Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.12.2013, 05:55:39
accesibilitate accesibilitate is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2013
Mesaje: 6
Implicit "Datu-mi-s-a un ghimpe..."

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=12&id=13
Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Capitolul 12
"7. Și pentru ca să nu mă trufesc cu măreția descoperirilor, datu-mi-s-a mie un ghimpe în trup, un înger al satanei, să mă bată peste obraz, ca să nu mă trufesc."

Ce insemna aceste cuvinte, la ce anume se refera?

Cum de un duhovnic ajunge sa ii spuna aceste cuvinte persoanei care se marturisea lui de 8 ani, atunci cand acesta se duce sa ii marturisesca anumite evenimente stranii pe care le-a trait?
Cuvintele au fost: "datu-mi-s-a un ghimpe în trup, un înger al satanei, să mă bată ..."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.12.2013, 16:19:09
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Versetul este suficient de explicit. Este vorba despre o neputință, sau o ispită cu caracter permanent care-l împiedică pe apostol să cadă în alte păcate mai grave sintetizate în cuvântul "trufie".

Persoana care a primit acest cuvânt de la duhovnic putea să ceară lămuriri la momentul potrivit, sau să poate să ceară în viitorul apropiat. În general ar fi dezirabil să nu mai plece nelămurită de la spovedanie. Dacă nu înțelege ceva, să întreabe la fața locului, că nu o costă nimic!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.02.2014, 14:20:02
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de accesibilitate Vezi mesajul
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=12&id=13
Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Capitolul 12
"7. Și pentru ca să nu mă trufesc cu măreția descoperirilor, datu-mi-s-a mie un ghimpe în trup, un înger al satanei, să mă bată peste obraz, ca să nu mă trufesc."

Ce insemna aceste cuvinte, la ce anume se refera?

Cum de un duhovnic ajunge sa ii spuna aceste cuvinte persoanei care se marturisea lui de 8 ani, atunci cand acesta se duce sa ii marturisesca anumite evenimente stranii pe care le-a trait?
Cuvintele au fost: "datu-mi-s-a un ghimpe în trup, un înger al satanei, să mă bată ..."
Daca o astfel de persoana te-a intrebat pe tine sau pe cineva cunoscut al tau, inseamna ca acea persoana este atat de robita in pacatul Luciferic, incat isi vaneaza laude prin astfel de intrebari. Daca va muri in aceasta stare de inselare, toata stradania sa va fi spulberata de vant.
Reply With Quote
Răspunde