Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.04.2009, 02:27:24
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
"- Parinte, este rau a merge la discoteca?
- Daca si acolo te poti ruga si nu te tulburi intru nimic, nu este pacat sa mergi. Oare nu este si acolo Dumnezeu?!"

Mi'a ramas in minte acest minunat raspuns. Nu de putine ori ma lovesc de niste raspunsuri pe care le simt straine de Ortodoxie, insa nu sunt in masura sa sustin un raspuns ca norma ultima. Cred insa ca nu este pacat a merge acolo, ci pacat este doar a te desparti de Dumnezeu. Prin urmare, masura fiecaruia poate sa ii dea voie sau nu sa mearga in astfel de locuri.

Discoteca si cluburile de muzica. Voi cum vedeti lucrurile?
Si te poti ruga ?
...

Au fost si poate mai sint nebuni pentru Hristos care mergeau in bordeluri pentru a le vorbi Magdalenelor de viata vesnica,si de tara iubirii si de Iisus Hristos Dumnezeu,chiar cu mari riscuri,si din partea ispitelor dar si a unor oameni.
Dupa cum, in marea majoritate,oamenii se duc acolo pentru alte lucruri...

In mod normal,sa zicem...intr-o discoteca nu prea ai ce sa-i ceri lui Dumnezeu,iar ceea ce vezi s-ar putea sa-ti vina cu putere in minte la vremea rugaciunii si sa te tulbure....te bagi singur in ispite,cum s-ar spune.

Da,Tatal ceresc si-a manifestat in mod covirsitor dragostea fata de fiul risipitor...dar noi am vazut-o numai cind acela s-a intors,ca sa fie viu.

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Prin urmare, masura fiecaruia poate sa ii dea voie sau nu sa mearga in astfel de locuri.
Cred ca merge si asa...oricum trebuie spus la duhovnic,ca dupa noi,am avea toate masurile...
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.04.2009, 07:55:50
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
Nu este pacat a te duce si a dansa !Pacat este ce se intampla acolo,droguri bauturi ce-ti iau mintile si restul ce se intimpla insa poti sa te duci si sa stai la distanta de tentaii. A fugi de pacat inseamna si sa ai taria sa-l infrunti sa nu cazi sa nu te afecteze. Omul mai trebuie sa se si distreze fie ca merge la discoteca sau in grup organizat la cabana unde se fac petreceri in grup restrans .Daca omul cade cade si aici si acolo daca nu nu cade in nici unul din locuri.Minunat raspuns a dat acel parinte!
Ma bucur ca asa vezi lucrurile.
Nimic nu este rau in sine, ci doar lucrarea in care se afla angajat un om sau un obiect. Vointa omului este singura care da fiinta raului (in sensul ca ii da posibilitatea sa existe printre noi). Daca omul nu ar voi raul, acesta s'ar plimba pe langa noi, fara nici o posibilitate de intrupare sau manifestare.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.04.2009, 08:04:04
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Si te poti ruga ?
Eu cred ca nu m'as putea ruga in discoteca. Cu toate ca, tinand cont ca nimic de acolo nu ma face sa ma simt acasa, s'ar putea ca tocmai strainatatea mea pe care as simti'o acolo sa ma apropie de Dumnezeu si sa zic: "Doamne, cat de minunate sunt lucrurile Tale. Cat de minunat este cerul si pamantul, natura si animalele, oamenii si toate celelalte." Contrastul de acolo cred ca m'ar ajuta, insa nu mizez pe aceasta, caci ispitele te fac sa vezi altfel lucrurile. Cel intarit nu va avea nici o problema, nu'L va pierde pe Dumnezeu, ba mai mult, poate va reusi sa mangaie si un suflet trist, ajuns pe acolo din teama de singuratate.

S'a randuit pana acum sa particip la destule petreceri (zile de nastere, chestii din astea cu muzica la gramada si altele asemenea) si am simtit bucurie. Bucuria intalnirii unui om minunat. Tinand cont ca dansez prost si vorbesc mult, se facea ca de fiecare data gaseam un om cu care nu ma mai opream din povestit. De fiecare data alt si alt stil, care mai de care mai nou si mai interesant, diferit de mine, si imi dadeam seama ce oameni minunati pot fi prin acele medii.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.04.2009, 08:17:18
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
"- Parinte, este rau a merge la discoteca?
- Daca si acolo te poti ruga si nu te tulburi intru nimic, nu este pacat sa mergi. Oare nu este si acolo Dumnezeu?!"

