Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.07.2008, 00:11:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

In cartea lui Iov 38, 31-33, Dumnezeu ii spune: "Poți tu să legi cataramele Pleiadelor sau să deznozi lanțurile Orionului? Poți tu să scoți la vreme cununa Zodiacului și vei fi tu cârmaci Carului Mare și stelelor lui? Cunoști tu legile cerului și poți tu să faci să fie pe pământ ceea ce este scris în ele?"

Deci exista un destin al fiecarui om in linii mari si al lumii la modul general vorbind, scris in stele. Exista Zodiac, de la Dumnezeu pentru noi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.07.2008, 08:07:39
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
In cartea lui Iov 38, 31-33, Dumnezeu ii spune: "Poți tu să legi cataramele Pleiadelor sau să deznozi lanțurile Orionului? Poți tu să scoți la vreme cununa Zodiacului și vei fi tu cârmaci Carului Mare și stelelor lui? Cunoști tu legile cerului și poți tu să faci să fie pe pământ ceea ce este scris în ele?"

Deci exista un destin al fiecarui om in linii mari si al lumii la modul general vorbind, scris in stele. Exista Zodiac, de la Dumnezeu pentru noi.
Aici ai dreptate,lucrurile sunt de necontestat.Si eu,care cand ascultam horoscopul ma suparam ca mi se potriva perfect tot timpul,cand am citit la IOv,am vazut ca nu este nici o greseala.Bine,unii ortodcsi nu sunt de acord,insa sa stiti ca zodiacul nu este citire in stele,nu este vrajitorie,este stiinta pura.Adica poti lega caracteristicile vietii omului ,in functie de miscarea planetelor,nu este nimic iesit din comun.Daca ascultati horoscopul veti vedea ca de fapt acolo,sunt prezentate anumite tendinte ale omului.va spun sincer,eu nu credeam de loc in asa ceva,dar intr-o zi,un prieten mi-=a citi horoscopul in acea zi,si era exact ce mi se intampal mie,dar exact.Acum,ca or fii si impostori,nu zic ba.dar cei care respecta legile miscarii planetelor,si legatura acestora cu caracteristicile omului,nu fac nimic rau.oricum,eu nu ascult horoscopul deloc,insa cateodata imi place sa-l citesc de pe net.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.07.2008, 08:26:39
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

NU !!

Leviticul 19:26. Sa nu mancati cu sange; sa nu vrajiti, [color=red]nici sa ghiciti. [/color]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.07.2008, 08:32:57
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

cununa Zodiacului = o stea
ce este scris in ele = mecanismul lor

Deuteronom 18
10. Sa nu se gaseasca la tine de aceia care trec pe fiul sau fiica lor prin foc, [color=red]nici prezicator, sau ghicitor, sau vrajitor, sau fermecator,[/color]
11. Nici descantator, nici chemator de duhuri, nici mag, nici de cei ce graiesc cu mortii.
12. [color=blue]Caci uraciune este inaintea Domnului tot cel ce face acestea[/color], si pentru această uraciune ii izgoneste Domnul Dumnezeul tau de la fata ta.
13. Iar tu fii fara prihana inaintea Domnului Dumnezeului tau;

Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.07.2008, 08:45:24
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Deuteronom 18:14. Caci popoarele acestea, pe care le izgonesti tu, asculta de [color=red]ghicitori si de prevestitori[/color], iar [color=green]tie nu-ti ingaduie aceasta Domnul Dumnezeul tau.[/color]

4 Regi 17:17. Si au trecut pe fiii lor si pe fiicele lor prin foc, [color=blue]au ghicit[/color] si au vrajit si s-au apucat sa faca lucruri netrebnice in ochii Domnului si sa-L [color=maroon]manie[/color].

Ieremia 27
9. Iar voi sa nu ascultati pe proorocii vostri, pe ghicitorii vostri, pe visatorii vostri, pe vrajitorii vostri si pe-ai vostrii [color=red]cititori de stele[/color] care va zic: "Nu veti sluji regelui Babilonului",
10. [color=red]Ca acestia va prezic minciuna[/color], ca sa va departeze din tara voastra si ca Eu sa va izgonesc, ca sa pieriti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.07.2008, 10:23:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Deuteronom 18:14. Caci popoarele acestea, pe care le izgonesti tu, asculta de [color=red]ghicitori si de prevestitori[/color], iar [color=green]tie nu-ti ingaduie aceasta Domnul Dumnezeul tau.[/color]

4 Regi 17:17. Si au trecut pe fiii lor si pe fiicele lor prin foc, [color=blue]au ghicit[/color] si au vrajit si s-au apucat sa faca lucruri netrebnice in ochii Domnului si sa-L [color=maroon]manie[/color].

Ieremia 27
9. Iar voi sa nu ascultati pe proorocii vostri, pe ghicitorii vostri, pe visatorii vostri, pe vrajitorii vostri si pe-ai vostrii [color=red]cititori de stele[/color] care va zic: "Nu veti sluji regelui Babilonului",
10. [color=red]Ca acestia va prezic minciuna[/color], ca sa va departeze din tara voastra si ca Eu sa va izgonesc, ca sa pieriti.
Scrie negru pe alb: "Cunosti tu legile cerului si poti tu sã faci sã fie pe pãmânt ceea ce este scris în ele?"

Aici nu e vorba despre dat in carti, ghioc, bobi si alte dracii. Nu e posibila interventia diavolului in Creatia lui Dumnezeu. E stiinta astrologiei, care a fost si este verificata si ras-verficata de N-shpe neamuri si popoare, in atatea milenii. De necontestat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.07.2008, 10:45:00
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Cred ca atunci cand zice "poti tu sã faci sã fie pe pãmânt ceea ce este scris în ele?"
se refera la flux , reflux si alte fenomene materiale.
Iata cum zice Sfantul Ioan Damaschinul la Dogmatica sa:
"Iar luna strabate cele douasprezece zodii in fiecare luna, deoarece este mai joasa si trece prin ele mai repede. Caci dupa cum daca vei face un cerc inauntru altui cerc, cercul dinauntru va fi mai mic, tot astfel si drumul lunii, care este mai joasa, este si mai mic si se termina mai iute. Elinii spun ca prin rasaritul, apusul si prin conjunctia acestor stele, a soarelui si a lunii, se conduc destinele noastre. Cu aceasta se ocupa astrologia. Dar noi sustinem ca ele sunt semne de ploaie, de seceta, de frig, de caldura, de umezeala, de uscaciune, de vanturi si de alte asemenea, dar nici intr-un caz semne ale faptelor noastre, caci noi am fost facuti liberi de creator si suntem stapanii faptelor noastre. Daca facem toate din cauza miscarii stelelor, facem cu necesitate ceea ce facem: iar ceea ce se face cu necesitate nu este nici virtute, nici viciu. Iar daca nu am dobandit nici virtute, nici viciu, atunci nu suntem vrednici nici de laude, nici de pedepse."

Deci la Iov se zice de ceea ce este pe pamant referindu-se la ploaie,frig,seceta,flux,reflux,caldura etc.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.07.2008, 10:55:02
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sfantul Ioan Damaschinul zice asa ca era om smerit si respecta si invatatura elinilor.
Insa de fapt zodiac este constituit pe niste principii irationale de o intuitivitate absurda.
De exemplu daca Marte se vede rosu de aici s-a tras concluzia ca cei nascuti se zice sub influenta planetei Marte ar fi violenti etc.
De asemenea s-a zis si planeta Marte influenteaza razboaiele - alta aberatie.
Biserica Ortodoxa ar trebui sa faca o revizuire a doctrinei sale in lumina noilor descoperiri stiintifice despre materie.
Nu referitor la slujbe.

Ci referitor la faptul ca unele invataturi sunt absurde in ziua de astazi - de exemplu nu poti sa sustii in continuare asa cum scrie la Dogmatica si la Hexameiron despre creatia vazuta.
(acum se stie foarte clar ca Pamantul este sferic, ca se invarte in jurul Soarelui etc.)
Sfantul Ioan Damaschinul si Sfantul Vasile cel Mare luasera acelea din ceea ce se stia pe vremea lor referitor la creatia vazuta.

Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.07.2008, 11:10:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Se stie ca luna are influenta gravitationala vizibila asupra apelor, clar. Dar nu-mi spune ca stelele influenteaza calitatea climei pe pamant, fizic vorbind (exceptand soarele, desigur).

Nu uita ca sfintii au fost si ei oameni, ca au facut greseli. Chiar si cei cu greutate, nu poti sa negi asta. Deci unele lucruri pot fi contestate, de ce nu?

Dar fiecare crede ce vrea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.07.2008, 11:20:05
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
Scrie negru pe alb: "Cunosti tu legile cerului si poti tu sã faci sã fie pe pãmânt ceea ce este scris în ele?"
Textul acesta se refera simplu:

Poti tu sa copiezi pe pamant mecanismul (atractie gravitationala rotatia planetelor in jurul soarelui si in jurul axei) ce guverneaza astrele ceresti? Este vorba daca poti sa faci o macheta care sa copieze legile cosmice.

[color=red]scris in ele = legile de mecanica, fizica, chimie ale corpurilor ceresti[/color]

Nu este absolut nici un fel de legatura cu mama Omida aici.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Zodiacul in pictura bisericeasca costel Pictura si Sculptura Bisericeasca 8 25.07.2012 12:28:01