Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.01.2014, 14:20:13
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit Sfantul Serafim de Sarov



Sfantul Serafim de Sarov este un Sfant minunat care a avut o viata deosebita,a fost cu adevarat “chipul blandetei si al smereniei”,urmand indemnul Mantuitorului : ”Luati jugul Meu asupra voastra si invatati-va de la Mine, ca sunt bland si smerit cu inima si veti gasi odihna sufletelor voastre.Caci jugul Meu e bun si povara Mea este usoara “

Eu personal am citit la un moment dat ceva care nu credeam ca se poate intampla,anume ca un sfant ocrotitor te gaseste el pe tine si nu tu pe el si mie mi s-a parut ceva cu neputinta,adica cum sa te gaseasca sfantul pe tine?Dar iata ca am simtit o mare nevoie sa ma rog Sfantului Serafim de Sarov din ce in ce mai mult,nu pot explica in cuvinte,dar pana la urma foarte mult m-am apropiat de el si in timpul rugaciunii mi se umple inima de pace si dragoste,Ii multumesc din toata inima Preaslavitului nostru Domn si Mantuitor Iisus Hristos ca atat de mult ne iubeste incat nu ne putem da seama,nu numai ca a venit sa ne scoata de sub blestemul Legii si S-a dat pe Sine ca jertfa pentru noi si a indurat ocari si chinuri groaznice,de neinchipuit,El,Dumnezeu Adevarat si fara de pacat,nu numai ca ne-a trimis pe Mangaietorul de la Tatal,pe Duhul Adevarului,care sa ne calauzeasca in tot adevarul,nu numai ca ne-a lasat o Mama Buna,Aparatoare si Stapana Mult Iubitoare,pe Preacurata Maica Sa,datorita Careia mai ne rabda Dumnezeu,dupa cum a marturisit si Ingerul Sfantului Macarie cel Mare : “Doamna noastră și Stăpâna Născătoare de Dumnezeu are milă mai mult de neamul omenesc. Sfinte Părinte, neamul omenesc trebuie necontenit să aibă numele Ei în gura lor, dar diavolul i-a înșelat și ei nemulțumitori și nevrednici s-au făcut. Numai pentru rugăciunile și mijlocirea Ei se află lumea până astăzi”,nu numai ca Preacinstitele si Netrupestile Sale Puteri Ceresti ne sunt slujitoare si mijlocitoare in toata vremea,nu numai ca ne-a daruit Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie si la fiecare Sfanta Liturghie Se lasat injunghiat pentru pacatele noastre si ne cheama pe toti sa intram in comuniune cu El prin impartasirea cu Preacinstit Trupul Sau si Preacurat Sangele Sau,nu numai ca se lasa induplecat de rugaciunile Preacuratei Maicii Sale si ne mai rabda,nu ne pierde pentru pacatele groaznice care bantuie lumea in acest moment si ne asteapta la pocainta,dar ne-a trimis si multime de ingeri in trup omenesc pentru a ne povatui spre Imparatia Sa.

Va sfatuiesc sa cititi viata Sfantului Serafim de Sarov si sa-i urmati pe cat posibil blandetea si iubirea sa deosebita ce o avea fata de toata lumea,”ușa chiliei sale era deschisă oricui până târziu în noapte. Își saluta vizitatorii cu veselie, zicându-le: “Bucuria mea, Hristos a înviat!” Se bucura mai ales pentru cei care își regretau greșelile. Blândețea sa extraordinară înmuia inimile cele mai dure, umilința sa îi smerea pe cei orgolioși, făcându-i să verse lacrimi de copil. Pentru toți chilia sa era ca o anticameră a raiului, iar întâlnirea cu el era ca o întâlnire cu Dumnezeu, care putea să le modifice sensul vieții.”

De asemenea va sfatuiesc sa alegeti o zi pe saptamana sa cititi preacinstitul lui Acatist sau preacinstitul lui Paraclis sau ceea ce mie mi se pare mai frumos decat toate, Slujba Sfântului Serafim de Sarov.

Viata Sfantului Serafim de Sarov

Slujba Sfântului Serafim de Sarov (niste rugaciuni minunate,recomand cu drag)

Acatistul Sfantului Serafim de Sarov

Paraclisul Sfantului Serafim de Sarov

Sfantul Serafim de Sarov - O carte minunata care contine viata Sfantului,rugaciuni catre Maica Domnului si minunate invataturi ale Preacuviosului Serafim

Randuieli de viata crestina - O carticica minunata plina de invataturi foarte folositoare oricarui crestini,va recomand cu drag sa o citit,este foarte mica,dar plina de invataturi minunate.

Fie ca Domnul Dumnezeul si Mantuitorul nostru Iisus Hristos,pentru rugaciunile Preacuratei, Preaslavitei si intru tot Laudatei Maicii Sale,ale Preadulcelui Parintei Serafim de Sarov si ale tuturor Sfintilor si Puterilor Ceresti sa ne pomeneasca pe toti,si vii si raposati intru Imparatia Sa!
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare