Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.02.2011, 17:07:15
vicentiu68's Avatar
vicentiu68 vicentiu68 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Locație: CLUJ
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit Mandria este izvorul celorlalte pacate

Mândria este primul din cele șapte păcate capitale, iar acest păcat este atât de complex, de ambiguu și viclean încât și marii sfinți au fost ispitiți de el. Nu este om care să nu fie ispitit de către diavolul mândriei; de la cel mai simplu om, până la ce mai învățat, din perioada copilăriei și până la vârsta cea mai înaintată ispita mândriei poate lua forme diverse care, în esență, ascund prețuirea excesivă de sine sau atitudinea de superioritate, de dispreț față de ceilalți oameni.

Mândria, potrivit Sfintei Scripturi, izvorăște din inima omului, iar cel ce se lasă cuprins de păcatul mândriei uită că tot ce are a primit de la Dumnezeu, neglijează poruncile divine, se laudă numai pe sine, vorbește de rău pe altul, este fățarnic, se răzvrătește împotriva autorităților și rânduielilor comunității. Sf. Casian Romanul, vorbind despre acest păcat, spune: „Patima mândriei întunecă întreg sufletul și-l prăbușește în cea mai adâncă prăpastie. Păcatul mândriei, când pune stăpânire pe bietul suflet, ca un tiran prea cumplit care a cucerit o cetate mare și înaltă, îl dărâmă în întregime și îl surpă până în temelii. Mărturie despre aceasta este îngerul acela care pentru mândrie a căzut din cer. Căci fiind zidit de Dumnezeu și împodobit cu toate virtuțile și cu înțelepciunea, n-a voit să le recunoască pe acestea venite din darul Stăpânului, ci din firea sa“.
__________________
Pe cel ce se bucură în Domnul, nici un necaz nu-l va scoate din bucuria lui.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.02.2011, 17:35:31
vicentiu68's Avatar
vicentiu68 vicentiu68 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Locație: CLUJ
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit

Deoarece prin mândrie au căzut atât îngerii cei răi, cât și cei dintâi oameni, mândria este considerată începutul păcatului.

Creștinul trebuie să se ferească și să renunțe la păcatul mândriei, împodobindu-și sufletul cu virtutea smereniei și să se întărească duhovnicește prin post și rugăciune. El trebuie să-și amintească totdeauna că toată virtutea și tot ce are el a primit de la Dumnezeu, după cum spune Sf. Ap. Pavel: „Ce ai, pe care să nu-l fi primit? Iar dacă l-ai primit, de ce te fălești, ca și cum nu l-ai fi primit?“.

Toată viața trebuie să lupte creștinul împotriva acestui păcat și să fie conștient că poate fi ispitit în orice moment al vieții. Înțelepciunea și discernământul duhovnicesc ale preotului duhovnic îl pot ajuta pe creștin să depășească cu ușurință toate ispitele care ascund păcatului mândriei.
__________________
Pe cel ce se bucură în Domnul, nici un necaz nu-l va scoate din bucuria lui.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.02.2011, 17:44:31
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vicentiu68 Vezi mesajul
Deoarece prin mândrie au căzut atât îngerii cei răi, cât și cei dintâi oameni, mândria este considerată începutul păcatului.

Creștinul trebuie să se ferească și să renunțe la păcatul mândriei, împodobindu-și sufletul cu virtutea smereniei și să se întărească duhovnicește prin post și rugăciune. El trebuie să-și amintească totdeauna că toată virtutea și tot ce are el a primit de la Dumnezeu, după cum spune Sf. Ap. Pavel: „Ce ai, pe care să nu-l fi primit? Iar dacă l-ai primit, de ce te fălești, ca și cum nu l-ai fi primit?“.

Toată viața trebuie să lupte creștinul împotriva acestui păcat și să fie conștient că poate fi ispitit în orice moment al vieții. Înțelepciunea și discernământul duhovnicesc ale preotului duhovnic îl pot ajuta pe creștin să depășească cu ușurință toate ispitele care ascund păcatului mândriei.
din mandrie a cazut si Lucifer.

edit: acum am vazut ca ai pomenit de ingerii cazuti :D
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.02.2011, 02:06:01
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Mândria înseamnă condmanare prin faptul că te împiedică să-ți regreți păcatele. Un om mândru niciodată nu va spune, privind spre pământ, "Doamne, iartă-mă", ci întotdeauna se va consola și-și va stinge focul conștiinței cu faptul că "sunt și alții mai răi ca mine" + o înșiruire de fapte bune pe care le-a mai făcut probabil încercând să se convingă pe sine însuși. Cel puțin acesta e tiparul pe care l-am observat .


Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
din mandrie a cazut si Lucifer.

edit: acum am vazut ca ai pomenit de ingerii cazuti :D
Pe satan nu îl cheamă Lucifer. Nu i se cunoaște numele și nici nu cred că folosește cuiva să-l știe.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.02.2011, 08:18:39
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile pt Lucemferre

Normal ca Lucifer nu este satana ! Lucifer este un inger care initial fusese minunat alcatuit dar care din neascultare, izvorata mandriei, a cazut ! Sa dea Domnul sa nu ii vedem pe niciunul!

לומר את האמת אחי!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.02.2011, 19:54:18
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit off topic

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
Mândria înseamnă condmanare prin faptul că te împiedică să-ți regreți păcatele. Un om mândru niciodată nu va spune, privind spre pământ, "Doamne, iartă-mă", ci întotdeauna se va consola și-și va stinge focul conștiinței cu faptul că "sunt și alții mai răi ca mine" + o înșiruire de fapte bune pe care le-a mai făcut probabil încercând să se convingă pe sine însuși. Cel puțin acesta e tiparul pe care l-am observat .




Pe satan nu îl cheamă Lucifer. Nu i se cunoaște numele și nici nu cred că folosește cuiva să-l știe.

Satan este o denumire generica, inseamna "vrasmas"/ cel care se opune etc..
Cu toata bunavointa, am cautat referinte pozitive legate de numele "Lucem ferre', dar nu am gasit!
Pot sa inteleg de ce ai ales aceasta denumire, dar exista mari riscuri in a fi original.
Purtatorul luminii apare ca atare in ritualuri oculte.. (adica chiar daca nu-l numesti lucifer - ca e tot aia)

Transmiti un mesaj gresit cu acest nume de user (presupunand, desigur ca esti crestin, iar nu mason!).

@ calator.
PS. Gasesc ca este caraghioasa repeziciunea cu care copilul violet al forumului se grabeste sa se infrateasca cu presupusii evrei.
Chiar cred ca ai gresit adresa, fara suparare, nu sunt invataturi rabinice aici. Keep going...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.02.2011, 19:58:54
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Inexact...anna si 21....nu am cum ma "infrati cu evreii"...chiar am un sfert de sange evreiesc...si acela CULMEA....crestinat....Cat despre vesnicele tale atacuri vizavi de mine....te inteleg...esti "daltonista"! Pace tie....nu te mai bag in seama...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.02.2011, 20:05:22
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Inexact...anna si 21....nu am cum ma "infrati cu evreii"...chiar am un sfert de sange evreiesc...si acela CULMEA....crestinat....Cat despre vesnicele tale atacuri vizavi de mine....te inteleg...esti "daltonista"! Pace tie....nu te mai bag in seama...
Nu exista daltoniste.

Ma mir si eu ca te-am ghicit. Apreciez ca-ti spui neamul.
Trecem mai departe sa vad daca estimez corect.. esti chiar sionista (exista sionisti "crestini" pt cei care nu stiu..)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.02.2011, 20:32:51
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu exista daltoniste.

Ma mir si eu ca te-am ghicit. Apreciez ca-ti spui neamul.
Trecem mai departe sa vad daca estimez corect.. esti chiar sionista (exista sionisti "crestini" pt cei care nu stiu..)

1.Daltonism=persoana incapabila sa distinga culorile....(vb in sens figurat)
2.Neamul? E doar o patrime evreu...Si sunt mandra de asta!
3.AM RAS COPIOS.....iti multumesc din suflet...chiar ai umor!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.02.2011, 20:35:43
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit off topic

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
1.Daltonism=persoana incapabila sa distinga culorile....(vb in sens figurat)
2.Neamul? E doar o patrime evreu...Si sunt mandra de asta!
3.AM RAS COPIOS.....iti multumesc din suflet...chiar ai umor!!!
pt cultura generala: daltonismul este cauzat de o gena recesiva de pe cromozomul X. Ca urmare femeile nu fac aceasta boala.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Valoarea celorlalte metale rare de la Rosia Montana Laura19 Generalitati 74 24.10.2013 01:16:36
Izvorul Tamaduirii sensir1 Intrebari utilizatori 0 29.04.2011 11:04:27
Credinciosii celorlalte religii sunt comndamnati?!? MariaB Biserica Romano-Catolica 58 26.01.2011 09:48:17
Izvorul Tamaduirii liviupopa Intrebari utilizatori 3 09.04.2010 16:45:30
Izvorul Tamaduirilor alinnasser2010 Generalitati 1 08.04.2010 18:09:01