Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 03.03.2010, 19:14:42
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Ma doare atitudinea celor care lovesc fara mila in cei care merg la discoteca, asemeni "fratelui celui mare" impotriva "fiului risipitor".
Eu insumi nu merg la discoteca, asa ca nu caut sa apar un obicei personal. Doar ca omul ramane om, orice ar face.

Draga windorin,a spune ca un crestin nu are ce cauta la discoteca,nu este o ofensa catre cei ce merg acolo,iar a-i numi pseudocrestini pe cei ce merg acolo este un adevar.Doar cand acestia se intorc la Hristos devin fii ai Sai,atata timp cat ei se unesc cu diavolul,sunt inafara lui Hristos.Dar venind inapoi la El cine ii va mai blama,doar nerecunoscand pocainta lor ne vom asemana cu ,,fratele mai mare''.Dar totusi mai folositor tuturor este a ne vedea,,barna''.Iertare!!!
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 03.03.2010, 19:26:38
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da, nu s-a pus in discutie categoria celor care nu merg la discoteca fiindca nu le place. Unde le este rasplata pentru aceasta " renuntare " ?
Mie nu mi-a placut niciodata sa merg la discoteca, dar aceasta nu inseamna ca debordez de atata virtuozitate fiindca nu mi se datoreaza acest fapt, pur si simplu nu lupt cu el, nici in virtutea credintei si nici al societatii echilibrate.
Astfel, cum ramane cu cei care , merg ca le place si nu pot sa se infraneze, sau a celor care nu merg fiindca nu le place, deci nici de infranare nu dau dovada ?...cred ca siuatiile sunt echivalente.
Asadar, este usor sa judecam dupa aparente, mai ales ca superficialitatea ne caracterizeaza in defavoarea unei profunzimi dorite, in realitate de credinta.
Sunt oameni care merg la biserica dintr-o profunda pasiune pentru credinta, este ca si cum ai fi indragostit, manat de adrenalina care-ti da o putere enorma , dar si de credinta ca...exista aceasta simtire.
Dar, sunt si oameni care merg la biserica impinsi de la spate de o constiinta ce le dicteaza ca trebuie sa fie alaturi de Domnul, desi nu simt prea multa atractie fata de acest mediu, insa incearca sa se supuna fiindca asa trebuie.
Situatiile par similare, dar esenta se diferentiaza in principii, iar noi sa nu uitam ca Dumnezeu ne cunoaste toti rarunchii si ne judeca pe masura .
Si, inca ceva , de ce le cerem noi cu atata vehementa, le cerem tinerilor intelepciune si credinta, de regula acestia frecventeaza discotecile, cand varsta lor imatura si plina de energia unei vigori amagitoare le caracterizeaza faptele. Ne dam noi mari cumva, dupa razboi ? , sau dupa o viata care nu ne-a oferit candva atatea oportunitati si ne consideram vrednici sa-i judecam pe cei aflati in vartejul atator tentatii si posibilitati.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 03.03.2010 at 19:34:12.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 04.03.2010, 10:51:06
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Da! Dumnezeu este singur stapanitor si proprietar a tot ce exista in creatia Sa. Nimeni alcineva nu are vreo proprietate in interiorul creatiei lui Dumnezeu. Unele locuri spurcate de diavol nu devin proprietatea acestuia. Cat despre oameni, in slaba noastra credinta suntem tentati sa-i judecam cu asprime pe cei ale caror defecte se vad, dar sunt altii ale caror defecte nu se vad desi sunt mult mai grave, iar acestia sunt laudati de lume. Indiferent de situatie omul este om, nu diavol. Cand Dumnezeu l-a facut pe om, diavolul exista demult.
Adevarat, Adrian. M'au odihnit cuvintele tale. Din pacate nu multi vad asa lucrurile.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Dar venind inapoi la El cine ii va mai blama, doar nerecunoscand pocainta lor ne vom asemana cu "fratele mai mare". Dar totusi mai folositor tuturor este a ne vedea "barna". Iertare!
Daca "venind inapoi, nimeni nu ii va mai blama", ar insemna ca pana la "intoarcere" ei sunt vrednici de blamat ?!
Sper sa fi inteles eu gresit.

Da, cea mai mare lucrare a omului este aceea de a'si vedea pacatele sale. Tocmai asta vreau, sa ne vedem de ale noastre si sa ii lasam pe pacatosi in randuiala lor, doar daca avem ceva dragoste sa le dam... altceva nu (judecata).
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #84  
Vechi 10.03.2010, 17:12:13
Naruto
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
"- Parinte, este rau a merge la discoteca?
- Daca si acolo te poti ruga si nu te tulburi intru nimic, nu este pacat sa mergi. Oare nu este si acolo Dumnezeu?!"

Mi'a ramas in minte acest minunat raspuns. Nu de putine ori ma lovesc de niste raspunsuri pe care le simt straine de Ortodoxie, insa nu sunt in masura sa sustin un raspuns ca norma ultima. Cred insa ca nu este pacat a merge acolo, ci pacat este doar a te desparti de Dumnezeu. Prin urmare, masura fiecaruia poate sa ii dea voie sau nu sa mearga in astfel de locuri.

Discoteca si cluburile de muzica. Voi cum vedeti lucrurile?
Dumnezeu este oriunde mergi tu pentru ca se afla in capul tau :)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 10.03.2010, 17:15:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Naruto Vezi mesajul
Dumnezeu este oriunde mergi tu pentru ca se afla in capul tau :)
Si ce te faci cand Il alungi de acolo, din cap, din suflet? Eu asta fac, Il am, dar uit mereu de El. Ce bine ar fi sa se rezolve cu lecitina!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 10.03.2010, 17:17:47
Naruto
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, foarte usor il poti scoate si pe Mos Craciun, Iepurasul de Pasti din cap
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cluburile, discoteca, muzica

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine poate merge la Sf. Maslu?! Jamaica Maslul 32 17.05.2010 11:36:06
A merge sau a nu merge cu Hristos. maria-luisa Generalitati 7 17.12.2009 16:48:21
ajutati o fata sa poata merge johnson22cta Umanitare 3 29.08.2008 00:12:19
discoteca GIULIX18 Generalitati 39 14.02.2008 01:41:34