Mi'a ramas in minte acest minunat raspuns. Nu de putine ori ma lovesc de niste raspunsuri pe care le simt straine de Ortodoxie, insa nu sunt in masura sa sustin un raspuns ca norma ultima. Cred insa ca nu este pacat a merge acolo, ci pacat este doar a te desparti de Dumnezeu. Prin urmare, masura fiecaruia poate sa ii dea voie sau nu sa mearga in astfel de locuri.

Discoteca si cluburile de muzica. Voi cum vedeti lucrurile?
Citind mesajul tau Dorin, mi-am amintit de o intamplare reala (cunosc perosnal si preotul si pers. in cauza) Acum ceva timp in urma, un medic ginecolog (tanar, cu cercel in ureche..etc) avea evlavie la un parinte batran imbunatatit din Iasi. Parintele ii tot vorbea de spovedanie (venea omul la biserica dar nu se spovedie niciodata) de ani de zile..odata ii spune medicul; parinte daca tu mergi cu mine in discoteca vin si eu la tine la spovedit. Credeti-ma!! S-a imbracat parintele, si-a pus mantia, camilafca si a plecat! Doctorasul meu se simtea deja tare stanjenit, nu se astepta..Au ajuns in fata discotecii, coboara parintele din masina..va dati seama cum arata asa in negru cu mantia fluturand in vant..printre acei copii si in galagia aceea.. Rusinat de situatia propusa medicul isi cere iertare de la Batran si ii jura acolo in fata discotecii ca nu va mai intra niciodata. Si-a dat cercelul jos din ureche, a renuntat sa mai faca avorturi si se Impartaseste la fiecare 40 de zile. E caz real intamplat in Iasi acum 15 ani(aproximativ) in urma.
Parerea mea e ca discoteca nu e buna, pentru ca stand acolo in fum si galagie este aproape imposibil (cel putin pentru cei slabi ca mine) sa te rogi. De obicei te "murdaresti" de duhul in care sezi..este cam inevitabil..
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.04.2009, 08:27:57
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Frumoasa intamplare.
Ma bucur sa aud ca astfel de lucruri se petrec inca si se vor petrece, spre slava lui Dumnezeu, pana la sfarsit.

Tin minte un caz dintr'o predica (deci nu cunosc personal).
Un parinte avea biserica langa discoteca. Va dati seama ce lupta avea parintele cu zgomotul si zarva. Intr'o noapte de Inviere, nemairezistand la decibelii ce patrundeau pana si prin zidurile bisericii, si'a facut Cruce si a iesit din biserica. A intrat in discoteca, a mers in cel mai vizibil loc cu putinta si... va dati seama, muzica s'a oprit (nu din respect, ci din uimire). Atunci a zis doar atat: "Hristos a inviat!" Si intr'un cor s'a auzit: "Adevarat a inviat!" Iar parintele a zis din nou: "Mai, fratilor, daca a inviat Hristos ce cautati aici la aceasta ora din noapte? Haideti mai intai in biserica, iar mai apoi va veti intoarce la cele de aici." Si roadele am inteles ca au fost multumitoare.

Dragostea este singurul lucru care'l poate schimba pe om in mod roditor. Poate si frica sau pedeapsa, insa un om mare doar prin dragoste si iertare poate fi mantuit. Daca parintele incepea sa zica cuvintele seci care oricum niciodata nu prind in inimile acelora: "Vai, nu e bine, este pacat.", si altele asemenea, nu stiu daca ar fi iesit unul de acolo. Dar asa, multi au iesit.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.04.2009, 09:24:27
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ti-am inteles mesajul , dar mie, sincer, nu-mi place deloc titlul topicului. Imi pare ceva rupt din Libertatea, un titlu care vrea sa atraga si sa faca audienta.

Nu inteleg cum poti sa intrebi daca merge Dumnezeu la discoteca.Parca Dumnezeu e un prieten de al tau si se opreste la usa discotecii...

