Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 16.08.2011, 22:57:14
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de ggmarius Vezi mesajul
Cred ca am gasit o posibila rezolvare... mama a vrut sa afle ce ma supara... Nu am vrut sa ii spun, ceea ce e normal. (nu vreau sa isi faca o parere gresita despre mine) si dupa parerea mea rezolvarea ar fi sa ii spun ce ma supara, dar altceva. I-as putea spune ca am jurat cuiva ceva si am incalcat juramantul.(poate asta o va face sa inteleaga supararea mea) Nu este adevarat, dar mai bine mint pentru spovedanie decat sa am pacatul pe constiinta. Ce ziceti?
Dar de ce nu te duci si vorbesti cu preotu' direct. Nu stiu la ce-ti foloseste sa stie mama ta sau oricine. Ca sa-si mai imagineze si ea ceva sau cine stie. Nu ma refer la forum, ma refer la persoanele din viata ta. Sa-i spui oricui iti va face doar rau, doar Duhovnicului sa-i spui ca o sa ai numai lucruri bune in urma acestu lucru. Las-o pe mama ta linistita si du-te tu la preot. Si asa nici nu mai esti stresat si nici nu se gandesc altii la alte cele. Gasesti tu o solutie, de la scoala sau inainte de treci pe la Biserica, daca nu e preotu' lasi vorba cuiva ca vrei sa te spovedesti si cam cand ai putea sa vii. Sau zici ca vrei sa te duci Duminica pe la Biserica si-i spui preotului la miruit ca vrei sa te spovedesti.

Si in rest, relaxeaza-te, e bine ca iti pare rau, nu mai faci, spui "Doamne, iarta-ma" si mergi inainte. Pacatul ala nu te reprezinta, nu inseamna ca te defineste sau ca ala esti tu per total. Treci mai departe. Adica in sinea ta sa te ierti, si Duhovnicu' te va ajuta cu restu'.

P.S. Uitasem. Momentan nu esti la scoala. Dar banuiesc ca afara iesi. Deci te duci atunci si lasi mesaj la Biserica sau poate ai sansa sa-l gasesti pe Preot.

Last edited by Azzuurra; 16.08.2011 at 23:05:04.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 17.08.2011, 19:20:31
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ggmarius Vezi mesajul
Stiu ca nu e buna... de aceea mi se face greata cand ma gandesc ca eu si masturbarea am fost vreodata asociati. Si as vrea sa scap cat mai repede de acest pacat ca sa pot sa imi traiesc viata linistit, sa fiu eu insumi. Numai dupa cum vedeti am niste piedici in partea asta. Asta e esenta.
Poate faptul ca nu ajungi la duhovnic este o incercare de la Dumnezeu ca sa vada cat de mult te caiesti pentru ce ai facut si sa te determine sa nu o mai faci asa curand. Daca ai obtine iertarea asa usor, ar fi f simplu, de cate ori ai comite-o ai fugi la preot sa te spovedesti si apoi , iar si iar... Pana ai ajunge sa nu mai ai mustrari de constiinta.

Apropo, sa stii ca nici eu nu i-am spus mamei ca am ramas fara serviciu (si restul lumii stie, am postat si pe facebook). Si nu neaparat de rusine, ci ca sa nu isi mai faca griji in plus. Cand m-am taiat la maini rau de tot si am ajuns la spital sa ma coasa, nici atunci nu am sunat-o sa-i spun, ca sa nu se ingrijoreze, si cand m-a sunat ea, i-am spus ca sunt la spital dar totul e ok, nu e grav, iar ea a zis ca de ce n-am sunat-o ca trecuse mai devreme prin fata spitalului... si mi-a parut rau si m-am intristat pentru durerea ei.

Last edited by fallen; 17.08.2011 at 19:25:00.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 17.08.2011, 19:29:49
Nenumitul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit



Last edited by Nenumitul; 18.11.2011 at 13:42:31.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 17.08.2011, 19:42:27
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nenumitul Vezi mesajul
Sunt de acord cu el, ggmarius.

