Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 12.05.2009, 21:06:22
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

...

da , care e problema ? " sa se pocaiasca pe lumea aialalta " , ce e gresit in asta ? mai ales chestie de dogmatica ... acu sa nu crezi ca iti vorbesc suparat , nu , sunt chiar amuzat ...

stiu ce vrei sa zici si ce anume te contrariaza , dar de aia ma si amuz , ca nu stii ca omu se poate pocai si pe cealalta lume ...

eu te intreb : poate un om de pe cea lume sa devina din pacatos in sfant si sa se mantuiasca ? un ortodox de exemplu ? daca da cum poate asta fara pocainta ??? ca eu stiu ca fara pocainta nu ai cum sa indrepti in tine nici macar cel mai mic gand rau ...

nu te contraria ! biserica intr-adevar zice ca pe cea lume nu exista pocainta , insa acest cuvant nu trebuie luat asa ad literam , ca daca ar fi asa , atunci saracii oameni ar fi total nedreptatiti , ca unii din cei care nu au auzit de ortodoxie pe asta lume ar fi foarte nedreptatiti ca din cauza asta ar trebui sa se duca pe cea lume in iad si nar mai scapa niciodata de acolo ... hahahaha ... asta nu e adevarat ... + ca si biserica recunoaste ca sufletele pe cea lume se mai indreapta , ba chiar pentru rugaciunile sfintilor si ale bisericii ... ei , explicatia e asta : pe cea lume exista pocainta , insa acolo pocainta e mult mai grea ; pentru ca , daca aici nu te-ai pociat tu avand si carti sfintie , si preoti , si biserica , si oameni care sa te sfatuiasca , apoi pe cea lume , unde nu mai ai nici carti nici biserica , nici oameni sa te sfatuiasca , nici preoti la care sa te potyi duce cand vrei tu , ca in iad nu exista nimic din acestea , ei , cum ai sa te pocaiesti in aceste conditii ??? de aia zice biserica ca pe cea lume nu mai este pocainta , nu ca nu ar mai fi propriu-zis , ci zice asa din cauza ca e muuuult mai greu sa se mai pocaiasca cineva dincolo ... aici ai toate sursele de informare si nu vrei sa te pocaiesti , apoi dincolo neavand nimic ai sa te pocaiesti ? cum ???!!!

normal ca e mult mai greu sa te pocaiesti dincolo caci nu ami ai nici o sursa de informare ! insa la drept vorbind dincolo exista altceva : durere ... aici nu te doare cand pacatuiesti , insa dincolo te doare al dracului de tare orice gand pacatos , si atunci apare ceva nou : o maaaaare dorinta de pocainta la tot pacatosu !!!

insa biserica zice ca nu mai e pocainta ca sa ne sperie nitel si ca sa ne atraga atentia asupra unui maaare adevar : dincolo nu mai ai carti si preoti si biserica si oameni sa te sfatuiasca spre bine , nu mai ai nimic bun din care sa te poti inspira ... asta e marea dilema ...

singura sansa pe cea lume este sa te rogi la sfinti sa te scoata din iad ; si la durerea ce ta ataca dintr-o data in iad , apoi normal ca iti vine o maaare pofta de rugaciune ... hahahhahaha ... insa celor pacatois le vine pe de alta parte destul de greu a se ruga ; mai ales ca si pe sfinti , cand ii ataca deznadejdea se observa ca abia abia , cu foarte mare greutate mai aveau puterea sa mai scoata un cuvintel de rugaciune ( vedem la sf siluan ) ... dapai unui pacatos plin de toti dracii si iadu , cum o sa se mai roage el in deznadejdea care il cuprinde acolo in iad , deznadejde de care nici macar cu imaginatia cea mai bogata nu ne putea face nici cea mai mica idee despre cat de mare e !!!!!! e fooooarte greu sa te mai mantuiesti pe cea lume , asta e adevarul ... fooooooooooooooooarte greu ... insa nu imposibil ...

mai pune si ispitele din rugaciune : iti apare dracu in chip de Hristos si iti zice ca a venit sa te slaveze ? sfintii au cazut uneori in inselarea asta si s-au inchinat diavolului ! apoi , un pacatos , in iad nu are cu atata mai multe sanse sa faca pasu gresit spre asa ceva ? ba da ! deci , iata inca un mare obstacol in calea mantuirii de dincolo care ii apasa pe papatosii cei din iad ... si cate alte dracovenii nu ar mai fi in iad care nu ni le putem ni imagina si inchipui ... astea ar fi doar cateva ...

deci in concluzie : pocainta exista si dincolo , insa e muuult mai grea si mai dureroasa ... muuult , incat biserica aproximeaza ca nu mai est epocainta dincolo ... asa vazut de sus , intr-adevar sansele is prea mici ca sa te mai pocaiesti dincolo ; insa , in adevar , se mai intampla sa mai fie scos si cate un suflet din iad , de sfintii din rai ... si cu rugaciunile celor de pe pamant care se roaga pentru morti ...
Reply With Quote
  #122  
Vechi 12.05.2009, 21:16:07
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Te rog sa nu jignesti mai ales fara sa cunosti. Cati ortodocsi convertiti ai intalnit tu?

Eu nu mai citesc toate mesajele tale. Daca altii au rabdare.. Improsti cu noroi in fiecare.
Imi pare rau, esti un exemplu graitor pentru ce ziceam la puntul 1. Nu stiu cum e trairea ta in rest si as dori sa o cred buna, dar la vorbe esti dur si faci rau.

Sotul meu este ortodox trecut la ortodoxie de 20 de ani si este un om foarte credincios. Eu stau in occident. Dupa tine sunt casatorita cu un diavol si traiesc printre indraciti. Ai tot dreptul sa crezi asta dar ai putea sa te abtii sa o spui aici in public. "


nu mai citi mesajele mele , nu ma supar ...

caderea ortodoxiei va veni tocmai din cauza ca am primit din occident tot felul de " convertiti " care nu sunt reali convertiti , ci doar aduc sminteala in biserica si slabesc rau de tot biserica ... apoi al doilea mare rau cu occidentul este ca episcopii nostri s-au format acolo , si asta a fost un dezastru pentru ortodoxie ...

bun ...
Reply With Quote
  #123  
Vechi 12.05.2009, 21:38:52
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

problema este ca nu ai sa poti sa nu mai citesti mesajele mele ca nu te lasa Dumnezeu ... ... e amuzant ...
... mai vorbim ...
Reply With Quote
  #124  
Vechi 12.05.2009, 22:21:27
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
... nu te contraria ! biserica intr-adevar zice ca pe cea lume nu exista pocainta , insa acest cuvant nu trebuie luat asa ad literam
Ai grija frate, mi-e teama ca acestea sunt dupa mintea ta, iar nu dupa invatatura Parintilor.

Mai bine ti-ar fi tie sa nu stii tainele astea si sa nu-l ispitesti pe Dumnezeu sa le afli pentru mandrie, decat sa le stii dar sa te crezi inteleptit si mai intelept decat ceea ce invata Sfanta Biserica.

Ca si Arie zicea tot ceva de genul asta, ca expresia "Fiul lui Dumnezeu" nu trebuie luata chiar ad literam. Dar Dumnezeu a ascuns intelepciunea Sa de cei invatati si a dat-o celor prosti, celor multi, celor smeriti.

Hristos a inviat, pace!
Reply With Quote
  #125  
Vechi 12.05.2009, 22:35:16
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu iti mai raspund ...

nu mai am chef ... ...

citeste la parintele sofronie saharov asta : ca sufletul dupa moarte daca vrea sa fie mantuit se poate mantui , chiar oricat de departe de Dumnezeu ar fi ... daca tu crezi ca un suflet se poate face bun fara sa isi schimbe rautatea in bunatate si minciuna in adevar , te priveste ; iar daca crezi ca se poate mantui chiar si un suflet rautacios si pacatos si eretic , ramanand in ereziile si pacatele lui , adica ca un astfel de suflet sa stea in rai alaturi de sfinti si asta nu ar fi nici o problema , iar te priveste ! ...

nu mai am chef sa mai raspund la aceste probleme ...
Reply With Quote
  #126  
Vechi 12.05.2009, 22:37:51
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ce spune sf apostol pavel despre desfranati , criminali , uratori , necredinciosi , si ceilalti pacatosi ? se mantuiesc ?
Reply With Quote
  #127  
Vechi 12.05.2009, 23:12:32
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
daca tu crezi ca un suflet se poate face bun fara sa isi schimbe rautatea in bunatate si minciuna in adevar , te priveste ; iar daca crezi ca se poate mantui chiar si un suflet rautacios si pacatos si eretic , ramanand in ereziile si pacatele lui , adica ca un astfel de suflet sa stea in rai alaturi de sfinti si asta nu ar fi nici o problema , iar te priveste
Frate, unde am zis eu asa ceva? Doar am zis ca dupa moarte sufletul nu mai poate face fapte de pocainta. Fapte, ca fara ele nu este pocainta. Dar desigur tu stiai asta.

Cat despre te priveste, imi pare rau - de fapt bine - sa-ti aduc aminte cu smerenie ca mantuirea ta trece prin fratele tau, adica se realizeaza prin fratele tau, prin dragostea pe care i-o arati.

In ultimul rand, nu uita frate ca nu te indreptezi daca ii judeci si osandesti pe fratii tai, ci daca le slujesti si te smeresti lor.

Hristos a inviat intru smerenie!
Reply With Quote
  #128  
Vechi 13.05.2009, 00:15:49
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Fapte, ca fara ele nu este pocainta "

talharul nu s-a pocait prin fapte ci numai cu gandul si s-a mantuit ...
Reply With Quote
  #129  
Vechi 13.05.2009, 07:58:07
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
" Fapte, ca fara ele nu este pocainta "

talharul nu s-a pocait prin fapte ci numai cu gandul si s-a mantuit ...
Luca, cap 23:
38. Si deasupra Lui era scris cu litere grecesti, latinesti si evreiesti: Acesta este regele iudeilor.
39. Iar unul dintre facatorii de rele rastigniti, Il hulea zicand: Nu esti Tu Hristosul? Mantuieste-Te pe Tine Insuti si pe noi.
40. Si celalalt, raspunzand, il certa, zicand: Nu te temi tu de Dumnezeu, ca esti in aceeasi osanda?
41. Si noi pe drept, caci noi primim cele cuvenite dupa faptele noastre; Acesta insa n-a facut nici un rau.
42. Si zicea lui Iisus: Pomeneste-ma, Doamne, cand vei veni in imparatia Ta.
43. Si Iisus i-a zis: Adevarat graiesc tie, astazi vei fi cu Mine in rai.


Nenumarate fapte bune ale talharului de pe cruce:
- i-a luat apararea Mantuitorului la batjocura celuilalt
- alta fapta: smerirea si acceptarea faptului ca moare pentru pacatele lui.
- alta fapta: recunoasterea nevinovatiei Mantuitorului - pe care "dreptii" din sinedriu n-o recunosteau.
- alta fapta: rugaciunea catre Mantuitorul sa-l pomeneasca in imparatia Sa

Iata un citat de la Sfantul Apostol Iacob (cap 2):
"14. Ce folos, fratii mei, daca zice cineva ca are credinta, iar fapte nu are? Oare credinta poate sa-l mantuiasca?
...
17. Asa si cu credinta: daca nu are fapte, e moarta in ea insasi.
18. Dar va zice cineva: Tu ai credinta, iar eu am fapte; arata-mi credinta ta fara fapte si eu iti voi arata, din faptele mele, credinta mea.
19. Tu crezi ca unul este Dumnezeu? Bine faci; dar si demonii cred si se cutremura.
20. Vrei insa sa intelegi, omule nesocotit, ca credinta fara de fapte moarta este?
21. Avraam, parintele nostru, au nu din fapte s-a indreptat, cand a pus pe Isaac, fiul sau, pe jertfelnic?
22. Vezi ca, credinta lucra impreuna cu faptele lui si din fapte credinta s-a desavarsit?
23. Si s-a implinit Scriptura care zice: "Si a crezut Avraam lui Dumnezeu si i s-a socotit lui ca dreptate" si "a fost numit prieten al lui Dumnezeu".
24. Vedeti dar ca din fapte este indreptat omul, iar nu numai din credinta.
25. La fel si Rahav, desfranata, au nu din fapte s-a indreptat cand a primit pe cei trimisi si i-a scos afara, pe alta cale?
26. Caci precum trupul fara suflet mort este, astfel si credinta fara de fapte, moarta este. "

Este drept, exista rugaciuni pentru cei adormiti si pomeni - fapte bune in numele lor - tocmai pentru ca ei nu le mai pot face. Dar pentru cei care au murit nepocaiti, invrajbiti in pacat, Dumnezeu ne-a aratat prin marturiile sfintilor ca nu mai exista intoarcere, din cauza lor.

Frate, sa nu te superi pe mine ca nu asta doresc, ci doresc sa intelegi ca, desi acum asa iti pare, lucrurile credintei nu sunt simple si trebuie cercetate in "duh si adevar", adica trebuie cautata intai smerenia lui Hristos, fara de care totul ramane litera, iar nu duh.

Hristos a inviat!
Reply With Quote
  #130  
Vechi 13.05.2009, 10:05:35
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
pai nu mi-ai starnit tu mila jenica ca io oricum aveam mila de tine ... insa acuma ti-am facut cunoscuta chestia asta ...
Emanuel, iti multumesc pentru ca abia acum mi-ai facut cunoscuta "chestia asta"...dar oare chiar simti mila? Eu cred ca daca ai fi simtit cu adevarat mila, ai fi avut rabdare ( din dorinta de a ma indrepta...) sa citesti cu atentie postarile mele...apoi mi-ai fi arata [COLOR=Red]concret[/COLOR] prin ce atitudine mi-am "descoperit" erezia.. Doamne iarta-ma! Sunt de plans e drept..si va multumesc tuturor celor ce ma plangeti caci cu adevarat vrednica de mila sunt, dar eretica [COLOR=Red]NU[/COLOR] sunt! Una este sa spui deschis pe asta eu nu o inteleg prea bine si de aceea nu ma pronunt...si alta sa fii eretic..Doamne iarta-ma! Sunt ortodoxa din toata fiinta mea. In inima, in minte, in trup si in cuget! E drept, lupt cu mine insumi sa pun inceput bun, stie Domnul asta! Dar de aici pana a ma face eretica.. Te rog reciteste postarea mea de inceput unde spuneam asa:

Daca iti pasa sau nu este problema ta emanuel. Eu doar ti-am aratat si parerea unora mult mai in masura decat noi, sa vorbeasca . Atata tot! Zici ca e erezie..e optiunea ta.
Doamne ajuta!


Eu ma opresc aici si cu acest topic si cu acest forum. Tarziu e drept..dar am inteles ( in sfarsit!!) ca nu internetul este problema (cum am crezut la inceput..) ci efectiv nu dorim sa invatam (macar) sa ne respectam reciproc (macar) daca de iubit nu putem..
Nici macar iertati-ma nu pot scrie, desi simt atat de tare in inima nevoia sa o fac..dar... ma tem ca voi continua cearta pe tema fatarniciei..
Hristos a inviat!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, ecumenism, nunta, sfinte, taine



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea in afara Bisericii catalin2 Dogmatica 280 23.09.2013 13:30:05
Logodna si casatoria in viziunea bisericii ortodoxe coste vlad Despre Biserica Ortodoxa in general 6 22.08.2011 22:19:47
Tainele savarsite in afara Bisericii morfix333 Intrebari utilizatori 141 16.05.2011 12:01:10
Preot (paroh) si enoriasi - comunicare in afara bisericii(?) sophia Preotul 31 19.07.2009 22:28:59
Botezul in afara Bisericii maggie Botezul 8 03.12.2008 14:43:57