Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 11.09.2008, 17:02:25
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

.....sa-mi fie cu iertare,dar as numi-o mai degraba ;"nunta primitiva",decat nunta crestina intre "copii" de 13 si 15 ani.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 11.09.2008, 17:58:57
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.553
Implicit

In India desi se casatoresc la 8 - 9 ani tinerii nu au nici o relatie trupeasca pina nu termina scoala sau implinesc 18-20 de ani. Intr-un fel este bine deoarece esti "promis/promisa" si ai sanse mai mari sa ramii curat(a)pina la consumarea actului
Reply With Quote
  #83  
Vechi 11.09.2008, 19:59:43
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
In India desi se casatoresc la 8 - 9 ani tinerii nu au nici o relatie trupeasca pina nu termina scoala sau implinesc 18-20 de ani. Intr-un fel este bine deoarece esti "promis/promisa" si ai sanse mai mari sa ramii curat(a)pina la consumarea actului
Hahahahahahah, de unde ai scos-o pe asta. Cunosc personal destui indieni ca sa iti spun ca nu e adevarat. Poate eu stiu pe unde in ce cotlon al Indiei, dar in general nu este adevarat si nu se casatoresc pe la 8-9 ani.


Ce nunta la 12 ani???? Eu la 12 ani citeam Jules Verne si Karl May si altele din astea. Ar fi fost o trauma groaznica sa fi fost casatorita atunci de parinti. Sa nu mai spun ca pe la 13 ani fetita poate sa fie si mama daca se marita la 12 ani. Voi va dati seama ce vorbiti??? La 16 ani eram in clasa a 10-a si aveam programa scolara atat de incarcata incat eram la scoala sau invatam mai toata ziua. Unde sa mai incapa un sot? Sau o familie?

Parerea mea --casatoria nu trebuie sa fie legata de varsta -- adica vai, vai am 25 de ani si nu m-am maritat/insurat, de acum sunt fata batrana, am sa ma marit cu primul doritor numai sa nu care cumva sa raman nemaritata sau sa imi pierd "curatenia" cine stie cum -- ci trebuie sa fie legata de o persoana, sa intalnesti pe acel cineva cu care sa fii in stare sa iti petreci restul vietii in pace. Unii il gasesc mai devreme, unii mai tarziu. De asta tine fericirea casatoriei, si nu de varsta celor doi.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 12.09.2008, 04:29:02
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.553
Implicit

Eu am cunoscut personal o fetita, o studenta de a mea care s-a maritat prin telefon cu un baiat din Bombay pe care nici nu l-a vazut...aranjament al parintilor la care ei nu cricnesc, ma rog unii... ea avea 12 ani si era in clasa a saptea
Reply With Quote
  #85  
Vechi 12.09.2008, 09:52:36
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Eu am cunoscut personal o fetita, o studenta de a mea care s-a maritat prin telefon cu un baiat din Bombay pe care nici nu l-a vazut...aranjament al parintilor la care ei nu cricnesc, ma rog unii... ea avea 12 ani si era in clasa a saptea
E posibil, nu spun nu. Dar nu e neaparat regula.

EU am avut o colega de apartament indianca din Calcuta care avea 25 de ani si nici gand sa se marite, si nici "curata" nu era, droguri, etc, la fel ca si prietenii ei de pe acolo.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 23.09.2008, 12:11:43
acidironic acidironic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 49
Implicit

Cum am inteles eu problema: in Romania sunt prea multe avorturi dupa 89’. Eu o disec in “Romania”, “prea multe”, “avorturi”, “dupa 89’”.
In primul rand, voi nu stiti sa scrieti romaneste. Pe forumul asta e o colectie “impresionanta” de greseli de gramatica. (greselile de scris se mai iarta!) Eu, daca as scrie atat de prost, mi-as pune intrebari daca mesajul meu va ajunge corect unde vreau eu sa ajunga! Voi scrieti prost, aia care citesc brosurile or citi si mai prost, si poate asa iese o foarte eficienta pledoarie in favoarea avortului. In loc sa le spuneti voi, ca niste mari intelepti, oamenilor ce sa faca sau, ce sa creada, mult mai bine ar fi sa ii indemnati sa gandeasca singuri dupa o documentare mai serioasa. Mult mai serioasa decat povestea cu Beethoven prezentata cu mult patos in acest topic. Daca persoana care a postat s-ar fi documentat catusi de putin din alte surse decat barfele de la usa bisericii, ar fi aflat ca Beethoven nu a fost al saptelea/optulea copil ci al doilea (sursa: wikipedia). Tot legat de acest argument, un plus de logica nu ar fi stricat. Spun asta in sensul ca daca ar fi fost vorba de Hitler sau Stalin, posibilitatea avortului ar fi fost extrem de bine privita, in ideea ca s-ar fi salvat milioane de vieti cu pretul uneia singure/catorva. In orice caz, dublul standard e un simptom al credintei si se manifesta si in urmatorul exemplu: “casatoria e o cruce liber aleasa”. Avortul de ce nu e, sau de ce nu ar fi? Si daca tot veni vorba de logica, sa vedem cat de convingator e argumentul cu 25 de milioane de avorturi in ultimii ani. Daca s-ar fi nascut toti cei 25 de milioane practic, populatia Romaniei s-ar fi dublat. Asta in mai putin de 20 de ani! Ganditi-va putin si o sa va dati seama ca nu e posibil asa ceva. Uitati-va, de ex, la rata de crestere a populatiei pe glob. Trecand peste detalii, populatia globului s-a dublat in ~40 de ani! Tinand cont ca rata de crestere a populatiei este in scadere, ar fi fost cam greu sa se dubleze tocmai populatia Romaniei in doar 20 de ani! Daca vreti ca un argument sa fie credibil, putintica documentare nu strica! Daca tot intrati pe forum intrati si pe google si nu alegeti ce va convine din alte surse partinitoare. Incercati sa folositi surse mai obiective. Asta ca "sa nu ridicati marturie mincionoasa asupra arpoapelui vostru"! Asa veti afla ca numarul de avorturi era foarte mare si inainte de 89’ deci partea cu “dupa 89’” cade.

