Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.01.2010, 15:56:13
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Fariseii au fost o secta a religiei iudaice.Am inteles ca evreii ortodocsi din ziua de azi sunt identificati cu fariseii.Dar probabil ca te-ai referit la altceva , gen : Cine ar fi "fariseii" din zilele noastre?
Nu cred ca ar trebui sa ne legam de evrei, pana la urma. Sunt un popor, la fel ca alte popoare. Ma refeream la fariseii din zilele noastre, care cred eu, sunt pe la toate religiile.

"Fariseii au fost o secta a religiei iudaice.Am inteles ca evreii ortodocsi din ziua de azi sunt identificati cu fariseii."
Ce-ai spus tu aici, personal cred ca e o prejudecata. Farisei sunt, dupa opinia mea, toti aceia care stiu teoretic, urmeaza ritualuri si dogme, dar nu traiesc in acord cu credinta lor.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.01.2010, 16:05:22
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Caprioara Vezi mesajul
Maria-Luisa tocmai asta este creștinismul ! Lupta pentru desăvârșire ! Nu s-ar mai numi creștinism daca nu ar fi astfel ! Creștinul odată ce apucă pe calea mântuirii luptă cu ajutorul lui Dumnezeu pentru a ajunge la destinație: la sfințenie, la Țara cea de sus ! Bineînțeles că orice luptă are victoriile și eșecurile ei... omul se luptă cu păcatul ca să biruiască, însă noi suntem nepuncioși, și în luptă ne mai și rănim, mai și cădem, dar important este să nu abandonăm lupta ! Ne ridicăm ne înarmăm cu mai multă rugăciune, răbdare, smerenie și cu alte "arme" duhovnicești și continuăm lupta ! Cât durează lupta? Toată viața ! Deci a fi creștin înseamnă a fi luptător pentru Adevăr, pentru mântuire, pentru viața cea veșnică ! Cu cine ne luptăm noi? Cu diavolul ! El este dușmanul numărul unu ! El este cel care ne urăște atât de mult și care nu vrea să ne lase să îi luam locul de unde a căzut ! Dar, nu numai cu diavolul trebuie să ne luptăm, ci și cu noi ! Ne luptăm cu noi pentru a tăia voile și poftele stricăcioase ale trupului ! Ne mai luptăm și cu lumea care văzând lupta noastră și efectul pe care îl are asupra noastră, începe să ne socotească ca pe niște oglinzi în care își vede negreala sufletească și care în loc să se trezească și să pună început bun, ea, lumea nu face decât să încerce să îndepărteze și să spargă oglinzile pentru ca să nu-și mai vadă ea urâțenia sufletească !

Așadar, dacă creștinismul înseamnă lupta împotriva păcatului și dacă această luptă presupune și căderi cred că răspunde la toate întrebările tale și nu numai ale tale !

Ce trebuie să reținem este că indiferent de cădere lupta nu trebuie să înceteze ! Pentru cine cunoaște și vrea să cunoască ! Cine nu se încadrează în acestă categorie nu înțeleg ce caută pe aici !??

Doamne ajută !
sunt de acord cu tine ca este o lupta pentru desavarsire. Nu mai ca marea batalie nu ar trebui sa fie in afara omului, ci in om. Cred eu ca diavolul cu care ar trebui sa se lupte orice crestin , este in el insusi. slabiciunile, defectele lui. Proiectarea lui in afara, nu duce la manuire..
doar constienta ca Hristos este cu noi si in noi si ca prin El avem puterea de-a invinge fiara, care tot in noi este, si acea fiara, dupa parerea mea, este egoismul, rautatea, judecata impotriva altuia, minciuna, nedreptatea etc. Gresesc?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.01.2010, 16:06:57
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu am multe intrebari.

1. Ideea este ca aici pe forum se pun multe intrebari in acest sens, dar se ajunge de cele mai multe ori la conflicte, atac la persoana, fanatism, etc. ti se tranteste un citat, o filozofie si ti se spune: descurca-te singur!
Atunci ma intreb ce rost are pana la urma totul.

2. Ateii se pare ca sunt mai putin sensibili si vulnerabili si sunt mai deschisi la intrebari. Constat eu aici.
Cam asta este diferenta.

Eu as mai spune ca exista mai multe grupe, cu diverse nuante, nu numai crestini si atei:
- crestini extremi (cam fanatism)
- crestini moderati
- crestini cu tendinta ecumenica (sanatoasa)
- crestini teoreticieni (mai putin practicanti)
- crestini practicanti (ne-teoreticieni)
- atei extremi
- agnostici (nu refuza, dar nu stiu sigur)
- atei deschisi spre crestinism (daca i-ar convinge cineva), adica moderati
etc.

Poate fac un sondaj sa vedem cum ne consideram fiecare.

Gasesc bune asemenea porti deschise spre discutie si m-ar bucura sa existe si la alte grupuri, de ex. homosexuali, hermafroditi, sau alte minoritati, nu neaparat de credinta sau sexualitate, ca sa putem sa-i intelegem inainte de a-i sfarteca judecandu-i.
Dar ei singuri nu se deschid, din teama de consecinte.

de acord cu tine.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.01.2010, 16:11:20
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Hristos este cu noi si in noi si ca prin El avem puterea de-a invinge fiara, care tot in noi este, si acea fiara, dupa parerea mea, este egoismul, rautatea, judecata impotriva altuia, minciuna, nedreptatea etc. Gresesc?
NU
Si deoarece nu sunt permise mesaje mai scurte de 10 litere,iti mai zic odata:
NU
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.01.2010, 16:16:45
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Vin si eu cu multe intrebari...
Cine este Dumnezeu? Va intreb asta pentru ca eu nu mai am deloc credinta, nu stiu cine este Dumnezeu...si de raspunsuri gen Iisus Hristos....nu stiu ce sa mai cred...vreau sa stiu de ce deznadajduiesc, cum Il pot gasii iar pe Dumnezeu, bucuria de a fi crestin...pentru ca m-am pierdut si am nevoie de ajutor...
Dumnezeu nu e departe dupa parerea mea, ci in inima ta, acolo unde iti spune sa iubesti viata, (dar cu intelepciune) si pe toti semenii, sa nu faci rau nimanui si sa te bucuri de minunatul cadou pe care l-ai primit-viata ta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.01.2010, 16:18:08
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
NU
Si deoarece nu sunt permise mesaje mai scurte de 10 litere,iti mai zic odata:
NU
nu gresesc, sau nu este asa cum zic?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.01.2010, 16:23:24
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
nu gresesc, sau nu este asa cum zic?
Nu gresesti.Raul cel mare e in noi.Diavolul leneveste,si doar mai atita un pic focul care e in noi
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.01.2010, 17:04:57
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Nu cred ca ar trebui sa ne legam de evrei, pana la urma. Sunt un popor, la fel ca alte popoare. Ma refeream la fariseii din zilele noastre, care cred eu, sunt pe la toate religiile.

"Fariseii au fost o secta a religiei iudaice.Am inteles ca evreii ortodocsi din ziua de azi sunt identificati cu fariseii."
Ce-ai spus tu aici, personal cred ca e o prejudecata. Farisei sunt, dupa opinia mea, toti aceia care stiu teoretic, urmeaza ritualuri si dogme, dar nu traiesc in acord cu credinta lor.
Pai aia sunt.Apropos fariseu nu e un cuvant de insulta, asa se numeau chiar ei insusi, precum si cealalta ramura a religiei iudaice saduchei.Fariseii sunt evreii ortodocsi din zilele noastre.

Cat despre atitudini fariseice si comportamente "fariseice" gasim in toate ramurile crestinatatii.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.01.2010, 17:10:44
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu am multe intrebari.

1. Ideea este ca aici pe forum se pun multe intrebari in acest sens, dar se ajunge de cele mai multe ori la conflicte, atac la persoana, fanatism, etc. ti se tranteste un citat, o filozofie si ti se spune: descurca-te singur!
Atunci ma intreb ce rost are pana la urma totul.

2. Ateii se pare ca sunt mai putin sensibili si vulnerabili si sunt mai deschisi la intrebari. Constat eu aici.
Cam asta este diferenta.

Eu as mai spune ca exista mai multe grupe, cu diverse nuante, nu numai crestini si atei:
- crestini extremi (cam fanatism)
- crestini moderati
- crestini cu tendinta ecumenica (sanatoasa)
- crestini teoreticieni (mai putin practicanti)
- crestini practicanti (ne-teoreticieni)
- atei extremi
- agnostici (nu refuza, dar nu stiu sigur)
- atei deschisi spre crestinism (daca i-ar convinge cineva), adica moderati
etc.

Poate fac un sondaj sa vedem cum ne consideram fiecare.

Gasesc bune asemenea porti deschise spre discutie si m-ar bucura sa existe si la alte grupuri, de ex. homosexuali, hermafroditi, sau alte minoritati, nu neaparat de credinta sau sexualitate, ca sa putem sa-i intelegem inainte de a-i sfarteca judecandu-i.
Dar ei singuri nu se deschid, din teama de consecinte.
In ceea ce-i priveste pe homosexuali, lesbiene, hermafroditit, nu avem voie sa-i judecam. Dar sa-i intelegem, nu cred ca se poate. Pai sunt si atatea persoane atee, care vad ca asta e impotriva firii, nu numai a lui Dumnezeu. Cred ca trebuie multa dreapta socoteala in aceste cazuri. Daca te referi la faptul, sa le respectam alegerea, perfect de acord, dar si aia pana in anumite limite, adica, sa nu ceara casatorie intre ei, adoptie de copii, parade in public si altele.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.01.2010, 17:18:41
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu am multe intrebari.

1. Ideea este ca aici pe forum se pun multe intrebari in acest sens, dar se ajunge de cele mai multe ori la conflicte, atac la persoana, fanatism, etc. ti se tranteste un citat, o filozofie si ti se spune: descurca-te singur!
Atunci ma intreb ce rost are pana la urma totul.

2. Ateii se pare ca sunt mai putin sensibili si vulnerabili si sunt mai deschisi la intrebari. Constat eu aici.
Cam asta este diferenta.

Eu as mai spune ca exista mai multe grupe, cu diverse nuante, nu numai crestini si atei:
- crestini extremi (cam fanatism)
- crestini moderati
- crestini cu tendinta ecumenica (sanatoasa)
- crestini teoreticieni (mai putin practicanti)
- crestini practicanti (ne-teoreticieni)
- atei extremi
- agnostici (nu refuza, dar nu stiu sigur)
- atei deschisi spre crestinism (daca i-ar convinge cineva), adica moderati
etc.

Poate fac un sondaj sa vedem cum ne consideram fiecare.

Gasesc bune asemenea porti deschise spre discutie si m-ar bucura sa existe si la alte grupuri, de ex. homosexuali, hermafroditi, sau alte minoritati, nu neaparat de credinta sau sexualitate, ca sa putem sa-i intelegem inainte de a-i sfarteca judecandu-i.
Dar ei singuri nu se deschid, din teama de consecinte.
Cand "ti se tranteste un citat" de fapt ti se da raspunsul mura in gura; un raspuns competent si 100% corect!
Cele citate sunt de obicei atat de clare, incat oricine le poate intelege.Ti s-a spus vreodata "Descurca-te singura!"? Nu, ai fost ajutata si rasajutata.
Iata, postarea aceasta ne arata tuturor, celor care ti-am tot dat raspunsuri, cat poti fi de nerecunoscatoare. Frumos, n-am ce spune!
Iar de categorisirea crestinilor ce sa mai zic...
Se pare ca in afara de ce nu stii, tot stii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Moliftele sf vasile se pot citi de orice preot? ingerul_pazitor Generalitati 46 15.12.2011 17:43:48
Invidia impiedica orice bucurie jonella Intrebari utilizatori 5 25.05.2010 18:19:57
Orice veți cere de la Tatăl în numele Meu El vă va da luceafaruldincer Din Noul Testament 24 28.03.2010 21:50:08
Sunt ateu, intrebati-ma orice! AteulCelRau Generalitati 1449 11.03.2010 08:44:01