Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.10.2008, 17:15:01
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cred ca ar trebui in continuare sa amintim dintre minunile savarsite de Cuvioasa Parascheva, povestite de credinciosi in scrisorile trimise preotilor slujitori de la Catedrala mitropolitana din Iasi, consemnate in „Patericul romanesc“ sau in cartea „Suferintele mamei Blondina, o martira a Siberiei“.

Un inginer bolnav de plamani a fost internat in spital pentru operatie. in acest timp, mama sa a mers la moastele Cuvioasei Parascheva, cerandu-i sanatate pentru fiul ei. Timp de doua saptamani, doctorii au tot amanat operatia. si observand ca leziunile pulmonare s-au vindecat in chip miraculos, i-au spus bolnavului ca nu mai este nevoie sa fie operat si sa se intoarca acasa, pentru ca „este cineva care se roaga lui Dumnezeu pentru dumneavoastra!“.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.10.2008, 22:27:08
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfanta Cuvioasa Parascheva a facut o minune cu baiatul meu acum 8 ani. Avea doar 7 ani pe vremea aceea si mult dorea sa ajunga la Ea. Eu nu ma puteam deplasa dar, am rugat o cunostinta sa il insoteasca la Iasi. Au ajuns insa coada era de cativa km. Octavian a inceput sa se roage la Sfanta cu inima si dragostea lui de copil sa mijloceasca, sa ajunga la ea. Mi-a povestit acasa: mama nu stiu cum dar deodata m-am trezit langa Sfanta. M-am cam speriat pentru ca oamneii se impingeau tipau, dar pe mine nu ma vedea nimeni. M-am inchinat apoi m-a luat de mana un om si m-a dus afara din rand. :)
Preacuvioasa Maica Parascheva roaga-te Lui Hristos pentru noi, pacatosii.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.10.2008, 09:18:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"ne inchinam lui dumnezeu si cinstim moastele tale, cuvioasa maica parascheva, propovoduind cu marire si cantari toate minunile tale care prin darul lui dumnezeu si pentru a noastra mantuire am dobandit ; primita fa rugaciunea noastra, sfanta , si grabeste totdeauna a ne ajuta ca sa cantam cu bucurie ispravile tale si slava lui dumnezeu : A l i l u i a ! + "
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.10.2008, 09:23:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"ne inchinam lui dumnezeu si cinstim moastele tale, cuvioasa maica parascheva, propovoduind cu marire si cantari toate minunile tale care prin darul lui dumnezeu si pentru a noastra mantuire am dobandit ; primita fa rugaciunea noastra, sfanta , si grabeste totdeauna a ne ajuta ca sa cantam cu bucurie ispravile tale si slava lui dumnezeu : A l i l u i a ! + "
*Nota: redactarea a fost facuta cu majuscule, dar vad ca forma aparuta este cu litere normale -scuzele de rigoare-independente de vointa mea *
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.10.2008, 11:04:16
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu nu am masina ,nu exista autobuze speciale care sa te duca direct la locul moastelor Sf.Cuvioasei Parascheva
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.10.2008, 11:19:17
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

"Doamne Dumnezeul nostru, Tu, Cel ce ai zis si s-a facut toata faptura, nu intoarce fata Ta de la noi pacatosii ca sa nu vina asupra-ne mania cea groaznica si infricosatoare a durerilor, care este rodul pacatelor noastre, ce in toata ziua, nenumarate, cu nesocotinta le savarsim. Noi suntem pacatosi, netrebnici si plini de rautate; iar Tu esti izvorul vietii si al milostivirii. Nu ne lasa, Doamne ! Nu trece rugaciunea noastra a pacatosilor, nici ne rasplati noua dupa nelegiuirile noastre, ci pentru ca nu suntem vrednici a castiga milostivirea prin sarguinta cea de toate zilele, daruieste-ne-o Tu ca un indurat mult-Milostiv.
Doamne, pentru rugaciunile Cuvioasei Maicii noastre Parascheva, daruieste-ne noua sanatate si viata ferita de toata rautatea si ne intareste cu Duhul Tau cel stapanitor, ca din adincul inimilor, cu bucurie sa slavim preasfant numele Tau in veci. Amin."

