Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.10.2015, 06:59:38
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Eu nici nu stiu cum sa cred in Dumnezeu sa fiu sincera.. pana acum nu stiam prea multe stiam ca tre sa te inchini dimineata si seara si sa nu faci rau...apoi 1 an jumatate am citit Osho si mi a mers f bine eram linistita sufleteste..apoi dupa ce n am mai crezut in concepetele alea si m am apucat de ortodoxie a inceput sa mi mearga rau: boala peste boala..nu mai pot..3 zile liniste..apare altceva..poate am un virus care mi scade imunitatea nu stiu...analizele au iesit bune..dar nu mai rezist.caderi de calciu, cosmaruri, am anexita si ma ustura toata zona din aprilie.apoi din august am facut rinita si nu trece, ma inec cu lichidul ala daca nu l inghit la timp mi se incetoseaza ochii, vad alb am stare de lesin..inima bate puternic.am fost la atatia dr nimeni nu mi face mare lucru, pastile peste pastile, parca traiesc intr o conspiratie, pierd si persoana iubita, nici familia nu ma intelege..prieteni nu mai am...deci din ce eram am ajuns zero. Gandurile sunt confuze, ce agraveaza si mai tare situatia..Cum se poate asa ceva? Toate astea au inceput de la un pacat de al meu pe care l am spovedit dar degeaba..ori ma pedepseste Dumnezeu pentru ca n am stiut sa apreciez deloc binele..
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.10.2015, 07:01:39
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Si nu pot sa ma rog ca am inima de piatra si ganduri urate..nu simt NIMIC
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.10.2015, 09:50:51
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Eu nici nu stiu cum sa cred in Dumnezeu sa fiu sincera.. pana acum nu stiam prea multe stiam ca tre sa te inchini dimineata si seara si sa nu faci rau...apoi 1 an jumatate am citit Osho si mi a mers f bine eram linistita sufleteste..apoi dupa ce n am mai crezut in concepetele alea si m am apucat de ortodoxie a inceput sa mi mearga rau: boala peste boala..nu mai pot..3 zile liniste..apare altceva..poate am un virus care mi scade imunitatea nu stiu...analizele au iesit bune..dar nu mai rezist.caderi de calciu, cosmaruri, am anexita si ma ustura toata zona din aprilie.apoi din august am facut rinita si nu trece, ma inec cu lichidul ala daca nu l inghit la timp mi se incetoseaza ochii, vad alb am stare de lesin..inima bate puternic.am fost la atatia dr nimeni nu mi face mare lucru, pastile peste pastile, parca traiesc intr o conspiratie, pierd si persoana iubita, nici familia nu ma intelege..prieteni nu mai am...deci din ce eram am ajuns zero. Gandurile sunt confuze, ce agraveaza si mai tare situatia..Cum se poate asa ceva? Toate astea au inceput de la un pacat de al meu pe care l am spovedit dar degeaba..ori ma pedepseste Dumnezeu pentru ca n am stiut sa apreciez deloc binele..
https://www.youtube.com/watch?v=GN9l7XA9Dmo
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.10.2015, 11:07:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Este o diferenta doar intre cei ce iubesc si cei care nu iubesc.
Sfanta Impartasanie se ia pentru ca omul sa poarte in el dragostea Lui Hristos.
"spre iertarea pacatelor" iti spune ceva?

Citat:
Omul care se impartaseste, dar care nu da rodul iubirii, la ce_i foloseste?

