Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 22.11.2008, 03:33:20
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Singura modalitate de a ne impune parerea in privinta simbolurilor folosite in biserica e, de a deveni ctitori. Mi-ar place f mult sa am posibilitatea de a fi ctitor de biserica.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 22.11.2008, 06:11:45
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
wow, nu stiu cum de vede-ti voi balauri si dragoni in candelabru ala, dar eu nu vad decat o aglomeratie de brate intortocheate din care disting doar niste lumanari.

pai ia da tu o fuga pana la Patriarhie si mai pune niste poze aici, poate n-am vazut noi bine...
Reply With Quote
  #63  
Vechi 12.01.2009, 10:18:48
EugeniaG's Avatar
EugeniaG EugeniaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2009
Locație: Bucuresti, Moscova , Atlanta
Mesaje: 64
Implicit

wow , chiar ca suntem foarte critici uneori , mie imi place la Patriarhie, am vazut candelabrul si nici macar nu mi-a atras atentia de abia acum dupa ce am citit topicul mi-am dat seama ca da sunt niste serpi inaripati , dar Doamne , nici nu mi-ar fi trecut pin minte stand acolo sa studiez candelabrul, Patriarhia este atat de mare, ata de multe icoane , nu as fi avut timp sa nalizez candelabrul , dar acum vazand fotografiile mi-am amintit ca asa arata si pana sa ajung la postarile lui" ratacitorul" ma gandeam l a Sf. Nectarie , vindecator de cancer si facator de multe minuni , citind depre viata acestiu sfant am citit ca de-a lungul vietii Sf. Nectarie imblanzea serpii si altele si altele...ajungand la postarile lui" ratacitorul" am avut si mai multa satisfactie si multumire decat explicatia banala pe care mi-am gasit-o automat in in suflet gandindu-ma la Sf. Nectarie

se spune ca e un defect sa despici firul in 4.... eu tot invat din asta , sa fiu discreta si sa mai putin critica

si apropo am o foarte mare curiozitate si voi intreba si preotul cand il vad....de cand se fac fotografii in Patriarhie? eu am fost cu un baptist acolo care a ramas ultra impresionat si adanc marcat de acea vizita la Patriarhie si ne-au spus cateva maicute ca nu este permis sa se fotgrafieze inauntru, vizitatorul nu voia decat vreo 2 fotografii cu icoanele pictate mai de la iesire , ii era si lui teama sa fac poze mai inauntru:P...asa ca am facut fotografii din plin in afara.
sunt ultra uimita unde merg eu la manstire: stau in multime , concentrandu-ma la liturghii si rugaciunile mele si deodata un blitz in fata mea ma face sa ma intreb" ce face omul acela? si iarasi sunt captivata de rugile preotilor din altar si ii aud pe unii in jurul meu " nu mai am baterie , vreau sa mai fac un filmulet , hai sa-l filmam si pe staret" si de cate ori vad lucrurile acestea , si la vad tot mai des, fara voia mea le vad pentru ca se fac fotografii la greu la manastire unde merg si ma gandesc :" am fost o fericita ca nu am facut fotografii in Patriarhie, decat una singura , a venit un preot atunci la noi si l-a vazut pe inivitatul meu ca e strain si i-a ingaduit sa faca o fotografie la intrare...am fost chiar fericiti atunci pentru ca ni s-a dat explicatia buna si sfanta a randuielilor intr-un lacas sfant" si nu fac nici un gest cnad vad blitzurile in biserica dar in gandurile mele ma intreb: "Doamne , chiar unde se va ajunge , chiar se schimba toate randuielile in lumea asta moderna?"

deci , cine stie , se fac fotografii acum si inauntru la Patriarhie? nu am mai fost acolo de anul trecut.....este doar o curiozitate , chiar nu ma dernajeaza , desi in mintea si sufletul meu ma intreb...
Reply With Quote
  #64  
Vechi 12.01.2009, 11:38:51
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eugenia, la intrare este un afis in care se cere pelerinilor sa nu se faca poze in timpul slujbelor. Daca ajungi atunci cand nu se fac slujbe, poti face poze in voie.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 15.01.2009, 03:03:42
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Revin in legatura cu ordinul dragonului din care facea parte domnitorul Vlad Tepes.
Acest ordin era format pentru apararea crestinatatii de musulmani.
Un simbol de pe wikipedia este corect , cel care reprezinta un dragon de are capul legat iar celalalt nu.
Din acest ordin a facut parte si un Sfant Imparat sarb ,crestin-ortodox.
Nu era un ordin secret.
Mai multe despre acest ordin aici.
http://en.wikipedia.org/wiki/Order_of_the_Dragon

