Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 27.02.2010, 22:39:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Reiau intrebarea, mai limpede:

Construim Biserici din piatra, sau construim Biserici din Duh ?
Ai terminat arhitectura? Ai studiat cumva arta monumentala sacra. Intelegi tu oare care este efectul anumitor elemente arhitecturale ale catedralelor asupra fiintei si psihicului omului, de vorbesti asa de non-salant despre inutilitatea "pietrei"

Stii tu oare cine este "Piatra din capul unghiului pe care nu au băgat-o în seamă ziditorii..."

Vezi sa nu fii si tu asemenea acelor ziditori
Reply With Quote
  #122  
Vechi 27.02.2010, 22:48:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nea' Zamolxis a zis-o bine, chiar daca voua nu va convine ca vezi Doamne, e de alte convingeri..

Din pacate se pare ca au ajuns sa ne dea paganii lectii de gandire sanatoasa la unele capitole.

1. Da, ar fi trebuit sa invatam din lectia ce au primit-o catolicii in occident, si da, acum catedralele is goale si chiar si biserici mai mici, de au ajuns sa le instraineze si unele chiar sexshop -uri.

2. Chiar daca a zis-o pompos, a zis-o frumos si asa este, banii ar trebui investiti in increstinarea romanilor, in loc sa ne culcam pe o ureche cu procedentele de credinta ramasa din pacate la majoritatea la nivel strict declarativ.

Nu proiecte culturale, cum a inteles cineva gresit.
Si nu e vorba de zeci de mii de avorturi din '89 incoace ci milioane (peste 20 se pare).

http://www.gandul.info/societatea/ro...vorturi-253529
Reply With Quote
  #123  
Vechi 27.02.2010, 23:02:03
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ai terminat arhitectura? Ai studiat cumva arta monumentala sacra. Intelegi tu oare care este efectul anumitor elemente arhitecturale ale catedralelor asupra fiintei si psihicului omului, de vorbesti asa de non-salant despre inutilitatea "pietrei"

Stii tu oare cine este "Piatra din capul unghiului pe care nu au băgat-o în seamă ziditorii..."

Vezi sa nu fii si tu asemenea acelor ziditori
Stiu care e efectul, si sunt de parere ca ortodoxiei si crestinismului in general nu ii face cinste utilizarea acestor "trucuri" care urmaresc sensibilizarea psihicului uman prin constructii materiale. Asa faceau si conducatorii pagani care ridicau temple uriase nu atat de dragul zeilor, cat sa arate cat de puternici sunt ei pe pamant si de ce sunt ei in stare sa faca. Pe Hristos il putem regasi la fel de bine si intr-o biserica maramureseana de lemn.

In ceea ce priveste proiectele, dau cateva posibile exemple ce imi vin in minte spontan:

- Actiuni de misionariat in comunitatile de etnie rroma. Crearea unor structuri religioase si mentale crestine pentru aceasta etnie.
- Construirea de adaposturi pentru saraci si pentru cei oropsiti de soarta. Implicare mai activa in problema copiilor strazii.
- Actiuni de misionariat la marginile societatii, lucru cu prostituatele, cu infractorii, etc.
- Crearea unor centre pentru tinerii crestini sau cei interesati de crestinism unde acestia sa se intalneasca, sa discute, sa participe impreuna la activitati constructive (dupa parerea mea, ASCOR-ul e o societate inchisa, departe de a raspunde la aceste necesitati).
- Crearea in jurul fiecarei parohii a unor centre de ajutor reciproc financiar. Crearea unui sistem de "ajutor de inmormantare oferite familiilor sarace", etc.
- Posibilitati de intr-ajutorare a femeilor aflate in situatii dificile si care ar putea fi predispuse spre a face avort. "Nu iti trebuie copilul, da-l in mana noastra sa il crestem".

etc

AlinB, 20 de milioane ?! Daca cifra e reala, e ingrozitor... genocid in toata regula

Last edited by Zalmoxis_Nemuritorul; 27.02.2010 at 23:05:01.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 27.02.2010, 23:12:15
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul

In ceea ce priveste proiectele, dau cateva posibile exemple ce imi vin in minte spontan:

- Actiuni de misionariat in comunitatile de etnie rroma. Crearea unor structuri religioase si mentale crestine pentru aceasta etnie.
- Construirea de adaposturi pentru saraci si pentru cei oropsiti de soarta. Implicare mai activa in problema copiilor strazii.
- Actiuni de misionariat la marginile societatii, lucru cu prostituatele, cu infractorii, etc.
- Crearea unor centre pentru tinerii crestini sau cei interesati de crestinism unde acestia sa se intalneasca, sa discute, sa participe impreuna la activitati constructive (dupa parerea mea, ASCOR-ul e o societate inchisa, departe de a raspunde la aceste necesitati).
- Crearea in jurul fiecarei parohii a unor centre de ajutor reciproc financiar. Crearea unui sistem de "ajutor de inmormantare oferite familiilor sarace", etc.
- Posibilitati de intr-ajutorare a femeilor aflate in situatii dificile si care ar putea fi predispuse spre a face avort. "Nu iti trebuie copilul, da-l in mana noastra sa il crestem".

"Pe saraci ii veti avea MEREU" ne povatuieste Hristos

Sub nici o forma resursele materiale nu trebuiesc irosite NUMAI pe actiuni caritabile. Priveste ce se intimpla in Africa..le dai pina nu mai pot, termina resursele ca niste lacuste, se umfla de proteine, sum impulsul animalic IAR fac copii si..tot asa... ciclul iar se repeta...deci cu mare grija

Suntem prea mici si neinsemnati pentru a intelege rolul marilor catedrale europene, de exemplu.
Cea de la Chartre de ex se stie ca a influientat intreaga civilizatie crestina a Europei si continua sa aibe prin felul mistic-esoteric in care a fost construita( de neinteles pentru noi astia cei mici).
CEI care au construit-o au ramas anonimi!

Last edited by andreicozia; 27.02.2010 at 23:14:45.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 27.02.2010, 23:20:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
"Pe saraci ii veti avea MEREU" ne povatuieste Hristos

Sub nici o forma resursele materiale nu trebuiesc irosite NUMAI pe actiuni caritabile. Priveste ce se intimpla in Africa..le dai pina nu mai pot, termina resursele ca niste lacuste, se umfla de proteine, sum impulsul animalic IAR fac copii si..tot asa... ciclul iar se repeta...deci cu mare grija

Suntem prea mici si neinsemnati pentru a intelege rolul marilor catedrale europene, de exemplu.
Cea de la Chartre de ex se stie ca a influientat intreaga civilizatie crestina a Europei si continua sa aibe prin felul mistic-esoteric in care a fost construita( de neinteles pentru noi astia cei mici).
CEI care au construit-o au ramas anonimi!
Nu Cozia , nu meritam nimic ! ! ! ROMANIA sa ramana asa cum e , doar cu adaposturi pentru caini , cu adaposturi de zi si de noapte pentru aurolaci si oamenii strazii , cu orfelinate , cu ospicii , cu baruri , cazinouri , cu fetite pe centura si cu-n Parlament Luxos ! B.O.R. ar trebui desfintat , Patriarhul judecat si condamnat . . .Asta vreau romanii de bine !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #126  
Vechi 27.02.2010, 23:24:00
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
"Pe saraci ii veti avea MEREU" ne povatuieste Hristos
Sub nici o forma resursele materiale nu trebuiesc irosite NUMAI pe actiuni caritabile. Priveste ce se intimpla in Africa..le dai pina nu mai pot, termina resursele ca niste lacuste, se umfla de proteine, sum impulsul animalic IAR fac copii si..tot asa... ciclul iar se repeta...deci cu mare grija
Suntem prea mici si neinsemnati pentru a intelege rolul marilor catedrale europene, de exemplu.
Cea de la Chartre de ex se stie ca a influientat intreaga civilizatie crestina a Europei si continua sa aibe prin felul mistic-esoteric in care a fost construita( de neinteles pentru noi astia cei mici).
CEI care au construit-o au ramas anonimi!
Problema cu Africa e ca desi se trimit resurse in zona, statele respective au grija sa le iroseasca cumparand armament si angajandu-se in conflicte etnice si religioase. Problema nu e numarul mare de copii si nici cresterea populatiei - problema e ca resursele globale sunt distribuite inegal. Daca Africa se confrunta cu malnutritia, Europa si SUA lupta impotriva obezitatii.

Chiar daca e greu sa faci misiuni caritabile, si in tara si dincolo, asta nu poate justifica pasivismul vis-a-vis de problemele semenilor nostri.