Alte probleme in argumentarea voastra:
“Parintele Nicolae Tanase spunea ca din 10000 de femei carora le spunea...”
Crezi ca 10000 de femei taceau si ascultau ce zice popa? A facut popa un studiu aprofundat sa afle cu cate femei a vb, cate puteau avea un copil si cate au facut avort? Unde incapeau 10000 de femei? Sau a tot vb si poate a numarat de doua ori? Eu cred ca e o exagerare convenabila! (adica o minciuna!)
Cazul cu fetita de 11 ani. Acolo era vb de un incest si viol in acelasi timp!!! De ce mai mergeti la biserica daca e atat de putin eficienta? Cum se face ca tocmai voi, buni crestini, nu luati apararea victimei? Voi chiar aruncati cu pietre intr-un copil cazut la pamant si credeti ca asa ajungeti in rai!?
“Nici Dumnezeu nu trece peste vointa oamenilor” cum ramane cu “Faca-se voia ta!”? Ce zeu slab venerati voi!?

“prea multe” e o chestie subiectiva! Eu cred ca sunt prea putine!
Voi vreti sa fie tara asta plina de copii cand nu sunt locuri la gradinite? Cand invatamantul e la pamant? Uitati-va la cum stiti sa scrieti si cum stiti sa “argumentati” fara sa va documentati. Luati de bun ce vi se da la biserica si nu aveti nici macar putin discernamant! Daca gasiti undeva 25 de milioane, ce mai conteaza daca e corect sau nu, cat timp e impresionant? Eu nu imi doresc sa fie lumea plina de astfel de oameni! Si, mai ales, daca ar exista rai si as avea sanse sa ajung acolo, sigur nu as vrea sa fie si ei acolo. Mai bine sa faca avort! Deci “prea mult” devine “prea putin”. Eu chiar as vrea sa se limiteze numarul celor care scriu “sant” sau au posturi de genul: ”mara,draga mea.nu tip.credema.este o chestiune care ne arde pe toti.s-au,ma rog,pe unii.daca nu te intereseaza "tipatul" meu sau al altora e problema ta.poate sunt persoane care vor si ei sa "tipe".nu avem dreptul?atunci hai sa inchidem forumul si sa nu mai discuta.e mai bine asa.macar atat putem face si noi.sa "tipam".cred ca pt asta sa si facut acest forum.pt discutii,nu.in fine.am gasit si caldura si raceala pt acest topic.fiecare dreptul la opinia pa care o vrea”
Pentru cei care nu au inteles: dupa punct se lasa spatiu, “credema” se scrie “crede-ma”, “s-au” asa cum l-a folosit se scrie “sau”, corect e “sunt persoane care vor si ele sa tipe. Nu au dreptul?” (in romana se face acordul), “pentru asta s-a facut....” nu “sa facut”. Ce se intelege din: “pt discutii,nu.”? Macar un semn de intrebare trebuia! “fiecare dreptul la opinia pa care o vrea” - o propozitie, in general, ARE predicat!!! Toate astea intr-un singur post!
De ce va legati voi de ce rata de avorturi e in ROMANIA cand voi, la cum scrieti, nu sunteti romani!? “Romania” are legatura cu topicul cat timp voi nu o reprezentati!

Si daca tot sunteti atat de razboinici, de ce nu luptati impotriva violentei in familie? Sau impotriva traficului de carne vie? Sau impotriva abuzului sexual in biserici si manastiri? Sau impotriva uciderii prin exorcizare? Sau impotriva preotilor turnatori? Sau impotriva evaziunii fiscale din biserici (cand nu dai chitanta pentru banii pe care ii primesti e evaziune fiscala)? Sau impotriva preotilor care depasesc lejer suta de kg si merg cu jeep-uri cand sunt oameni care nu au ce manance? Sau impotriva construiri de biserici cand e nevoie de adaposturi pentru saraci?
Pentru ca nici voi nu stiti ce vreti! Pentru ca ati fost indoctrinati de mici! Pentru ca va simtiti bine cand imbratisati orbeste o credinta si credeti ca asta va da dreptul sa le impuneti altora ce sa faca sau ce sa creada. o intrebare de bun simt: ce calitati mai aveti pe langa credinta oarba?

Cat timp cei care pun problema sunt fanatici, nu au simtul discernamantului, nu se documenteaza, folosesc argumentele in mod discriminatoriu, nu stiu sa scrie si cred ca ei reprezinta o tara intreaga, problema nu are sens!

Sa aveti logica!
Reply With Quote
  #87  
Vechi 23.09.2008, 12:34:21
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine esti tu sa judeci? Poate alti au lipsuri, poate din graba nu scriu corect. Nu inteleg ce tot dai inainte cu greselile gramaticale. In postul tau kilometric nu ai facut decat sa ii judeci pe altii. Vezi barna din ochiul tau inainte sa vezi paiul din ochiul altora ;)
Apropo, fiecare are dreptul la o opinie. Uite ca pentru noi avorul este o crima. Daca pentru tine e ceva normal, asta nu inseamna ca trebuie sa ii consideri pe ceilalti fanatici, fara discernamant sau mai stiu eu cum. Ii privesti pe ceilalti cu superioritate. Sa stii ca erau parinti care nu stiau sa citeasca si sa scrie, dar erau mult mai intelepti decat multi savanti de pe globul asta ;). Asa ca lasa atitudinea asta superioara si mai vezit-i neputintele tale. Stii e o vorba: Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia ;)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 23.09.2008, 12:35:16
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

*vezi-ti - asta ca sa fii multumit ca scriem corect ;)
Reply With Quote
  #89  
Vechi 23.09.2008, 13:07:54
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara2008
ce spui tu florina =0.sant convinsa ca a vb din experinta propie e alceva.ar intelege omu mai usor de ce e bine contraceptia ,si ca spui tu cai un pacat si contraceptia nu cred ,nu poate fi pacat,si nu e vorba de a da brosuri in tramvai,la oras ,sau a vorbi in biserica unde preoti nostri spun mereu despre asta =1,nu mai mult,ce spun eu e vorba de mai mult,eu sant dispusa ca in concediu sa merg cu cineva cu masina in provincie sa vorbesc despre asta,sa ajut,daca un sponsor mi-ar oferi si ceva de citit despre asta,un preot ceva carti de rugaciuni ar fi binevenite+niste prezervative cu prospectu lor si alte mijloace de contraceptie locala (ovule,folii)le-as explica si oferi cu placere cui are nevoie adica de la 14 ani in sua.si ceva brosuri despre sida si sifilis si alte boli de transmisie sexuala.si sant convinsa ca ca mine sant dastule persoane voluntare
cine stie ce viitor vor avea copii nostri..pe cand oi avea eu copii probabil ca o sa li se spuna de la gradinita de anticonceptionale si poate pe langa corn si lapte o sa li se dea si un prezervativ asa..preventiv...
Reply With Quote
  #90  
Vechi 23.09.2008, 13:16:13
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara2008
Citand iulyaan
acest forum este foarte cunoscut in randul media.asa ca glasurile noastre se pot auzi.opriti macelul din clinicile de ginecologie.din 1990 pana in 2007 au fost facute 25 de milioane de AVORTURI,LEGALE.Dumnezeu stie cate sunt ilegale.toti care intrati in acest topic lasati un mesaj.poate cineva vede.nu putem sta cu mainile in san si sa privim impasibil cum se distruge acest neam.reactionati.in numele lui HRISTOS,OPRITI MACELUL
o intrebare sincera fara alte dedesubturi,ati numarat dvs avorturile de dati o asa cifra?asta 1- 2-ce propuneti?sa se faca iar o lege cu o norma pe fam ca inanite de 1990,de 3,4 sau 5 copii pe fam ?daca mai ramane insarcinata ce se v-a intampla?sau o sa fie sterilizata femeia mai ca caini maidanezi de care uita toti?cu ce va creste o fam atatia copii din salariu cinsitit si onest din romania sau cu ifima alocatie?v-ati gandit la astea?e usor sa strigam pacat,dar ce sa facem concret pentru a nu se ajunge la ceast pacat iulyaan
Intr-una din maternitatile din Iasi se fac in jur de 5 avorturi pe zi,uneori si mai multe.Asta din spusele unei d-ne doctor
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele Lui Iisus Hristos Sebastiana Din Noul Testament 9 26.07.2013 21:08:19
Biblia fara numele lui Iisus Hristos delia31 Despre Sfanta Scriptura 10 23.04.2012 13:06:25
Numele lui Iisus Hristos androneo Generalitati 2 09.01.2012 12:27:11
N-am stiut pana atunci de numele lui Iisus Hristos Ioan_Ciobota Generalitati 9 04.10.2007 11:53:51