Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.11.2005, 16:20:41
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Spune sfantul Ioan Damaschinul ca " este culmea nebuniei si a lipsei de credinta sa infatisezi Dumnezeirea! Pe langa aceasta cine poate sa faca chipul Dumnezeului nevazut, necorporal, necircumscris si fara de forma?
Idolii paganilor, sunt de dispretuit si opriti caci erau inchipuirile demonilor!
Atunci?
Cand Dumnezeu din pricina milostivirii milii Lui, S-a facut Om cu adevarat, pentru mantuirea noastra si S-a facut Om,.....in chip substantial si real-a locuit pe pamant, a petrecut cu oamenii ()Varuh, III,38, a inviat mortii (si multe alte minuni a facut Ioan, 21), a suferit, a fost rastignit, a inviat, S-a inaltat si toate acestea s-au intamplat in chip real, si a fost vazut de oameni; deci cand s-au facut acestea, S-a infatisat in icoana Chipul Lui, spre a ne aduce aminte de El si spre a capata invatatura noi, care nu am fost de fata atunci, pentru ca fara sa fi vazut, dar auzind si crezand, sa avem parte de fericirea Domnului. Dar pentru ca nu toti copiii inca stiu carte, si nici nu se ocupa toti cu cititul, parintii au socotit ca sa fie acestea pictate in icoane, ca niste fapte de vitejie, spre a ne aduce aminte repede de ele...........De multe ori ne-avand in minte patima Domnului, dar vazand icoana rastignirii lui Hristos, ne aducem aminte de patima mantuitoare, si cazand in genunchi ne inchinam. Nu ne inchinam materiei, ci Celui ca este infatisat, in icoana, dupa cum nu ne inchinam materiei din care este facuta Evanghelia, nici materiei crucii, ci chipului Crucii".
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.11.2005, 16:23:00
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
si multe alte minuni a facut Ioan, 21
Este vorba de Evanghelia dupa Ioan, penultimul capitol.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.04.2006, 20:46:11
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Alecsandru,spui ca: Spune sfantul Ioan Damaschinul ca " este culmea nebuniei si a lipsei de credinta sa infatisezi Dumnezeirea! Pe langa aceasta cine poate sa faca chipul Dumnezeului nevazut, necorporal, necircumscris si fara de forma;dar ai uitat poate ca cele dintii icoane s-au pictat singure;mai bine zis,prin puterea lui Dumnezeu;oare de ce ?;nu pentru a avea idee de Dumnezeire ?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.04.2006, 00:35:52
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Ai dreptate getasart .Dar ai observat ca alecsandru nu contrazice ceea ce ai zis tu doar ca se pare ca a uitat ce ziceai tu ca a uitat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.04.2006, 13:32:51
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Nu poti spune tu ce gandeste alecsandru, mai sus a spus ceea ce a crezut si era nedumerit caci in ceea ce scris se contrazice pe el.
Icoanele nu sunt toate la fel, unele facatoare de minuni altele nu , si aici este un talc, o chestie; icoanele facatoare de minuni nu sunt facute de cei ce le picteaza ci sunt facute prin ei. De aceea un pictor ,atunci cand picteaza o icoana, isi pune in evidenta credinta, posteste, tocmai pt ca el sa nu faca lucrarea ci lucrarea sa fie facuta prin el.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.04.2006, 07:06:04
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Iarta-ma spinu . Ai dreptate nu pot zice ceea ce gindeste el .Dar cred ca nu se contarzicea deloc.El isi pune o aumita problema pe care tot el o clarifica.Neclaritate si raspunsul sunt distinse clar prin intrebarea "ATUNCI?"

se observa ca tocmai un Sfint zice ca " este culmea nebuniei si a lipsei de credinta sa infatisezi Dumnezeirea! Pe langa aceasta cine poate sa faca chipul Dumnezeului nevazut, necorporal, necircumscris si fara de forma? " Dar binenteles ca nu se contrazice caci mai apoi tot acest Sfint va scrie lucruri foarte importante despre cinstirea icoanei. Intadevar este culmea nebuniei dar Dumnezeu sa aratat in trup!!!
Ceea ce a scris alecsandru este pentru cei care au nedumerii si constituie baza asa cum el scrie .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.04.2006, 11:54:28
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

:D mi se pare ciudat ca imi ceri mie iertare caci nu ai gresit in nici un fel, aici cei ce ne cunoastem suntem ca o familie :D sau cel putin asa simt eu despre ceilalti :D
o zi buna la toti!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.04.2006, 06:10:19
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Mia spus parintele meu duhovmic o mica intiplare cind am fost la spovedit.De acolo am tras concluzia ca ar fi foarte bine daca ne-am cere iertatre la sfirsitul orcarei discutii mai "aprinse" sau care poate sa derajeze...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.04.2006, 08:51:38
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

da este adevarat , dar eu am intervenit in discutia voastra , a ta si a lui alecsandru, cu un fel de sugestie ...si discutia mai aprinsa ai purtat-o cu altcineva nu cu mine , am intervenit mai la sfarsit :D...da si te stiu ..parca tu ai facut topicul acela cu ,,hey" nu? sau cel putin iti cereai iertare si acolo ..e f bine ca faci lucrul acesta..inseamna ca sti sa cedezi :D
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.04.2006, 06:26:04
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

nu eu am facut topicul cu "hey"???
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cuvântul întrupat (sau despre Sfintele icoane) DanielDG Dogmatica 0 18.12.2012 20:59:27
Despre icoane alinutzica Generalitati 22 08.08.2011 16:51:52
O mica intrebare despre icoane cred_cu_adevarat Generalitati 194 30.03.2011 21:35:16
Icoane inedite - Icoane bizantine cu psalti Lujootm Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 19:11:55
intrebari despre icoane o_copila Pictura si Sculptura Bisericeasca 21 07.08.2008 20:45:17