Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.12.2010, 11:17:50
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit Ilogica

Eu fiind o persoană care gândește logic, lucru cam enervant uneori, nu înțeleg de ce unii oameni gândesc atât de ilogic, care chiar au pretenția că-s foarte logici.

Judecând obiectiv sunt 50% șanse să existe Dumnezeu (și din alte motive sunt 100% sigură de asta). Dacă nu există și crezi în El nu pierzi nimic, pentru că nu există alte ființe să te tragă la răspundere, iar religia nu te învață de rău, dar dacă există și nu crezi, te duci în iad. Deci mai bine e să crezi. Am început astfel cu ateii, ca să-i las pe cei mai ilogici la urmă, ateii încă mai au o brumă de logică și încă îi mai înțeleg un pic.

Cei mai ilogici și pe care nu reușesc să-i înțeleg sunt "căldiceii", care cred în Dumnezeu, dar se duc din an în Paști la biserică, doar din când în când mai țin vreun canon. Păi ori crezi în Dumnezeu și atunci faci ce zice ca să te mântuiești, ori nu crezi și nu mai faci nimic. Cum se poate să crezi și în același timp să nu faci ce trebuie sau să crezi că n-are rost? N-are rost să te mântuiești? Sau nu crezi în mântuire? Dacă nu crezi în mântuire, cum de crezi în Dumnezeu? Văd că înțelegere n-au nici din partea lui Iisus (Apocalipsa 3:16
"Dar, fiindcă ești căldicel, nici rece, nici în clocot, am să te vărs din gura Mea.") nici din partea Pr. Teofil Pârâian care întreba pe toți dacă merg la biserică și dacă ziceau că nu, el spunea "La păgâni te număr". Culmea e că acești oameni ilogici sunt majoritari, nu pot să pricep ce-i în capul lor, când mă gândesc la ei mă enervează logica.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.12.2010, 11:27:23
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Noi oamenii ne pierdem in patimile si pacatele noastre. Nu vrem sa ne descotorosim de ele. Suntem in cautarea placerilor vremelnice, urmate inevitabil de durere pe lumea asta si pe cealalta.
Glasul constiintei striga in noi ca nu e bine, dar incercam sa-l inabusim mintinudu-ne singuri. De aia au inventat teoria evolutionista ca sa-L scoata pe Dumnezeu din ecuatie.
Este evident ca pacatele prin definitie sunt ilogice, sunt niste esecuri.

Dumnezeu lucreaza sa se indrept totii, unii acceptam ajutorul Lui, alti nu prea....
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.12.2010, 11:50:11
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Eu fiind o persoană care gândește logic, lucru cam enervant uneori, nu înțeleg de ce unii oameni gândesc atât de ilogic, care chiar au pretenția că-s foarte logici.

Judecând obiectiv sunt 50% șanse să existe Dumnezeu (și din alte motive sunt 100% sigură de asta). Dacă nu există și crezi în El nu pierzi nimic, pentru că nu există alte ființe să te tragă la răspundere, iar religia nu te învață de rău, dar dacă există și nu crezi, te duci în iad. Deci mai bine e să crezi. Am început astfel cu ateii, ca să-i las pe cei mai ilogici la urmă, ateii încă mai au o brumă de logică și încă îi mai înțeleg un pic.

Cei mai ilogici și pe care nu reușesc să-i înțeleg sunt "căldiceii", care cred în Dumnezeu, dar se duc din an în Paști la biserică, doar din când în când mai țin vreun canon. Păi ori crezi în Dumnezeu și atunci faci ce zice ca să te mântuiești, ori nu crezi și nu mai faci nimic. Cum se poate să crezi și în același timp să nu faci ce trebuie sau să crezi că n-are rost? N-are rost să te mântuiești? Sau nu crezi în mântuire? Dacă nu crezi în mântuire, cum de crezi în Dumnezeu? Văd că înțelegere n-au nici din partea lui Iisus (Apocalipsa 3:16
"Dar, fiindcă ești căldicel, nici rece, nici în clocot, am să te vărs din gura Mea.") nici din partea Pr. Teofil Pârâian care întreba pe toți dacă merg la biserică și dacă ziceau că nu, el spunea "La păgâni te număr". Culmea e că acești oameni ilogici sunt majoritari, nu pot să pricep ce-i în capul lor, când mă gândesc la ei mă enervează logica.
Si care este logica in aceasta incercare de demonstrare logica a ilogicii noastre?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.12.2010, 11:50:25
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Noi oamenii ne pierdem in patimile si pacatele noastre. Nu vrem sa ne descotorosim de ele. Suntem in cautarea placerilor vremelnice, urmate inevitabil de durere pe lumea asta si pe cealalta.
Glasul constiintei striga in noi ca nu e bine, dar incercam sa-l inabusim mintinudu-ne singuri. De aia au inventat teoria evolutionista ca sa-L scoata pe Dumnezeu din ecuatie.
Este evident ca pacatele prin definitie sunt ilogice, sunt niste esecuri.

Dumnezeu lucreaza sa se indrept totii, unii acceptam ajutorul Lui, alti nu prea....
Și creștinii cad în păcate, toți avem slăbiciuni umane, dar căldiceii n-au nicio scuză, nici măcar nu se roagă și nu se duc la biserică, nu trebuie să fii puternic fizic sau psihic ca să te duci la Liturghie, la spovedanie, etc. Slăbiciunile sunt pantru păcate, nu pentru practicarea credinței.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.12.2010, 11:55:24
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Și creștinii cad în păcate, toți avem slăbiciuni umane, dar căldiceii n-au nicio scuză, nici măcar nu se roagă și nu se duc la biserică, nu trebuie să fii puternic fizic sau psihic ca să te duci la Liturghie, la spovedanie, etc. Slăbiciunile sunt pantru păcate, nu pentru practicarea credinței.
Asta e treaba lor ce fac, sa ne ruga pentru ei, sa-i ajutam daca avem cum. Dmnezeu le ofera si lor la fel cum ofera tuturor sansa spre mantuire. Si tot El va judeca, nu noi.

Si nici noi n-avem vreo scuza pentru pacate, plus ca la noi sunt mai mari caderile cand facem un pacat, pentru ca L-am cunoscut pe Dumnezeu.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.12.2010, 11:57:36
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Si care este logica in aceasta incercare de demonstrare logica a ilogicii noastre?
Aveam mai multe pretenții de la voi, chiar așa, să nu vedeți logica.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.12.2010, 12:02:04
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Aveam mai multe pretenții de la voi, chiar așa, să nu vedeți logica.
Ai dreptate ... se vede de la o posta ... doar ca nu vad posta ...
Vii tu si spui: eu sunt o persoana logica, nu ca acesti pacatosi ...
Dar, un lucru am retinut si eu de pe acest forum: logica nu face casa buna cu religia, oricare ar fi ea.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.12.2010, 12:03:12
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Logica ne poate conduce la Dumnezeu dar din ea nu se poate "hrani" o relatie personala, nu poate deveni "hrana imbelsugata". Cel mult ne ajuta intr-o faza incipienta. De altfel, este o cale lunga de la ceea ce noi numim logica pana la credinta. Ce inseamna credinta daca nu decizia de a renunta la (i)logica noastra pentru logica (ratiunea, rostul) lui Dumnezeu?

Dumnezeu nu se deduce, ci mai degraba El ne "seduce", in sensul cel mai nobil al acestui cuvant. Trebuie sa fim indragostiti de Dumnezeu, sa-L iubim "cu toata inima, cu tot cugetul si cu tot sufletul". Dar pentru ca acest lucru nu prea se intampla, ajungem a ne cladi viata pe ilogica pacatului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.12.2010, 12:03:31
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Aveam mai multe pretenții de la voi, chiar așa, să nu vedeți logica.
Logica? Si daca iti demonstrez ca de fapt argumentul tau n-are nimic in comun cu logica?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.12.2010, 12:06:28
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Eu fiind o persoană care gândește logic, lucru cam enervant uneori, nu înțeleg de ce unii oameni gândesc atât de ilogic, care chiar au pretenția că-s foarte logici.

Judecând obiectiv sunt 50% șanse să existe Dumnezeu (și din alte motive sunt 100% sigură de asta). Dacă nu există și crezi în El nu pierzi nimic, pentru că nu există alte ființe să te tragă la răspundere, iar religia nu te învață de rău, dar dacă există și nu crezi, te duci în iad. Deci mai bine e să crezi. Am început astfel cu ateii, ca să-i las pe cei mai ilogici la urmă, ateii încă mai au o brumă de logică și încă îi mai înțeleg un pic.

Cei mai ilogici și pe care nu reușesc să-i înțeleg sunt "căldiceii", care cred în Dumnezeu, dar se duc din an în Paști la biserică, doar din când în când mai țin vreun canon. Păi ori crezi în Dumnezeu și atunci faci ce zice ca să te mântuiești, ori nu crezi și nu mai faci nimic. Cum se poate să crezi și în același timp să nu faci ce trebuie sau să crezi că n-are rost? N-are rost să te mântuiești? Sau nu crezi în mântuire? Dacă nu crezi în mântuire, cum de crezi în Dumnezeu? Văd că înțelegere n-au nici din partea lui Iisus (Apocalipsa 3:16
"Dar, fiindcă ești căldicel, nici rece, nici în clocot, am să te vărs din gura Mea.") nici din partea Pr. Teofil Pârâian care întreba pe toți dacă merg la biserică și dacă ziceau că nu, el spunea "La păgâni te număr". Culmea e că acești oameni ilogici sunt majoritari, nu pot să pricep ce-i în capul lor, când mă gândesc la ei mă enervează logica.
1) Pariul lui Pascal este cat se poate de ilogic. Poate de aceea esti enervanta crezand ca esti logica.
2) Facem pariu (daca tot e sa pariem) ca nici tu nu crezi in D-zeu asa cum pretinzi?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare