Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 26.11.2006, 13:00:52
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500
Cred ca o iubita m-ar putea salva... Sau macar sa fiu si eu cineva (de ex. sa scriu articole intr-un ziar sau o revista), sa reusesc sa salvez de la disparitie cladiri vechi din Bucuresti (iubesc vechiul Bucuresti)...
Eu nu cred...:D Stiu cum te simti, abia am trecut si eu printr-o astfel de criza. Stii de ce ai nevoie? De dragostea lui Dumnezeu. Ai nevoie ca Dumnezeu sa-ti daruiasca dragostea Sa si vei vedea ca nu vor mai exista necazuri. Su necazurile pe care le ai nu le vei mai vedea ca necazuri.

Imi pare rau de tine ca vad ca nu asculti sfaturile nimanui ( mai ales pe ale mele :) ). Te incapatanezi sa traiesti cu gandul tau cu dorinta ta de a iubi o fata. Mai lasa omule fetele in pace. Tu te inchizi in iadul tau si cat timp nu vrei sa iesi Dumnezeu nu poate face nimic.

Ii o chestie pe care am auzit-o de la par. Constantin Necula despre unii oameni care nu-si pot gasi perechea. In cuvintele mele parintele a spus ca unii oameni isi fac un chip pe care sa-l aiba persoana iubita ( nu faci si tu la fel, nu stabilesti un chip sufletesc ? ) si asa ca atat timp cat vor trai cu acest idol nu vor putea gasi pe nimeni. Ceea ce trebuie sa faci si tu. Sa renunti la chipul pe care il ai in minte. Poate a fost o fata de care te-ai indragostit si te astepti sa intalnesti pe cineva exact la fel. Ti-ai facut idolul.

Cauta un duhovnic si spune-i tot. Bate-l la cap tot timpul si nu-l lasa. Daca nu te mai vrea ca ucenic du-te la altul. Cred ca-s destui preoti in orasul in care esti. Dar nu trai singur. Si cel mai important: "COBOARA DIN TURNUL IN CARE TE-AI INCHIS!!! ca sa poata Dumnezeu sa te ajute.:D Daca tu nu faci nimic Dumnezeu n-a sa te forteze sa iesi din deznadejdea ta. Dumnezeu nu forteaza pe mine. Imi pare rau din toata inima ca te-ai incuiat intr-o inchisoare si nu mai stii sa iesi. Daca ai face o sfortare sa renunti la egoismul tau, sa renunti la dorintele tale atunci Dumnezeu imediat ar veni si te-ar scoate din deznadejde. Dar pentru cineva ca tine care nu stie sa mai iasa din iadul tau ai nevoie de un duhovnic.

Dumnezeu sa te ajute!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 26.11.2006, 13:01:01
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500
Cred ca o iubita m-ar putea salva... Sau macar sa fiu si eu cineva (de ex. sa scriu articole intr-un ziar sau o revista), sa reusesc sa salvez de la disparitie cladiri vechi din Bucuresti (iubesc vechiul Bucuresti)...
Eu nu cred...:D Stiu cum te simti, abia am trecut si eu printr-o astfel de criza. Stii de ce ai nevoie? De dragostea lui Dumnezeu. Ai nevoie ca Dumnezeu sa-ti daruiasca dragostea Sa si vei vedea ca nu vor mai exista necazuri. Su necazurile pe care le ai nu le vei mai vedea ca necazuri.

Imi pare rau de tine ca vad ca nu asculti sfaturile nimanui ( mai ales pe ale mele :) ). Te incapatanezi sa traiesti cu gandul tau cu dorinta ta de a iubi o fata. Mai lasa omule fetele in pace. Tu te inchizi in iadul tau si cat timp nu vrei sa iesi Dumnezeu nu poate face nimic.

Ii o chestie pe care am auzit-o de la par. Constantin Necula despre unii oameni care nu-si pot gasi perechea. In cuvintele mele parintele a spus ca unii oameni isi fac un chip pe care sa-l aiba persoana iubita ( nu faci si tu la fel, nu stabilesti un chip sufletesc ? ) si asa ca atat timp cat vor trai cu acest idol nu vor putea gasi pe nimeni. Ceea ce trebuie sa faci si tu. Sa renunti la chipul pe care il ai in minte. Poate a fost o fata de care te-ai indragostit si te astepti sa intalnesti pe cineva exact la fel. Ti-ai facut idolul.

Cauta un duhovnic si spune-i tot. Bate-l la cap tot timpul si nu-l lasa. Daca nu te mai vrea ca ucenic du-te la altul. Cred ca-s destui preoti in orasul in care esti. Dar nu trai singur. Si cel mai important: "COBOARA DIN TURNUL IN CARE TE-AI INCHIS!!! ca sa poata Dumnezeu sa te ajute.:D Daca tu nu faci nimic Dumnezeu n-a sa te forteze sa iesi din deznadejdea ta. Dumnezeu nu forteaza pe mine. Imi pare rau din toata inima ca te-ai incuiat intr-o inchisoare si nu mai stii sa iesi. Daca ai face o sfortare sa renunti la egoismul tau, sa renunti la dorintele tale atunci Dumnezeu imediat ar veni si te-ar scoate din deznadejde. Dar pentru cineva ca tine care nu stie sa mai iasa din iadul tau ai nevoie de un duhovnic.

Dumnezeu sa te ajute!
Reply With Quote
  #73  
Vechi 27.11.2006, 12:36:20
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500
Cred ca o iubita m-ar putea salva... Sau macar sa fiu si eu cineva (de ex. sa scriu articole intr-un ziar sau o revista), sa reusesc sa salvez de la disparitie cladiri vechi din Bucuresti (iubesc vechiul Bucuresti)...
Spui ca vrei sa fii iubit si apreciat. In ochii lui Dumnezeu ai o valoare inestimabila. Si eu iubesc Bucurestiul vechi, si imi pare rau ca se construieste aiurea. Nimeni nu ne orerste sa ne bucuram de cladirile frumoase care au ramas.
Draga Stefan, tu esti o persoana sensibila, bolnava chiar. Problemele pe care le pui sunt duar pretexte ale nefericirii tale. Ingrijeste-te bine, hraneste-te sanatos, dormi bine, plimba-te prin aer curat, fa gimnastica. stii cum ziceau latinii:Mens sana in corpore sano. Vei depasi boala aceasta, ai putina rabdare si nu te mai gandi la prostii.
Dumnezeu este alaturi de tine!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 28.11.2006, 22:39:42
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Ma simt mai bine acuma... sper sa tina!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 29.11.2006, 14:51:14
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Ma bucur si ma voi ruga Bunului Dumnezeu sa te simti bine mereu!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 07.12.2006, 01:20:13
SCORPIUS SCORPIUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2006
Mesaje: 20
Implicit

Stefaneee ! zi-mi si mie ce medicamente ti-a prescris psihiatrul.
Eu stiu din proprie experienta ca, "chimia" te poate in paradis
sau in iad, la figurat bineinteles.
si zi-mi si mie pe ce data te-ai nascut, printre altele sunt
pasionat si de astrologie(sper sa nu-mi sara "crestini" in cap:cool:) .
Daca nu vrei sa spui pe forum spune-mi intr-un mesaj privat.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 08.12.2006, 11:24:47
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Lasati-l ,oameni buni, sa isi faca tratamentul. Si eu am avut probleme psihice, stiu ca nu este bine sa faci abuz de medicamente psihotrope, dar acestea te mai si ajuta in situatie de criza. Nu-l mai zapaciti, trebuie ajutat cu ceva. Si eu am luat medicamente multe, ce nu imi facea bine ii spuneam medicului si imi schimba doctoriile. Si acum mai iau un neuroleptic, foarte purtin cantitativ. Numai bine!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 01.02.2007, 16:28:01
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Imi pare rau din anumite puncte de vedere, dar m-am hotarat: vreau sa mor. Am decis sa spun asta pentru ca vreau sa ma asculte cineva cand ma plang de una si de alta.
Motive:
- verisoara mea draga zice ca se intalneste cu mine de ceva timp, dar nu se intalneste. Sta la Puiul ei; sa-l prajeasca si sau sa-l faca shaorma; pe varul ei n-o sa-l mai vada niciodata - a vrut-o, o s-o aiba
- mama e mai tot timpul ocupata cu serviciul. Vrea sa adune bani ca sa ne faca bine, dar vreau si eu, ca un copil idiot ce poate sunt sa aud si eu glasul mamei. Oricum, n-o sa mai cheltui banii aiurea si n-o sa mai fac dezordine si mizerie
- am ratat un examen la facultate care era restanta a 3-a oara; oricum sunt in anul suplimentar
- locul unde lucrez e destul de comod, dar iau putini bani. Am cautat ceva mai bun, dar n-am gasit si nici nu mai am chef sa caut
- incerc sa creez ceva frumos (literatura), dar nu-mi iese. Altii scriu porcarii si le iese
- nimeni nu-si prea aminteste de mine. As vrea sa mai aud de colegi din liceu, prima facultate - la care am renuntat ca prostul... Si nu mai am chef ca numai eu sa sun
- si era important, dar e ultima: nu am si eu o fata care sa mai ia in barte, sa ma mangaie pe suflet, s-o iau in barte si sa-i spun cat de mult o iubesc, sa stea langa mine cand invat. De 8-9 ani vreau si eu pe cineva. Altii isi gasesc de la 12-13 ani pe cineva si eu am niste neorociti de 24.

Nu o fac azi, dar iau eu un pumn de medicamete intr-o zi cand o sa fiu singur pentru mai mult timp. De data asta o sa iau destule, ca sa fiu sigur ca nu mai scap cu viata. Toti isi vor da seama ca am fost un baiat bun debea dupa ce n-o sa mai fiu... ??? Oricum, in Iad n-o sa mai am speranta ca o sa intample ceva bun, asa cum am sperante desarte acuma.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 01.02.2007, 16:29:54
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Ah, soi era sa uit de anumite obiecte sau chestii ale tehnicii care o sa dispara si care inca imi aminteau de vremurile frumoase. Incetul cu incetul o sa am din ce in ce mai putine bucurii... :dontgetit:
Reply With Quote
  #80  
Vechi 01.02.2007, 18:11:30
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Sfintii parinti ne spun:"Prin rai Te-am pierdut,prin iad Te regasim!"Nu as vrea sa fie la mine ori la cineva iadul sinuciderii...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Politistii romani se sinucid pe capete !!! guardian knight Generalitati 65 28.06.2014 23:34:11