Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.06.2009, 15:45:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ne temem sa fim copii. Oricine ne poate lua de urechi. Si cu toate acestea Apostolul Pavel spune "cand sunt slab, atunci sunt tare".

Dostoievski spune ca daca a ramas ceva in lumea noastra care sa ne aminteasca de frumusetea raiului, e fragezimea frunzelor de primavara, ciripitul pasarilor si ochii copiilor. Si incheie - Dati-mi pe toata viata ochii unui copil si nu voi mai vedea altceva decat lumina fericita a raiului dumnezeiesc.
Da, ce a impresioneaza pe mine acum cand am copil (mic inca) este bucuria care se vede in rasul lui, o bucurie ne-amestecata. Rasul, veselia este unit cu bucuria.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.07.2009, 15:55:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Marius, mi-as fi dorit sa nu stiu sa citesc, in schimb sa fi ramas copil. Poate ca asa nu m-as fi intalnit niciodata cu rautatea, ura, dusmania asezate de oameni in cuvant. Iar ochi pentru ele nu as fi avut. I-as fi spus cu bucurie oricarui om care ar fi trecut prin fata casei mele: "Sarut mana". M-as fi jucat cu orice copil... Acum nu au mai ramas in mine decat amintirile despre el.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.07.2009, 16:17:36
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_maria Vezi mesajul
sa fim ca si copii la suflet si batranii intelepti la gandire!
Ai dreptate, si Apostolul Pavel zice asta:
"Fratilor nu fiti copii la minte. Fiti copii cand e vorba de rautate. La minte insa fiti desavarsiti." (I Corinteni 14:20)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.07.2009, 16:27:30
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Toti avem nostalgia copilariei. Sub aspect moral ramane insa o perioada etalon. Ne vom raporta la ea intreaga viata.

Este dificil insa a ramane copil intr-o lume care nu te vrea astfel. Traim vremea cand copiii de la varste fragede nu se mai bucura de cele ale lor ci se grabesc sa poarte cele ale varstei mature, fara sa stie, cu adevarat, spre ce se grabesc...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.07.2009, 16:45:43
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Uite-te in jurul tau si ai sa descoperi foarte multi oameni cu parul deja carunt care refuza sa se maturizeze, deci este plin de "copii", care desi au peste 40 de ani, ei tot cu copii joaca jocuti pe net, sau si le cumpara de la magazine la fel cum o fac copiii , cu sufletul la gura. Exista chiar si un exemplu aici pe "Nunta" care refuza sa se maturizeze si prefera sa-si traiasca viata fara sa munceasca si doar sa zburde toata ziua, facind usurel pe victima.
Deci adulti cu minte de copil nu sunt greu de gasit. Eu ii vad mereu cind trec pe la magazinele de electronice, sunt mai ales simpatici prin felul copilaresc cum se imbraca, cu pantaloni scurti din care li se mai vad chilotii ca la copii cind ies pe sus, tricouri cu metalica, iar parul este vilvoi si putin albit, usor suprapoderali, clar celibatari si buni cunoscatori ai jocurilor pe computer si al hardului.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.07.2009, 16:46:18
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

mesajul era pentru costel
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.07.2009, 17:09:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Uite-te in jurul tau si ai sa descoperi foarte multi oameni cu parul deja carunt care refuza sa se maturizeze, deci este plin de "copii", care desi au peste 40 de ani, ei tot cu copii joaca jocuti pe net, sau si le cumpara de la magazine la fel cum o fac copiii , cu sufletul la gura.
Nu la acest tip de copil am facut referire. Copilul descris este cel al relatiei vii cu ceilalti, nu al unei relatii moarte. Pacat ca intelegi gresit.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.07.2009, 17:14:34
ionela77
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A propos de copii, parerea mea este ca in ei exista o rautate bruta nestilizata, totul e navalnic in copii si furia si rasul si plansul... Am copii si le observ rautatile. La ei totul e dramatic, toate nimicurile capata niste dimensiuni exagerate. Copiii mei imi testeaza destul de greu imaginatia pentru ca trebuie sa fiu inventiva ca sa le atenuez conflictele. Ma intreb de multe ori cum se dezvolta rautatea intr-un copil. In ei preexista si un egoism al firii care trebuie transformat, transmutat prin educatie.
Copiii au in schimb ceea ce adultilor le lipseste, ei au iertarea, impacarea, se cearta din nimicuri, exagereaza, se bat, apoi le trece, uita, se impaca de parca nimic nu s-ar fi intamplat. Adultii in schimb cultiva un soi nobil de viclenie care se numeste "diplomatie", vorbesc cu nuante, retoric, au transformat cuvantul intr-o arta a razboiului rece, cuvintele adultilor stiu sa taie, sunt arme finisate cu grija... care fac rani adanci.. Si, ceea ce e foarte trist, pe masura inaintarii in varsta acumuleaza ca pe un trofeu o "comoara" numita mandrie pe care o pun pe un piedestal si la sfarsitul vietii, iata ca fiecare si-a ridicat o adevarata statuie a propriului orgoliu, statuie ce a suferit procese de restaurare de-a lungul vietii, cu fiecare tinere de minte a raului, cu fiecare replica razbunatoare sau cu fiecare fapta rea intreprinsa impotriva aproapelui. Eu incerc sa o daram pe a mea, ma chinui din greu sa sparg ce am reusit sa construiesc si sa restaurez cu atata "greutate" in decursul timpului. Uneori am aruncat cuvinte care nu s-au mai intors, cuvinte care au stricat ceva, cuvinte care au schimbat definitiv cursul unor lucruri. Ma gandeam... cata putere are cuvantul...inclusiv de distrugere. Daca atata putere are cuvantul unui om dar Cuvantul lui Dumnezeu..??
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.07.2009, 17:17:21
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Uite-te in jurul tau si ai sa descoperi foarte multi oameni cu parul deja carunt care refuza sa se maturizeze, deci este plin de "copii", care desi au peste 40 de ani, ei tot cu copii joaca jocuti pe net, sau si le cumpara de la magazine la fel cum o fac copiii , cu sufletul la gura. Exista chiar si un exemplu aici pe "Nunta" care refuza sa se maturizeze si prefera sa-si traiasca viata fara sa munceasca si doar sa zburde toata ziua, facind usurel pe victima.
Deci adulti cu minte de copil nu sunt greu de gasit. Eu ii vad mereu cind trec pe la magazinele de electronice, sunt mai ales simpatici prin felul copilaresc cum se imbraca, cu pantaloni scurti din care li se mai vad chilotii ca la copii cind ies pe sus, tricouri cu metalica, iar parul este vilvoi si putin albit, usor suprapoderali, clar celibatari si buni cunoscatori ai jocurilor pe computer si al hardului.

Asta-i foarte bine. Avea dreptate Brâncusi când spunea ca maturizarea este o moarte. Trebuie sa ramânem vesnic niste copii.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.07.2009, 17:24:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu la acest tip de copil am facut referire. Copilul descris este cel al relatiei vii cu ceilalti, nu al unei relatii moarte. Pacat ca intelegi gresit.
Imi pare rau ca intradevar nu inteleg deloc despre ce vorbesti si ce inseamna relatie "vie cu ceilalti"
Oare acesti adulti in pantaloni scurti nu au o relatie vie cu altii si refuza sa se enerveze si sa recurga la rautati etc( ce spui tu mai sus) cu cei maturizati evitindu-i si jucind jocuri sau comportindu-se infantil in diverse situatii unde se cere maturitate?
Eu unul privesc mai practic prin prisma a ceea ce vad. Tu banuiesc ca te referi la un ideal.
Cum altfel vezi tu pe un adult cu fire albe in barba sa se comporte ca un copil si sa evite copilareste responsabilitatile vietii?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
As dori sa-mi fiti frati si sa ma ajutati pea1974 Generalitati 60 04.01.2010 00:15:21
papa gafeaza precum Bush urzicuta Biserica Romano-Catolica 8 23.09.2007 19:19:35
fiti binecuvantati sdimsdim Generalitati 22 29.06.2007 15:05:40