Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 17.02.2011, 11:47:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Hm... eu din ce am vazut - bine, nu am vazut prea multe, dar am vazut - omul asa cum traieste, asa moare. Adica, vorba cuiva de mai sus, daca a fost toata viata lui un impietrit, e putin probabil sa se despietreasca, atunci cand afla ca moare. In clipa aia nu mai e vreme sa te gandesti ce faci, ce spui, ci actionezi exact asa cum iti dicteaza constiinta. De aceea trebuie sa avem mereu credinta si fapte bune si sa cerem ajutor sfintilor, ca sa nu ne lase in clipele grele.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 17.02.2011, 16:55:57
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Legat de acest subiect este foarte adevarat ca omul risipeste ani pentru ca apoi, la un moment dat al vietii sa pretuiasca clipe.....
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #53  
Vechi 17.02.2011, 16:58:37
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
La care postare de-a mea te referi, Ory?
In general vorbind, chiar daca este off-topic, crezi ca la 20 ani gandeam altfel? Ca aveam mai multa intelegere pentru prostitutie? Nu, draga mea. Mai mult, imi pare rau de toate fetele care se mint, crezand ca fac mare isprava prostituandu-se. Stii cum se zice: Mai bine sarac si curat.
Nu mi-a trecut prin cap subiectul prostitutie, mai degraba m-am gandit la viata sexuala normala in cuplu, chiar si intr-o familie care, desi se desfasoara in conditii care nu pot fi asemuite cu prostitutia in sine, sunt adesea considerate pe nedrept fapte ce tin de desfranare. Asta ma intriga pe mine, nicidecum ce spui tu mai sus.
Cat despre prostitutie, stii tu Anca, nu este de apreciat nici pe departe, dar sa nu uitam ca Dumnezeu judeca, totusi, altfel lucrurile, iar pe Maria Magdalena nu a izbit-o cat colo, ci a avut rabdare pentru intoarcerea ei. Nici prostituatele, ca tot veni vorba, nu sunt eu vrednica sa le judec, cine stie ce o fi in inima lor, in mintea lor, in viata lor " nedeamna " ?
Cine stie ce le-a determinat sa faca lucrurile acestea, ce educatie au avut, ce tragedie le-au incercat destinul, cu ce experiente s-au confruntat...cine stie ? Numai Dumnezeu stie !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 17.02.2011 at 17:04:54.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 17.02.2011, 17:32:32
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu mi-a trecut prin cap subiectul prostitutie, mai degraba m-am gandit la viata sexuala normala in cuplu, chiar si intr-o familie care, desi se desfasoara in conditii care nu pot fi asemuite cu prostitutia in sine, sunt adesea considerate pe nedrept fapte ce tin de desfranare. Asta ma intriga pe mine, nicidecum ce spui tu mai sus.
Cat despre prostitutie, stii tu Anca, nu este de apreciat nici pe departe, dar sa nu uitam ca Dumnezeu judeca, totusi, altfel lucrurile, iar pe Maria Magdalena nu a izbit-o cat colo, ci a avut rabdare pentru intoarcerea ei. Nici prostituatele, ca tot veni vorba, nu sunt eu vrednica sa le judec, cine stie ce o fi in inima lor, in mintea lor, in viata lor " nedeamna " ?
Cine stie ce le-a determinat sa faca lucrurile acestea, ce educatie au avut, ce tragedie le-au incercat destinul, cu ce experiente s-au confruntat...cine stie ? Numai Dumnezeu stie !
Situatia este simpla si clara: Nu poti fi si cu Dumnezeu si cu Dracu. Scurt.Daca intri in compromisuri cu lumea,intri in cardasie cu Satana,pentru ca lumea cu regulile ei este guvernata de Satana.