In ceea ce priveste constructorii marilor catedrale, cei mai cartotasi ar zice ca ei care le-au construit vor fi facut parte din unele organizatii cu caracter magico-religios, care prin natura lor nu pot fi considerate tocmai crestine. In fine, e oricum irelevant. Cee ce e relevant insa in aceasta problema e ca desi a avut toate acele catedrale mari si impresionante, tarile Europei Apusene a ajuns in cele din urma sa se secularizeze si sa se descrestineze aproape total.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 27.02.2010, 23:45:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Unhappy Avem voie sa judecam, nu sa si condamnam.

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu Cozia , nu meritam nimic ! ! ! ROMANIA sa ramana asa cum e , doar cu adaposturi pentru caini , cu adaposturi de zi si de noapte pentru aurolaci si oamenii strazii , cu orfelinate , cu ospicii , cu baruri , cazinouri , cu fetite pe centura si cu-n Parlament Luxos ! B.O.R. ar trebui desfintat , Patriarhul judecat si condamnat . . .Asta vreau romanii de bine !
Pentru ce atatia bani aruncati pe proiectul asta, cand Hristos spune clar:

41. Atunci va zice și celor de-a stânga: Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui.
42. Căci flămând am fost și nu Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și nu Mi-ați dat să beau;
43. Străin am fost și nu M-ați primit; gol, și nu M-ați îmbrăcat; bolnav și în temniță, și nu M-ați cercetat.
44. Atunci vor răspunde și ei, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniță și nu Ți-am slujit?
45. El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu ați făcut unuia dintre acești prea mici, nici Mie nu Mi-ați făcut.

Aveti sute de milioane de euro? Faceti cele bineplacute Lui Dumnezeu cu banii astia, ajutati semenii care fac foamea sau n-au unde sa doarma, dati sansa orfanilor sa-si cladeasca un viitor, nu ridicati catedrale care sa va satisfaca grandomania si mandria si setea de slava desarta! Acum, cat mai e vreme...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 27.02.2010, 23:51:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Judeca domnule greselile tale, faradelegile ce le faci !

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pentru ce atatia bani aruncati pe proiectul asta, cand Hristos spune clar:

41. Atunci va zice și celor de-a stânga: Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui.
42. Căci flămând am fost și nu Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și nu Mi-ați dat să beau;
43. Străin am fost și nu M-ați primit; gol, și nu M-ați îmbrăcat; bolnav și în temniță, și nu M-ați cercetat.
44. Atunci vor răspunde și ei, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniță și nu Ți-am slujit?
45. El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu ați făcut unuia dintre acești prea mici, nici Mie nu Mi-ați făcut.

Aveti sute de milioane de euro? Faceti cele bineplacute Lui Dumnezeu cu banii astia, ajutati semenii care fac foamea sau n-au unde sa doarma, dati sansa orfanilor sa-si cladeasca un viitor, nu ridicati catedrale care sa va satisfaca grandomania si mandria si setea de slava desarta! Acum, cat mai e vreme...
Sa nu fim ipocriti domnule Florin ! Ai impresia ca anularea construirii Catedralei va rezolva problema foametei ? Mari bezevenchi suntem !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #129  
Vechi 28.02.2010, 00:03:40
CRIS2010
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sa nu fim ipocriti domnule Florin ! Ai impresia ca anularea construirii Catedralei va rezolva problema foametei ? Mari bezevenchi suntem !
Suntem ceea ce suntem si ne meritam soarta , ne dam singuri in cap , ne sapam singuri biserica , manjim singuri B.O.R. , Sfantul Sinod ! Rad si curcile de noi nu numai ateii , ereticii. . . Suntem niste lozincari precum d'ul Florin. Ne dam mari intelepti, mari credinciosi si suntem cei mai mari farisei . De se construia un bordel din banii astia, sunt sigur ca nu mai erau atatea discutii si ne vedeam de "credinta"noastra.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 28.02.2010, 01:32:59
ar14rai
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking Solutie?

Ar fi de mare folos sa se vanda toate limuzinele cu care circula BOR azi.
Ar ajunge asa de o caramidutza pt noua catedrala, nu?
Si in rest... tot ce tine de lux.
Restul il dam noi, cei de pe forum, ok? (Daca o mai fi nevoie... :)))
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Mantuirii Neamului pentru ce? Robertworld Generalitati 320 02.11.2011 22:22:26
Catedrala Mantuirii Neamului adrian_ortodox Intrebari utilizatori 3 22.08.2011 22:35:00
Catedrala Mantuirii Neamului anavictoria Biserica Ortodoxa Romana 19 25.02.2010 23:42:41