Procesiune cu moastele Sfintei Parascheva si ale Sfantului Ierarh Nifon
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.10.2008, 13:14:18
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Procesiunea
Attached Images
File Type: jpg IMG_6918.jpg (65,4 KB, 29 views)
File Type: jpg IMG_6919.jpg (39,3 KB, 20 views)
File Type: jpg IMG_6920.jpg (76,9 KB, 25 views)
File Type: jpg IMG_6925.jpg (46,5 KB, 22 views)
File Type: jpg IMG_6950.jpg (53,7 KB, 21 views)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.10.2008, 13:17:22
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

continuare
Attached Images
File Type: jpg Moaste_Sf_PAraschiva_pelerini 4.jpg (88,8 KB, 25 views)
File Type: jpg Moaste_Sf_PAraschiva_pelerini 6.jpg (69,9 KB, 28 views)
File Type: jpg Moaste_Sf_PAraschiva_pelerini 7.jpg (94,1 KB, 27 views)
File Type: jpg Rand_Sf_Paraschiva_pelerini 10.jpg (92,5 KB, 20 views)
File Type: jpg Moaste_Sf_PAraschiva_pelerini 18.jpg (82,8 KB, 22 views)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.10.2008, 13:25:27
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bucurii sa aveti.:)
Attached Images
File Type: jpg IMG_6956.jpg (52,0 KB, 22 views)
File Type: jpg IMG_6957.jpg (64,6 KB, 15 views)
File Type: jpg IMG_6958.jpg (75,3 KB, 15 views)
File Type: jpg IMG_6965.jpg (51,4 KB, 13 views)
File Type: jpg IMG_6971.jpg (67,0 KB, 18 views)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.10.2008, 14:35:06
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Intr-o zi, o femeie de 40 de ani a intrat in Sfanta Mitropolie, alergand prin biserica si plangand in hohote. Un preot slujitor care se afla atunci in biserica a intrebat-o ce are. Aceasta i-a spus ca a facut sinuzita, dar, neavand timp sa se trateze, s-a pomenit cu dureri grozave de cap si apoi i s-a umflat tot capul. Mergand in cele din urma la medic, acesta i-a spus ca tot creierul este acoperit cu puroi si ca trebuie sa-i faca operatie foarte grea, dar ca ea nu va rezista la aceasta operatie, si de aceea sa astepte moartea.
Preotul a intrebat-o daca crede in Dumnezeu, iar ea a spus ca da, dar la biserica vine rar, avand serviciu, copii si saracie mare. Atunci, el i-a facut pomelnic si a dus-o la Cuvioasa, unde s-a inchinat. Preotul povesteste ca peste trei luni a intalnit-o pe strada, sanatoasa si voioasa. Femeia i-a spus atunci slujitorului Domnului ca „la vreo trei saptamani dupa ce am dat pomelnicul, a inceput sa-mi curga puroi din nas si a curs mult timp. S-a scurs toata infectia de pe creier si m-am facut sanatoasa“.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
iasi, moaste, parascheva

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mergem din nou la Sfanta Parascheva! glykys Generalitati 27 01.05.2013 10:26:46
Sfanta Parascheva anipopa65 Intrebari utilizatori 1 14.10.2011 22:30:50
Sfanta Cuvioasa Parascheva si Sfanta Mucenita Paraschevi VLAHOPOL Intrebari utilizatori 5 17.02.2011 19:02:09
Sfanta Cuvioasa Parascheva mihele_m Intrebari utilizatori 0 07.06.2010 16:06:21
Sfanta parascheva catalinabalhui Generalitati 11 28.10.2009 12:27:43