Omul care se impartaseste dar dispretuieste pe altii ce fel de lucrare face?
Nu se poate da un raspuns exact pentru ca drumul spiritual este asimptotic.
Dar in schimb sunt mai multe certitudini despre cei care NU se impartasesc, chiar daca au auzit de Hristos prefera sa traiasca prin filosofii inventate si cuvinte goale.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.10.2015, 11:13:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Eu nici nu stiu cum sa cred in Dumnezeu sa fiu sincera.. pana acum nu stiam prea multe stiam ca tre sa te inchini dimineata si seara si sa nu faci rau...apoi 1 an jumatate am citit Osho si mi a mers f bine eram linistita sufleteste..apoi dupa ce n am mai crezut in concepetele alea si m am apucat de ortodoxie a inceput sa mi mearga rau: boala peste boala..nu mai pot..3 zile liniste..apare altceva..poate am un virus care mi scade imunitatea nu stiu...analizele au iesit bune..dar nu mai rezist.caderi de calciu, cosmaruri, am anexita si ma ustura toata zona din aprilie.apoi din august am facut rinita si nu trece, ma inec cu lichidul ala daca nu l inghit la timp mi se incetoseaza ochii, vad alb am stare de lesin..inima bate puternic.am fost la atatia dr nimeni nu mi face mare lucru, pastile peste pastile, parca traiesc intr o conspiratie, pierd si persoana iubita, nici familia nu ma intelege..prieteni nu mai am...deci din ce eram am ajuns zero. Gandurile sunt confuze, ce agraveaza si mai tare situatia..Cum se poate asa ceva? Toate astea au inceput de la un pacat de al meu pe care l am spovedit dar degeaba..ori ma pedepseste Dumnezeu pentru ca n am stiut sa apreciez deloc binele..
E usor sa aluneci la vale. "larga e calea" cum zice Sf. Scriptura, de urcat nu mai e asa usor, bunele intentii nu se traiesc doar la nivel declarativ, ci trebuiesc dovedite, sa inoti impotriva curentului nu e asa usor, dar astfel vointa in cele bune se intareste si credinta la fel.

Si ucenicii lui Hristos au fost cu el cat timp facea minuni si ei in numele Lui, cand a fost arestat aproape toti s-au facut nevazuti.
Pana si cel care i-a luat apararea cu sabia, putin mai tarziu de El s-a lepadat.

Chiar daca anumite lucruri care ni se intampla le putem percepe ca o pedeapsa (care nu o meritam, vine un gand) adevaraul este ca Dumnezeu ingaduie anumite lucruri neplacute spre un mai mare folos al nostru decat binele care l-am fi avut in lipsa lor.

Din boli invatam adevarul despre trup, ca nu este o unealta a placerii, despre necazurile in relatiile cu cei din jur sa ne punem mai inainte de toate nadejdea si dragostea in Dumnezeu si nu in capriciile naturii omenesti, etc.

Iar in momente de mare incercare, ti-as recomanda sa citesti Cartea lui Iov.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.10.2015 at 11:21:28.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.10.2015, 12:09:20
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Puteti sa va rugati lui Dumnezeu pentru mine daca e voia Lui, sa mi ia bolile astea? Si eu in timp o sa lucrez la caracterul meu, inca nu stiu cum, o sa merg la biserica.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.10.2015, 20:07:32
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Puteti sa va rugati lui Dumnezeu pentru mine daca e voia Lui, sa mi ia bolile astea? Si eu in timp o sa lucrez la caracterul meu, inca nu stiu cum, o sa merg la biserica.
Urmareste filmul http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...ral-subtitrat/

De la parintele Anatolie se poate invata ca trebuie sa ne rugam mereu pentru iertarea pacatelor noastre, chiar daca prin rugaciunile noastre deja Dumnezeu face minuni. Gresim mereu cu vorba, cu fapta si cu gandul si avem nevoie de mila lui Dumnezeu pentru a nu cadea in ispite peste puterile noastre.

Doamne, Iisuse Hristoase, ajuta-ne sa facem voia Ta!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.10.2015, 20:35:00
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Doamne, Iisuse Hristoase, ajuta-ne sa facem voia Ta!
Pentru rugaciunile Sfintilor Parintilor nostrii, Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu,
miluieste-ne pe noi, Amin.

Last edited by Copacel; 14.10.2015 at 20:44:40.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.10.2015, 23:53:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Puteti sa va rugati lui Dumnezeu pentru mine daca e voia Lui, sa mi ia bolile astea? Si eu in timp o sa lucrez la caracterul meu, inca nu stiu cum, o sa merg la biserica.
7. Și pentru ca să nu mă trufesc cu măreția descoperirilor, datu-mi-s-a mie un ghimpe în trup, un înger al satanei, să mă bată peste obraz, ca să nu mă trufesc.
8. Pentru aceasta de trei ori am rugat pe Domnul ca să-l îndepărteze de la mine;
9. Și mi-a zis: Îți este de ajuns harul Meu, căci puterea Mea se desăvârșește în slăbiciune. Deci, foarte bucuros, mă voi lăuda mai ales întru slăbiciunile mele, ca să locuiască în mine puterea lui Hristos.
10. De aceea mă bucur în slăbiciuni, în defăimări, în nevoi, în prigoniri, în strâmtorări pentru Hristos, căci, când sunt slab, atunci sunt tare.

12Corinteni cap. 12
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde