Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.01.2014, 21:50:23
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit Taina cununiei la alte confesiuni

Buna seara! am si eu o curiozitate care ma incearca de ceva vreme. Cum e cu sfanta taina a cununiei, sic u celelalte sfinte taine. la celelalte confesiuni, respectiv la cele reformate (protestante, neoprptestante, etc). In acceptiunea lor, sunt tot lucrari ale Duhului Sfant? La ei preotii (pastorii) sunt "purtatori", investiti cu putere de la Duhul Sfant ? (eu am auzit pe unii, ce-i drept mireni, si poate nici tocmai cunoscatori ai dogmei, cum ca dp lor de vedere, asta ar fii o blasfemie, ca un om, fie el si preot, sa sustina ca are asa ceva). Bun, si atunci, daca preotul sau pastorul care oficiaza o sfanta taina - cununie, botez, spovedanie, el e doar un martor care consemneaza ca lucrarea s-a efectuat (de catre Duhul Sfant, desigur)? Daca esti cununat la ei in biserica, Biserica ortodoxa iti recunoaste cununia, ca din cate banuiesc eu, nu prea... dar acum nu vreau sa vorbesc prostii, mai bine sa stiu punctele de vedere avizate, oficiale, ale unor cunoscatori.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.01.2014, 21:55:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cred ca nu te-ai da inapoi sa te convertesti la adventisti daca ti-ar lecui "sotul" de ateism si te-ar lua de nevasta in conditiile astea, nu?

Nu stiu daca doar eu am senzatia ca problemele care le ridici de la o vreme si cum le ridici arata faptul ca drumurile tale te poarta tot mai departe de ortodoxie..

Desi poate ca la mijloc e de fapt ideea gresita ca intr-un fel, ai fost destul de aproape.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.01.2014, 20:10:07
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Thumbs down

Nuuu, la martorii lui iehova!

Uite chiar m-ati provocat; o sa merg la duhovnicul meu, care intamplator e si profesor de religie, sa-mi faca o evaluare obiectiva a nivelului de ortocsie...

Pana atunci nu pot sa zic decat ca o consider o lovitura sub centura, ca si cand am fii colegi la munca si ne-am certa din motive extraprofesionale (nu tinem cu aceeasi echipa de fotbal, nu ne place acelasi manelist, etc), si tu mi-ai tranti-o ca nici macar nu sunt un bun spalator auto....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.01.2014, 23:32:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai era bine sa te duci mai intai la el cu nelamuririle de mai sus.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.01.2014, 21:30:46
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Din cate stiu eu, nu este valida!
Sunt culte care nici nu recunosc 7 Sfinte Taine si pe cele care totusi le accepta, nu pot fi puse la acelasi nivel cu cele savarsite in Biserica Ortodoxa.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.01.2014, 21:48:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Biserica Ortodoxa nu recunoaste vreo taina in afara ei, nici macar botezul. Cine e casatorit in alt cult se considera ca e casatorit doar civil.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.01.2014, 00:09:10
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Celelalte culte nu au Taina Cununiei. Exista doar o singur Tana a Cununiei si atat, nu 100, ptr. ca nici Hristos nu are 100 de capete cu 1000 de trupuri. Nici un cult nu face "incoronarea": logodna+cununia. Din cate stiu eu, ei nici nu au preoti, ci doar pastori. Adica, ei nu recunosc preotia ca taina, nu recunosc Sf.Impartasanie, cum sa recunoasca Taina Cununiei?

Nu, Biserica nu recunoaste casatoriile facute la alte culte. Si cand zic Biserica, nu ma refer la un preot sau un mirean cu pareri diferite. Inainte erau casatoriri mixte, dar nu in sensul cum e acum, ca se ia un ortodox cu un adventist. Erau amandoi pagani, unul din ei se convertea, dar nu isi parasea sotul/sotia, ci statea cu el, si de multe ori isi aducea si sotul la credinta.

Last edited by Parascheva16; 26.01.2014 at 00:13:56.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.02.2014, 22:38:34
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai era bine sa te duci mai intai la el cu nelamuririle de mai sus.
Timpul ne e foarte limitat, abia ajung sa ma marturisesc, de unde atata timp si pt discutat diferente interconfesionale? pt asta exista net, carti, etc...nu e nici el obligat sa-si piarda timpul tinandu-mi lectii de teologie comparata, mai ales ca nu-i sunt nici macar eleva, asa cum nici mie poate nu-mi pica bine la ora plecarii de la munca sa-mi solicite cineva o lectie gratuita de semiologie sau fiziopatologie, eventual o sinteza a materiei pe vreo 2 semestre ...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.03.2014, 06:13:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ba e obligat. Altfel nu-i duhovnic. E orice altceva dar nu duhovnic.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.03.2014, 08:26:38
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

La ce iti foloseste?sau ce iti veni :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde