Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.06.2008, 00:27:53
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Eu unul nu cred in asa ceva si stiu ca biserica ortodoxa exclude reincarnarea. As vrea sa stiu si parerile voastre despre acest subiect deorece eu nu cunosc prea bine invatzaturile bisericesti despre reincarnare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.06.2008, 00:50:56
Daniela.Matei Daniela.Matei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2008
Mesaje: 16
Implicit

Eu una cred in reincarnare....cred ca sufletul trebuie sa fie reincarnt de cate ori este nevoie:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.06.2008, 00:51:43
Daniela.Matei Daniela.Matei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2008
Mesaje: 16
Implicit

dar subiectele astea va depasesc pe unii dintre voi....trebuie sa reusesti tu sa iti vezi viata anterioara ...sa-ti cunosti sufletul ...etc
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.06.2008, 01:10:00
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela.Matei
dar subiectele astea va depasesc pe unii dintre voi....trebuie sa reusesti tu sa iti vezi viata anterioara ...sa-ti cunosti sufletul ...etc
ce viata anterioara daca nu exista reincarnare?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.06.2008, 01:39:31
Daniela.Matei Daniela.Matei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2008
Mesaje: 16
Implicit

tocmai am mentionat ca eu cred in reincarnare! si daca esti un om capabil ..iti poti vedea si vietiile anterioare!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.06.2008, 01:43:55
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

:)):D:|
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.06.2008, 01:44:41
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

vorba lu lapusneanu ... da multi
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.06.2008, 01:49:53
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela.Matei
tocmai am mentionat ca eu cred in reincarnare! si daca esti un om capabil ..iti poti vedea si vietiile anterioare!
adica noi restu care nu reusim sa ne vedem "vietile" anterioare suntem incapababili
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.06.2008, 10:50:58
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

shtii ce e foarte tragic, adica dureros? ca nu este reincarnare, dar va fi! :D

pentru cei ce shi-au necinstit trupul adica olul adica templul Duhului Sfant, cand vor primii prin Cuvantul Lui Dumnezeu iarashi trupurile pe care le-au avut, shi va fi spre veshnicie, atunci sa vezi ce dureri shi nenorociri, ca multzi vor avea parte de suferintza... iar demonii sau dracii sau slugile lor care shi ei vor primii trupurile lor inapoi sa vezi atunci ce scarboshi shi spurcatzi vor fi...

iar fiii lui Dumnezeu, vor stralucii ca soarele shi luna shi stelele in imparatzia Tatalui Lor in ziua aceea...

deci nu este reincarnare, shi fiecare dupa moarte s-a dus undeva, iar dupa Cuvantul Lui Dumnezeu, cand se vor sfarshii tainele lui Dumnezeu, unii vor invia spre Viatza Veshnica iar altzii spre judecata shi osanda shi durerea veshnica...???:(:(

sunt unii care cred ca au mai fost pe pamant shi au mai trait pe pamant, shi dupa ce mor iar vor trai intr-un alt trup shi asha invatza sa traiasca akedia naluciferizarii, ca a fost cineva, ca a facut el ceva, ca s-a indreptatzit cu ceva, ca are vre-o slava shi vre-o realizare daca nu in viatza asta atunci prin ceva vietzi anterioare, shi asha se lasa pacalitzi de ajung sa traiasca naluca minciunii ca pe adevar shi se straduiesc pe drumul realitatzii naluciferizarii foarte reale ca ei se raporteaza mereu la durerile oalelor, ale trupului, dar Hristos ne invatza ca (citat aproximativ, cer iertare)"

"daca durerea de masea sau alta boala trupeasca shtim cat de tare ne doare shi cum ne scutura fulgerele pe nervi shi pe ranile trupului, in crize, in abcese, in momentele culminante, deci daca stim cat de rau este shi cate probleme avem de la durerile olului nostru, vasul nostru de pamant, dar atunci cum ne vor durea pacatele shi patimile cand ne va pune Dumnezeu fatza in fatza cu ele?"

deci draga Daniela.Matei, itzi trebuie inteligentza shi sa fii cu adevarat capabil sa itzi dai seama ca decat sa te bazezi pe ziua de maine, pe luni cand va fi din nou, pe poimartzi, sau pe viatza viitoare ce va dura mereu din viatza in viatza, mai bine ai incepe sa te pocaieshti shi sa cautzi sa faci voia lui Dumnezeu DE IERI! ca sa nu fi surprins cand ajungi pe lumea ailalta shi vei vedea ca nu este nici o reincarnare ci este spiritualitatea de batjocura a spiritelor rele... 6x???:(:(

nu este reincarnare, dar va fi la sfarshitul veacurilor, cand totzi vom da seama pentru faptele shi trairile nostre, daca am trait in minciuna, in inchipuiri shi basme, in trufiaintzele-gLumea, lepadand Adevarul Hristos-Dumnezeu, iar sfarshitul veacurilor a inceput! de catziva ani... nu de mult... de putzin...

shi cum scrie pe la apocalipsa ca "fericitzi vor fi cei ce ishi vor spala hainele in sangele Mielului Junghiat ca sa nu umble goi shi sa li se vada toata rushinea, fericitzi shi sfintzi vor fi cei chematzi la nunta lui Dumnezeu, shi fericitzi cei ce ishi vor pastra hainutza alba shi curatza a neprihanirii in zilele acelea..." ceva de genul asta ca daca imi da mintea rateuri shi nu-mi aduc aminte, le mai dreg sa iasa cam asha cum este scris, sorry, dar acuma fiecare poate cauta exact cum este scris, deci nu vreau sa pacalesc pe nimeni ca "te voi ajuta" 8x???:(:(
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.06.2008, 14:18:59
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela.Matei
tocmai am mentionat ca eu cred in reincarnare! si daca esti un om capabil ..iti poti vedea si vietiile anterioare!
„REINCARNAREA ESTE CEA MAI MARE CAPCANĂ A DIAVOLULUI. OMUL SE GÂNDESTE CĂ NU CONTEAZĂ DACĂ NU REUSESTE ÎN VIATA ACEASTA, VA REUSI ÎN CEALALTĂ. ASTFEL SE RELAXEAZĂ ÎN TOATE PRIVINTELE SI SE USUCĂ DUHOVNICESTE. DIAVOLUL STIE ÎNSĂ FOARTE BINE CĂ NU EXISTĂ DATA VIITOARE. DE ACEEA ÎI SI ÎNTINDE ACEASTĂ ÎNFRICOSĂTOARE CURSĂ.”
(PARINTELE PAISIE,MARII INITIATI AI INDIEI SI PARINTELE PAISIE)

Parintele Paisie era vazator cu duhul,citea gandurile oamenilor,era plin de harul Duhului Sfant si cu toate acestea zice ca NU EXISTA REINCARNARE.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare