Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1381  
Vechi 20.06.2016, 23:24:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Părintele Calistrat! :

Despre importanța locașurilor de cult s-a tot vorbit și încă se vorbește și se polemizează.
Dar oare toți acei oameni care cârtesc împotriva bisericilor, s-au întrebat vreodată de ce s-au construit atâtea altare, biserici, mănăstiri și paraclise, în centrele marilor orașe, în vârfuri de munte, pe dealuri, pe câmpii, pe insule?
Biserici s-au construit dintotdeauna, pentru că sufletele oamenilor tânjesc după ele.
Când ai un necaz, o boală, un zbucium sufletesc, când nu-ți merg bine afacerile, sau nu mai poți scăpa de datorii, când cineva îți face rău și-ți vatămă sufletul, ce faci?
Fugi la biserică și te rogi.
De ce atâția și atâția oameni se întorc iar și iar la biserică?
Pentru că ei au văzut și au simțit pe "pielea" lor mângâierea Lui Dumnezeu.
Pentru că aici au găsit pacea lăuntrică și și-au ușurat sufletul de păcate, prin taina Sfintei Spovedanii.
Aici s-au hrănit sufletește cu Trupul și Sângele Mântuitorului.

Încă din cele mai vechi timpuri și până astăzi, oamenii merg la biserică și vizitează mănăstiri vechi de secole.
Dovada o face numărul tot mai mare a enoriașilor care vin la Sfânta Liturghie, la Sfântul Maslu, sau pur și simplu pentru a se ruga în tihnă, în Casa Domnului.
Ce dă biserica în schimb?
Ceea ce o societate agitată și din ce în ce mai hăituită, nu o face.
Curțile bisericilor adună oamenii la un loc.
La biserică nu mai ține nimeni cont că unul e sărac, sau altul e bogat, că unul are funcție de director sau altul de slugă. Se împărtășesc toți din același Sfânt Potir.
În biserică sunt toți frați întru Hristos, având o moștenire comună: Împărăția Cerului.

Asta e biserica, dragii mei.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1382  
Vechi 21.06.2016, 18:37:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Hristos N-a avut imaginatie! Pentru asta N-a putut fi invins de satana."

Când postești de bună-voie și ai "harul lui Dumnezeu", postul ți se pare ușor. Îl ții o zi, două, trei, patru, nouă și chiar un post întreg. Când nu ai harul lui Dumnezeu, pe lângă faptul că te abții de la mâncare, Dumnezeu îngădiue și satana lucrează, că simțurile tale să adulmece o foame nebună (un fel de zbucium al stomacului) un fel de lipsă de voință la înfrânare. Adică iubirea de sine, atât de mult se aprinde patima în om, încât starea de flămânzire devine de nestăpânit. Hristos n-a avut imaginație! Pentru asta n-a putut fi învins de satana. Nu i-a putut pătrunde în gânduri niciodată, pentru că Hristos spunea așa „Eu și Tatăl una suntem” (Ioan 10, 30). Deci , nimeni nu pătrunde taina lui Dumnezeu, niciodată! Și cum încearcă diavolul să-L ispitească pe Iisus? Provocându-L!
"Atunci Iisus a fost dus de Duhul în pustie, ca să fie ispitit de către diavolul. Și după ce a postit patruzeci de zile și patruzeci de nopți, la urmă a flămânzit. Și apropiindu-se ispititorul a zis: De ești Tu Fiul lui Dumnezeu, zi ca pietrele acestea să se facă pâini. Iar El răspunzând a zis: Scris este: Nu numai cu pâine trăiește omul, ci cu tot cuvântul care iese din gura lui Dumnezeu."(Matei 4-1,11)
Deci noi putem învia și prin "Cuvânt" Aflăm de la Sfântul Marcu:“Talita kumi – Copila, ție îți zic, scoală-te!”Și a înviat copila. Tot Marcu spune că s-a dat jos și umbla prin încăpere. Iar Luca spune că a zis: “Dați-i să mănânce” – adică viața. Și parcă simți aievea acest adevăr: Spune Psalmistul: “Mâinile Tale m-au făcut și m-au zidit” (Ps. 118, 73). Mâinile Tale, adică ale Tatălui – Fiul și Duhul Sfânt. I-a strigat pe cei care muriseră ca și cum aceștia îl auzeau:“Lazăre, vino afară!“ Iar alt exemplu este învierea fiului văduvei din Nain: "Tinere, ție îți zic, scoală-te."
Trebuie să stabilim exact ce este imaginația și să cercetăm "caracterul" și mobilurile ei. Sfântul Ioan Scărarul definește închipuirea precum urmează: "închipuirea este amăgirea ochilor în gândirea adormită; închipuirea este extazul minții, al trupului în stare de veghe, închipuirea este contemplația neîntemeiată". Trebuie să facem o distincție clară. Un lucru este imaginarul și altul închipuirea. Imaginarul este potența naturală a sufletului în timp ce închipuirea este activarea imaginarului. Imaginarul este între minte și simțire. Nu este nici lucrarea curată a minții, dar nici lucrarea simțurilor. Sfântul Grigorie Palama scrie: "Iar acest imaginar al sufletului, în ființa raționala, devine granița minții și a simțirii".
“Să nu-l crezi niciodată pe diavol, nici chiar când te îndeamnă la un lucru folositor; pentru că el începe cu nevoia și sfârșește cu răul. Să nu faci voia dracilor, nici de foame nici de altă lipsă, ci aleargă la Dumnezeu”.
https://www.youtube.com/watch?v=68NQXky-lcs
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1383  
Vechi 22.06.2016, 14:24:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Se vorbeste frecvent despre „dependența”*de durere sau de nefericire. Majoritatea celor care aud asocierea dependenței cu trăirile lor profunde ce aparțin unui registru sufletesc atât de dureros tind să nege și chiar să fie revoltați de o asemenea asociere de termeni. Pentru*dependență, o explicație a fost adusă și prin descoperirile neurofarmacologiei*care au confirmat, în urmă cu peste patru decenii, că neuronii au receptori proprii pentru narcotice.

Această descoperire, extrem de intrigantă la timpul ei, s-a explicat prin aceea ca la nivelul creierului se produc substanțe opioide. Cu alte cuvinte, creierul își sintetizează propriile*„droguri”. Ele acționează fie împotriva durerii, fie pentru a produce senzații de plăcere. De câte ori ni se întâmplă ceva pe care noi îl receptăm ca fiind neplăcut sau dureros (noi fiind și cei care dăm interpretarea momentelor trăite), neuronii eliberează endorfine. Aceste adevărate modulatoare de durere urmăresc ca starea de disconfort trăită să nu depășească anumite limite, care să afecteze supraviețuirea noastră. Adică noi am fost creați să suportăm doar anumitenivele de durere, aceasta realizându-se din punct de vedere neurochimic și prin modularea endorfinelor endogene. Unele dintre acestea au structura asemănătoare morfinei sau a altor droguri de sinteză, aceasta contribuind la explicația dependenței care rezidă în starea de „plăcere din durere”. Totodată, folosirea predilectă a unor căi neuronale face ca impulsurile nervoase să dobândească o anume ușurință în a fi transmise prin aceste „autostrăzi cerebrale”, care semnalează că viața e tristă și noi ne dorim altceva.

La noi sunt „butoanele”*care ne reglează realitatea proprie

Un alt element important este legat de modul în care interpretăm ceea ce trăim, ca fiind producători de plăcere sau de durere. S-a observat că în depresie apare o tendință accentuată de a privi ceea ce trăim dintr-o perspectivă sumbră, negativă, alături de aceea de a ignora partea plină a paharului, care există întotdeauna pentru ochiul antrenat să o descopere. Acest antrenament este în fapt tot o atribuție a minții noastre, care poate fi învățată, cu răbdare, să vadă motivele de*bucuriedin întâmplările mici ale vieții de fiecare zi.

Un alt aspect care ne ancorează în dependență este credința că ceea ce trăim are o cauză exterioară, fără nici o legătură cu noi, cei care o experimentăm doar la nivel de „destin potrivnic”. Tehnicile de psihanaliză s-au dovedit aproape infailibile în a demonstra că la noi sunt „butoanele”*care ne reglează realitatea proprie.*Noisuntem cei care, prin credințele noastre și prin traumele nerezolvate și neintegrate, atragem în viața noastră evenimente care ne dor. Dar care ne vorbesc și despre durerea din spate. Cel mai adesea, ceea ce ne rănește ne și ajută să găsim o soluție, o rezolvare, care să ne facă să ne dorim clipa prezentă și să ne bucurăm de viețile noastre.

Vindecarea profundă nu ne este adusă nici de medicamente

A găsi care ne sunt credințele și deprinderile mentale limitatoare ale bucuriei la care am fost chemați ne este de mare ajutor pentru a nu le mai folosi cu încrederea și inconștiența celui care nu știe. Dar vindecarea profundă nu ne este adusă nici de medicamente și nici de cuvinte, ci este o Taină, un Dar, care se dă cu o generozitate copleșitoare la Sfânta Liturghie, prin*Taina Sfintei Împărtășanii. Vedem asta citind la rugăciunile înainte*de împărtășire: „Și să-mi fie mie Împărtășania aceasta spre bucurie, spre sănătate și spre veselie... Cel ce de bunăvoie mi-ai dat mie spre hrană Trupul Tău, foc fiind, care arde pe cei nevrednici, să nu mă arzi pe mine, Făcătorul meu, ci mai vârtos intră în alcătuirea mădularelor mele și întru toate încheieturile, în rărunchi și în inimă, și arde spinii tuturor păcatelor mele; curățește-mi sufletul; sfințește-mi gândurile și oasele; numărul deplin al celor cinci simțuri îl luminează; peste tot mă pătrunde cu frica Ta; pururea mă acoperă, și mă apără, și mă păzește de tot lucrul și cuvântul pierzător de suflet; curățește-mă, spală-mă și mă îndreptează; înțelepțește-mă și mă luminează; arată-mă locaș numai al Duhului Tău și să nu mai fiu sălaș păcatului, ci Ție casă, prin primirea Împărtășaniei. Ca de foc să fugă de mine tot lucrul rău, toată patima”.

Iar noi învățăm a primi Darul acesta și a-l face lucrător prin nevoința duhovnicească. Sfântul*Grigorie Palama învăța că ceea ce vindecă pe om sunt Tainele, legate de nevoință. Mitropolitul*Hierotheos Vlachos, în cartea sa*Boala și tămăduirea sufletului în tradiția ortodoxă, spune, referitor la aceasta, că*„Acestea sunt cele două căi prin care se tămăduiește omul și primește harul cel necreat al lui Hristos. Tămăduirea duce la*curățirea inimii de patimi*și laluminarea minții; mai exact, ea este de fapt preschimbarea puterilor firești și a energiilor sufletului”.

Andreea Hefco
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1384  
Vechi 22.06.2016, 14:27:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Gheronda, ce este ținerea de minte a răului? Să-ți amintești răul pe care ți l-a făcut cineva sau să simți răutate pentru cel care ți l-a făcut?

– Dacă îți amintești răul și te întristezi când acela care ți l-a făcut o duce bine sau te bucuri când nu o duce bine, înseamnă că ai ținere de minte a răului. Dacă însă, în ciuda răului pe care ți l-a făcut celălalt, te bucuri de sporirea lui, aceasta înseamnă că nu ai ținere de minte a răului. Acestea sunt criteriile după care te poți cerceta pe tine însuți în această privință. În tot cazul, orice rău mi-ar face altul, eu îl uit. Arunc catastiful cel vechi în focul dragostei și-l ard.

Pe vremea luptelor de partizani din 1944, într-o zi au venit partizanii în satul nostru. Afară era foarte frig. Atunci mi-am spus în sinea mea: „Ce-or fi având să mănânce? Or fi flămânzi. Să le duc puțină pâine”. Când le-am dus-o, ei m-au luat drept iscoadă, însă mie nici prin gând nu mi-a trecut că acolo, prin munți, ei poate că îi fugăreau pe frații mei. Ce a spus Hristos? „Să-i iubiți pe vrăjmașii voștri și să faceți bine celor ce vă urăsc” (Matei 5, 44).

(Cuviosul Paisie Aghioritul)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1385  
Vechi 22.06.2016, 17:35:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Dintre toate păcatele câte-s amintite în Sfânta Evanghelie, Domnul Hristos mai ales trei păcate le-a avut în vedere și i-a îndemnat pe oameni să le lase:
– necredința în Dumnezeu: „Cel ce va crede și se va boteza, se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi” (Marcu 16, 16);
– sminteala, adică derutarea de la credință a celor ce cred; zice Domnul Hristos despre cel ce smintește pe fratele că „ar fi mai bine să i se lege o piatră și să fie aruncat în mare” (Luca 17, 2), deci să se scufunde în mare și să moară el, decât să smintească pe unul dintre cei care cred;
– al treilea păcat pe care îl înfierează Domnul Hristos, în mod special, este fățărnicia (când te arăți într-un fel în afară și ești în alt fel înăuntru), pentru care i-a mustrat pe farisei, când le-a zis că seamănă cu mormintele văruite, care pe dinafarã sunt împodobite și înlăuntru sunt pline de oase de morți (Matei 23, 27)." Arhimandrit Teofil Părăian, "Cuvinte către tineri", Editura Omniscop, Craiova, 1998, p. 12.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1386  
Vechi 22.06.2016, 18:48:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Ni se cere o dimensiune sociala ARATATA a Iubirii noastre."
Parintele Necula ne arata cu multa insufletire ca aceeasi Iubire pe care Iisus ne indeamna s-o avem catre semenii nostri este Iubirea Lui pentru noi. Desigur, pastrand proportia. Si Iubirea aceasta trebuie sa fie manifestata atat in Biserica unde primim Invatatura Lui Hristos , cat si in viata de toate zilele, unde ne deprindem s-o aplicam, sa-i dam viata,s-o concretizam prin vorbe si actiuni.

