Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.05.2009, 17:37:19
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim Stelica. Si iarta-ma ca am procedat astfel. Dar am trecut la randu-mi printr-o experienta de genul asta. Hartia este singura dovada clara ca esti bolnav (din pacate..nu e sufiecent cuvantul..IARTA-MA).
Acum nu ramane decat sa ne unim in ajutor concret!! Si cate 10 de lei... daca punem fiecare, tot se strange ceva...Suntem 5000 de membri...Poate nu toti activi dar macar 100 suta tot suntem. Si la urma urmei 10 lei inseamna o zi de post (doar pentru tine , nu si pentru familie..deci e jertfa proprie!!). Hai sa ne unim sa ajutam un OM. [SIZE=4][COLOR=Red]Maine pot fi eu in locul lui sau tu...[/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.05.2009, 20:28:39
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Stelica, totusi as dori sa stiu in ce raporturi esti cu parohia de care apartii?

Stiu ca poate vei spune: pai tara arde si baba se piaptana, insa sa stii ca uneori mai vine un ajutor si de acolo.
Asta ca sa rezolvi poate ceva mai rapid.
Apoi tu totusi ai familie si copii, ei pot merge acolo pentru tine, preotul are si el indatoriri de a veni acasa de exemplu, daca voi sinteti persoane care au frecventat biserica.
Deocamdata, ca un prim pas, pentru ajutor eu vad asa:
1. sa mearga cineva din familie sa ceara Taina |Sf Maslu
2. sa incepeti sa faceti Acatstul postat aici de Nutzy - toata familia
3. ai nevoie de ulei sfintit si de faina si de apa sfintita, cineva din familie trebuie sa gateasca pentru tine cu acestea
4. contactata parohia de care apartineti, iar preotul sa faca apel la oamenii locali
5. apoi trebuie sa vedem de pe aici cine se ofera sa ajute, deoarece sint asa cum mentiona Jenica, multi membrii pe forum, si poate fiecare dupa puterea sa, sa dea ceva, ca oricum va fii spre manturiea sufletului celui care a facut pomana.
6. trebuiesc contactate si autoritatile sociale din zona de unde esti, ei trebuie sa-ti vina in ajutor cumva, e de datoria lor, ca doar ai cotizat si tu la taxe.
7. in caz de negare din partea serviciilor sociale, ar trebui contactat si Amnesty International.

Stiu ca nu e mult ce am spus eu aici, insa ar fii , dupa parerea mea, cam primii pasi, unde s-ar misca ceva pentru inceput.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.05.2009, 21:54:47
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nina, pana te ajuta autoritatile sociale...mori de foame si de durere. Sunt multe hartii..dosare...dovezi...certificate ce arata stadiul bolii...etc.. de facut!. E o intreaga mentalitate de a "trimite omul acasa" neajutat. Am patit-o si eu adesea! STIU ce vorbesc! Eu am vazut in mesajul lui un tipat disperat! Strigatul unui OM ce cauta mila, NU pentru el ci pentru familia sa! Stiu cum e sa ajungi la un pas de a-ti vinde casa pentru ca nu ai cu ce plati datoriile ( facute pentru a te trata)!!!! Ori unuia ca acestea crede-ma NU ii mai pasa de sine si de viata sa ci de cei ce raman in urma! Medicamentele, sunt subventionate in mare parte dar mancarea de zi cu zi, spaga ce trebuie data ca sa obtii mai repede tratamentul cu citostatice...spaga sa ti le administreze cu "mila" si simt de raspundere...costa!! Ca sa nu mai spun ca dureriile de oase sunt cumpliteeeee!! Si pe langa acestea mai sunt si copii!! Ganditi-va putin..cu inima nu cu mintea. Care dintre voi, cand sufereati nu va gandeati intai la lacrimile de neptuinta ce curg la cel de langa tine..decat la tine insuti?? E cumplit sa vezi cum dai ultimii bani din salar nu ptr mancare ci pentru spaga dosarului de interferon!!! E cumplit!! Sa ajutam fratilor, cum putin. Nu cere nimeni sute de euro sau de lei. Sa reducem fiecare masa porprie de o zi..atat! Si acei bani sa ii dam copiilor lui Stelica!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.05.2009, 22:51:55
coenzimaq10 coenzimaq10 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2008
Mesaje: 3
Implicit Vindecare Cancer

Vindecare cancer si boli de inima:
www.fatima.dap.ro/Q10
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.05.2009, 03:10:52
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Nina, pana te ajuta autoritatile sociale...mori de foame si de durere. Sunt multe hartii..dosare...dovezi...certificate ce arata stadiul bolii...etc.. de facut!. E o intreaga mentalitate de a "trimite omul acasa" neajutat. Am patit-o si eu adesea! STIU ce vorbesc! Eu am vazut in mesajul lui un tipat disperat! Strigatul unui OM ce cauta mila, NU pentru el ci pentru familia sa! Stiu cum e sa ajungi la un pas de a-ti vinde casa pentru ca nu ai cu ce plati datoriile ( facute pentru a te trata)!!!! Ori unuia ca acestea crede-ma NU ii mai pasa de sine si de viata sa ci de cei ce raman in urma! Medicamentele, sunt subventionate in mare parte dar mancarea de zi cu zi, spaga ce trebuie data ca sa obtii mai repede tratamentul cu citostatice...spaga sa ti le administreze cu "mila" si simt de raspundere...costa!! Ca sa nu mai spun ca dureriile de oase sunt cumpliteeeee!! Si pe langa acestea mai sunt si copii!! Ganditi-va putin..cu inima nu cu mintea. Care dintre voi, cand sufereati nu va gandeati intai la lacrimile de neptuinta ce curg la cel de langa tine..decat la tine insuti?? E cumplit sa vezi cum dai ultimii bani din salar nu ptr mancare ci pentru spaga dosarului de interferon!!! E cumplit!! Sa ajutam fratilor, cum putin. Nu cere nimeni sute de euro sau de lei. Sa reducem fiecare masa porprie de o zi..atat! Si acei bani sa ii dam copiilor lui Stelica!
Pai chiar asa de rau e in Romania?
Ceea ce imi spui tu e de-a dreptul strigator la cer.
Pai d ece nu scrieti la Amnesty International?
Ei sint pentru asta, pentru a repara drepturile omului.

Eu nu vreau sa judec, sa stii, insa ma surprinde faptul c animeni nu spune nimic! Pai de ce? Sinteti acolo, faceti galagie, cineva va raspunde intr-o zi, insa daca toata lumea tace...inseamna ca lucrurile merg bine. Ori nu este asa, dupa cum se vede.
Nu stiu ce sa mai spun, insa ma surprinde total.

Eu inteleg strigatul disperat al lui Stelica, de asta am si fost prima care ma raspuns.

Totusi, insist, as dori sa cunosc raportul lui si a familiei lui cu preotul duhovnic.

Apoi inainte de a spune ca esti refuzat, mai intai incearca apoi sa vedem, nu? Daca se renunta din principiu, atunci, cam asta va fii si rezultatul.
Haideti , incercarea cu parohia, este valabila, trbeuie sa incerce omul si acolo.

In fata bolii Jenica, noi toti ne gandim la urmasi, si mai putin la noi, este valabil pentru 99% din populatia care sufera.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.05.2009, 07:17:18
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nina draga, noi care am stat cam mult in strainatate, am cam pierdut pulsul Romaniei. Degeaba povestesti cum e normal in alte parti, daca practica romaneasc infirma acest lucru.
Exista si o mai mare pasivitate la romani; prefera de exemplu sa dea spaga din ce nu au, decat sa-i puna la zid pe cei, care nu-si fac treaba fara spaga. Pe aici au instalat camere video (in mod ilegal, dar a ajutat) in caminele de batrani, unde se stia ca se fac unele abuzuri. Filmele respective au ajuns la televiziune si s-au luat masuri. Vezi, un alt fel de optica.
Cu timpul spaga din sistemul sanitar si e pe oriunde ar trebui sa dispara, caci salariile sunt in crestere. Din pacate si pofetele celor care asteapta spaga sunt in crestere... Daca ar fi crestini cu adevarat, si-ar da seama ca se incarca in felul acesta de pacate si ar mai renunta la ele. Societatea de consum insa iti cultiva tocmai gustul pentru exces, si de aici...perpetuum mobile.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.05.2009, 11:36:08
stelica67 stelica67 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2009
Mesaje: 18
Implicit

