Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.07.2007, 21:11:30
bate_vantul bate_vantul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2007
Mesaje: 9
Implicit

Parintii mei au o prietena care practica asa ceva. Nu stiu ce face ea cu bio-energia, dar vreau sa stiu daca este ok cu biserica, si sa intreb ce sunt alea. Nu am gasit surse in alte parti, asa ca va intreb pe voi.
  #2  
Vechi 04.07.2007, 16:44:41
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Ce practica de fapt prietena parintilor tai?
Asta ne-ar putea ajuta pt un raspuns.
  #3  
Vechi 04.07.2007, 16:49:16
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Bioenergia, aura corpului a fost pusa in evidenta prin experiment stiintific de fotograful rus Kirlian.
Mai multe imformatii gasesti si pe net.
Energia care imbraca corpul nu este proprie numai omului ci tuturor fiintelor vii, plante, animale.
Despre modul in care ea este perceputa de ortodocsi, poti citi cartile scrise de arhimandrit Mina Dobzeu despre rugaciunea inimii, autorizat de Sfantul Sinod pentru a raspandi practica rugaciunii.
  #4  
Vechi 19.07.2007, 10:19:26
bate_vantul bate_vantul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2007
Mesaje: 9
Implicit

Da, scuze ca nu am mai intrat, am fost plecati putin. Pai ea zice ca e credincioasa, si pune mainile pe taica-miu si tata zice ca se simte mai bine. Io nu stiu ce o fi ca la Religie nu ne-o invatat de bioenergii de astea si de aia am vrut sa intreb pe undeva despre ce e asta, si daca e ok cu Biserica. Tata zice ca se simte mult mai bine, si vrea sa ocheme sa puna mainile si pe mine, da io nu ama lasat-o pana nu m-am convins daca e ok... deci e ok?
  #5  
Vechi 19.07.2007, 12:34:42
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bate_vantul
Da, scuze ca nu am mai intrat, am fost plecati putin. Pai ea zice ca e credincioasa, si pune mainile pe taica-miu si tata zice ca se simte mai bine. Io nu stiu ce o fi ca la Religie nu ne-o invatat de bioenergii de astea si de aia am vrut sa intreb pe undeva despre ce e asta, si daca e ok cu Biserica. Tata zice ca se simte mult mai bine, si vrea sa ocheme sa puna mainile si pe mine, da io nu ama lasat-o pana nu m-am convins daca e ok... deci e ok?
Mai bine te-ai ruga,te-ai duce la Biserica -la Liturghie la Maslu- si te-ar ajuta Dumnezeu sa te vindeci decat sa apelezi la bioenergoterapeuti.
  #6  
Vechi 20.07.2007, 11:05:53
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Subiectul este deosebit de generos pentru a-l putea sintetiza in cateva fraze.
Si tu poti sa faci acelasi lucru cu propriile tale maini pentru tine.
cat timp omul se simte bine daca vecina pune mana pe el, nu vad cum ar putea fi convins sa sufere mai departe pentru ca a citit nu stiu ce intr-un articol. De asemenea, probabil ca participarea la slujbe si ritualuri nu i-a adus nici o alinare si acesta este motivul pentru care Biserica isi pierde adeptii practicanti, din lipsa de rezultate concrete. Lumea nu are timp sa astepte viata de apoi, omul vrea sa fie sanatos si fericit acum si aici, ceea ce din pacate, nemafiind nici un Iisus prin preajma, altii nu pot oferi. Daca ne amintim Iisus a cucerit si convins lumea prin faptele sale de vindecare si miracolele infaptuite nu prin trimitere la texte, oricum pe vremea aia nu prea cred ca stia lumea sa citeasca.
Vorbim dar nu oferim nici o solutie practica, omul nu Simte ceea ce Biserica sustine ca ar trebuie sa simta.
Din pacate, refuzul de a accepta aceasta realitate si lipsa unei educatii spirituale sanatoase face ca fenomenele paralele, gen secte religioase, vrajitorie, etc sa prospere intr-un mod spectaculos.
Pentru cel intitulat bate_vantul: vad ca esti reticent si temator fata de ce se intampla cu ai tai, lasa-i in pace daca ei se simt bine asa. Daca tu ai dubii, trebuie sa studiezi mult si sa ai o practica indelungata a rugaciunii pentru ca sa poti discerne tu insuti ce face acea vecina si ce nu face ea, asa ca stai la distanta atata timp cat nu cunosti fenomenul, este lucrul cel mai bun.


  #7  
Vechi 20.07.2007, 13:03:14
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

CM: Despre modul in care ea este perceputa de ortodocsi, poti citi cartile scrise de arhimandrit Mina Dobzeu despre rugaciunea inimii, autorizat de Sfantul Sinod pentru a raspandi practica rugaciunii.

Rugaciunea inimii e o rugaciune foarte veche. Exista "Mica Filocalie a Rugaciunii Inimii", in care sunt adunate texte scrise incepand de la Parintii Pustiei, continand cu Ioan Scararul, Maxim Marturisitorul, Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama si multi alti sfinti.
  #8  
Vechi 20.07.2007, 14:13:51
bate_vantul bate_vantul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2007
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Mai bine te-ai ruga,te-ai duce la Biserica -la Liturghie la Maslu- si te-ar ajuta Dumnezeu sa te vindeci decat sa apelezi la bioenergoterapeuti.
Pai stai frate, ca nu io am zis ca vreau sa ma duc la asta, da taica-miu e suparat ca de ce nu vreau, si pana la urma la insistentele parintilor, am cedat. Am acceptat sa merg, si asta o sa fac. Io daca accept ceva nu mai este anulare, sunt foarte fixist cand zic ceva, asta fac, chiar de e canicula, sau ger, io merg. Nu a-si fi bun de politician, dar cuvantul meu e lege pentru mine. Urmeaza tatal meu sa o sune, si asta e... pana la urma ce poate sa faca daca e o sarlatana??? Bani nu cere, asa ca totu e ok....

Io am incercat sa stau la biserica da mai mult de juma de ceas nu pot sa stau, nefiind obijnuit de mic... Ma duc mai mult in timpul saptamanii cand nu e decat doamna care vinde lumanari, si stau, zic o rugaciune, pun o lumanare, si pun bani la cutia milei. Momentan, mai mult nu pot sa fac, da bine, acum intram in offtopic...
  #9  
Vechi 20.07.2007, 18:56:06
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

problema ta ^nu pot sta la Bis.nefiind obisnuit de mic^este de fapt alta,pe care trebuie s-o constientizezi:fiindca te duci pe la tot felul de nergoterapeuti cu ai tai fii convins ca-si baga dracul coada si te trage de maneca afara din Biserica.Se intampla f.subtil:te ia durerea de cap,ori te dor salele etc. si simti de cele mai multe ori o neliniste,de-ti vine sa pleci din Biserica si uiti de cele mai multe ori de ce ai venit.Ori daca nu esti un tip care se roaga gandul (cel mai adesea)iti zboara:ba cum se imbraca x,ba cum se machiaza,ba ca n-are batic y,ba ca baba de la lumanari e sarita dupa fix...te recunosti?roaga-te,daca esti bolnav fizic,sufleteste du-te la Sf.Maslu si nu la mama Omida(variante moderne).
  #10  
Vechi 20.07.2007, 19:00:31
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

cat despre banii pusi la cutia milei fa acest lucru cu discretie,altfel daca dai anunt in ziar Doamne-Doamne n-o considera milostenie,o faci doar sa-ti magulesti orgoliul.scuze pt.ca te-am urzicat nitel.Doamne ajuta!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare