Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.12.2009, 21:48:36
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
E absurd.
NU ti se pare ca o poveste in care ti se spune ca omul a fost creat din pamant si femeia din coasta lui, in care mai apare si un sarpe vorbitor, are o doza de absurd? Nu ti se pare ca suna mai mult a mitologie decat a orice altceva?

Citat:
S-a gasit si Arca lui Noe,si locul Sodomei ,au facut masuratori si era pucioasa in cantitati uriase.
Nu am timp sa elaborez acum incerc sa revin maine, dar biblia este sustinuta de disproportionat de putine dovezi empirice.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.12.2009, 22:01:57
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Order66 Vezi mesajul
Pozitia initiala este ateismul negativ,adica afirmi ca nu crezi in zei.Asta a fost pozitia fiecarui dintre noi,doar ca am mostenit religia parintilor nostrii.Daca te nasteai in Arabia,erai acum musulman.Daca erai in India,erai acum hindus.SI ai fi spus la fel,ca religia ta este cea adevarata si ca celelalte religii sunt doar niste minciuni.
Acuma ,spune-mi mie,ateu negativ,ce sa cred?(apropo,la inceput am vrut sa zic ateu,nu agnostic,greseala mea).Voi spuneti ca celelalte religii sunt false,ca doar Ortodoxia e adevarata.
Am vazut pe forum.atei.ro diversi credinciosi care isi sustin pozitia cu "dovezi".Am vazut ca ceea ce numeau ei dovezi erau clasificate ca erori grave de logica,minciuni sau insulte,directe sau indirecte.
Oricum,aici nu discutam despre dovezi in favoarea religiei,ci de ce Dumnezeu a facut acele crime,ca altfel nu le pot numi.


Prefer sa gasesc adevarul cu ajutorul stiintei,care a facut lumea de astazi,nu cu Dumnezeu.
M-am rugat cand eram mic,dar nu ii ceream lui Dumnezeu lucruri imposibile,pentru ca in sinea mea stiam ca oricum nu se va intampla nimic,ci ii ceream lucruri marunte.
Cateodata primeam ceea ce doream,si chiar credeam ca sunt de la Dumnezeu.Dar cand am vazut cate crime oribile se petrec in lumea asta,cati oameni violeaza cate o fata chiar in momentul asta,cati oameni mor acuma din cauza unor boli mizere,cati copii mor la 5 minute de la nastere,mi-am dat seama ca ori Dumnezeu sta si sta cu mainile in san si nu face absolut nimic ca sa ii ajute pe sarmani,in ciuda faptului ca unii oameni se roaga din suflet si cu lacrimi in ochi ca Dumnezeu sa-i ajute,dar nu-i ajuta,dar in acelasi timp,DUmnezeu e preocupat sa ne indeplineasca noua tampeniile noastre din viata de zi cu zi(sa ajungem la timp la servici,sa luam note bune la scoala etc..),cu toate ca Dumnezeu e atotputernic,atotstiutor si atotiubior.Nu vi se pare aiurea?


Stai linistit,ca eu nu am nevoie deloc de ajutor pe plan spiritual.Sunt impacat cu mine.

Nu exista nicio dovada care sa sugereze faptul ca am fost creati de Dumnezeu.Si nu,Geneza nu e o dovada.E doar un ilogic apel la autoritate.
Si nu exista nicio dovada ca DUmnezeu i-a dat sanatatea.Daca sanatatea ar veni de la DUmnezeu,atunci ar insemna ca el e responsabil de toti virusii si viermii paraziti care ne pun in pericol sanatatea si pe care el i-a creat in prealabil cu scopul asta.
Acum serios,cum poti sa te uiti la lumea asta si sa zici ca Dumnezeu are grija de noi,dandu-ne sanatate?Daca existau foarte putine boli pe lumea asta sau daca chiar nu existau,mai ziceam.
Oricum ,tot raul spre bine.Daca nu existau viermii sau virusii,noi nu am mai fi existat,pentru ca nu am mai fi avut din ce sa evoluam.Apropo,cand zic asta,comunitatea stiintifica ma sprijina.Cu dovezi.

Imi pui tu niste citate de acolo pls?eu sunt mai direct,nu am rabdare sa citesc.
Dumnezeu sa te aiba in paza. PACEA FIE CU TINE. Fii binecuvintat si sarbatori fericite.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.12.2009, 22:30:07
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
NU ti se pare ca o poveste in care ti se spune ca omul a fost creat din pamant si femeia din coasta lui, in care mai apare si un sarpe vorbitor, are o doza de absurd? Nu ti se pare ca suna mai mult a mitologie decat a orice altceva?
am vazut la tv si caini care spuneau "mama".Nu stiu dc te miri.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.12.2009, 11:32:07
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
am vazut la tv si caini care spuneau "mama".
Imitarea, de catre un animal, a unor sunete nu constituie vorbire. Un papagal imita sunete, dar nu e nici un mesaj in spatele lor.
Drept urmare, performantele in comunicare ale unui caine care spune "mama" sau ale unui papagal care zice "polly wants a cracker" nu se compara cu cele ale sarpelui biblic. In cazul sarpelui biblic, vorbim despre un animal care chiar poate vorbi (in totalitatea sensului cuvantului), nu un animal care doar imita sunete.

Intorcand-ma la topicul acestui thread, imi vine si mie foarte greu sa cred ca un zeu omnipotent/omniscient (desi aceste caracteristici sunt imposibile, dpdv logic) nu poate gasi o modalitate mai buna de corectie/educatie decat genocidul.

Imi vine si mai greu sa cred ca dupa ce omoara oameni cu sutele de mii in VT (desi, repet, pana si un biet om ar fi incercat altceva inainte de a trece la genocid), suntem atat de dispusi sa il etichetam drept "iubitor".

O alta problema: omoara toti oamenii de pe Pamant, folosindu-se de potop. Ce fel de iubire e asta? Omipotent fiind, chiar nu a putut gasi o alta solutie decat "erase and rewind"?

Sunt foarte multe exemple in VT, in care dumnezeu nu apare deloc ca o fiinta superioara, ci ca un om obisnuit, chiar cu mult defecte de caracter.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.12.2009, 11:45:01
Order66 Order66 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Mesaje: 33
Implicit

O sa iti dau reply la toate alea,cand termin cu tezele :)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.12.2009, 13:57:57
daaniell daaniell is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2009
Mesaje: 12
Implicit Doamne ajuta

"A gresi e lucrul omenesc, a deznadajdui insa e lucru dracesc." Sfantul Nil Sinaitul
Gandurile mele omenesti, nu sunt precum socotelile Lui Dumnezeu. Si atunci, sau vazand nimicnicia mea, ma caiesc, am nadejde si cred in Dumnezeu..sau sunt mandru(precum cel care ma conduce), nu ma caiesc, nu cred, cad in deznadejde si intru la judecata cu Dumnezeu.
Oamenii au multe boale, saracii, stramtori si izgoniri, pentru care pricina cartesc inaintea Domnului si se tanguiesc necunoscand aceasta facere de bine a indurarii Lui , cu dreapta judecata, trimitandu-le necaz vremelnic ca sa nu-i munceasca in veci.
Caci oamenii, de la inceput cand intra in aceasta lume, cele dintai fapte care invata firea, sunt: plansul si lacrimile. Si acestea sunt la toti, atat la imparati cat si la boieri, la saraci si scapatati. Fiindca dupa obiceiul lumii este oarecare deosebire intre imparat si rob; dar la lucrurile firii, nu este nici o deosebire, si in acelasi fel intram toti in viata, si iesim prin moarte. Deci toti ne aflam in aceasta lume ca intr-o vale a lacrimilor. Deoarece nimeni nu este care sa nu aiba necaz, fiecare sa faca in asa fel, sa-l rabde cu bucurie, caci nu este alta cale mai folositoare spre mantuirea sufletului, decat cea stramta si necajicioasa cale, prin care ne asemanam si urmam Stapanului nostru, fiindca El a ales aceasta cale pentru sine si pentru cei iubiti ai Sai, zicand catre noi, ca nu putem fi ucenici ai Lui, de nu vom lua Crucea sa-L urmam. Sa nu nadajduiasca cineva sa sporeasca in calea Domnului, sa se faca Lui mostenitor impreuna cu Sfintii in Rai, de nu va trece prin apele acestea ale necazurilor, precum Stapanul si toti Sfintii prin Cruce s-au proslavit.
Aceasta stiind crestinii cei credinciosi, doresc necazurile; iar cand ele vin, le primesc ca din mana Domnului, bucurandu-se; iar cand nu au necazuri se mahnesc mult si se amarasc, socotind ca Dumnezeu i-a parasit, si silesc trupul muncind cu posturi, privegheri si altele asemenea. Si cati urasc Crucea se aseaman cu diavolii, care numai vazand-o fug. Multi se cutremura de Cruce, pentru ca socotesc ca nu mai este alt Rai, decat aceasta lume care se vede. Si fiindca n-o iubesc, urmaresc voile lor, vietuind ca niste dobitoace necuvantatoare. Cand le vine vreun necaz, se plang si hulesc, nesocotitii, si se silesc sa se scape de ce nu pot.
Din aceasta pricepem ca necazurile sunt bine placute Domnului, si oricine zice impotriva, sa-l uram ca pe diavolul; iar celor ce ne necajesc, sa le multumim, precum a facut Domnul, numind pe Iuda prieten al Lui cand l-a vandut cu sarutare, ca sa ne dea noua pilda, sa avem ca pe niste prieteni pe cei ce ne gonesc, ca cei ce sunt unelte ale mantuirii noastre.
Si iarasi, a uri cineva necazul si a nu-l primi, este semn de moarte, precum vedem la bolnavul care uraste doctoriile si nu primeste pe doctor. Deci, este aratat, ca pe cat Dumnezeu iubeste mai mult pe cineva, cu atat mai mult ii da certare mantuitoare de suflet.
Ps: pentru cei ce nu cred si intra la judecata cu Dumnezeu..; in lumea aceasta moderna si pacatoasa sunt doua zile:azi cand mila Lui Dumnezeu este cu noi, si.. mania Lui Dumnezeu,care poate fi chiar maine. Nu uitati, umbra mortii ne tot urmareste, si de nu iubim Raiul, si nu credem in Cel ce aduce mantuire..vom merge acolo, unde ne-am tot dorit, condusi de vicleanul.
Toata puterea sta in Cuvant..de nu vom crede in El..suntem fi ai pierzarii.
Dumnezeu in mijlocul nostru
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.12.2009, 18:24:40
Order66 Order66 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
sau vazand nimicnicia mea
Exact in asta consta religia,creearea unui sentiment de vinovatie permanenta si de supunere fata de dumnezeu.
Citat:
am nadejde si cred in Dumnezeu
Again?CUm poti avea nadejde intr=o persoana care a omorat atatia oameni in VT(si in NT) si care a facut atatea crime oribile?

See more at www.evilbible.com

Citat:
boale
Se zice "boli",plurarul cuvantului "boli".

Citat:
Deoarece nimeni nu este care sa nu aiba necaz, fiecare sa faca in asa fel, sa-l rabde cu bucurie
E cumva un sfat?Sa rabzi necazurile cu bucurie?
Cand iti moare cineva,tu te bucuri?IN termeni crestini,da,pentru ca persoana aia e acum in rai.In termeni umani,e oribil.
Nu,jenibil e mai potrivit.

