Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 21.09.2010, 17:57:20
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
... energii de viata creatoare.Acestea sunt chiar vizibile si masurabile stiintific
Doar Dumnezeu este Creatorul vietii prin Duhul Sfant. Duhul Sfant Dumnezeu (care este este persoana) nu se poate masura stiintific nicidecum, intrucat stiinta masoara (cu ajutorul legilor stiintei) doar cele din univers (care sunt create).
Dumnezeu Duhul Sfant este necreat si purcede din Tatal (atemporal deci inainte de crearea Universului, spatiului, timpului, materiei, energiei...)!
Reply With Quote
  #142  
Vechi 21.09.2010, 17:59:07
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
De ce nu?Dar daca nu se limita pana la ceea ce este omenesc, ar mai fi fost om adevarat?
Iarta-ma, putin cam ambigua exprimarea (aceasta parte, mai exact:Dar daca nu se limita pana la ceea ce este omenesc).

Insa, orice ai fi vrut, fratia ta, sa afli, mai bun profesor decat mine este cu siguranta Sf. Ioan Damaschinul sau parintele Dimitrie Staniloaie. Te sfatuiesc sa cauti acolo, la ei (manuale si studii de Dogmatica), raspunsul; eu sunt nepriceput in aceasta problema, crede-ma!
Reply With Quote
  #143  
Vechi 21.09.2010, 18:02:09
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Doar Dumnezeu este Creatorul vietii prin Duhul Sfant. Duhul Sfant Dumnezeu (care este este persoana) nu se poate masura stiintific nicidecum, intrucat stiinta masoara (cu ajutorul legilor stiintei) doar cele din univers (care sunt create).
Dumnezeu Duhul Sfant este necreat si purcede din Tatal (atemporal deci inainte de crearea Universului, spatiului, timpului, materiei, energiei...)!
Incearca cineva pe aici sa-L masoare pe Dumnezeu cu rigla??? Wow!
Reply With Quote
  #144  
Vechi 21.09.2010, 18:08:14
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Atunci pentru ce te-ai bagat in seama sa ma corectezi?Probabil ca m-am exprimat gresit.Nu cred ca Hristos nu a fost Dumnezeu adevarat, ba chiar Scriptura zice ca in El a locuit deplinatatea dumnezeirii.. Iar daca e sa socotim motivul pentru care a venit Hristos, adica acela de a indumnezeii firea umana, putem spune ca a venit in intregime cu dumnezeirea, insa pentru a fi si om adevarat El a desertat dumnezeirea.. Hristos si-a asumat firea umana in intregime.. A fost om adevarat si dumnezeu adevarat.. In raport cu omenitatea Sa(adica pentru a putea fi om adevarat) si-a desertat din dumnezeire.. Daca te-ai bagat in hora joaca pana la capat, nu o da la intors.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 21.09.2010, 18:09:43
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Personal nu-mi place teologia energiilor necreate si mi se pare gresita... Probabil pentru ca nu o inteleg..
Reply With Quote
  #146  
Vechi 21.09.2010, 18:16:31
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Doar Dumnezeu este Creatorul vietii prin Duhul Sfant. Duhul Sfant Dumnezeu (care este este persoana) nu se poate masura stiintific nicidecum, intrucat stiinta masoara (cu ajutorul legilor stiintei) doar cele din univers (care sunt create).
Dumnezeu Duhul Sfant este necreat si purcede din Tatal (atemporal deci inainte de crearea Universului, spatiului, timpului, materiei, energiei...)!
Domnul meu, imi rastalmaciti cuvintele, le scoateti din contest si le dati o turnura chiar blasfemiatoare. Nici prin gand nu mi-au trecut asemenea aberatii.
Ma iertati daca asta ati dedus din cuvintele mele si va rog sa va opriti.
Eu vorbeam metaforic si simplist.Poatarile mele nu erau pentru persoana dvs.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 21.09.2010, 18:28:43
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Atunci pentru ce te-ai bagat in seama sa ma corectezi?
Probabil, de prost ce sunt! Aaa.... Stai un pic! Nu te-am corectat, bre, mi-am spus si io parerea in raport cu ce afirmai dumneata! De-aia-s prost, vezi!

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Probabil ca m-am exprimat gresit.
Asa am zis si eu!

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu cred ca Hristos nu a fost Dumnezeu adevarat, ba chiar Scriptura zice ca in El a locuit deplinatatea dumnezeirii.. Iar daca e sa socotim motivul pentru care a venit Hristos, adica acela de a indumnezeii firea umana, putem spune ca a venit in intregime cu dumnezeirea, insa pentru a fi si om adevarat El a desertat dumnezeirea.. Hristos si-a asumat firea umana in intregime.. A fost om adevarat si dumnezeu adevarat.. In raport cu omenitatea Sa(adica pentru a putea fi om adevarat) si-a desertat din dumnezeire.. Daca te-ai bagat in hora joaca pana la capat, nu o da la intors.
Cum spui dumneata! Daca ma contrazic, eu stiu ca nu ma pricep si deci "o s-o dau in bara", asa ca mai bine tac!

Iarta-ma ca "m-am bagat si eu in seama", nu am avut intentia sa-ti intrerup discursul! Am gresit!
Reply With Quote
  #148  
Vechi 21.09.2010, 18:34:37
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Probabil, de prost ce sunt! Aaa.... Stai un pic! Nu te-am corectat, bre, mi-am spus si io parerea in raport cu ce afirmai dumneata! De-aia-s prost, vezi!


Asa am zis si eu!


Cum spui dumneata! Daca ma contrazic, eu stiu ca nu ma pricep si deci "o s-o dau in bara", asa ca mai bine tac!

Iarta-ma ca "m-am bagat si eu in seama", nu am avut intentia sa-ti intrerup discursul! Am gresit!
Nu te-a facut nimeni prost asa ca nu te fa prost singur.. Personal mie imi plac discutiile in contradictoriu si sunt de parere ca din alea invat cel mai mult.. Mi-ar fi "placut" sa ma contrazici mai cu tupeu, nu cu jumatate de "gura"..
Reply With Quote
  #149  
Vechi 21.09.2010, 18:43:31
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Pr.Gheorghe daca aveti id de mess va rog dati-mi add : bunasperanta@yahoo.com.. Mi-ar placea tare mult sa vorbesc cu dvs..
Reply With Quote
  #150  
Vechi 21.09.2010, 18:48:31
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu te-a facut nimeni prost asa ca nu te fa prost singur.. Personal mie imi plac discutiile in contradictoriu si sunt de parere ca din alea invat cel mai mult.. Mi-ar fi "placut" sa ma contrazici mai cu tupeu, nu cu jumatate de "gura"..
Prost nu cred nici eu ca sunt (mandria nu ma lasa), dar nici destept tare nu-s si cum cu jumatati de masura nu merge, mai bine zic ca-s prost si gata. Pe deasupra, poate astfel ma si smeresc un pic. Dumneata n-ai nici o vina in asta.

Eu, iarta-ma, nu sunt "contrazicios"; ba mai mult cred, ca daca nu este atent un astfel de om (ce se contrazice) poate fi foarte usor prins de draci, care mai de care mai energici spre certuri diverse. Aici se poate ajunge la certuri de cuvinte sau la "misto-uri" sau "luari in basca" (la asta ma mai prind si eu, uneori, iertare).

Sunt absolut sigur (parerea mea) ca discutiile pe aceasta tema, in acest loc si cu aceste persoane (virtuale) nu vor clarifica nimic, nimic, nicicand. Vrei sa incerci? Domnul sa te apere si sa te ajute sa scoti ceva bun! Eu zic "pas", chiar daca zici ca nu-i frumos, e de folos (pentru mine si pentru cei pe care i-as sminti cu "prostioarele mele").

Last edited by Pr.Gheorghe; 21.09.2010 at 19:05:32.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
O facatorie maghiara C-tin Stiri, actualitati, anunturi 58 07.12.2013 20:08:07
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 03:54:06
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 12:41:07