Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.07.2011, 01:29:43
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
mai tare risti sa patesti ceva la o cezariana.
Sa stii lucrurile astea si totusi sa accepti schimbul asta..
Chestia asta am discutat-o cu un bun prieten ginecolog. El spune ca femeile nu sunt informate. Majoritatea sunt convinse ca NU RISCA NIMIC facand cezariana. Au falsa impresie ca scapa si fara dureri si repede, deoarece majoritatea se programeaza si merg la cezariana fara a fi in travaliu.Mi-a spus ca pe el il doare gura cat incearca sa le convinga sa renunte la cezariene , dar cele mai multe au ideea insurubata bine in cap. A ajuns la concluzia ca e o moda asta, o fitza..pentru ca altfel nu-si explica de unde atata ignoranta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.07.2011, 10:46:31
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu sunt de acord să se recurgă la ceyariană decît în instanța în care mama sau fătul sunt in pericol....Nimeni dacă e asistat ca lumea nu moare de durere la naștere...Sigur există si excepții cînd nu iși dă medicul interesul si se pierd ființe destule....
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.09.2011, 16:19:31
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

nasterea naturala este inscrisa in firescul lucrurilor.
Durererile femeii ce naste sunt normale, nu imposibil de depasit.(daca femeia tine mintea la Domnul si repeta o rugaciune scurta de ex:Doamne ajuta-ma sau Doamne miluieste-ma).
Cand femeia, de frica, intervine, in mersul firesc al lucrurilor si apeleaza la metode de calmarea durerii apar complicatiile.
Epidurala...laudata si super apreciata, minunata, nemaipomenita, te scapa de dureri, ii usureaza mult durerile, extraordinara....
Ceea ce nu i se spune mamei este ca epidurarala usureaza durerile travaliului , iar cand vine momentul expulziei mama sta degajata si nu impinge. Ptr ca ii lipseste senzatia. copilu ar vrea sa iasa si mama nu poate face nimic. Durerile ii cresc, copilul se chinuie sa iasa si mama...iar nimic.pana cand intervine medicul cu vitexul sau, mai rau, cu forcepsul ptr a salva copilul.
am trecut de 3 ori prin experienta nasterii, si a treia oara, ca o mama moderna ce sunt mi-am zis: de ce sa suport atata durere cand pot sa nasc si fara?ce daca bunica mea a nascut fara epidurala, lumea a evolut si trebuie sa profiti de evolutia stiintei. Asa ca am facut epidurala. cea mai proasta alegere. Travaliul a fost mult usurat, dar nasterea ...a fost cumplita. Copilul voia sa iasa si eu nu ma puteam angaja in expulzia lui. Lipsea senzatia. avantajul meu a fost ca eram tertipara si stiam exact ce trebuie sa fac in aceste situatii,asa a reusit sa iasa cu bine mezinul, dupa un chin strasnic. Mai mare decat la cele doua sarcini cumulate. Vorba lui pacala Cine face ca mine, ca mine sa pateasca!
De asemenea, mama finei mele care e moasa la resita, un oras din caras mi-a zis:" Cate complicatii au aparut de cand cu epidurala asta. Femeile nu mai stiu sa impinga.Stau degajate pe capra, tipand ca nu pot sa impinga si noi ne chinuim sa le salvam si pe ele si copilul. La cele mai multe se aplica vitexul sau, in cazuri mai serioase, chiar forcepsul".

Adasar, dragi mamici, lasati lucrurile sa decurga firesc, asa cum le-a lasat Domnul si puneti-va nadejdea in El. Domnul va spulbera toata frica din sufletul vostru si va va da putere sa depasiti cu bine momentul si sa va puteti bucura de cea mai mare minune in viata voastra:copilasul!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.09.2011, 16:22:20
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Nu sunt de acord să se recurgă la ceyariană decît în instanța în care mama sau fătul sunt in pericol....
total de acord
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.07.2012, 03:44:03
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
nasterea naturala este inscrisa in firescul lucrurilor.
O femeie de 23 de ani a nascut natural un copil sanatos fiind in stare de coma.
http://www.jurnalul.ro/externe/mirac...asa-617027.htm
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.07.2012, 09:54:39
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine leagana copilul?
“Cine leagănă copilul” este un documentar rusesc despre nașterea naturală și tendințele de recuperare a firescului acestui act în Rusia post-sovietică. Traducerea aparține Elenei Dulgheru.