Vrei sa fii cu Dumnezeu cu adevarat...? Daca da,atunci nu trebuie sa faci altceva decat sa respecti Scriptura si cuvantul Bisericii,care urmeaza Cuvantul Scripturii.iar daca Biblia SPUNE ca relatiile sexuale,CHIAR si intr-o casnicie care au alt rol decat PROCREEREA,adica nasterea de copii sunt PACATE....inseamna ca asta este...fara comentarii...

Viata sexuala normala in coplu de care zici tu este viata sexuala normala a lumii,nu a lui Dumnezeu.Si atunci,nu vad care e diferenta intr-e a pacatui in cadrul cuplului si a pacatui in afara lui.In fatza lui Dumnezeu nu este nici una,pacatul este pacat si atat. In cadrul procesului de mantuire,nu exista exceptii si derogari.E totul sau nimic.Ceea ce tu consideri nedrept,Scriptura considera a fi drept...si invers..ceea ce tu consideri a fi drept,Dumnezeu considera a fi nedrept....
Reply With Quote
  #55  
Vechi 17.02.2011, 17:45:28
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Probabil ca nu ai copii, sau nu aveai cand ai scris acestea...nu stiu !
Dar, are dreptate KANDIA , cand ai copii, parca nu-ti mai apartii, totul capata sens in jurul acestora .
Nu am mai fost la doctor, nici nu stiu ce-i cu sanul acesta care, ma tot doare, dar nu sesizez vre-o galma sau ceva alarmant in acest sens , sunt convinsa ca este pe fond hormonal , intensitatea ei osciland in functie de perioada menstruatiei.
Nu stiu ! Alerg si eu prin prezent ca bezmetica fara sa ma ingrijesc de trup pe la medici, fara sa ma ingrijesc de suflet....parca totul se rezuma la o clipa.
Anca are dreptate, dar tare mi-as dori sa apeleze la empatie atunci cand aduce in vedere " desfranarea " si alte pacate ale zilelor noastre . Pentru ca este mult mai usor sa le criticam de la 60 de ani in sus, decat daca am face-o la 20-30 de ani, implicati direct in aceste fenomene sociale. Mai ales cand vine vorba de religie, dupa cum se vede aici pe forum, oricum ai da-o in viata sexuala, parca tot desfranare se numeste ( chiar si in familie ). Sa fim seriosi ! Multe nu sunt decat presupuneri si prejudecati.
Iarasi: faza asta cu criticatul de la o anumita varsta in sus mi se pare a fi o scuza prea ieftina pentru a putea convinge pe cineva....asta este de fapt si una din gandirile multor crestini tineri de azi care spun :"lasa-ma acum sa pacatuiesc...sa imi traiesc viata asa cum vreau eu....ca ma voi apropia eu de Dumnezeu mai incolo,dupa 40 sau 50 de ani....cata prostie. dar cine iti garanteaza tie omule care ai acum 18 sau 20 de ani,ca...traind in pacat...vei mai apuca ziua de maine...? Nimeni nu iti garanteaza. Si daca mori asa.....ADIO !!!! Nimeni si nimic nu te mai salveaza......sunt atatia care mor la varstele astea...convinsi fiind ca vor apuca suta de ani.......deci: Daca esti doar un crestin de forma...de ochii lumii...asa cum MAJORITATEA sunt...da...poti sa iti traiesti viata asa cum vrei. Nimeni nu te va condamna PE LUMEA ASTA. Daca insa esti (sau pretinzi ca esti....) un adevarat urmas al lui Hristos....si ai pretentii la a te mantui.....trebuie sa si dovedesti acest lucru....cum...? respectand cu STRICTETE cuvantul Scripturii si al Bisericii..cu ORICE riscuri si sacrificii lumesti.!!.Asa cum am mai spus....in mantuire.....nu exista variante..nu exista alternative.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 17.02.2011, 17:55:37
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Intrebarea mea este : esti insurat, baiete ?
Daca nu, atunci exista " alternative ", daca da, tot exista alternative...sa-ti descarci frustrarile la vre-un " cadru sanitar ", sau la preotul personal, caci prea m-ai ametit pe-aici....
Te rog, nu ma mai cita, caci nu prea stiu cum sa te consider, crestin, om, sfant, mirean, pacatos, cadru sanitar, barbat, calugar....chiar nu stiu !
Cine esti tu sa stii ce exista in mantuire, Dumnezeu ?
In mantuire exista infinite cai, tocmai de-aceia noi habar nu avem sa le judecam .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 17.02.2011 at 17:59:07.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 17.02.2011, 18:11:00
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Intrebarea mea este : esti insurat, baiete ?
Daca nu, atunci exista " alternative ", daca da, tot exista alternative...sa-ti descarci frustrarile la vre-un " cadru sanitar ", sau la preotul personal, caci prea m-ai ametit pe-aici....
Te rog, nu ma mai cita, caci nu prea stiu cum sa te consider, crestin, om, sfant, mirean, cadru sanitar, barbat, calugar....chiar nu stiu !
Cine esti tu sa stii ce exista in mantuire, Dumnezeu ?
In mantuire exista infinite cai, tocmai de-aceia noi habar nu avem sa le judecam .
Te voi cita in continuare,pentru ca meriti atentia mea....

