Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.11.2008, 08:46:59
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit Bucuria Craciunului!...

[COLOR=#008000]LEGENDA BRADULUI [/COLOR]

[COLOR=#008000]Demult, tare demult, când picioarele sfinte ale Domnului Iisus mai [/COLOR]
[COLOR=#008000]pășeau pe acest pământ, s-a iscat din senin o furtună, cum nu se mai [/COLOR]
[COLOR=#008000]pomenise. Grindina era cât oul de porumbel, vântul smulgea pietrele din [/COLOR]
[COLOR=#008000]loc, iar cerul se întunecase ca la venirea nopții, măcar că era miez de [/COLOR]
[COLOR=#008000]zi. Iisus Hristos și Sfântul Petre tocmai se aflau atunci pe drum, la [/COLOR]
[COLOR=#008000]marginea unei păduri și au cerut adăpost copacilor, care însă se [/COLOR]
[COLOR=#008000]ascundeau, care mai de care mai zgribuliți și mai înfricoșați. Mândrii stejari [/COLOR]
[COLOR=#008000]și fagi nu au vrut să-i primească la adăpostul lor, pentru că abia își [/COLOR]
[COLOR=#008000]puteau păzi frunzișul bogat de urgia cerurilor - unde să-i mai [/COLOR]
[COLOR=#008000]adăpostească și pe cei doi călători? Merii și perii au spus că trebuie să-și [/COLOR]
[COLOR=#008000]apere fructele, sălciile și plopii s-au făcut că nu-i bagă în seamă și au [/COLOR]
[COLOR=#008000]tăcut. [/COLOR]
[COLOR=#008000]Dintre toți, doar bradul s-a învoit să le ofere adăpost. El a [/COLOR]
[COLOR=#008000]spus: "Fructe mândre pe care să le apăr nu am, frunzișul meu e făcut din [/COLOR]
[COLOR=#008000]ace ascuțite care nu se tem de grindină, oamenii mă ocolesc și mă [/COLOR]
[COLOR=#008000]socotesc nefolositor, dar dacă vreți să-mi cinstiți acoperământul cu prezența [/COLOR]
[COLOR=#008000]voastră, eu vă voi primi cum voi ști mai bine și am să învelesc [/COLOR]
[COLOR=#008000]trupurile voastre cu ramurile mele dese." Zis și făcut. Domnul Iisus și Petre [/COLOR]
[COLOR=#008000]au fost păziți cum nu se poate mai bine de bradul cel vrednic. [/COLOR]
[COLOR=#008000]Apoi, furtuna s-a oprit, iar soarele a răsărit din nou, mândru pe [/COLOR]
[COLOR=#008000]cer. Atunci, ieșind din adăpostul cetinei, Iisus cuvântă astfel către [/COLOR]
[COLOR=#008000]brad: "Dintre toți copacii, tu, bradule, ai fost cel mai vrednic, iar [/COLOR]
[COLOR=#008000]eu, prin voia Tatălui Meu, te voi răsplăti. Fie ca de azi înainte, iarna, [/COLOR]
[COLOR=#008000]tu să nu-ți mai lepezi frunzișul ca ceilalți copaci, ci să-l păstrezi [/COLOR]
[COLOR=#008000]veșnic. Apoi, fie ca acele tale înțepătoare să capete o mireasmă care [/COLOR]
[COLOR=#008000]să-i bucure pe oameni, să le dea putere și să le vindece bolile, astfel [/COLOR]
[COLOR=#008000]încât ei să te prețuiască cum se cuvine. Cât despre lipsa ta de rod, fie [/COLOR]
[COLOR=#008000]ca în miez de iarnă, când toate fructele pământului se vor fi terminat, [/COLOR]
[COLOR=#008000]oamenii să te împodobească și să pună pe ramurile tale toate [/COLOR]
[COLOR=#008000]bunătățile, iar atunci când se vor strânge în jurul tău, ei să se gândească la [/COLOR]
[COLOR=#008000]Mine, pentru că tu ești copacul cel mai drag Mie." Numai ce zise [/COLOR]
[COLOR=#008000]acestea și Cel Sfânt dispăru, împreună cu Petre, într-o geană de lumină. [/COLOR]
[COLOR=#008000]A rămas în pădure însă bradul cel falnic, cu darurile sale [/COLOR]
[COLOR=#008000]nemuritoare, precum și această poveste murmurată de frunzișul copacilor, [/COLOR]
[COLOR=#008000]înfiorați de minunea dumnezeiască.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.11.2008, 08:48:48
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]O, brad frumos / Cu cetina tot verde!...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.11.2008, 08:50:41
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Din an in an...[/COLOR]

[COLOR=green]Din an în an sosesc mereu, [/COLOR]
[COLOR=green]La geam cu Moș Crăciun, [/COLOR]
[COLOR=green]E ger cumplit, e drumul greu, [/COLOR]
[COLOR=green]Da-i obicei străbun. [/COLOR]

[COLOR=green]Azi cu strămosii cânt în cor, [/COLOR]
[COLOR=green]Colindul sfânt și bun. [/COLOR]
[COLOR=green]Tot "Moș" era și-n vremea lor, [/COLOR]
[COLOR=green]Batrânul Moș Crăciun. [/COLOR]