Sfantul Sarb care a fost si el membru al acestui ordin:
http://en.wikipedia.org/wiki/Stefan_Lazarevi%C4%87
Este praznuit de BO Sarba la 1 august.
(cel putin asa zice pe linkul de pe wikipedia de pe engleza).
Si aici scrie de acest domnitor care mai intai a luptat contra crestinilor de partea musulmanilor si apoi s-a intors sa lupte pentru crestini contra musulmanilor.
http://www.lumea-credintei.ro/sct_6/..._-_manasia.htm
Reply With Quote
  #66  
Vechi 15.02.2011, 21:26:12
dumidan dumidan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Mesaje: 1
Thumbs up Candelabre in Romania

Este jenant cum se cumpara candelabre din grecia si din china facute din aluminiu lacuite cu lac colorat galben. Cel mai rau este ca elementele specifice romanesti nu sunt regasite in bisericile noastre. Pentru candelabre manufacturate in romania trebuie sa va indrept catre singura firma care proiecteaza si produce. Firma se numeste F.D.STIL si a facut toate candelabrele din Casa Republicii, Banca Nationala, Cotroceni si ...... Ii gasiti si pe net la www.candelabre.ro
Reply With Quote
  #67  
Vechi 19.02.2011, 10:21:52
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Te uiti in sus cand te rogi?
Tin minte acea intamplare din pateric, cu acel monah care nu ridica capul niciodata. Sa staruim in ascultare si rugaciune, nu pareri. :)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 19.02.2011, 14:24:05
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Am vazut asta pe blogul maicii Ecaterina:
http://maicaecaterina.ro/article/39/uite-popanu-e-popa
Am fost azi la catedrala patriarhala si intr-adevar sunt acele candelabre.
Ce vrea sa se simbolizeze acei serpi inaripati?
Cine i-a pus acolo?
I-a vazut PF Daniel inainte de a resfinti catedrala?
Dumnezeu stie.
Unde anume e candelabrul? Șerpii nu sunt numai simboluri satanice, pe toiagul lui Moise era înfășurat un șarpe.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 19.02.2011, 15:56:33
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Am vazut asta pe blogul maicii Ecaterina:
http://maicaecaterina.ro/article/39/uite-popanu-e-popa
Am fost azi la catedrala patriarhala si intr-adevar sunt acele candelabre.
Ce vrea sa se simbolizeze acei serpi inaripati?
Cine i-a pus acolo?
I-a vazut PF Daniel inainte de a resfinti catedrala?
Dumnezeu stie.
Cum este orasul,asa este si Catedrala lui.....

Cine vrea sa vada o ADEVARATA catedrala Ortodoxa,inchinata NUMAI lui Dumnezeu,Maicii sale,Sfintilor si Ingerilor(celor curati,nu "celorlanti...." )...sa vina la Timisoara...si o sa vada o Catedrala stropita pe treptele ei cu sangele martirilor din 1989,sfintita inca o data de jertfa sfanta omeneasca in numele lui Hristos si a libertatii........nu o sa gaseasca nici serpi nici mai-stiu-eu ce chestii care in mod normal nu ar avea ce sa caute acolo..........
Reply With Quote
  #70  
Vechi 19.02.2011, 16:06:21
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Cum este orasul,asa este si Catedrala lui.....

Cine vrea sa vada o ADEVARATA catedrala Ortodoxa,inchinata NUMAI lui Dumnezeu,Maicii sale,Sfintilor si Ingerilor(celor curati,nu "celorlanti...." )...sa vina la Timisoara...si o sa vada o Catedrala stropita pe treptele ei cu sangele martirilor din 1989,sfintita inca o data de jertfa sfanta omeneasca in numele lui Hristos si a libertatii........nu o sa gaseasca nici serpi nici mai-stiu-eu ce chestii care in mod normal nu ar avea ce sa caute acolo..........
P.S. Eu cand urc treptele Catedralei mele....am SIGURANTA ca merg pe ceva SFANT...pentru ca acolo....nu literar ci fizic vorbind...a curs sange de martiri....martiri intr-u Hristos care in timp ce erau mitraliati... cantau Tatal Nostru.......asemanator cu jertfele primilor crestini din Roma sau al sfintilor executati prin puscariile comuniste........si asta ma face cu adevarat MANDRU (si nu o mandrie lumeasca,ci una sfanta....) de orasul si Catedrala mea.

Intrebarea este: mai am eu nevoie de serpi inaripati pe candelabre...(cum sunt la Bucuresti)....cand eu am SFINTI chiar pe treptele ei.......?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Sfantul Ilie din Bucuresti Eros10 Stiri, actualitati, anunturi 4 26.07.2013 16:36:54
ciudat alex00 Despre Biserica Ortodoxa in general 2 01.02.2010 21:42:22
Cum s-a modificat textul Sfintei Liturghii la catedrala patriahala;Trist dar adevarat mihailt Biserica Ortodoxa Romana 41 06.01.2009 23:10:13