A, și ignoră-l pe AlinB, care a fost așa de smintit de thread-ul tău, încât a simțit nevoia să intre de cel puțin patru ori, ca să dea reply; și care a rămas fixat pe păcatul tău, nerealizând ce se discuta aici.
Nu asta a vrut sa spuna Alin, ci ca aici nu e locul in care sa ne marturisim cu totii pacatele.
Acum ce-ar fi sa incep toti sa marturisim ca am facut-o si noi, si inca am facut si altele mai nasoale, sa nu se mai simta copilul vinovat.
Trebuie totusi sa-l incurajam sa n-o mai faca fara sa-l blamam, sa-i aratam cumva o cale prin care noi am depasit situatia, eventual pe pm poate ar fi mai potrivit.
Sau daca cineva are vreo "strategie" demna de exprimat in public....
Reply With Quote
  #55  
Vechi 17.08.2011, 23:23:44
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

ba mie mi se pare chiar benefic pentru un om sa aiba curajul sa-si recunoasca pacatele facute si sa le spuna pe nume. pe mine nu ma sminteste deloc sa aflu ca si altii au pacate caci si eu le am si stiu ca toti le avem.
nu consider ca ar fi o spovedanie publica, dar daca nu putem sa spunem nimic ce rost mai are dialogul pe un forum.
prea multa critica pe forumul asta si prea putina intelegere si compasiune.

Marius, eu te sfatuiesc la fel ca si Azzurra.. desi esti in vacanta si cu bunicii mereu acasa cred ca ai prieteni cu care te vezi, si iesi din casa. Treci pe la biserica si intreaba cand gasesti pe cineva pe acolo cand ai putea sa vorbesti cu parintele. Roaga persoanele de acolo sa nu le spuna parintilor tai daca se cunosc cumva.

Si mai ales sa te rogi din tot sufletul la Maica Domnului sa mijloceasca pentru tine sa afli o cale sa ajungi sa discuti cu preotul si sigur vei reusi.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #56  
Vechi 19.08.2011, 10:49:30
ggmarius ggmarius is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Poate faptul ca nu ajungi la duhovnic este o incercare de la Dumnezeu ca sa vada cat de mult te caiesti pentru ce ai facut si sa te determine sa nu o mai faci asa curand. Daca ai obtine iertarea asa usor, ar fi f simplu, de cate ori ai comite-o ai fugi la preot sa te spovedesti si apoi , iar si iar... Pana ai ajunge sa nu mai ai mustrari de constiinta.
Deci sa mai astept sa vad daca rezist sa nu il mai fac? SI dupa aprox o luna sa ma duc?
Reply With Quote
  #57  
Vechi 19.08.2011, 10:58:22
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Duhovnicul din tara ma sfatuia sa nu spun niciodata in lume care-mi sunt pacatele, pentru ca in lume le aude si diavolul si afla mai bine cum te poate vicleni, pe cand la spovedanie nu este decat Hristos alaturi de tine.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 19.08.2011, 11:16:38
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaPetiteMoc Vezi mesajul
Duhovnicul din tara ma sfatuia sa nu spun niciodata in lume care-mi sunt pacatele, pentru ca in lume le aude si diavolul si afla mai bine cum te poate vicleni, pe cand la spovedanie nu este decat Hristos alaturi de tine.
Eu stiam ca nu e bine sa te rogi cerand ceva cu voce tare, ca te aude necuratul, si ca orice dorinta rostita cu voce tare , nu se mai indeplineste....Acum desigur , nu stiu cat e adevar si cat nu!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 19.08.2011, 11:29:04
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Eu stiam ca nu e bine sa te rogi cerand ceva cu voce tare, ca te aude necuratul, si ca orice dorinta rostita cu voce tare , nu se mai indeplineste....Acum desigur , nu stiu cat e adevar si cat nu!
Este bine sa te rogi in gand cand esti singura. In Biserica ne rugam impreuna.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 19.08.2011, 12:04:04
ggmarius ggmarius is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaPetiteMoc Vezi mesajul
Duhovnicul din tara ma sfatuia sa nu spun niciodata in lume care-mi sunt pacatele, pentru ca in lume le aude si diavolul si afla mai bine cum te poate vicleni, pe cand la spovedanie nu este decat Hristos alaturi de tine.
Eu nu am postat acest topic ca sa imi spun pacatele ci ca sa cer ajutor.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intrebare



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Foarte important si foarte grav ... mc2009 Homosexualitatea 28 01.06.2011 19:28:25
Foarte important !!! catehumen Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.03.2011 23:40:42
Important! AlinNNN Generalitati 3 25.01.2010 16:45:15
Foarte important! caesar Stiri, actualitati, anunturi 8 04.05.2009 17:07:44
Important catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 1 09.04.2009 09:30:42