Puteai foarte usor sa intrebi daca: mersul la discoteca te desparte la Dumnezeu
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.04.2009, 09:38:55
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

De acord cu tine, Luchian. Dar a spune ca si El merge acolo scandalizeaza tocmai prin neintelegerea iubirii Lui celei mari de catre noi. Faptul ca privim cu ura, cu rautate sau cu respingere (ne toti dintre noi) pe cei care merg acolo arata tocmai acest lucru, ca nu intelegem iubirea lui Dumnezeu fata de cei ce obisnuiesc sa stea pe acolo.

Daca spuneam "ne desparte de Dumnezeu mersul in astfel de locuri" era ceva ce nu scandaliza prin nimic, caci pare ceva banal. Dar tocmai titlul ales arata socul pe care il simt babutele sau habotnicii care inchipuie pe Fiul cel Mare din parabola, care, stand acasa, si'a aratat lipsa de dragoste fata de fratele sau cel intors, vazand cum tatal privea mereu spre "tara cea straina".

Parintele Nicolae Steinhardt spune: "Hristos a venit sa ne scandalizeze!" Si vorbeste minunat despre cum El le'a facut pe toate in alta ordine decat cea cu care eram obisnuiti. Parintele Savatie Bastovoi este si mai indraznet, punand ca titlu al unui articol: "Hristos, prietenul desfranatelor." De ce? Pentru ca tocmai langa oameni de aceasta teapa a stat Hristos, caci tocmai in ei se naste nebunia intoarcerii la Dumnezeu. Sfantul Ioan Gura de Aur spune: "Pe Evanghelistul Matei imi place sa'l numesc mai ales "Matei vamesul", caci mai ales prin aceasta se arata puterea si slava lui Dumnezeu."

Iarta'mi titlul, insa inca il consider bun.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.05.2009, 02:30:46
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
[...]
Parerea mea e ca discoteca nu e buna, pentru ca stand acolo in fum si galagie este aproape imposibil (cel putin pentru cei slabi ca mine) sa te rogi. De obicei te "murdaresti" de duhul in care sezi..este cam inevitabil..
Eu nu inteleg de ce amestecati ciorba cu friptura? Pai e foarte clar ca din moment ce ai hotarat sa te duci in discoteca sau in club, pai nu te duci fratioare sa te rogi, ci ca sa te distrezi, destul de simplu, nu? Personal asa gandesc, vrei rugaciune > te duci la biserica, vrei distractie > te duci in club, si atat. Eu niciodata nu am stat sa ma gandesc daca e bine sa ma rog intr-o discoteca sau nu, pentru ca e chiar penibil. E ca si cum as sta sa ma gandesc: 'da oare-i bine sa ma distrez in biserica? Cum suna? Foarte aiurea!!! Intrebari de baraj
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.05.2009, 02:42:01
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

toate-s bune daca PE TOATE le faci cu masura...sa nu te ia apa in nici o directie

Jenica, discotecile alea cu fum si galagie prea mare ies din discutie fiind mizerabile rau...si oricum trebuiesc ocolite

Cel mai frumos sunt cele pe linga mare pe litoral, pe terase aerisite de briza marii, cu muzica pe care o alegi tu( muzica pentru toate gusturile pe diverse terase) unde te poti invirti chiar si cu copilasii tai, sa rizi si sa te distrezi putin.

Iar rugaciunea ramine acolo in suflet, sa nu-ti fie teama,... ea lucreaza tainic!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.05.2009, 02:51:08
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

A, si am uitat ceva: nu cred ca Dumnezeu merge cu noi in club, ci ingeru pazitor, ca de aia avem toti cate unu pe langa noi, ca sa mearga oriunde mergem noi, ca doar trebuie sa ne pazeasca, nu?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cluburile, discoteca, muzica

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine poate merge la Sf. Maslu?! Jamaica Maslul 32 17.05.2010 10:36:06
A merge sau a nu merge cu Hristos. maria-luisa Generalitati 7 17.12.2009 15:48:21
ajutati o fata sa poata merge johnson22cta Umanitare 3 28.08.2008 23:12:19
discoteca GIULIX18 Generalitati 39 14.02.2008 00:41:34