[COLOR=green]E sărbătoare și e joc, [/COLOR]
[COLOR=green]În casa ta acum. [/COLOR]
[COLOR=green]Dar sunt bordeie fără foc [/COLOR]
[COLOR=green]Și mâine-i Moș Crăciun. [/COLOR]

[COLOR=green]Acum te las, fii sănătos, [/COLOR]
[COLOR=green]Și vesel de Crăciun. [/COLOR]
[COLOR=green]Dar nu uita, când ești voios [/COLOR]
[COLOR=green]Române, sa fii bun! [/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.11.2008, 08:51:48
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Deschide poarta, vecine...[/COLOR]

__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.11.2008, 11:10:21
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Astept cu nerabdare sarbatorile de iarna dar,in zilele acelea dupa ce vin de la biserica si ma retrag in camera mea,ma cuprinde o tristete atat de mare
si toate pregatirile si stradania de a face aceste zile speciale mi se pare inutila si chiar ridicola!
Stiti cati oameni sunt tristi de sarbatori??
Si nu pentru ca nu au ce pune pe masa.Acestia sunt alta categorie.
Ci pur si simplu pentru ca prea ne straduim sa fim mai veseli si mai fericiti decat suntem de fapt.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.11.2008, 12:06:27
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Astept cu nerabdare sarbatorile de iarna dar,in zilele acelea dupa ce vin de la biserica si ma retrag in camera mea,ma cuprinde o tristete atat de mare
si toate pregatirile si stradania de a face aceste zile speciale mi se pare inutila si chiar ridicola!
Stiti cati oameni sunt tristi de sarbatori??
Si nu pentru ca nu au ce pune pe masa.Acestia sunt alta categorie.
Ci pur si simplu pentru ca prea ne straduim sa fim mai veseli si mai fericiti decat suntem de fapt.


S-a facut un studiu si a rezultat cum ca noi ,romanii suntem un popor trist fata de alte popoare,nu suntem singurii .Asta vad si eu,romanii nu sunt optimisti,glumeti,foarte deschisi si de aceea nu avem o stare prea buna.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.11.2008, 13:54:24
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Imi place nespus de mult Sarbatoarea Craciunului,poate cel mai mult dintre toate,cu toate ca sarbatoarea Invierii este cea mai importanta.Chiar daca unii denigreaza traditia si sarbatorirea cu fast a Craciunului(Mos Craciun),ea se completeaza foarte frumos cu cea a Nasterii Domnului.Pana la urma este vorba de sarbatoarea cadourilor si-a bucuriei,asemenea ni s-a dat si noua bucuria Nasterii Domnului,cel mai mare "cadou" pentru Mantuirea noastra.
Este vorba de lumina,de culoare,de bucurie si speranta.Totul este frumos,si bradutul si ghirlandele inconjurate de lumini,si Slujba de la Biserica si sarbatoarea Nasterii.
Este atat de frumos,ca nu merita sa fim tristi pentru nimic in lume,atata timp cat existam si ni s-au dat toate acestea.
Daca vorbim de tristete de sarbatori praznuite cu pace,ce sa mai vorbim despre timpul de razboi?Suntem lasi si nemultumiti...poate ca de aceia suntem si tristi.
Anul trecut,si acum doi ani mi-am petrecut sarbatorile Craciunului absolut singura,adica fara sot ori familie,insa cu doi ingerasi absolut minunati si galagiosi,ca nu aveam timp sa ma intristez.Cu doi pui mici de oameni,care prin zambetul lor iti aduce in suflet certitudinea frumoasului si-a minunatului sens pamantean.Am ascultat colinde,mi-am impodobit casuta...si m-am bucurat ca exist,dar mai ales ca ni s-a dat speranta acestei existente prin Nasterea Mantuitorului.
Pacat ca multi isi ineaca tristetea in alcool,si abuzeaza de acesta direct proportional cu desconsiderarea de sine...si nu mai sunt tristi,ci mai degraba veseli,dureros de veseli,fiindca nu-i decat formal.
Am adunat atatea sensuri existentei noastre,sarbatorilor,si mediului nostru inconjurator,sensuri atat de superficiale si de efemere,incat am uitat ceea ce este mai important,sensul vital,acela ca existam,ca suntem izbaviti prin cunoasterea Divinitatii,faptul ca suntem relativ sanatosi,ca ne este minte intreaga in cap.Astea sunt foarte importante,iar percepandu-le ca atare nu ai cum sa nu fii fericit.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.11.2008, 16:56:23
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Apropos!,ma ajuta cineva sa fac un referat la franceza?Trebuie realizat cat mai simplu(fara expresii pompoase),despre sarbatoarea Craciunului descrisa de o persoana,in cadrul careia se simte minunat.Trebuie sa fie in limba franceza........sincer!,prefer japoneza!
Multumesc!,Ory
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.11.2008, 17:12:37
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Smile

ce ma bucur, cand vin sarbatorile...sa ne bucuram macar de ele
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.11.2008, 17:56:28
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu deja am in suflet emotia Craciunului....si m-a prins boala de ascultat colinde.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bucuria lumeasca jenica Pocainta 17 22.11.2011 02:39:04
Bucuria postului Marius22 Generalitati 22 21.06.2011 21:54:21
Bucuria crestinului Rodica50 Intrebari utilizatori 1 27.03.2011 00:14:21
Bucuria crestina NECTARIE Generalitati 8 06.01.2011 19:54:50
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 02:00:06