catolicilor, sau pentru sufletul unui catolic trecut la cele veșnice. Nu știu dacă se poate sluji pentru sufletul unui ne-catolic, poate ne lămurește domnul Dragomir.

În ce privește catolicii de rit bizantin, tot dânsul trebuie să ne lămurească.
În Codex, nu-mi amintesc de vreun impediment canonic. Nu am întâlnit obiecții nici pe teren. Obișnuiesc să trec pe orice pomelnic pentru morți, după cei din familia mea (ortodocși) pe următorii: Carol, Elisabeta, Ferdinand, Maria, Carol, Elena (a căror apartenență la ortodoxie e publică). Nu s-a întâmplat ca preotul să nu citească pomelnicul, deși nu întotdeauna la Vohodul Mare, așa cum aș fi vrut.
Dar nu sunt singurul. E cineva care îl tot pomenește pe Mihai Eminescu.

Pe de altă parte, nu știu ce s-ar întâmpla dacă l-aș pune pe pomelnic pe Martin Luther, să zicem. Sau pe Mahomed. Îmi imaginez că s-ar putea ca preotul să aibă obiecții, ca putând fi pricină de scandal, nu impediment canonic. La urma urmei, dacă Papa Grigore cel Mare s-a putut ruga pentru un păgân anticreștin precum Împăratul Traian, de ce nu ? La urma urmei, homo proposit, Deus disposit.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 11.01.2012 at 23:35:20.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 12.01.2012, 23:29:10
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pomelnice, în sensul de liste de nume care se dau preotului spre a fi citite în diferitele rubrici ale Sf Liturghii (Misse) nu există. Când cineva vrea să pomenească pe altcineva, sau să fie pomenit el însuși ori vreo intenție a sa, procedura este următoarea: se duce la cancelarie în timpul programului cu publicul și vorbește cu preotul care este de serviciu. El precizează dacă dorește o Missă privată, adică o Liturghie oficiată numai pentru el, sau dacă dorește ca el (sau intenția lui, sau altcineva) să fie inclus într-o Liturghie cu intenție colectivă ("Missa pro populo"). Preotul îl programează la o dată și o oră la care petentul poate asista el însuși la Liturghie. Persoanele (sau/și) intențiile se citesc o singură dată, după Ofertoriu (rubrică ce corespunde cu Rugăciunea Punerii Înainte din ritul răsăritean). Se citesc mai întâi intențiile Sf Părinte, apoi ale episcopului și apoi cele private. În final e cam așa:
Preot: "Pentru pacea popoarelor Africii" (intenția Sf Părinte)
Congregație: "Te rugăm, ascultă-ne !"
Preot: "Pentru ridicarea Monseniorului Vladimir Ghica, plecat dintre noi cu faimă de martir, la cinstea altarelor" (intenția episcopului)
Congregația: "Te rugăm, ascultă-ne !"
Preot: "Pentru bun răspuns la examen al servului lui Dumnezeu Mihnea, pentru care săvârșim această Sfântă Jertfă" (intenția privată)
Congregația: "Te rugăm, ascultă-ne !".



În Codex, nu-mi amintesc de vreun impediment canonic. Nu am întâlnit obiecții nici pe teren. Obișnuiesc să trec pe orice pomelnic pentru morți, după cei din familia mea (ortodocși) pe următorii: Carol, Elisabeta, Ferdinand, Maria, Carol, Elena (a căror apartenență la ortodoxie e publică). Nu s-a întâmplat ca preotul să nu citească pomelnicul, deși nu întotdeauna la Vohodul Mare, așa cum aș fi vrut.
Dar nu sunt singurul. E cineva care îl tot pomenește pe Mihai Eminescu.

Pe de altă parte, nu știu ce s-ar întâmpla dacă l-aș pune pe pomelnic pe Martin Luther, să zicem. Sau pe Mahomed. Îmi imaginez că s-ar putea ca preotul să aibă obiecții, ca putând fi pricină de scandal, nu impediment canonic. La urma urmei, dacă Papa Grigore cel Mare s-a putut ruga pentru un păgân anticreștin precum Împăratul Traian, de ce nu ? La urma urmei, homo proposit, Deus disposit.
intrebarea mea este:eu credincios ortodox,ma pot duce la preot catolic sa imi oficieze o massa privata?(ma indoiesc).cum vine:
Preot: "Pentru bun răspuns la examen al servului schismatic al lui Dumnezeu Radu-Alexandru, pentru care săvârșim această Sfântă Jertfă" (intenția privată)?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 13.01.2012, 18:28:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Stati linistit,sunt doar pareri personale ale unei persoane puse intre ciocanul legii si nicovala iubirii de neam.
Daca ati avea rude de diverse confesiuni,ati intelege feelingul.
Rude cu care ati interectionat si v-au ajutat in devenire...
De aceea e bine sa-i ajutam cand sunt in viata, ca dupa aceea nu prea mai avem cum. Eu am rude atee sau care nu merg niciodata la biserica, dar nici nu ii intereseaza, la fel eram si eu cand eram agnostic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
MOASTELE CATOLICE pacatoasa.. Moaste 179 09.12.2016 14:50:58
rude alianta luana Generalitati 13 26.02.2012 02:03:52
rude prin incuscrire flo9_10 Nunta 29 06.01.2012 14:47:08
rude de gradul VI anamariagradinaru Nunta 1 04.04.2011 19:49:58
prieteni si rude rataciti podolski_2 Generalitati 2 27.10.2008 13:23:01