Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.09.2010, 10:10:19
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Nimeni nu-i iubeste pe cei care iau religia prea in serios. Nici macar cei ca ei.
Dar de ce ar trebui să o facă? Nu e prea sexy să te rogi și să te închini, asta ține de eternitate.
A fi sexy e o chestiune accidentală, conjuncturală, ce ține de gusturi, mentalități, modă și nu în ultimul rând, vârstă. A fi sexy nu cred că e un etalon potrivit pentru măsurarea religiozității.

Și ca să fiu în acord cu tine, de unde și până unde femeile (chiar dacă o parte dintre ele) sunt obligatoriu și sexy? Ca să nu mai vorbesc de ateismul care poate avea o conotație sexuală doar când devine manifest, adică când unii atei trebuie să-și umple existența cu ceva, mereu altceva și indiferent de sex.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.09.2010, 11:23:24
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul


Asta zic niste baieti care au care au sistematizat datele adunate de pe okcupid.com, o retea sociala cu milioane de utilizatori. Ateii de ambele sexe sunt preferati celor de alte religii.



Nimeni nu-i iubeste pe cei care iau religia prea in serios. Nici macar cei ca ei.
Poate pentru faptul ca se crede ca ateii ar fi mai activi din punct de vedere sexual din cauza faptului ca ei nu au nici un fel de retineri cu privire la acest aspect. Dar asta nu e o regula.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.09.2010, 11:46:13
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Eu cred ca ateismul este o justificare a omului fata de el insusi si fata de ceilalti, fata de constiinta sa cu care se lupta si incearca sa o innabuse. Frica ateului este ca daca Il va recunoaste pe Dumnezeu va trebui sa isi schimbe viata. Mai mult, cred ca el considera ca va fi nefericit daca va face aceasta schimbare. Nu va mai putea sa isi slujeasca numai lui insusi(in general). Va trebui sa se lepede de sine, sa faca si niste sacrificii pentru Altul si altii.
Aceste lucruri nu le-ar putea face nici macar nu crestin, daca nu ar fi Dumnezeu sprijin si nu l-ar mai rasplati inca de aici de pe pamant. Altfel, daca nu ar gusta din Rai de aici de pe pamant, omul nu ar fi stimulat. Paradoxal, si iadul pe care il traim aici pe pamant stimuleaza, desi intr-un mod mai neplacut.
Mai vin momente de cotitura in viata (big banguri) in care omul dezorientat vede ca prin sine insusi sau prin lume, nu are scapare si atunci apeleaza la Dumnezeu(asta ar fi doar una din multele conjuncturi posibile).
Dumnezeeu sa va lumineze.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.09.2010, 13:15:17
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Eu nu pot decat sa ma minunez de ce le trece prin cap unora... Unii oameni din lipsa de ocupatie fac statistici hilare, iar altii chiar le iau in seama si le mai transmit si altora.:)

Sistemul de valori al unui crestin (adevarat) se bazeaza pe valorile morale, pe suflet, pe cand ateii vad lucurile doar la suprafata si de aceea pun sexul la loc de cinste.
Eu ii compatimesc pe atei, sunt atat de goi pe dinauntru, atat de incompleti...ma rog pt ei.

E logic ca nu e sexy crestinismul, pt ca nu asta urmareste.
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)

Last edited by Nicole_Alma; 11.09.2010 at 13:25:33.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.09.2010, 14:13:50
Belphegor's Avatar
Belphegor Belphegor is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Locație: wish you were here
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicole_Alma Vezi mesajul
Eu nu pot decat sa ma minunez de ce le trece prin cap unora... Unii oameni din lipsa de ocupatie fac statistici hilare, iar altii chiar le iau in seama si le mai transmit si altora.:)

Sistemul de valori al unui crestin (adevarat) se bazeaza pe valorile morale, pe suflet, pe cand ateii vad lucurile doar la suprafata si de aceea pun sexul la loc de cinste.
Eu ii compatimesc pe atei, sunt atat de goi pe dinauntru, atat de incompleti...ma rog pt ei.

E logic ca nu e sexy crestinismul, pt ca nu asta urmareste.
Fiecare om trebuie sa aiba un sistem de valori morale iar asta fie daca acesta este creationist sau respectiv evolutionist.
Dar ce?Ateismul urmareste sa fie sexy?Nu..nu urmareste asa ceva dar este frumos ca te rogi pentru ei,e un lucru deosebit.

Cat despre topic ,ei bine treaba asta depinde de la om la om.Uitati-va la Michael Jackson:a fost un pedofil chiar daca apartinea martorilor lui Iehova.
__________________
Caci omul nu-i,ci mereu fi-va binecuvântat de cel ceresc,
Iar sufletu-i stingher ,prins în carcasa muritoare,
Va pribegi,tânjind după odihna-n viata viitoare.
Iata sărmanul indian,cu mintea-i neplivita!
Lui mandra știința nu i-a purtat sufletul potopit de-ardoare
Către înaltul neștiut,ivind Calea Lactee și câmpiile solare.
Insa natura pura a răspuns speranței,deschizând cărări gentile,
Sub piscu-încununat de nori,spre paradisuri mai umile.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.09.2010, 15:51:40
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

In acest topic nu reiese, dupa cum multora le cuvine, ca ateii sunt fixati cu sexul.

Citat:
Eu cred ca ateismul este o justificare a omului fata de el insusi si fata de ceilalti, fata de constiinta sa cu care se lupta si incearca sa o innabuse. Frica ateului este ca daca Il va recunoaste pe Dumnezeu va trebui sa isi schimbe viata. Mai mult, cred ca el considera ca va fi nefericit daca va face aceasta schimbare. Nu va mai putea sa isi slujeasca numai lui insusi(in general). Va trebui sa se lepede de sine, sa faca si niste sacrificii pentru Altul si altii.
Aceste lucruri nu le-ar putea face nici macar nu crestin, daca nu ar fi Dumnezeu sprijin si nu l-ar mai rasplati inca de aici de pe pamant. Altfel, daca nu ar gusta din Rai de aici de pe pamant, omul nu ar fi stimulat. Paradoxal, si iadul pe care il traim aici pe pamant stimuleaza, desi intr-un mod mai neplacut.
Mai vin momente de cotitura in viata (big banguri) in care omul dezorientat vede ca prin sine insusi sau prin lume, nu are scapare si atunci apeleaza la Dumnezeu(asta ar fi doar una din multele conjuncturi posibile).
Dumnezeeu sa va lumineze.
Faptul ca nu poti accepta ca un om poate fi fericit si fara un dumnezeu este o problema a ta, dar este gresit sa vii aici si sa faci asemenea afirmatii.
Ca sa mai zici a ateul se gandeste numai la sine este si mai grav, du-te la volutariatele din tarile sarace, la medicii care lupta zi si noaptea cu moartea si spune-le ce ai scris aici.

Ziceti-mi si mie, voi aveti sufletele pline?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.09.2010, 16:59:11
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
In acest topic nu reiese, dupa cum multora le cuvine, ca ateii sunt fixati cu sexul.

Topicul: "Ateismul e sexy". Ce nu reiese, eventual, care sex?

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Faptul ca nu poti accepta ca un om poate fi fericit si fara un dumnezeu este o problema a ta, dar este gresit sa vii aici si sa faci asemenea afirmatii.
Cum să nu, un ateu poate fi fericit, numai că fericirea este o problemă de natură filosofică și mulți s-au străduit să-i dea de capăt!

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Ca sa mai zici a ateul se gandeste numai la sine este si mai grav, du-te la volutariatele din tarile sarace, la medicii care lupta zi si noaptea cu moartea si spune-le ce ai scris aici.
Asta da: nu toți ateii se gândesc numai la ei înșiși și am cunoscut atei, care ca oameni sunt remarcabili și știu să se aplece cu multă înțelegere asupra celorlalți.

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Ziceti-mi si mie, voi aveti sufletele pline?
Pline, cu ce? Dacă e la ce mă gândesc eu, nu...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.09.2010, 17:24:01
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Pline, cu ce? Dacă e la ce mă gândesc eu, nu...
Nu stiu la ce te gandeai tu...

Citat:
Eu ii compatimesc pe atei, sunt atat de goi pe dinauntru, atat de incompleti...
Mai devreme, cineva a zis ca suntem goi pe dinauntru. Cum anume sunteti voi?

Citat:
Topicul: "Ateismul e sexy". Ce nu reiese, eventual, care sex?
Sexy se poate referi si la atractia, la intelegerea intr-o relatie. Acest termen este folosit ca metafora...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.09.2010, 17:38:33
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Nu stiu la ce te gandeai tu...

Mai devreme, cineva a zis ca suntem goi pe dinauntru. Cum anume sunteti voi?
Numai tu știi cât ești de goală pe dinăuntru, eu, mulțumesc lui Dumnezeu, sunt "îmbrăcat" cu cele ce a crezut El de cuviință.

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Sexy se poate referi si la atractia, la intelegerea intr-o relatie. Acest termen este folosit ca metafora...
Poate că o să fac și "poezii" cu metafora asta (fără supărare):

Iubito, ce sexy ești în lumina lunii
De mi se ridică reverul hainei
Pân' la cusătura căciulii...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.09.2010, 19:05:07
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Numai tu știi cât ești de goală pe dinăuntru, eu, mulțumesc lui Dumnezeu, sunt "îmbrăcat" cu cele ce a crezut El de cuviință.



Poate că o să fac și "poezii" cu metafora asta (fără supărare):

Iubito, ce sexy ești în lumina lunii
De mi se ridică reverul hainei
Pân' la cusătura căciulii...

:))))) Foarte tare!

Si manelistii folosesc aceasta "metafora" cand arunca cu banii "fara numar".

Bietele noastre genii Eminescu si Nichita Stanescu se rasucesc in mormant la auzul acestei
"metafore".
Unde ne sunt adevaratele valori, oameni buni?
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ateii si ateismul androneo Secte si culte 37 27.04.2012 17:02:34
Ateismul (part 2) informatorul Alte Religii 142 09.11.2011 01:44:27
ateismul andaluzia Generalitati 14 30.03.2009 12:38:49
ATEISMUL saccsiv Generalitati 130 28.03.2009 16:19:05
Ateismul spinu Alte Religii 411 23.07.2008 21:50:10