Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.03.2013, 14:40:03
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Insa Catehismul e mult mai folositor!E SUPERB!Deci multuuumesc mult
O carte de folos: http://www.librariasophia.ro/carti-I...--so-1145.html sau http://www.carteadeaur.ro/Invatatura...stina-Ortodoxa
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.03.2013, 23:44:37
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Lectiile de scoala,la matematica,chimie si fizica sunt plictisitoare,grele si inutile.
Si la concluzia asta ai ajuns din experienta ta vasta de viata, nu?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.03.2013, 00:45:31
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Matematica,fizica,biologia si chimia sunt folositoare, chiar daca nu vei face o cariera din ele. Orice te face sa gandesti, dezvolta inteligenta. Iti dezvolta gandirea cauzala, acea parte a creierului care analizeaza si intreaba "de ce e asa si nu asa?". Tu ai impresia ca memoria, atentia sau capacitatea de intelegere sunt de la nastere? Materiile reale sunt foarte importante. Cum am mai spus, chiar daca nu te faci chimist, tot te vor ajuta in viata de zi cu zi. Ei, daca prin matematica/chimie intelegem tocirea tuturor definitiilor si a formulelor, fara sa le intelegem, degeaba.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.03.2013, 00:48:59
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Si la concluzia asta ai ajuns din experienta ta vasta de viata, nu?
Imi doresc sa nu ma mai bagi in seama.Te rog frumos.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.03.2013, 01:35:09
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Imi doresc sa nu ma mai bagi in seama.Te rog frumos.
Adica sa ignor aberatiile de tipul: "eu cred ca...." in conditiile in care crestinismul se bazeaza pe "Biserica ne invata ca..." sau "matematica,chimia si fizica sunt plictisitoare si inutile" sau "sufletul nu mananca deci... milostenia ptr cei morti este inutila" sau " la slujbe ar trebui sa se cante mai putin si sa se tina predici mai mult" sau sa intrebi pe cineva daca stie "esentialul" (nu stiu ce intelegi tu prin esential) despre religia crestina cand este evident ca tu ai muuulte lipsuri si nu ai deschis un catehism sau "SINCER NU RECOMAND NIMANUI SA CITEASCA VECHIUL TESTAMENT!" sau ''ortodoxie=catolicism" ...?
Parerile tale personale despre anumite aspecte ce tin de "realitatea inconjuratoare" sunt una. Si nu am sa ti le bag in seama. Dar cand aberezi sau dai sfaturi contrare invataturii Bisericii...
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.03.2013, 02:43:41
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Adica sa ignor aberatiile de tipul: "eu cred ca...." in conditiile in care crestinismul se bazeaza pe "Biserica ne invata ca..." sau "matematica,chimia si fizica sunt plictisitoare si inutile" sau "sufletul nu mananca deci... milostenia ptr cei morti este inutila" sau " la slujbe ar trebui sa se cante mai putin si sa se tina predici mai mult" sau sa intrebi pe cineva daca stie "esentialul" (nu stiu ce intelegi tu prin esential) despre religia crestina cand este evident ca tu ai muuulte lipsuri si nu ai deschis un catehism sau "SINCER NU RECOMAND NIMANUI SA CITEASCA VECHIUL TESTAMENT!" sau ''ortodoxie=catolicism" ...?
Parerile tale personale despre anumite aspecte ce tin de "realitatea inconjuratoare" sunt una. Si nu am sa ti le bag in seama. Dar cand aberezi sau dai sfaturi contrare invataturii Bisericii...

