Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.01.2010, 01:11:51
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2010
Mesaje: 98
Implicit O idee

Am vazut ca evolutia, ca proces, este negata de catre religie. Dat fiind faptul ca eu nu ignor datele stiintifice, m-am gandit la urmatoarea ipoteza, pe care cred ca am mai "soptit-o" pe alt thread care insa nu avea legatura cu asta.

Are certitudinea cineva ca o zi a creatiei a durat 24 de ore, ca o zi obisnuita? Nicaieri nu scrie asta in Biblie. Mai ales ca soarele nu a fost creat in prima zi, asta asa, ca sa dau un exemplu. Plecand de la ideea asta, de ce sa nu fie plauzibila ipoteza conform careia, daca Dumnezeu a creat totul, evolutia ca proces, sa fie tot o creatie a lui Dumnezeu? Presupunand ca este o fiinta superioara, perfecta, care nu are inceput sau sfarsit, cel mai probabil timpul este irelevant in cazul sau. Atunci de ce nu e posibil ca Dumnezeu sa fi creat viata prin acest mecanism? Mecanism care continua sa functioneze si in prezent? Iar planeta si tot ce exista pe ea a aparut si se modifica dupa aceste legi naturale, date de creator, printre care este si evolutia.

Nu pot fi sigur de ipoteza asta, pentru ca nu pot verifica direct. Dar la fel nu pot fi sigur de afirmatiile religiei. De aceea, sunt de principiul ca a fi bun, adica sa nu faci rau celor din jur, este cel mai bine. Refuz sa cred, si asta de multi ani, ca doar apartinatorii unei religii sau alteia sunt demni de divinitate, daca ea exista. La fel cum resping ideea de popor ales, cum am citit prin Biblie sau cum am auzit despre evrei, de exemplu. Toti suntem oameni, suntem egali. Conteaza cum e omul in adancul lui, iar Dumnezeu cred ca e capabil sa vada acest aspect.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.01.2010, 01:28:57
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Pai nu cred ca e deloc deplasat sa consideri ca si evolutia vine tot de la Dumnezeu.
Fara anumite concluzii 'limita' gen maimuta->om ,bineinteles ca toate s-au petrecut in evolutie,si observatiile naturale evolutioniste sunt foarte juste,atat cat pastreaza ideea ca Dumnezeu (si nu ideile lor evolutioniste) se manifesta in toate.
Bineinteles ca zi inseamna sau nu inseamna 24 ore,ce conteaza !!!! Pentru Dumnezeu 'o zi e ca un veac si un veac ca o zi' .Care este masura (temporala) dupa care poti judeca timpul?
E o masura omeneasca si nu are nici o relevanta .
Daca e sa ne indoim,hai sa ne indoim de toate macar!
Dar sa vorbim si despre credinta? Spune-mi si mie te rog care sunt religiile de care stii dar nu crezi in ele ?Si cum arata Dumnezeul in care crezi ? Nu crezi in Iisus Hristos?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.01.2010, 01:48:40
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Pai nu cred ca e deloc deplasat sa consideri ca si evolutia vine tot de la Dumnezeu.
Fara anumite concluzii 'limita' gen maimuta->om ,bineinteles ca toate s-au petrecut in evolutie,si observatiile naturale evolutioniste sunt foarte juste,atat cat pastreaza ideea ca Dumnezeu (si nu ideile lor evolutioniste) se manifesta in toate.
Bineinteles ca zi inseamna sau nu inseamna 24 ore,ce conteaza !!!! Pentru Dumnezeu 'o zi e ca un veac si un veac ca o zi' .Care este masura (temporala) dupa care poti judeca timpul?
E o masura omeneasca si nu are nici o relevanta .
Daca e sa ne indoim,hai sa ne indoim de toate macar!
Dar sa vorbim si despre credinta? Spune-mi si mie te rog care sunt religiile de care stii dar nu crezi in ele ?Si cum arata Dumnezeul in care crezi ? Nu crezi in Iisus Hristos?
Nu pot zice "da, cred in Iisus Hristos, exact asa cum scrie in Biblie" sau "cred ca tot ce scrie in Biblie este adevarat". Multe lucruri scrise in Biblie sunt clar exagerate, cum ar fi aceea a salvarii tuturor animalelor de pe planeta pe o arca, in timp ce toata planeta a fost acoperita de ape. Cred ca orice poate fi explicat stiintific, pana si minunile divine, doar ca stiinta inca nu a avansat atat incat sa le poate descifra. Exista ipoteze despre bionenergie, despre telekinezie, despre telepatie si asa mai departe, creierul uman este atat de complex, insa nu este folosit la adevarata lui capacitate. Iisus a fost si om, nu numai divinitate, iar minunile mi se par perfect explicabile sau plauzibile, pentru ca lui i-a fost dat darul de a avea capacitatea de a le face.