Maternitatile din Ro ar trebui sa ia exemplu de la maternitatile din alte tari europene. Asistentele din materinatile romanesti au un cocmportament f.f.urat. In loc sa te ajute te fac sa te simti f.prost. Faptul ca iti este luat copilul imediat dupa nastere nu este bine, ar trebui sa il poti tine imediat in brate. Tatii ar trebui sa aibe permisunea de a fi langa mama cand aceasta este in travaliu si cand naste. Si mai sunt multe prob.

Mie sincer mi-ar fi frica sa nasc prin cezariana, mai ales dupa ce am aflat povesatile unor mamici care s-au trezit sterilizate(asta pe langa faptul ca operatia in sine de cezariana nu este recomandata daca nu exista o urgenta). Medicii din ziua de azi nu prea imi mai inspira incredere.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.07.2012, 14:45:22
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
O femeie de 23 de ani a nascut natural un copil sanatos fiind in stare de coma.
http://www.jurnalul.ro/externe/mirac...asa-617027.htm

Eu totusi nu inteleg cum a fost posibil. S-a impins copilul singur? A avut contractii?
Poate a fost doar coma superficiala...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.07.2012, 15:20:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu m-as grabi sa cred asa repede o stire care apare intr-un tabloid.
Nu neaparat romanesc.

Cum a fost si cu indianca care a nascut 11 copii..
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.07.2012, 15:30:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
[/i]Maternitatile din Ro ar trebui sa ia exemplu de la maternitatile din alte tari europene. Asistentele din materinatile romanesti au un cocmportament f.f.urat.
Nu neaparat, nu toate, nu intodeuna.

Citat:
In loc sa te ajute te fac sa te simti f.prost. Faptul ca iti este luat copilul imediat dupa nastere nu este bine, ar trebui sa il poti tine imediat in brate.
Daca esti in stare si vrei, ti-l aduce, nu-i problema.

Citat:
Tatii ar trebui sa aibe permisunea de a fi langa mama cand aceasta este in travaliu si cand naste.
Tehnic, nu prea e posibil, salile de nastere nu sunt "individuale".
Si in felul asta se elimina o gramada de complicatii - respectivul trebuie introdus cu haine sterile (cine plateste?), trebuie sa se asigure ca este un individ normal si nu incurca lumea pe acolo, etc.

Citat:
Mie sincer mi-ar fi frica sa nasc prin cezariana, mai ales dupa ce am aflat povesatile unor mamici care s-au trezit sterilizate
Motivul fiind..?

Citat:
(asta pe langa faptul ca operatia in sine de cezariana nu este recomandata daca nu exista o urgenta).
Cam despre asta ar fi topicul asta, ar fi bine sa-l citesti de la inceput sa vezi cam care e motivul pentru care s-au inversat raporturile intre nasterea naturala si cezariana.

Citat:
Medicii din ziua de azi nu prea imi mai inspira incredere.
Din pacate, cam asa..
Plus ca sistemul le da drepul la 2-3 greseli cel putin, chiar daca sunt si fatale pentru pacienti. Sau poate chiar mai mult.
Cele care rezulta in invaliditate nici nu mai vorbim.
Aiurea e ca nu exista nici macar un sistem de compensatii.

In alte tari, medicii au asigurari, daca gresesc macar se recunoaste asta si firma de asigurari plateste compensatii materiale (macar).
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.07.2012, 15:45:41
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Eu am nascut prin cezariana. Nu am avut o problema medicala anume... pur si simplu imi era teama: de spital, de faptul ca unele asistente te lasa acolo sa te chinuiesti si nu te baga in seama, de frica sa nu pateasca copilul ceva. Sunt fel de fel de stari prin care treci in acea perioada... Imi doream sa fie copilul bibe... cu mn nu mai conta ce o sa se intample. Imi era teama ca nu voi fi in stare sa fac acest efort si ma gandeam tot timpul la cel mic... sa nu ii fac eu ceva rau. Stiu ca este mai bine natural ca asa ne.a lasat Dumnezeu dar cred ca starea psihologica de atunci conteaza. Decizia e a mamei, trebuie sa se simta confortabil. Sa nu credeti ca e mai putin dureros. Pe mine m.a durut grav... Dar ma gandeam doar la cel mic si nu a mai contat :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pledoarie ptr gandirea pozitiva ingerul_pazitor Generalitati 4 03.07.2012 10:55:46
Pledoarie pentru VIATA! Florin-Ionut Nunta 17 18.12.2010 15:56:01
rugaciuni pentru nasterea de prunci sanatosi lidiap Rugaciuni 10 10.05.2010 23:51:06
Rugaciune pentru nasterea unui copil... maggie Rugaciuni 15 23.04.2009 12:57:52
UE si alimentatia naturala nicoletajuravle Generalitati 9 21.04.2007 12:42:44