Hai lasa-ma in pace.De parca as fi sectant.Ti-am zis sunt mai liberal ,tolerant si mai deschis la discutii si asa ar trebui sa fie multi. DE CE SA FIM EXTREMISTI?DE CE SA FIM HABOTNICI CUM SUNT MULTI?DE CE SA EXAGERAM?DE CE SA GANDIM CA UN CAL INTR-O SINGURA DIRECTIE?CE PENIBILA E CHESTIA CU:NUMAI NOI CREDINTA DREATA(boss de boss) ne vom mantui si vom avea de castigat.Haideti sa-l lasam pe Dumnezeu,pe Mantuitor sa decida si sa aleaga.Dar noi oamenii asa suntem,trufasi,ne place sa credem ca avem dreptate.Eu imi exprim parerea,ce e rau in asta?E parerea mea si am dreptul la asta.Nu ai dreptul sa imi zici mie sa nu mai imi exprim parerea .Nu ai dreptul asta prin si in Constitutie,prin si in Sf.Scriptura etc.Haideti sa fim fanatici ca asa e bine,nu?Sa mergem ca toate babele alea si sa sarutam de 100000 ori icoanele,sa nu tinem mana la spate,sa nu scoatem o vorba in Biserica sa nu avem O PARERE!Sa ascultam ce zic preotii care unii fura,altii fac sex in grup,altii se masturbeaza,altii fura,vor taxe,altii fac vrajitorii si mai ales conduc masini luxoase.Catehismul a fost scris de preoti?Atunci pa,nu mai citesc never.Sa nu ma intelegeti gresit dar unii se cred prea prea.Ce e rau in a lungi PREDICA?Nu e folositoare?Aaa nu,asa ne-a zis preotul Tugulea (nume fictiv)care fura si ia taxe si noaptea se mai si masturbeaza putin,bine asta NU inseamna ca preotii toti se masturbeaza Doamne fereste,chiar sunt putini care fac asta dar destui,destui care fura,care mint,care sunt mai pacatosi decat un om de rand si imbraca o ''haina'' ce nu o merita.Sunt atatea cazuri de preoti mincinosi,hoti si perversi.Mai bine imi place de Michael Jackson care a iubit copii decat de preotul Tugulea care se masturbeaza zi de zi seara.Am dat un exemplu.Eventual haideti sa aprindem vreo 500 de lumanari pe zi,sa bem 500 de pahare de agheasma pana ni se face burta cat un balon cu heliu si explodeaza,sa mancam 500 de pachetele cu anafura si mai ales sa ascultam de niste preoti mincinosi,babe habotnice si inculte care nu stiu nici ce inseamna ce a zis Mantuitorul,nici ce inseamna legea lui Hristos,iubirea si celelalte lucruri importante,ele se duc sa dea de pomana la morti,eu as zice sa ii ia un televizor LCD sau o plasma pentru mort sa se uite la Dan Diaconescu Direct la Elodia,sa vada in lumea celor morti.Eventual trebuia sa ii luam bilet la Steaua-Chelsea sigur se bucurau mortii ca a batut Steaua.Hai sa dam de pomane colive pana ne este greata,sa ne lalaim in Biserica 100 de ore si sa fie predica de 10 minute.Pai asa se face?Nu inteleg una,deci unii preoti sau Sfinti Parinti au o parere,gata trebuie sa-i ascultam,ii ascult cu cea mai mare placere daca consider ca e bine,daca nu e bine pa pa .Au fost si ei oameni.INtradevar SUNT OAMENI CU HAR ,DE APRECIAT,DE JOS PALARIA ,DE LAUDAT care merita tot respectul si toate felicitarile mele si care sunt cu ADEVARAT IUBITORI si TOLERANTI,IERTATORI asa cum ar trebui sa fim toti.Deci haideti sa fim fanatici si sa construi 134325832532953822431982493192 de Biserici ,sa facem Catedrala Mantuirii Neamului ca atunci gata pac pac ne mantuim(un mod de a face bani pentru preotul care se masturbeaza sau fura)etc.Am facut si pacate,m-am dezlantuit.
PS:Cred in Dumnezeu,in Hristos,in Maica Domnului,in Sfinti dar am o oarecare retinere fata de preoti si mai ales despre conceptiile invechite si stupide ale babelor habotnice care isi pun batic pe cap si cred ca s-au mantuit(sa fim seriosi,baticul te urateste nu te infrumuseteaza,eventual sa ne punem casca sa nu ni se vada capul).Sa ascultam de preoti,de babe,apropo,am vazut la Biserica unde ma duc ca o baba dupa ce a iesit din Sf.Biserica a luat-o la palme la propriu pe o copila care vroia milostenie.Ii zicea sa nu mai faca nu stiu ce.Pai chiar si daca copila i-ar fi turnat mercur pe pantofi nu ar trebui sa se comporte asa,alt caz,o fata cu probleme psihice intra in Biserica si incepe sa cante cu voce tare,o tanara care se dadea credincioasa si se ruga incepe sa tipe si sa o goneasca in cel mai golanesc stil posibil de parca i-ar fi furat Audiu-ul A7!
Si sa nu ascultam melodii lumesti care sunt unele (NU TOATE)frumoase sa ascultam numai coruri bisericesti ,lalaieli etc.
DA mie imi place si muzica crestina,dar imi place si muzica lumeasca.Michael Jacskon ,Guess Who,Inna,Antonia,Smiley,George Hora,Voltaj,Holograf,Green Day,Proconsul,Pepe,Andra,Andrei Leonte,Stefan Stan ,Filiala Est,Grasu xxl,Cabron,Nane,Vescan,What's up,Pacha-man si muuulti altii.E rau?Da o sa ard in iad cu foc de calibru 70000000 de parca faptele bune nu ar vorbi si sufletul.Am o GANDIRE SANATOASA SI NORMALA fata de MULTI!Nu vreau Doamne fereste sa fac comparatie doar sa va zic ca unii nu au o gandire normala ci fanatica,ca calul,scuzati cacofonia.
Ce ar fi sa credem ca pamantul e plat?Sa ca nu exista extraterestri?NU nu exista ,existam numai noi bossi de bossi smecheri mafioti!ha!Cum sa crezi asta?Nu asculta frate muzica lumeasca ca e nasoala chiar daca canta bine..nu .nu .nu..Am vazut o intrebare aici pe forum uimitoare in sens negativ,cica daca putem sa ne spalam daca e normal?Doamne feresteeeee!Nu sa stam sa ne curga murdaria si mizeria si sa mergem sa mirosim urat in Biserica de sa fuga si Mantuitorul Hristos de noi!Sa mirosim ca niste sconcsi si sa nu ne facem tatuaje ca corpul conteaza parca..e trecator fratilor nu ma duc cu tatuajul in Biserica la vedere sau in viata de apoi.Sau nu ma duc sa arat la toti.A si islamistii si sectantii si catolicii,pfaaai catolicii vor arde in iad cu foc de calibrul 200000000000 grade Celsius...ca nu au crezut pam pam in ce?ca nu fac anafura ci fac prescura sau nu stiu exact...
Ma astept la intrebari pe forumul acesta de genul:Ma spal pe dinti,e pacat?sau ma uit la trinitas e bine sau rau sa dau cu o liniuta sonorul la tv?Sau haideti sa facem o cheta sa strangem bani sa aruncam cu mucegai in necrestinii aia,necredinciosii,uratii,saracii ,vai de capul lor,noi suntem bosssi de bossiii,cei mai tari,cei mai mari.MANTUITORUL DECIDE NU NOI!