"Asta este greutatea in viata duhovniceasca : cat din Iubire ramane in tine si cat din Iubire se manifesta, pentru ca nu cumva iubirea pe care o manifesti si o deserti fata de celalalt sa afecteze fundamentul de Iubire care in tine naste si pecetluieste Iubirea. este poate cel mai greu exercitiu duhovnicesc la care ne cheama de fiecare data Hristos: sa fim cu El concomitent in Liturghie ca si in gestul pe care il facem pe strada invatand care este gradul prezentei Sale in Liturghie si care este gradul prezentei sale in gestul de prietenie pe care il facem in strada."...Hristosul din Liturghie si Hristosul din gestul fraternal sunt Unul singur, Unul Nascut, Fiul Lui Dumnezeu."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1387  
Vechi 22.06.2016, 19:14:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Sinceritatea este o trasatura umana absolut necesara, atat in relatia cu ceilalti cat si in relatia cu noi insine. Fara sinceritate in ce spunem si facem, nu putem fi noi insine, devenim alte persoane , cu alte cuvinte ii inselam pe prietenii nostri si pe toti cei din jurul nostru, ne inselam pe noi insine...fiind sinceri, ne aratam exact asa cum suntem !

,,Adevărul și Iubirea aduc în mod armonios în sufletul omului harul, mila și pacea Lui Dumnezeu. Dragostea se bucură de Adevăr iar ele sunt Hristos, cântecul și bucuria vieții noastre.’’ (Preot Petru Munteanu)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1388  
Vechi 22.06.2016, 19:22:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

SMERENIA si HARUL LUI DUMNEZEU

Cel care se cunoaste corect pe sine are smerenie. Iar cand omul se smereste, neaparat va veni harul lui Dumnezeu.

Cel care face lucrarea care trebuie ca sa se cunoasca pe sine se aseamana cu cel care sapa adanc si afla metale in adancul pamantului. Si, cu cat inainteaza mai adanc in cunoasterea de sine, cu atat mai jos se vede pe sine si se smereste, insa mana lui Dumnezeu il inalta mereu.

Iar cand se cunoaste deja pe sine, smerenia lui devine o stare fireasca si harul lui Dumnezeu isi face “moratoriul”, adica isi prelungeste perioada de sedere, si atunci nu se mai primejduieste din pricina mandriei.

In timp ce acela ce nu face lucrarea aceasta, isi acopera mereu gunoaiele lui, isi inalta mereu varful, sta putin la inaltime prin mandria lui si in cele din urma cade gramada.

(Cuv. Paisie Aghioritul, Nevointa Duhovniceasca)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1389  
Vechi 22.06.2016, 19:24:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

HARUL MANTUIRII

- Cata vreme este harul cu noi ? a intrebat un credincios pe Parintele Cleopa. Iar el a raspuns :
- Cat traim. Numai daca il cautam. Dar daca nu-l cautam, dupa ce am murit, nu mai este cu noi.
- Cum putem castiga harul lui Dumnezeu ?
- Harul lui Dumnezeu il primim de la Botez si il pastram in noi prin Sfintele Taine si prin toate faptele bune. Adica prin post, rugaciune, spovedanie, impartasanie, citirea cartilor sfinte, priveghere, milostenie, smerenie, nasterea si cresterea copiilor in frica lui Dumnezeu si toate celelalte.
Harul vine, dar nu-i spargator de usi. Dumnezeu nu forteaza usa nimanui ca sa intre. Ai auzit ce spune la Apocalipsa ? Iata stau la usa si bat. De va auzi cineva glasul Meu si va deschide, Eu si Tatal vom veni la el si lacas la el vom face ...
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1390  
Vechi 22.06.2016, 19:30:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Să fim prieteni ai credinței și rugăciunii

"Binecuvâtată este acea persoană care a consimțit să devină cel mai bun prieten al credinței și rugăciunii: el are mintea liniștită iar credința și rugăciunea se opresc doar la moartea lui. Rugăciunea care vine din inima omului deschide porțile raiului: acea persoană stă de vorbă cu Dumnezeu și este plăcută Fiului lui Dumnezeu. Rugăciunea potolește mânia și furia Domnului. Tot în acest fel, lacrimile ochilor deschid porțile compasiunii." (Sfântul Efrem Sirul)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca pot primi niste raspunsuri andrei23 Generalitati 28 19.06.2011 18:13:32
Caut niste raspunsuri NeInocentiu Secte si culte 108 18.04.2011 13:43:12