Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.09.2008, 00:08:47
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei, nu crezi ca Stefan cel Mare si-ar adapta mijloacele de a conduce Romania, precum si relatiile cu tarile invecinate, vremurilor de azi? Sunt sigura ca nu ar permite atatea pacate la supusii lui; bisericile si-ar face toate datoria;nu cred ca ar permite sa se ia si sa se dea mita; si nici furturile nu arfi tolerate. Zilele din saptamana ar fi pentru munca si duminicile pentru Dumnezeu.
Si cu siguranta s-ar naste mai multi copii... :)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.09.2008, 00:30:05
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.563
Implicit

Adaptarea de care vorbesti l-ar transforma intr-un Basescu, si deci ma da din lac in put.

Hai mai Ancah, ca nu te-ai nascut ieri, oare nu intelegi ca in ziua de azi NU MAI ARE VOIE NIMENI SA NU MAI PERMITA PACATE "SUPUSILOR"

daca nu mai permiti IMEDIAT DAI IN DICTATURA! ceva de genul Coreei de Nord. Nu exista societate de mijloc, nu ai cum, te maninca Banca Mondiala de viu, cu fulgi cu tot
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.09.2008, 01:15:23
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei, nu ma gandisem la un decret de interzicere a pacatelor; am ajunge atunci la inchizitie. Nu, ma gandisem la o catehizare si o induhovnicire a populatiei. Indiferent de ce vor unii, tot mai sunt credinciosi in Romania si sper, cu ajutorul lui Dumnezeu, a Maicii Domnului si a Sfintilor, sa fie tot mai multi.

Transformarea lui Stefan cel Mare in ... cred ca glumesti. Stefan cel Mare stia sa-si faca corect crucea: de pe un umar pe altul; nu la nivel de stomac. Posibil ca unii sa aiba inima in stomac; dar nu poate fi decat exceptie! Si Stefan cel Mare a fost o exceptie, dar altfel de exceptie, pe placul lui Dumnezeu. Ma indoiesc ca Dumnezeu l-ar inspira in mod gresit pe un "Stefan cel Mare" al zilelor noastre; cred ca am fi uimiti de intelepciunea deciziilor lui, precum si de modul abil de a se feri de ispitele "secolului vitezei". Sa nu uitam, ca a fost un mare luptator pentru independenta nationala, precum si un abil diplomat; si cu credinta in Dumnezeu. Ce ne-am putea dori mai mult?!?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.09.2008, 04:15:35
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.563
Implicit

Europa nu-ti mai permite Anca sa fi nici independent si nici luptator si nici izolat de cei fara credinta, plus are metode diplomatice de a-ti scoate si acest concept/bastion al sentimentului national(credinta) din cap. Eu inteleg ce spui dar avind in vedere conditiile de mai sus lui Stefan saracul cred ca si-ar arunca miinile in aer si i-ar veni sa se arunce din turla vreunei minastiri ctitorite de el.

Ce spui tu inseamna izolare ceea ce azi este o totala utopie. Mai aproape am fost de vremurile lui inainte de 89
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.09.2008, 10:14:35
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Tu ai accepta AZI sa fi condusa de cineva ca Stefan Cel Mare?
Cozia, niciodata un crestin adevarat nu va trai cu gandul ce as fi facut daca traiam intr-o alta perioada! Nu pot spune ehh cate as fi facut daca eram in manastire! Suntem datori sa facem ceva acum, in acest moment, in lumea, societatea in care traim. Trimiterea mea la Stefan Cel Mare si Sfant a avut ca si scop trezirea Romaniei! Uita-te te rog la topicul deschis de mine Sfintii inchisorilor, cate vizionari sunt? Nici macar 100! Din care probabil jumatate sunt ale mele in timp ce postam! Dar ia uita-te la generalitati la topice lumesti, la musulmani, la povesti de speriat copii etc. Unde ne este constinta de roman? De ce tinerii din ziua de astazi (sau cel putin majoritatea) nu au nici cea mai mica dorinta de asi cunoaste istoria? De unde sa incepem pocainta? De unde? Cand noi suntem prea obositi de cluburi de masini scumpe, de concedii in Caraibe si luat cati mai multi bani pe stat degeaba? Nu sunt nationalista, nu doresc sa reinvii monarhia, ar fi o stupiditate din partea unui crestin sa viseze cai verzi pe pereti albatstri:D. Nu asta am vrut sa subliniez ci faptul ca cei ce ne conduc acum!! ar trebuie sa invete de la stramaosii nostri ca au ce! Si daca ei nu sunt capabili sau nu le pasa voi cei tineri ar trebui sa luati atitudine. Ori acesta nu se poate face decat cunoscandu-va istoria! Nu visand castigam lupta ci actionand!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.09.2008, 18:27:21
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Anca, spune-mi care este pararea ta despre starea Romaniei...de ce suntem codasii Europei?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 24.09.2008, 20:25:14
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.563
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Citat:
În prealabil postat de cozia
Tu ai accepta AZI sa fi condusa de cineva ca Stefan Cel Mare?
Cozia, niciodata un crestin adevarat nu va trai cu gandul ce as fi facut daca traiam intr-o alta perioada!

Uita-te te rog la topicul deschis de mine Sfintii inchisorilor, cate vizionari sunt? Nici macar 100!
Alynna, tot n-ai raspuns si era vorba de perioada prezenta de astazi. Sa zicem prin absurd ca s-ar ridica un Stefan, pus pe curatat tara de coruptie la modul la care il cunoastem din istorie.....ai putea trai cu o asemenea guvernare despotica?

2 Motivul pentru care romanul este foarte circumspect in privinta sfintilor inchisorilor(nu toti) este din cauza celor care traiesc, asa zisi dizidenti..., si care au dat cu bita rau in balta dupa ce si-au vazut sacii in caruta,(fonduri grase europene sau au tulit-o pur si simplu cu bani cu tot)

Pe majoritatea i-am cunoscut CU ADEVARAT CINE SUNT dupa citiva ani de la revolutie... de aceea suntem neincrezatori, si cu un gust amar de cita falsitate si minciuna este in lume. Sa nu mai dam nume ca-i cunoastem cu totii....:(

In schimb pe cei amintiti de tine ar trebui canonizati cit de curind
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.09.2008, 22:50:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Draga Cozia , cei ce vor lua locul celor trecuti, uzati, din clasa politica, nu cred ca trebui musai reglementati de cineva anume. Tineretul mai din toate partidele, au personalitate, cel putin asta am observat . Organizatiile de tineret , asteapta cam cu nerabdare intrarea in prima linie. Au fost si "conflicte"pe aceasta promovare. Incet, incet cei cu miros de naftalina si cu glas de gramofon, dispar, cu vor disparea si "gastile"din jurul lor. Efectul Dominoului est f. aproape. Nadejdie si aici , precum in toate!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 25.09.2008, 01:08:08
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Transformarea lui Stefan cel Mare in ... cred ca glumesti. Stefan cel Mare stia sa-si faca corect crucea: de pe un umar pe altul; nu la nivel de stomac.
Pai de unde stii cum isi facea cruce, ca doar nu l-ai intalnit?

Multi oameni, si in special vad aici, au tendinta de a idealiza trecutul. De cate ori nu am auzit, fiind copii sau tineri --"Ah, pe vremea mea, etc etc etc..." De fapt in orice timpuri erau probleme sociale, si necredinta, si violenta, si coruptie, si nepotism, nu stiu daca mai mult sau mai putin decat astazi.

Stefan cel Mare a avut hibele lui, nu conteaza cati incearca sa i le conteste. La fel ca orice domnitor. Si el era modern pentru timpul lui -- dupa cum unii s-ar putea sa stie, folosea tehnici moderne in lupta, si el a taiat si a spanzurat in jurul lui, si el a avut unele slabiciuni fata de femei. Acum sa spui ca pe vremea lui era cel mai bine, si cea mai mare corectitudine este total incorect.

Eu sunt foarte bucuroasa, si multumesc lui Dumnezeu ca m-am nascut in epoca in care m-am nascut. In ziua de azi ai libertatea sa alegi sa faci ce vrei, si asta este o binecuvantare. Si numai ganditi-va, cred ca nimeni de pe forumul asta nu a prins un razboi, sau o foamete mare, sau o epidemie care sa secere mii si mii de vieti rapid. Sa nu ne dorim, Doamne fereste, nici un fel de dictator, fie el Stefan cel Mare, sau eu stiu cine. Chiar cu intentii buni, o dictatura nu duce la nimic bun.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 25.09.2008, 01:12:56
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Anca, spune-mi care este pararea ta despre starea Romaniei...de ce suntem codasii Europei?
Frate Iosif, iata raspunsul:
Psalmul 11 . 8: Căci, atunci când se ridică sus oamenii de nimic, nelegiuitii misună pretutindeni.

Am ajuns "codasii" Europei, pentru ca, printre altele, in Microsoft a doua limba vorbita este limba ROMANA!
Romania are oameni inteligenti, educati, manierati, care sunt fff apreciati in alte parti. Romania este o tara plina de energie; nu multumim destul calugarilor, maicilor si preotilor, care rugandu-se atrag energii benefice. Sa vedeti ce secatuite de vlaga sunt tarile, in care credinta e considerata semn de prostie.
Progresul facut de Romania poate nu va e vizibil, dar exista. Acum aceste tari avansate incep sa resimta criza economica. Cum vor face fata acesteia fara rugaciune, nu stiu.
Imi pare nespus de rau, ca nu vedeti partea buna a Romaniei. Cu siguranta nici eu nu as fi vazut-o, daca nu luam o distanta de 2000 km distanta care acum e foarte dureroasa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pocainta Sf.Asteapta Generalitati 4 31.07.2010 20:42:29
De ziua Romaniei... silverstar Generalitati 2 01.12.2008 15:10:39
pocainta nairda Pocainta 14 12.03.2008 22:26:22
DESTEPTAREA ROMANIEI??? MARIUS_DANIEL Biserica Ortodoxa si Massmedia 8 29.05.2007 19:41:36