Cine sunt eu....? Sunt cineva care a citit Sfanta Scriptura si a inteles ca pacatul poate exista atat in afara casniciei cat si in intrriorul acesteia.Si deasemenea sunt cineva care crede cu strictete in Cuvantul bisericii......Tu daca,nu ai treaba cu lucrurile astea,nu inteleg cum de scrii pe un Forum crestin-ortodox....?Doar ca sa arati si altora ca este in ok a trai in pacat....? Nu mi se pare in regula....Daca vrei ca sa faci apologia pacatului...du-te si fa-l in alta parte.
Tu crezi in Dumnezeu....? Crezi in Scriptura....? Crezi in Biserica....? Cu adevarat....? daca da..ai face bine ca sa iti revizuiest total felul gresit de a gandi.Pentru ca nu are nici o treaba cu Crestinismul si cu Dumnezeu....
De ce vorbesti prostii....? In mantuire exista diferite cai....ce aberatie.Vorbesti exact ca si paganii.In mantuire nu exista decat O SINGURA CALE....Cuvantul lui Dumnezeu.respectarea si trairea lui.Asta este Calea...(Adevarul si Viata....).Nu ce e in mintea ta.Alea sunt cai false.....oricare ar fi ele.

Si m-ai facut sa rad copios...:))) Ce treaba ai tu cu profesia mea....? Hahaha.dar na..trebuia sa te legi si tu de ceva.....si atata ai putut.....in fine.....
Iar daca sunt sau nu sunt insurat:iara te iei de chestii personale: dar o sa iti raspund asa: A fi sau a nu fi insurat nu are nici o treaba cu respectarea si trairea PRACTICA a Cuvantului lui Dumnezeu...de acord....?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 17.02.2011, 19:11:38
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

A fi sau nu insurat are legatura cu teoriile, ca de la cer pana la pamant, cel putin in realitatea din relatiile interumane, si, mai ales cand este vorba de " credinta " fluturata prin filele scripturii, cu buzele fatarniciei....
Deci, esti insurat matale, sau nu ? Caci, daca nu esti insurat, nici nu te mai bag in seama, cu siguranta ca indrugi povesti nemuritoare....si sunt satula pana peste cap de " cuviosi " aerieni .
Este, totusi, adevarat ca in religie nu exista concesie, fie in casatorie sau nu, desi multe sunt inventii, insa ESTE tot atat de ADEVARAT ca, caile mantuirii sunt multe, sunt diverse .( mai citeste si-ai sa vezi ! )
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 17.02.2011 at 19:14:54.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 17.02.2011, 19:33:28
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
A fi sau nu insurat are legatura cu teoriile, ca de la cer pana la pamant, cel putin in realitatea din relatiile interumane, si, mai ales cand este vorba de " credinta " fluturata prin filele scripturii, cu buzele fatarniciei....
Deci, esti insurat matale, sau nu ? Caci, daca nu esti insurat, nici nu te mai bag in seama, cu siguranta ca indrugi povesti nemuritoare....si sunt satula pana peste cap de " cuviosi " aerieni .
Este, totusi, adevarat ca in religie nu exista concesie, fie in casatorie sau nu, desi multe sunt inventii, insa ESTE tot atat de ADEVARAT ca, caile mantuirii sunt multe, sunt diverse .( mai citeste si-ai sa vezi ! )
Zici tu...."cand este vorba de credinta fluturata prin filele Scripturii..."....Deci iei Sfanta Scriptura la misto.......ar trebui sa-ti fie un pic rusine...zau asa.......si cu buzele fatarniciei......vai de tine...inseamna ca toti Apostolii si Sfanitii Parinti care s-au referit la Scriptura conditionand trairea in curatenie trupeasca au fost niste fatarnici.....acum chiar ca iti zic "sa-ti fie rusine !! ".Si probabil ca oricine face aceleasi referiri sunt niste fatarnici...nu-ti mai zic sa iti fie rusine pt ca probabil tu nici nu ai asa ceva.
Ce vrei sa spui....? Ca TOTI acei duhovnici,sfinti parinti,duhovnici,monahi....care au acceptat sa traiasca in curatenie trupeasca (si implicit in curatenie sufleteasca...) desi nu au fost insurati....dar au dat exemplul de traire dupa Scriptura...au fost niste fatarnici.....astia sunt acei "cuviosi" aerieni....rusinica,inca o data.......iar daca tu nu ma bagi inseama...stai linistita ca te bag eu in seama..... pe mai departe........

Iar ultima prostie pe care ai zis-o m-a contraiat si cel mai mult:Zici ca ,virgula,caile mantuirii sunt multe......pe cand Hristos spune: EU SUNT CALEA !!!! si Eu sint CALEA,ADEVARUL si VIATA !!! Nimeni nu vine la Tatal decat PRIN MINE !!! Nu stiu ce religie ai tu...dar astept exemplele cum ca acele cai care duc catre mantuire sunt mai multe,asa cum zici.Asta ca sa nu mai zic si altceva despre tine......
Reply With Quote
  #60  
Vechi 17.02.2011, 19:47:34
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

M-am referit la caile Mantuirii prin fapte, acestea pot fi multe si extrem de diverse.
Da, imi este rusine ! Dar imi este rusine si de atata fatarnicie pamanteana, caci aici nu poate fi vorba doar de Sfinti, ci de fiecare dintre noi care ne pretindem crestini, credinciosi...intr-o lume crestina care exceleaza in infractiuni, coruptie, avorturi, hotie, saracie, rautate, iresponsabilitate, analfabetism, crime, inconstienta si lucruri facute de mantuiala, de parca cerul nu ar fi mereu deasupra noastra.
Paradoxal sau nu, intr-o societate necrestina parca nu se ingramadesc toate acestea cu atata intensitate ! Si nu cred ca este " diavolul " de vina la crestini, ci mintea pasiva si delasatoare, nepasarea si inconstienta ca , daca facem noi o lume mai buna, o facem pentru noi...acea credinta pe buze.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 17.02.2011 at 19:53:45.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Probleme in familie, un sfat daca aveti sa-mi dati va rog Laura19 Generalitati 86 04.07.2011 15:53:18
Daca aveti copii..... zack Generalitati 10 23.06.2011 15:05:20
Ce ai face daca ai afla ca peste 3 zile vei muri? alexdu Generalitati 50 31.12.2010 12:14:14
Daca ar fi trait... silverstar Generalitati 32 10.03.2009 00:15:08