Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.02.2009, 13:31:15
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Cuvantul lui Dumnezeu nu este vorba multa

Cunoastem cu totii proverbul romanesc "Vorba multa - saracia omului". Acesta exprima intr-un mod popular distanta, uneori enorma, dintre a grai si a faptui. Observam aceasta distanta, de multe ori, atat in viata noastra de zi cu zi, cand ne luam angajamente fata de ceilalti, cat si in viata noastra spirituala sau, mai exact, atunci cand ne luam angajamente fata de Dumnezeu. Are oare proverbul aplicabilitate si in ceea ce priveste cuvantul lui Dumnezeu catre om?

In mod cert, cuvantul lui Dumnezeu nu este vorba multa, caci "El a zis si s-au facut. El a poruncit si s-au zidit (Psalm 148, 5)." Ci atunci cand graim noi oamenii multe, nu implinim un singur cuvant al lui Dumnezeu.

De exemplu: Dumnezeu a zis: "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau". Cu toate acestea inca n-am implinit acest unic cuvant. Caci a-L iubi din tot sufletul, inseamna a nu mai iubi nimic afara de Dumnezeu. Fiindca daca cineva isi iubeste sufletul sau, nu iubeste din tot sufletul pe Dumnezeu, ci numai din jumatate.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.08.2009, 13:06:30
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

La sfarsit, in Patericul romanesc, un prieten a gasit cuvantul acesta:

"Parintele Cleopa a vorbit pentru Dumnezeu, iar Parintele Onufrie a tacut pentru Dumnezeu."


Sa tacem, caci am ajuns sa vorbim prea mult.
Nu ne mai adunam, iar cand vorbim, vorbim imprastiat.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.08.2009, 16:06:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Se intampla ca omul sa rosteasca in unele zile toate rugaciunile de dimineata, de seara... si sa fie mult prea putin atent la continutul lor. Oare nu si in aceste cazuri e valabil proverbul "vorba multa saracia omului"? Eu cred ca da, de vreme ce omul este cu mintea in alta parte.

Imi plac persoanele care chiar daca au rostit o rugaciune si nu zeci, au avut constiinta ca au stat de vorba cu Dumnezeu.

La fel, iubesc oamenii care rostind doua trei cuvinte, parca rostesc intrega viata. Am intalnit de curand o persoana care la plecare mi-a spus "treburi bune". Ce minunat, o invitatie ca totul sa fie facut in firescul lucrurilor. E o continuare prin om, a lucrarii lui Dumnezeu - "si a vazut Dumnezeu ca toate cate a facut erau bune".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.04.2010, 19:29:05
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Cuvantul si rostirea

Cuvantul lui Dumnezeu e simplu si clar, pentru ca este Adevar.
Oamenii au denaturat sensul cuvantului.

Multi nevoitori au raspuns prin tacere celor ce ii asaltau cu intrebari. Au lasat astfel loc lui Dumnezeu sa lucreze in aceia.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cuvant dumnezeu

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biblia – Cuvantul lui Dumnezeu I.Calin Despre Sfanta Scriptura 143 17.08.2015 10:37:46
Cultura Duhului - Cuvantul lui Dumnezeu Rodica50 Intrebari utilizatori 34 05.12.2010 19:27:14
Cuvantul lui Dumnezeu Rodica50 Intrebari utilizatori 0 05.10.2010 12:10:43