Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.10.2013, 02:35:47
ToaderValentin's Avatar
ToaderValentin ToaderValentin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Locație: Ploiești.
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ToaderValentin
Implicit Ce să fac frații mei?

Salutări, vă scriu din Spania și am să fiu cât se poate de direct. Acum 2 luni și jumătate, bunicul meu s-a simțit rău, nu avea poftă de mâncare și era foarte lent, nu avea chef de absolut nimic. S-a dus la spital împreună cu bunica mea să facă niște analize, el fiind diagnosticat cu 2 ani înainte de cancer la gat din cauza tutunului, operat, dar s-a făcut bine, s-a lăsat de țigări și s-a recuperat foarte, foarte bine. Cum vă spuneam..s-a dus la spital să facă niște analize să vadă ce se întâmplă cu el și ca să vedeți, doctorul i-a spus bunicii mele fără sa știe el că are cancer la stomac, că este foarte grav și că mai are doar 2 sau 3 luni de trăit. Toți am rămas terminați de această veste. Au trecut 2 luni și câteva zile.. Ne-a sunat bunica mea în Spania și ne-a spus că semnele au început să apară, nu mai putea să mai vorbească, mișca dintr-o mână aiurea.. În sfârșit, mama mea a cumpărat repede bilet de avion și a ajuns acasă în România, iar eu nu am vrut să mă duc pentru că eu mă distrug să îl văd cum se stinge. Până să vin în Spania am crescut cu bunicii și să îl văd în starea această și știind că trebuie să-l văd mort am preferat să nu vin și să stau aici. Plâng încontinuu și nu știu ce să fac. Vă rog ajutați-mă, am procedat corect? Trebuia să mă duc? Mi s-a spus că a slabit foarte mult și că nu mai era de recunoscut și din această cauză eu am vrut să îl știu cum era înainte, să nu mil amintesc așa niciodată. S-a stins ieri dimineață, 2 octombrie 2013 la ora 9. Simt obligația să mă duc la o biserică să aprind o lumânare și să mă rog pentru el nefiind foarte credincios, dar problema este că eu aici în Spania nu cunosc nici o biserică ortodoxă, sunt numai biserici catolice pe aici prin preajmă. Cum aș putea să-l ajut, prin ce rugăciuni se pot ajuta un mort dacă nu a fost credincios? Cum poate ajuta cineva viu pe cineva mort? Vă rog ajutați-mă ca nu pot să dorm deloc, mă gândesc numai la el, plâng încontinuu și nu mai pot de mila lui!!!!!!
Altceva în legătură cu asta: Sufăr de o boală numită alopecie, mi-a căzut tot părul din cap din cauza stresului și mă rad mereu pe cap că să ies pe stradă pentru că se vede foarte urât, îmi crește păr doar pe anumite porțiuni ale scalpului, am voie să mă rad în cap? Eu știu că n-am voie să mă bărbieresc ( mustață și barbă ). În cap este voie să te razi în acest caz?
__________________
Slavă Ție Dumnezeul părinților noștrii, Slavă Ție!

Last edited by ToaderValentin; 03.10.2013 at 04:11:47.
Reply With Quote