Din pacate, noi nu frecventam biserica din parohie. Cand mergem la biserica, destul de rar datorita lipsei de timp, a problemelor pe care le avem, mergem la Catedrala. Asta nu inseamna ca nu ne rugam si nu avem credinta in Dumnezeu. Va multumesc ca sunteti alaturi de mine. Nu ma asteptam ca intr-un timp atat de scurt sa primesc atatea mesaje. Nu stiu cate se mai pot face pentru mine, dar sper ca Dumnezeu sa ma ajute, pe mine si pe familia mea, sa trecem peste toate cu usurinta. Nu cred ca va fi deloc usor, dar..... Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.05.2009, 06:18:37
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stelica67 Vezi mesajul
Din pacate, noi nu frecventam biserica din parohie. Cand mergem la biserica, destul de rar datorita lipsei de timp, a problemelor pe care le avem, mergem la Catedrala. Asta nu inseamna ca nu ne rugam si nu avem credinta in Dumnezeu. Va multumesc ca sunteti alaturi de mine. Nu ma asteptam ca intr-un timp atat de scurt sa primesc atatea mesaje. Nu stiu cate se mai pot face pentru mine, dar sper ca Dumnezeu sa ma ajute, pe mine si pe familia mea, sa trecem peste toate cu usurinta. Nu cred ca va fi deloc usor, dar..... Doamne-ajuta!
Inteleg.

Deci totusi eu cred ca se poate discuta cu orice preot la Catedrala, aidca vreau sa spun poate merge sotia ta, sa discute.

Este totusi o sansa, nu este bine sa fie inlaturata.

Trebuie incercat orice, asta e parerea mea.

Usor, eu nu cred ca va fii, asta e sigur, insa totusi se poate face ceva.
S-o luam pe pasi marunti, pina la urma se va putea face ceva.
Si se vor elimina punctele unde raspunsul e negativ, insa trebuie incercat orice.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.05.2009, 06:21:10
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Nina draga, noi care am stat cam mult in strainatate, am cam pierdut pulsul Romaniei. Degeaba povestesti cum e normal in alte parti, daca practica romaneasc infirma acest lucru.
Exista si o mai mare pasivitate la romani; prefera de exemplu sa dea spaga din ce nu au, decat sa-i puna la zid pe cei, care nu-si fac treaba fara spaga. Pe aici au instalat camere video (in mod ilegal, dar a ajutat) in caminele de batrani, unde se stia ca se fac unele abuzuri. Filmele respective au ajuns la televiziune si s-au luat masuri. Vezi, un alt fel de optica.
Cu timpul spaga din sistemul sanitar si e pe oriunde ar trebui sa dispara, caci salariile sunt in crestere. Din pacate si pofetele celor care asteapta spaga sunt in crestere... Daca ar fi crestini cu adevarat, si-ar da seama ca se incarca in felul acesta de pacate si ar mai renunta la ele. Societatea de consum insa iti cultiva tocmai gustul pentru exces, si de aici...perpetuum mobile.
Ai dreptate Anca, si sistemul asta este acceptat de oameni, asta e grav, ca asa nu se va schimba nimic niciodata.
Spaga...asta este foarte urat, insa asa e acolo, da.

Pacat, pacat, pacat.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.05.2009, 09:01:07
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nina si Anca nu toti dau spaga. Cunosc personal bolnavi care "dau de unde n-au" vorba voastra...si mai cunosc la fel de personal si persoane ce refuza sa dea ( ptr ca firesc este asa!!) si rabda fara cartire pe paturile spitalului ca cineva sa isi faca mila de ei..sa-i duca la acel RMN (platit de pacient, nu de spital!!) Problema e asa: Atata timp cat va exista fie si unul singur care va da spaga..pentru acela "unul" va suferi toti bolnavii saraci. De ce? Simplu! Medicii vad ca se poate si altfel... Boierul plimbat pe palme iar saracul purtat pe targa ruginita si uitat in lift.. Eheeiii, cate rabdam pe aici fetelor...de aceea sar in sus cand vine unul si zice, inapoiatilor..imputitilor, necivilizatilor...voi cei ce ati ramas in Ro. Poate unii sunt dar a generaliza..e o mare greseala...
Acum, sa nu deraiem de la problema esentiala "Stelica"..vad ca nu spune nimeni nimic..desi am propus sa depunem fiecare suma minima de 10 lei (adica 100 de mii vechi). Poate unii ajuta si tac! Daca o fac Maica Domnului sa rasplateasca fiecaruia cum stie Ea.
Stelica, frate, ai nadejde nu dispera..chiar daca oamenii uita sa fie Oameni, Domnul nu te va uita.
Maica Domnului sa va acopere cu Sfantul Ei Acoperamant!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce m-am saturat de viata si totusi o traiesc? Mflory Generalitati 65 22.01.2015 23:14:41
"Vreau sa traiesc" dorinastoica14 Umanitare 224 25.01.2013 22:25:09
Vreau sa traiesc pentru copilul meu tugleaa Umanitare 0 10.05.2007 13:33:08
Vreau sa traiesc pentru copilul meu tugleaa Umanitare 0 10.05.2007 13:31:49
Cum traiesc crestinii in lume Tudor Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 21.11.2006 14:13:17