Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.03.2013, 03:08:43
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si de unde au aparut acesti apostoli? Cine i-a uns pe ei apostoli? E clar ca astia sunt sectanti
Nici eu n-am înțeles ce succesiune apotolică au în biserică, pentru că mi se pare absurd să te numești apostol-patriarh și să umbli imbrăcat la costum negru nici nu știu dacă au măcar una din cele 7 Taine ale bisericii.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.03.2013, 10:25:00
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de redemptor Vezi mesajul
Nici eu n-am înțeles ce succesiune apotolică au în biserică, pentru că mi se pare absurd să te numești apostol-patriarh și să umbli imbrăcat la costum negru nici nu știu dacă au măcar una din cele 7 Taine ale bisericii.
In Biserica nu poti sa pui problema daca ai o taina sau mai multe.

Biserica este una si are deplinatatea harului. Nu poti spune ca aceea au botezul si mirungerea dar nu le au pe celelalte.

De ce? Pentru ca este unul singur Duhul Sfant care lucreaza si invata in Biserica.
Ori este Dumnezeu deplin in Biserica, si care lucreaza cu putere prin toate ce am fost invatati noi, ori nu este.

Cand spui ca o confesiune are 2 taine, de fapt spunem ca aceea tin simbolurile tainelor.
Dar realitatea este ca tainele respective nu sunt chiar taine, pentru ca Duhul Sfant nu lucreaza chiar oriunde.

Hristos a spus clar: vor fi unii care spun "Doamne, Doamne", dar aceea nu lucreaza ale Mele si nici nu ii cunosc pe ei.
Reply With Quote
Răspunde