Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 28.11.2007, 00:04:43
panaghia panaghia is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

DESPRE POST
Postul sta nu numai in a manca rar ,ci in a manca putin;si nu numai in a manca odata,ci in a nu manca mult.Nechibzuit este postitorul care asteapta pana la ceasul mesei ca atunci sa se dea mancatului cu nesat atat cu trupul ,cat si cu mintea"
"Noi,cei traitori pe pamant,mult am ratacit de la calea mantuitoare.Il maniem pe Domnul si prin netinerea sfintelor posturi-acum crestini dezleaga la carbe si in sfintele paresimi,si in orice post,miercurile si vinerile nu le tin.In vreme ceBiserica are pravila:cei ce nu tinsfintele posturi si toate miercurile si vinerile din an,mult pacatuiesc."
Reply With Quote
  #42  
Vechi 28.11.2007, 05:16:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de partenie
este o mare tulburare printre crestini, in legatura cu zilele in care se mananca peste in postul craciunului.Uniim merg dupa tipicul Sf Sava ,iar altii dupa tipicul Bisericii COnstantinopolului. Ce sfat imi dati?
:) eu una ma uit in calendar (am din acela de buzunar, mi-l trimit prietenii din Ro) si iau de bun ce scrie acolo, cand se da dezlegare la peste.

dar poate ca tu cauti un altfel de sfat, insa eu una nu ma pricep la tipicurile astea asa ca poate ne spui mai multe, poate mai sunt si altii nestiutori ca mine si ar vrea sa afle.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 30.11.2007, 22:49:38
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Frate Partenie, iata Tipicul Sfantului Sava cu prrivire la Postul Craciunului. "Deci suntem datori în aceste 40 de zile să păzim în fiecare săptămână, trei zile postindu-le fără untdelemn și vin: Luni, Miercuri și Vineri. Iar dacă se va întâmpla vreun Sfânt mare în aceste zile întru Pomenirea lui dezlegăm și facem Praznic pentru dragostea Sfântului. Adică în ziua a 16-a, a 23-a și a 30-a ale lunii Noiembrie. Și în zilele 4,5,6, 9, 17 și 20 ale lunii Decembrie. Dacă aceste zile se vor întâmpla Marți sau Joi atunci mâncăm pește iar dacă va fi Luni, Miercuri sau Vineri dezlegăm numai la untdelemn și vin, iar pește nu mâncăm în afară de faptul dacă se va întâmpla să fie Hramul Bisericii. Deci dacă se va întâmpla Hramul vreunui Sfânt dintre aceștia în mănăstire atunci dezlegăm la pește și la vin în orice zi ar cădea. Iar la Sărbătoarea Intrării Născătoarei de Dumnezeu în Biserică, în orice zi se va îtâmpla, chiar dacă va fi Miercuri sau Vineri dezlegăm și la pește. Iar unele Tipice de la ziua a 9-a a lunii Decembrie poruncesc să postim și la pește, să nu mai facem nici un fel de dezlegări, în afară de Sâmbătă și Duminică și de va fi Hramul vreunui Sfânt (când se dezleagă) Iar din ziua a 20-a până în ziua a 25-a lunii Decembrie chiar de va fi vreun Sfânt , în ziua de Sâmbătă și Duminică nu mâncăm pește".
Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.12.2007, 00:29:37
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin
Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
sper sa veniti si cu idei de mancaruri sau cu rugaciuni care se citesc in post

pentru toti iubitorii de mancaruri de post, puteti vizita blogul fiicei mele, care nu de mult a scanat o carticica cu mancaruri de post, pagina cu pagina pe diverse categorii culinare si o gasiti si-n format PFD. DOAMNE AJUTA ! si pofta buna in acest post ( de fapt destul de leger ), al Nasterii Domnului Iisus Hristos. Cu mult drag,icamilin
[link=http://savalaura.blogspot.com/]
Reply With Quote
  #45  
Vechi 01.12.2007, 00:51:14
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Rog frumos ( pe cineva din administratia forumului ) sa stearga ultimele doua dubluri, am incercat sa intru pe linkul afisat si nu l-am putut accesa, am facut ceva incercari si se pare ca nu merge. Va rog sa ma iertati! Cine e curios sa vada cartea cu retete de post sa incerce sa dea linkul separat. Lectura placuta si s-aveti parte numai de bucurii duhovnicesti. DOAMNE AJUTA! cu mult drag,icamilin
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Craciunului daniil96 Generalitati 68 18.11.2016 01:44:18
Postul Craciunului Anca-Miha Postul 305 21.11.2014 23:09:46
Postul Craciunului nu trebuie falsificat Chiorean_Eugen_Petrisor Intrebari utilizatori 15 20.11.2012 12:38:53
Postul Craciunului eduardd Craciunul - Nasterea Domnului 22 11.11.2009 20:35:19