Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.05.2018, 14:26:25
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit Cum scapam de alcoolism?

Hristos a inviat! As vrea sa-mi prezentati experientele voastre sau altora, prin care sa ajutam si pe altii sa iasa din aceasta patima grea. Cum ati procedat, ce metode ati folosit? Sper sa fie de folos aceste marturii la toata lumea. Doamne ajuta! Si vroiam sa va intreb daca este o legatura intre desfrau, depresie si alcoolism.
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.05.2018, 00:45:10
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Exista o legatura intre depresie si orice patima. Depresia te duce pe un nivel psihic jos iar patima te ridica de momet. Unii (printre care si eu)si mancarea ii face sa se simta mai bine.O mancare buna, te face sa te opresti mai tarziu din mancat. Ceea ce in variabil duce la ingrasare si o forma a corpului nu prea placuta.

Ce am observat si ceea ce spun de fapt Sfintii parinti, lucrul mainilor m-a ajutat totdeauna in lupta cu patimile, fie ca e ea gradinarit, sau mesterit la diverse ,izolat peretii locuintei, facut lucarne la intrare in pod la tara, reconditionat mobilier existent sau creat unul nou, diverse bricolaje utile in hobbyuri personale etc. Lucrul mainilor imi da siguranta ,multumire ,imi ocupa util timpul. Lupta cu patimile e minima incepand din primavara pana toamna cand zilele inca nu sunt prea scurte,caci avand timpul ocupat imi consum energia cu folos si sunt multumit de ceea ce fac.

Nu am fost tentat niciodata de alcool ,dar acelasi principiu e la toate patimile. Conteaza si omul de langa in lupta asta,adica sa incurajeze atunci cand e de incurajat(adica:"Vezi te-ai abtinut atata timp,vezi ca poti ,dar acum ce e cu tine!") sau sa certe atunci cand e nevoie.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.05.2018, 10:54:32
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

de alcoolism nu scapi, dar il poti tine sub control. fratele meu este alcoolic si din experienta cu el pot sa spun ca daca nu constientizezi faptul ca orice gura de alcool bauta te face sa o iei de la capat nu ai nicio sansa. fratele meu a avut nu mai putin de sase ani fara sa puna gura pe alcool si dupa un pic de vin a fost jale, a stat beat continuu cateva zile bune. problema la alcoolici este ca starea de betie este continua, chiar si cand acesta a fost eliminat din organism, se trezesc din somn, par ok, dar nu sunt, de fapt ei sunt si in momentul ala in stare de betie. deci, singura sansa e sa nu mai pui gura pe alcool, nici macar o bomboana care contine alcool nu ai voie sa mananci, deloc deloc. dar trebuie sa fii tu insuti constient de asta, practic nu conteaza ceilalti, fie ei medici, popi sau oricine altcineva.

in ceea ce priveste relatia dintre "desfrau, depresie si alcoolism", raspunsul poate fi ca este conditia geniului!!! :)) ai idee cati oameni geniali pe care i-a dat istoria umanitatii au "suferit" de toate chestiile astea si inca pe atat in unele cazuri? fii atent, ca sa nu merg mai departe, fa-ti un top personal de romani geniali, ia-i pe primii 10, facem prinsoare ca cel putin 7 dintre ei le aveau pe toate? :)))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 03.05.2018 at 10:56:42.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.05.2018, 11:10:50
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Așa o fi, dar omul nu e chemat la genialitate, e chemat la sfințenie.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.05.2018, 11:19:00
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Așa o fi, dar omul nu e chemat la genialitate, e chemat la sfințenie.
oare de ce nu ma mir ca te-a interesat doar ultima parte din mesajul meu?!?
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.05.2018, 11:52:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu'ș da' dacă insiști îți pot spune că ai înșirat o mulțime de prostii.
De "darul" beției, ca de orice "dar" de acest fel te poți vindeca DOAR prin credință-n Bunul Dumnezeu. Prin participarea la viața liturgică a bisericii, prin administrarea cât mai deasă a celui mai bun medicament: Sfânta Împărtășanie.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.05.2018, 11:59:33
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu'ș da' dacă insiști îți pot spune că ai înșirat o mulțime de prostii.
De "darul" beției, ca de orice "dar" de acest fel te poți vindeca DOAR prin credință-n Bunul Dumnezeu. Prin participarea la viața liturgică a bisericii, prin administrarea cât mai deasă a celui mai bun medicament: Sfânta Împărtășanie.
banuiesc ca stii si multe cazuri.

evident ca n-o sa neg spusele tale, chiar asa de "increzatoare" cum sunt, dar conditia mea era asta:

Citat:
daca nu constientizezi faptul ca orice gura de alcool bauta te face sa o iei de la capat nu ai nicio sansa.
te asigur ca daca alcoolicul nu constientizeaza ce e citat mai sus, indiferent cum!, totul este de prisos.

ps.apropo, d'aia cei mai multi alcoolici din romania sunt in judetele cele mai "credincioase", aia se duc la biserica spovediti bine, se impartasesc si o iau de la capat...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.05.2018, 12:05:23
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

si inca ceva, aproape la fel de important, oamenii din jur. de multe ori acestia in loc sa-i fereasca si sa-i ajute ii imbie la bautura, sau la fumat, sau la alte bazaconii, in loc sa-i ajute si sa-i fereasca. mizeria umana in toata splendoarea ei...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.05.2018, 12:17:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
banuiesc ca stii si multe cazuri.
Eu sunt sigur în schimb că tu știi că nu-i așa.
Dragul meu, cele afirmate de mine sunt bazate pe credința creștină: Hristos este Doctorul sufletelor și trupurilor noastre!
Evident că alcoolicul de care zici nu e conștient că băutura, bla-bla, dar acel alcoolic NU e credincios, îmi pare rău s-o zic.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.05.2018, 12:34:49
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu sunt sigur în schimb că tu știi că nu-i așa.
Dragul meu, cele afirmate de mine sunt bazate pe credința creștină: Hristos este Doctorul sufletelor și trupurilor noastre!
Evident că alcoolicul de care zici nu e conștient că băutura, bla-bla, dar acel alcoolic NU e credincios, îmi pare rău s-o zic.
dar ai zis! in alte vremuri, daca alcoolicii ar fi fost in acelasi procent ca si leprosii, i-ati fi izolat si i-ati fi anatemizat, ca erau posedati de draci. :)), dar alcoolicii erau si sunt prea multi!

conteaza doar ca stiu alcoolici care rezista. ceea ce trebuie sa stii tu, dar si ceilalti care sunt de aceeasi parere cu tine, este ca alcoolismul nu are legatura cu cat de credincios e omul si nici cu credinta in sine. daca popa la care se duce reuseste sa-l faca sa inteleaga ca sta in puterea lui sa se abtina si sa se roage ca sa-l ajute dumnezeu sa se poata ajuta, e perfect.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare