Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.02.2012, 19:23:28
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu este nici polul nord,si nu ar trebui sa inghete nimeni in casa de frig, banuind ca si-a facut o porovizie de lemne de foc tocmai pt, iarna !
Deci ,daca oamenii au resursa energetico-calorica, pot foarte usor sa se incalzeasca si sa topeasca si fiarba zapada,daca nu au apa !
Si tinand cont de faptul ca zapada,totusi nu e gheata,chiar daca prinde o pojghita mai tare la suprafata, tot se poate degaja, cat sa faci un drum pt un om !
Desigur, telviziunile de stiri vor tabloidiza si aceste evenimente nefaste,poate si un pic exagerand gravitatea situatiei ,ca sa faca rating !!!
Scuza-ma, dar superficialitatea ta e infioratoare.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.02.2012, 10:19:39
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Cu toate ca situatia e in unele locuri dificila,si necestia interventia armatei si a pompierilor, totusi nu trebuie sa cadem intr-un stil prapastios si alarmist de sfarsit al lumii !
Nu este nici polul nord,si nu ar trebui sa inghete nimeni in casa de frig, banuind ca si-a facut o porovizie de lemne de foc tocmai pt, iarna !
Deci ,daca oamenii au resursa energetico-calorica, pot foarte usor sa se incalzeasca si sa topeasca si fiarba zapada,daca nu au apa !
Si tinand cont de faptul ca zapada,totusi nu e gheata,chiar daca prinde o pojghita mai tare la suprafata, tot se poate degaja, cat sa faci un drum pt un om !
Desigur, telviziunile de stiri vor tabloidiza si aceste evenimente nefaste,poate si un pic exagerand gravitatea situatiei ,ca sa faca rating !!!
ma gandesc ca asta era un mesaj scris de pe fotoliu de la caldura, din fata calculatorului.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.02.2012, 11:15:25
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acum 10 minute o colega mi-a spus ca a fost ieri la unitatea militara din Floresti, sa duca cate ceva si era multime de oameni cu ajutoare! Bravo romani! Dumnezeu sa va rasplateasca !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.02.2012, 12:13:12
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
unde este sprijinul BOR-ului acuma?? unde este IPS Daniel acuma cand 70 oameni au murit si cateva zeci stau sub zapada? sunt SIGUR ca BOR are bani dar nu misca un deget, asteapta noi sa donam... nu vreau sa fiu rau dar alti oameni asa gandesc... dupa asta ne miram cum omenii pierd increderea in biserica si de cati oameni necredinciosi si atei avem in tara. este si vina noastra...
Nu e chiar asa ,ieri la biserica s-au facut liste pt.ajutat la dezapezire .
Nu avem de unde sa stim ce se intampla in fiecare parohie.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.02.2012, 15:01:53
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

..la noi preotul nici nu a pomenit de sinistrati sau de zapezi...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.02.2012, 19:11:21
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
..la noi preotul nici nu a pomenit de sinistrati sau de zapezi...
ai aflat de aici ca au nevoie de ajutor!!! nu mai cauta nod in papura, daca vrei sa faci ceva pentru oamenii aceia fa!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.02.2012, 20:00:29
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Scuza-ma, dar superficialitatea ta e infioratoare.
...iar disperarea voastra,referitoare la o situatie dificila,dar nu...disperata, nu denota decat lipsa de experienta de viata specifica tineretii ,ca sa nu indraznesc sa zic ,si o lipsa de cultura istorico-memorialistica ,care sa va faca sa vedeti ca au fost in istorie situatii extrem de grave (holocaustul, gulagul,teroarea bolsevica,stalinismul,foametea din ukraina, si din anii 1946 in moldova...etc...) carora oamenii au incercat din rasputeri si cu dispararea animalului supravietuitor sa le faca fata,neavand nici pe departe mijloacele si armele societatii actuale,una a modernitatii si a timpurilor de pace !
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.02.2012, 20:12:57
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit observatie !

plimbandu-ma astazi pe strazile clujului,mai mergand si pe jos pe o distanta mai lunga intre doua cartiere,foarte putini oameni am vazut iesind din blocuri si curatand zapada depusa pe trotuare !
Nu as avea pretenta utopica,dealtfel, de a vedea curatate trotuarele colaterale,cele ale spatiilor dintre blocuri !
Insa,totusi cred ca ar fi frumos sa fie curatate cele situate la strada principala,cele ale bulevardului circulat !

E drept ca,am vazut doi- trei oameni,maxim 4, in tot acest periplu pietonal al meu de vreo cativa km buni ,insa unde pui,ca in blocurile alea is sute de oameni, humai in unu, si unde mai pui ca is mii de blocuri !

numai un singur om de ar da o singura lopata de zapada, nu trotuarele unui bulevard,dar si trotuarele din interiorul cartierelor de blocuri ar fi degajate de zapada !
Fac si eu o intrebare simpla, naiva poate, chiar copilareasca : da ce ai retine pa ominii aschia ghin blocuri,sa iasa afara doua ore dupa-masa, pentru a da puntin zapada de pe trotuare ??? Si nu toti,macar un sfert, sau o zecime si tot ajunge !!!




poate vajnicii nostrii compatrioti il asteapta pa Boc, cu celabra lui lopata, ba chiar si pa Basescu,au pe pliticieni in general, sa se puna la lopatat zapada !!!

E de ras !

Pana si Becali, dus si el de un elan,laudabil ,dealtfel, prin zonele sinistrate, a mizat pe un numar prea mare de brate de voluntari,iar la fata locului a recunoscut ca s-au strans un numar prea putin de oameni !!!

deci...jos politicienii ,ei is baiu tarii !!!

Last edited by guardian knight; 13.02.2012 at 20:17:49.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.02.2012, 20:40:47
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
plimbandu-ma astazi pe strazile clujului,mai mergand si pe jos pe o distanta mai lunga intre doua cartiere,foarte putini oameni am vazut iesind din blocuri si curatand zapada depusa pe trotuare !
Nu as avea pretenta utopica,dealtfel, de a vedea curatate trotuarele colaterale,cele ale spatiilor dintre blocuri !
Insa,totusi cred ca ar fi frumos sa fie curatate cele situate la strada principala,cele ale bulevardului circulat !
Cati metri de zapada ati curatat azi din fata propriului bloc? De plimbat, ne plimbam cu totii, insa d-voastra ati pus mana sa curatati zapada sau doar ati observat indolenta altora? Si da, am pretentia ca administratia locala sa-si faca datoria, iar spatiul public sa fie degajat de ei, iar zona ce tine de proprietatea privata a blocului sa fie curatata de asociatia de locatari. Fac munca voluntara, insa nu pentru a scuza lenea firmelor contractate pe bani grei de primarie pentru dezapezire. Primaria ar trebui sa rezilieze contractele cu firmele care nu-si onoreaza in mod corespunzator atributiile, chiar daca aceste firme sunt "clientela politica".

Last edited by ioanna; 13.02.2012 at 20:58:31.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.02.2012, 21:36:47
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
...iar disperarea voastra + restul,!
Cioc, cioc!!!!
Repet, esti real, sau ai aterizat intre oameni prin Tunelul timpului?
"" I come in peace"", cumva? robotul ala blond care venea cu pacea si pe urma i-a matrasit pe toti?
Du-te in drumul tau! Te propun prim-ministru!........... Desi, cred ca inca unul de la Cluj, nu mai vor........

Last edited by Adriana Cluj; 13.02.2012 at 22:10:41.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor pentru un ingeras! heaven Umanitare 4 04.08.2010 08:55:08
ajutor pentru Andrei lady67 Umanitare 0 28.04.2010 12:11:51
Ajutor pentru o manastire! nastac_miruna Umanitare 5 16.12.2008 15:07:44
ajutor pentru marius scristi Generalitati 2 17.08.2008 00:31:52
Donati un suspin si o rugaciune pentru sinistrati jenica Rugaciuni 5 11.09.2007 20:42:11