Dupa cum am spus mai sus.. nu pot zice da, cred, pentru ca in fond, Biblia a fost scrisa de oameni, iar oamenii in acele vremuri aveau cunostinte mai putine decat avem noi la dispozitie in prezent. Daca le-a fost revelata de Dumnezeu, acest fapt a fost facut pentru a fi inteles de oamenii acelor vremuri. Nu putea sa le explice lor despre cum a aparut universul, pamantul, legile gravitatiei.. pentru ca pur si simplu nu intelegeau.
Sunt multe aspecte... In prezent nu pot spune nimic sigur despre Dumnezeu sau Iisus Hristos, dar pot spune sigur despre Biserica: in opinia mea, Biserica nu este singura modalitate de a atinge mantuirea (eu prefer sa o numesc iluminare, desi provine din budism, dar mi se pare mai potrivit termenul).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.01.2010, 01:57:24
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Eu vreau sa te aduc tot timpul spre concret .
Ce anume nu crezi din Iisus Hristos? Concret.
Nu crezi minunile Sale? ca a vindecat instantaneu bolnavi,ca a inviat etc?
Si mai ales nu crezi Cuvintele Sale ? Cand El zice "Eu sunt Fiul lui Dumnezeu" crezi aceasta?
E foarte important si pt framantarile tale de explicare logica a lumii ce te intreb eu.
Pentru ca ,ca sa luam ca o metafora,Dumnezeu e acel ceva abstract in care crezi tu acum,acea lume teoretica si ideala. Dar Iisus Hristos e insasi ajutorul si raspunsul venit din partea lumii aceleia abstracte,pentru tine.
Asa ca spunem ce anume cuvinte nu crezi din ce a spus Iisus Hristos, adica tocmai Adevarul zicem noi, pe care tu il cauti atata
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.01.2010, 02:07:14
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Eu vreau sa te aduc tot timpul spre concret .
Ce anume nu crezi din Iisus Hristos? Concret.
Nu crezi minunile Sale? ca a vindecat instantaneu bolnavi,ca a inviat etc?
Si mai ales nu crezi Cuvintele Sale ? Cand El zice "Eu sunt Fiul lui Dumnezeu" crezi aceasta?
E foarte important si pt framantarile tale de explicare logica a lumii ce te intreb eu.
Pentru ca ,ca sa luam ca o metafora,Dumnezeu e acel ceva abstract in care crezi tu acum,acea lume teoretica si ideala. Dar Iisus Hristos e insasi ajutorul si raspunsul venit din partea lumii aceleia abstracte,pentru tine.
Asa ca spunem ce anume cuvinte nu crezi din ce a spus Iisus Hristos, adica tocmai Adevarul zicem noi, pe care tu il cauti atata
In fond cred in Iisus Hristos.. Pot zice ca mai cred. Dar nu mai cred in Biserica. Asta e de fapt. Biserica pentru mine nu mai este calea. Ultima slujba de Inviere la care am fost.. M-a convins ca Biserica nu reprezinta felul meu de a gandi si a percepe ceea ce e "bun". Se imbulzeau oamenii ca animalele la paine sfintita de zici ca era sfarsitul lumii. Eu la biserica ma mai duc ori pentru ca intr-adevar ma linisteste atmosfera de acolo, dar nu cand e multa lume, sau sa admir arhitectura.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.01.2010, 02:19:16
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Hai ca incet incet ne apropiem :)
Daca crezi in Hristos ,care e esentialul ,atat pentru viata ta sufleteasca,duhovniceasca sa o numim asa ,aceasta iti poate fi un bun prieten si in explicarea logica a lumii.
Chiar daca nu gasesti raspunsul concret la intrebarile si ideile tale,in invatatura Lui ,iti arata in ce fel de Dumnezeu trebuie sa crezi.Si treptat ,vei gasi si raspunsurile logice la ceea ce te framanta .
Dar,culmea,o sa vezi ca ascensiunea cunoasterii,nu se va face prin imbogatirea cunostintelor,ci invers,prin convingerea de inutilitatea lor.
Vei constata ca setea logicii si cunoasterii din tine,nu avea nevoie de fapt de lumea materiala,pentru a ii cauta explicatii,ci de Creatorul si esenta acestei lumi,care este Dumnezeu,
Si care Dumnezeu,la randul Sau,nu poate fi cunoscut decat prin Fiul

Iar despre Biserica,acesta e pasul urmator .Ramanand strict pe calea logicii,vei constata ,ca urmarea fireasca a lui Iisus,a fost Biserica.Si anume cea ortodoxa.
Si cand vei intelege esentele ,nu o sa mai judeci nici ce vezi cu ochii tai azi la biserica.
Pentru toate acestea insa e nevoie de o notiune noua,in vocabularul tau,alaturi de setea de cunoastere ,si anume de har
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.01.2010, 02:25:22
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Hai ca incet incet ne apropiem :)
Daca crezi in Hristos ,care e esentialul ,atat pentru viata ta sufleteasca,duhovniceasca sa o numim asa ,aceasta iti poate fi un bun prieten si in explicarea logica a lumii.
Chiar daca nu gasesti raspunsul concret la intrebarile si ideile tale,in invatatura Lui ,iti arata in ce fel de Dumnezeu trebuie sa crezi.Si treptat ,vei gasi si raspunsurile logice la ceea ce te framanta .
Dar,culmea,o sa vezi ca ascensiunea cunoasterii,nu se va face prin imbogatirea cunostintelor,ci invers,prin convingerea de inutilitatea lor.
Vei constata ca setea logicii si cunoasterii din tine,nu avea nevoie de fapt de lumea materiala,pentru a ii cauta explicatii,ci de Creatorul si esenta acestei lumi,care este Dumnezeu,
Si care Dumnezeu,la randul Sau,nu poate fi cunoscut decat prin Fiul

Iar despre Biserica,acesta e pasul urmator .Ramanand strict pe calea logicii,vei constata ,ca urmarea fireasca a lui Iisus,a fost Biserica.Si anume cea ortodoxa.
Si cand vei intelege esentele ,nu o sa mai judeci nici ce vezi cu ochii tai azi la biserica.
Pentru toate acestea insa e nevoie de o notiune noua,in vocabularul tau,alaturi de setea de cunoastere ,si anume de har
Consider biserica invechita, impreuna cu practicile ei. Iti pot spune sigur ca la ea nu ma mai intorc. Nu mai fac diferente intre marile religii monoteiste. Ele sunt exclusiviste si se autoproclama toate la fel: singura cale. Sunt sigur ca se poate atinge pacea si fara biserica. Imi pare rau ca zic asta, dar ce am observat la biserica, pe mine nu ma mai reprezinta. Poate are ea legi morale bune, pe care oricum, in mare parte le aprob, dar practicile... nu ma mai regasesc in ele. Asta e.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.01.2010, 02:32:24
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Iar despre Biserica,acesta e pasul urmator .Ramanand strict pe calea logicii,vei constata ,ca urmarea fireasca a lui Iisus,a fost Biserica.Si anume cea ortodoxa.
Dar, pentru ca sunt curios... Biserica Catolica ce are?... Ea nu crede tot in Dumnezeu si in Hristos? Ea este urmarea "nefireasca" a lui Hristos?... Asta ma doare mult.. cand vad ca, desi Iisus spunea ca se adreseaza tuturor.. Tu, sau altii vin si spun, nu, numai ortodocsii sunt cei care au dreptate in religia lor. Deja asta e o incalcare a unui principiu: toti suntem egali in fata lui Dumnezeu. Nu?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.01.2010, 02:42:53
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Pai acu,de abia ,de abia crezi in Hristos.Ce sa mai vorbim de biserica...
Ai scris:
"Nu mai fac diferente intre marile religii monoteiste. Ele sunt exclusiviste si se autoproclama toate la fel: singura cale"
Pai ai dreptate,aici,toate se declara singura cale .
Si spui tu,daca toate se declara detinatoarele adevarului,nu mai cred in nici una.
Precum Pascal,te indoiesti de toate,si ajungi sa constati ca singurul lucru de care nu te poti indoi,e insusi capacitatea ta de a te indoi.
Dar ,punand intre paranteze aceasta concluzie si stare a ta,revin cu cealalta idee .
Crezi in Hristos? Si anume ca El a existat,exista , si este Dumnezeu?
DA sau NU?
Daca DA,nu mai ai nevoie de mine,esti pe drumul cel bun,caci l-ai cunoscut pe cel AtotPuternic.
Daca NU,iti pot aduce argumente,ca sa crezi,si anume chiar cuvintele Sale ,vei constata ca nu ai cum sa nu le crezi
Dar fi transant te rog :DA sau NU .
Nu fii caldicel ,ci rece sau fierbinte

Apoi vom vedea cum coexista cele 2 stari in tine:indoiala fata de religii si credinta in explicrea logica a lumii pe de o parte ,si credinta (eventuala) in Iisus,pe de alta
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.01.2010, 02:54:03
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Pai acu,de abia ,de abia crezi in Hristos.Ce sa mai vorbim de biserica...
Ai scris:
"Nu mai fac diferente intre marile religii monoteiste. Ele sunt exclusiviste si se autoproclama toate la fel: singura cale"
Pai ai dreptate,aici,toate se declara singura cale .
Si spui tu,daca toate se declara detinatoarele adevarului,nu mai cred in nici una.
Precum Pascal,te indoiesti de toate,si ajungi sa constati ca singurul lucru de care nu te poti indoi,e insusi capacitatea ta de a te indoi.
Dar ,punand intre paranteze aceasta concluzie si stare a ta,revin cu cealalta idee .
Crezi in Hristos? Si anume ca El a existat,exista , si este Dumnezeu?
DA sau NU?
Daca DA,nu mai ai nevoie de mine,esti pe drumul cel bun,caci l-ai cunoscut pe cel AtotPuternic.
Daca NU,iti pot aduce argumente,ca sa crezi,si anume chiar cuvintele Sale ,vei constata ca nu ai cum sa nu le crezi
Dar fi transant te rog :DA sau NU .
Nu fii caldicel ,ci rece sau fierbinte

Apoi vom vedea cum coexista cele 2 stari in tine:indoiala fata de religii si credinta in explicrea logica a lumii pe de o parte ,si credinta (eventuala) in Iisus,pe de alta
Din pacate sunt intre. Sunt in stadiul in care daca nu pot apela la date concrete, nu pot sti sigur ceva. In concluzie nu stiu daca Dumnezeu exista (cand zic Dumnezeu, ma refer si la Isus sau Duhul Sfant), e posibil sa nu existe, precum e la fel de posibil sa existe. Pentru mine acum e mai important sa imi gasesc eu unele raspunsuri si sa ma gasesc mai bine pe mine insumi. Insa stiu ca nu zic ce zic din rea vointa, ci sunt sincer cand spun ce simt. Si stiu ca nu sunt un om rau, cel putin nu fac rau cu vointa.
Asta sunt acum. Nu pot spune ce voi fi in viitor. Dar discutii pot avea si asta imi place, imi largesc orizontul si ma ajuta in gasirea de sine.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
agnosticism, evolutie, pareri, religie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Are cineva idee ce inseamna?... lacrimi Secte si culte 40 08.02.2010 11:09:33