Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.02.2011, 23:43:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Sfanta si dumnezeiasca Liturghie ne transpune din timpul nostru istoric in timpul divin, mai exact in atemporalitatea Lui Dumnezeu. Mai mult, jertfa nesangeroasa savarsita de preot in altar ESTE aceeasi Jertfa unica savarsita de Domnul si Mantuitorul nostru pe Cruce cu doua milenii in urma.

Scopul prezentei noastre saptamanale la Liturghie trebuie sa fie rugaciunea impreuna, dar si comuniunea impreuna prin Trupul Lui Hristos, si iertarea pacatelor prin scump Sangele Sau. Fara coparticiparea noastra la Cina care ne este daruita de Dumnezeu aceasta dumnezeiasca slujba isi pierde sensul, iar noi riscam sa devenim simpli spectatori la un complex ritual mistic.

Sa dea Domnul ca preotii sa ne invete macar la predicile duminicale, daca nu si la cateheze, despre importanta im-partasirii unora cu toti ceilalti intru Hristos, Domnul nostru. Amin.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.02.2011, 10:35:39
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sfanta si dumnezeiasca Liturghie ne transpune din timpul nostru istoric in timpul divin, mai exact in atemporalitatea Lui Dumnezeu.
Acest aspect am inceput sa-l constientizez fiind cu luare aminte la textele liturgice. Numai in biserica auzim frecvent rostindu-se "acum si pururea si in vecii vecilor".

Poate multora ni se pare ca omul - tinand seama de conditia sa vremelnica -da dovada de multa indrazneala atunci cand vorbeste despre asemenea realitati. Si, cu adevarat, suntem indrazneti. Asta pentru ca in biserica nu facem decat sa urmam indemnului lui Hristos: "Indrazniti dar, Eu am biruit lumea!".

Sa luam aminte insa ca aceasta chemare nu presupune ca noi doar sa "constientizam" vesnicia lui Dumnezeu din afara, sa meditam asupra ei, ci sa ne impartasim din ea, gustand din "Izvorul cel fara de moarte".
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.02.2011, 14:53:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Un parinte spunea ca nicaieri in afara slujbei Sfintei Liturghii nu se mai preaslaveste atat de tare Sfanta Treime.
Iata pe scribd o carte care explica desfasurarea Sfintei Liturghii, taina a tainelor: http://www.scribd.com/doc/3991508/Ex...ntei-Liturghii

Cea mai importanta slujba pentru adormitii nostri este savarsirea Sfintei Liturghii, timp de 40 de zile consecutiv. Eu ma intristez cand vad ca multa lume nu participa efectiv la slujba si pleaca din biserica atunci cand se termina Tatal nostru... La liturghie trebuie sa stai pana la sfarsit, pana cand da preotul binecuvantarea: "In pace sa iesim..." Iar pomelnicul se da dimineata, pana sa inceapa Sfanta Liturghie propriu-zisa (adica inainte ca preotul sa spuna: "Binecuvantata este imparatia..."), pentru ca scopul este sa fim si noi pomeniti la Sfantul Jertfelnic, nu sa ne citeasca preotul numele oricand si aiurea.

Foarte bun si acest cuvant de invatatura despre Sfanta Liturghie - http://www.crestinortodox.ro/forum/s...1&postcount=14.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 16.02.2011 at 15:03:09.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.02.2011, 22:06:05
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit Rugăciuni pentru cei adormiți

În timpul Sfintei Liturghii cei adormiți în dreapta credință se pomenesc atât la Ieșirea cu Cinstitele Daruri, dar și la momentul cel mai important, adică la Sfânta Jertfă.
Imediat după rugăciunea de invocare a Duhului Sfânt, preotul rostește (în Altar) rugăciunile:
"Încă aducem Ție această slujbă duhovnicească pentru cei adormiți întru dreapta credință: strămoși, părinți, patriarhi, prooroci, apostoli, propovăduitori, evangheliști, mucenici, mărturisitori, pustnici și pentru tot sufletul cel drept, care s-a săvârșit întru dreapta credință!"

Apoi, în timpul Axionului, rostit către Maica Domnului, preotul îi pomenește pe cei vii, dar și pe cei adormiți:
"Și pomenește pe toți cei adormiți întru nădejdea învierii și a vieții celei de veci și-i odihnește pe dânșii, Dumnezeul nostru, acolo unde strălucește lumina feței Tale!"
apoi se mai roagă:
"Pentru iertarea păcatelor și odihna sufletelor robilor lui Dumnezeu (cei scriși pe pomelnice), în loc luminat, de unde a fugit toată durerea, întristarea și suspinarea; odihnește-i, Dumnezeul nostru, și-i sălășluiește pe dânșii unde strălucește lumina feței Tale!"


Last edited by Carmen FUNIERU; 19.02.2011 at 22:13:44.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.02.2011, 22:19:55
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu ma intristez cand vad ca multa lume nu participa efectiv la slujba si pleaca din biserica atunci cand se termina Tatal nostru...
Sincer si eu de multe ori ies din biserica dupa Tatal nostru. Si multi dintre calugari fac asta. Eu ies,mai vorbesc cu vreun calugar,cu cei de pe la manastire,eventual ascult predica tot de afara si la sfarsit ma duc la miruit. Apoi la masa
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.02.2011, 14:57:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mie cel mai mult imi place cantarea: "Am vazut lumina cea adevarata, am primit duhul cel ceresc, am aflat credinta cea adevarata, nedespartitei Sfintei Treimi inchinandu-ne, caci aceasta ne-a mantuit pe noi!"...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.02.2011, 15:00:54
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Sincer si eu de multe ori ies din biserica dupa Tatal nostru. Si multi dintre calugari fac asta. Eu ies,mai vorbesc cu vreun calugar,cu cei de pe la manastire,eventual ascult predica tot de afara si la sfarsit ma duc la miruit. Apoi la masa
Și egzistă o esplicație pentru asta? Întreb și eu.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.02.2011, 15:01:19
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Sincer si eu de multe ori ies din biserica dupa Tatal nostru. Si multi dintre calugari fac asta. Eu ies,mai vorbesc cu vreun calugar,cu cei de pe la manastire,eventual ascult predica tot de afara si la sfarsit ma duc la miruit. Apoi la masa
Eu nu sunt de acord cu acest obicei, desi trebuie sa recunosc ca persoanele care raman au mai mult loc dupa aceea... Uite, parintele Cleopa face din asta o conditie canonica a mersului la biserica:

6. A sasea conditie canonica. Daca mergi la biserica, sa nu iesi pana nu se termina slujba. Numai, Doamne fereste, daca esti bolnav, sau daca patesti ceva. Dar altfel sa nu iesi, ca, daca iesi inainte de terminarea Liturghiei, esti asemenea cu Iuda, care a iesit de la Cina de Taina, unde erau la masa Mantuitorul cu Apostolii si s-a dus si L-a vandut pe Hristos. Asa arata Sfantul Ioan Gura de Aur.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.02.2011, 21:57:43
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Sâmbăta în biserici se fac Parastase pentru cei morți.
Dar și mai importantă, și de mult ajutor, este slujba Sfintei Liturghii, care are loc înainte de Parastas.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.04.2011, 23:43:17
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Smile Săptămâna Luminată

Deși în Săptămâna Luminată nu se fac Parastase, dar la orice Sfântă Liturghie, se pomenesc atât cei vii, cât și cei adormiți.
La Ieșirea cu Sfintele Daruri, preotul rostește chiar cu voce tare rugăciuni pentru cei vii și apoi pentru cei adormiți. Spre sfârșit spune și aceasta:
"Pe cei pentru care s-au adus aceste Sfinte Daruri, pe cei vii și pe cei adormiți, să-i pomenească Dumnezeu în Împărăția Sa".
De aceea, să nu uităm să trecem pe pomelnice și pe cei adormiți, pentru a se bucura și sufletele lor de lumina Învierii lui Hristos!

Last edited by Carmen FUNIERU; 28.04.2011 at 23:45:26.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 15:29:07
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 21:41:47
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 16:52:24
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 19:38:22