Citat:
le primesc ca din mana Domnului, bucurandu-se
Cineva care se bucura de un necaz,oricare ar fi acela,are o minte bolnava.
Citat:
iar cand nu au necazuri se mahnesc mult si se amarasc, socotind ca Dumnezeu i-a parasit,
Deci,daca te iubeste mult Dumnezeu,primesti multe necazuri?

Penibil.
Citat:
Si cati urasc Crucea se aseaman cu diavolii, care numai vazand-o fug.
Crucea a fost un instrument de tortura folosit de romani,la fel ca roata,scaunul de scufundare,taurul(sau vitelul,nu mai stiu ce era),Fecioara de fier,pendulul si alte nstrumente groaznice.E normal ca atunci cand te gandesti la cruce ca la un instrument de tortura,sa te ingrozesti.

Citat:
Si fiindca n-o iubesc, urmaresc voile lor, vietuind ca niste dobitoace necuvantatoare.
Vrei sa zici ca suedezii,japonezii si toti ateii si agnosticii care isi traiesc viata normal sunt niste dobitoace necuvantatoare?
Hai ca asta-i culmea tupeului,dupa parerea mea.

Citat:
Cand le vine vreun necaz, se plang si hulesc, nesocotitii, si se silesc sa se scape de ce nu pot.
Oamenii rationali nu dau vina pe zei pentru necazurile din viata lor.Fiecare lucru are o explicatie logica,ce nu trebuie inlocuita cu "Dumnezeu".Ei "nu hulesc ",ci se ridica pe picioarele lor si merg mai departe,isi rezolva necazurile,nu cad in genunchi si se roaga de Dumnezeu sa rezolve problemele.
Citat:
Din aceasta pricepem ca necazurile sunt bine placute Domnului,
Dap am vazut,ceea ce am postat eu mai sus :D

Citat:
iar celor ce ne necajesc, sa le multumim, precum a facut Domnul, numind pe Iuda prieten al Lui cand l-a vandut cu sarutare, ca sa ne dea noua pilda, sa avem ca pe niste prieteni pe cei ce ne gonesc, ca cei ce sunt unelte ale mantuirii noastre.
Sunt curios,daca cineva vine la tine si te injura sau iti da un pumn,asa ca vrea el,tu ce faci?
Ii zici sa iti mai dea un pumn?
Sau ii zici sa inceteze?
Sau il iei la bataie?

Daca vine unu' la mine si imi zice o injuratura pe un ton serios,io ori ii zic sa-si bage mintile in cap,ori il iau la bataie.Bineinteles,cand situatia o cere.Oh,si se numeste autoaparare.
Citat:
precum vedem la bolnavul care uraste doctoriile si nu primeste pe doctor.
Orice om care renunta la doctorii in favoarea altor tratamente alternative e dezaxat si dus cu pluta.Fara suparare,dar oamenii de stiinta zic ceva,dupa ce au facut nu stiu cate experimente si fac medicamente ,si noi ne ducem sa ne rugam zeitei isis sau facem bioenergii?

Citat:
mania Lui Dumnezeu,care poate fi chiar maine.
Eu tot nu inteleg cum un zeu atotiubitor se poate mania?Eu stiam ca cu cat esti mai bun,cu atat te manii mai putin si mai greu.Ma asteptam ca la cineva atotiubitor sa dispara mania complet.

O sa dau si raspunsurile la filmul ala cat de curand.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.12.2009, 20:09:57
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

deci,problema nu e ca nu ati crede,ci va deranjeaza violenta din Vechiul Testament.Sunteti suparati,de fapt.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.12.2009, 20:16:22
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

In legatura cu vorbirea sarpelui:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=1358

http://www.youtube.com/watch?v=CfmrqZwUjCQ

http://www.holyfire.org/eng/
vedeti la photo-videos cum nu-i arde.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.12.2009, 20:21:34
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Uitati ce zice stiinta,preferata voastra:

Lumina Sfanta de la Ierusalim: Rezultatele analizei fizicienilor, au fost prezentate ieri la Moscova: Lumina Sfanta din Biserica Sfantului Mormant este un miracol (Focul Sfant)
Un fizician rus a prezentat primele masuratori pe care le-a inregistrat asupra descarcarilor electrice pe timpul coborarii Sfantului Foc (Lumina Sfanta a Invierii).
Sectiunea "Crestinism si stiinta" din cadrul intalnirii desfasurate marti, la Moscova, a lasat sa se auda prima voce care prezinta rezultatele stiintifice ale experimentului oamenilor de stiinta rusi, intreprins in Duminica Mare din 2008, in Biserica Sfantului Mormant din Ierusalim.
Seful ramurii Institutului pentru Energie Atomica Kurchatov, doctor in fizica si matematica, Andrey Volkov, a vorbit despre propria incercare de a masura undele lungi de joasa frecventa ale semnalelor radio, in Biserica din Ierusalim, atunci cand se coboara Lumina Sfanta a Invierii (Lumina de Pasti).
Cercetatorul stiintific a folosit echipamente speciale pentru a face masuratori in biserica, timp de 6 ore jumatate, cat s-a asteptat Focul Sfant, salvand aceste masuratori, pentru ca in lunile urmatoare sa incerce descifrarea acestora.
Volkov considera "miracol absolut" diferenta dintre parametrii (indicii) inregistrati in ziua anterioara coborarii Luminii Sfinte si cei din ziua respectiva. in plus, conform acestuia, analiza fisurii din coloana aflata la intrarea in Biserica il face sa fie convins ca aceasta fisura nu putea aparea cu adevarat decat in urma unei descarcari electrice".
Potrivit lui Volkov, omologul sau, expert in fizica dezintegrarii, Evgehnii Morozov, sutine si el aceleasi pozitii.
Desi acesta considera ca "masuratorile facute doar o singura data, nu pot fi destul de evidente strict din punct de vedere stiintific", Volkov isi sustine rezultatele cu intreaga responsabilitate si este gata sa le prezinte.
"Cu toate acestea, daca ma intrebati strict ca om de stiinta, daca aici se intampla ceva (un miracol) sau nu, voi raspunde ca eu nu pot sti", a spus el.
Vice-Presedintele Comisiei ce se ocupa de evenimentele miraculoase din viata Bisericii, de pe langa Patriarhia de la Moscova, lector la Universitatea Ortodoxa Sfantul Ioan Rusul, Alexandru Moscovschii i-a spus lui Volkov "ca a realizat o activitate de cercetare stiintifica, pentru intaia data in istorie, la modul serios, demna de incredere si responsabila, la adresa Sfintei Lumini".
Lumina Sfanta de la Ierusalim apare la Mormantul Domnului, de multe secole, cu putin inainte de Pastele Ortodox. Crestinii rasariteni sunt convinsi ca miracolul Sfintei Lumini, a invierii, dovedeste adevarul de credinta ortodoxa, intrucat la fiecare sarbatoare a Pastelui, Sfanta Lumina apare la Mormantul Domnului. Credinciosii cred in coborarea acestui foc si dezaproba orice opinie ateista.

http://www.descopera.ro/dnews/355859...ecat-o-poveste

http://www.gardianul.ro/Savantii-con...e-s143671.html

Deci chestia e ca voi sunteti "suparati" pe El,nu ca nu credeti.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parerea mea... iustin10 Generalitati 22 20.09.2010 11:18:01
parerea mea luciamanta Despre Biserica Ortodoxa in general 13 26.06.2010 22:52:17
parerea dumneavoastra Anamaria_anca Generalitati 12 11.03.2010 18:57:39
PAREREA VOASTRA ! cristiboss56 Botezul 51 20.08.2008 16:51:03
spuneti-va parerea alexa.oni Generalitati 12 06.01.2008 15:40:38