Scuze ca m-am iritat,m-am enervat,m-am dezlantuit dar conceptia unora lasa de dorit.

Sunt oameni pe site-ul acesta pe care II RESPECT din TOATA INIMA dar unii pe care ii evit deoarece incearca sa faca pe interesantii si atotstiutorii.Si se mai cred crestini.M-am enervat tare.

Cred in Dumnezeu ,ma duc la Biserica dar nu am conceptii stupide,eu GANDESC inainte sa fac un lucru,caut DOVEZI si argumente LOGICE nu eronate de clasa a 1 din basmele lui Creanga?

Lucian,te rog sa ma lasi in pace,sa ma eviti.Stiam eu ca m-ai inteles.Ah,ai inteles asa de bine.Multumesc!!!Te stimez!Uite ce bine a inteles baiatul!Bravo!


Unul are de toate ,altul nu mai poate,atunci cand pleaca la munca inca-i noapte!Cavalerii nu mai au nicio onoare(si preotii)fura organizat intr-o mare dezorganizare si asta-i un mare semn de intrebareeeee!:):)

Scuzati-ma ca m-am dezlantuit,nerviiii!Dar sincer am avut de ce sa ma enervez.O sa citesc CATEHISMUL ORTODOX si o sa incerc SA IL INTELEG!Multumesc de sfat.Doamne ajuta!Imi cer iertare de la toti carora le-am gresit prin acest mesaj dar vreau sa vada si altii ideile mele si parerea mea SANATOASA SI MAI ALES NORMALA!

HRISTOS ESTE CALEA,ADEVARUL SI VIATA!Doamne ajuta!Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul!Imi pare rau ca am pacatuit dar poate am si eu un pic de dreptate.10%.
Va poop!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.03.2013, 04:25:21
Camy93 Camy93 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2013
Religia: Catolic
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Hai lasa-ma in pace.De parca as fi sectant.Ti-am zis sunt mai liberal ,tolerant si mai deschis la discutii si asa ar trebui sa fie multi. DE CE SA FIM EXTREMISTI?DE CE SA FIM HABOTNICI CUM SUNT MULTI?DE CE SA EXAGERAM?DE CE SA GANDIM CA UN CAL INTR-O SINGURA DIRECTIE?CE PENIBILA E CHESTIA CU:NUMAI NOI CREDINTA DREAPTA(boss de boss) ne vom mantui si vom avea de castigat.Haideti sa-l lasam pe Dumnezeu,pe Mantuitor sa decida si sa aleaga.Dar noi oamenii asa suntem,trufasi,ne place sa credem ca avem dreptate.
Dragul meu,

e o diferenta intre religie si credinta. Cred ca doreai sa spui religie. Eu una iti dau dreptate, deoarece Dumnezeu, Tatal nostru, e PREA mare si bunatatea lui e inifinta ca sa poata fi cuprins intr-o singura religie. Cei care spun ca Ortodoxia e singura religie adevarata, ar trebui sa le fie rusine ca il trag pe Tatal nostru in jos si Il fac sa para mai putin puternic decat este. Desi ne place sa fim triumfatori, ar fi bine ca si cei ortodocsi, si cei catolici si toti ceilalti sa inteleaga ca Dumnezeu NU le apartine, ci Dumnezeu le are pe toate SI NU POATE FI CURPINS intr-un singur loc/timp! EL ESTE PESTE TOT, IN TOATE LUCRURILE si ar fi egoist sa spunem ca el este doar in religia noastra!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.03.2013, 07:17:30
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Camy93 Vezi mesajul
Dragul meu,

e o diferenta intre religie si credinta. Cred ca doreai sa spui religie. Eu una iti dau dreptate, deoarece Dumnezeu, Tatal nostru, e PREA mare si bunatatea lui e inifinta ca sa poata fi cuprins intr-o singura religie. Cei care spun ca Ortodoxia e singura religie adevarata, ar trebui sa le fie rusine ca il trag pe Tatal nostru in jos si Il fac sa para mai putin puternic decat este. Desi ne place sa fim triumfatori, ar fi bine ca si cei ortodocsi, si cei catolici si toti ceilalti sa inteleaga ca Dumnezeu NU le apartine, ci Dumnezeu le are pe toate SI NU POATE FI CURPINS intr-un singur loc/timp! EL ESTE PESTE TOT, IN TOATE LUCRURILE si ar fi egoist sa spunem ca el este doar in religia noastra!
Sa inteleg ca Sfintii nostrii mint? Duhovnicii care au dat marturie mint? Pr.Arsenie Papacioc-Singur Ortodoxia, minte? Crezul nostru minte? Eu vreau sa fiu in comuniune cu Sfinti, si ptr. asta nu pot sa am alta credinta decat ei si sa marturisesc altfel! Nu pot sa ma ridic eu si sa spun:nu, Sfantul Ierarh Necatarie a gresit cand a spus ca in afara Bisericii Ortodoxe nu exista mantuire, nu a stiut ce spune! Ce face Dumnezeu cu fiecare in parte, El stie, noi nu stim daca se mantuiesc si ceilalti, nu ne dam cu parerea, ca e risc sa cazi in erezie! Noi marturisim regula, si nu exceptia, iar regula este: Biserica Ortodoxa este Biserica cea Una,Sfanta si Soborniceasca Biserica, are deplinatatea harului, detine Adevarul, se mantuiesc oamenii de 2000 de ani in sanul ei! Nu este vorba de egoism, mandrie, caci noi nu avem nici un merit, este vorba de Adevar, iar Adevarul este Unul, nu in 2000 de particele.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.03.2013, 08:01:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Tigrule te enervezi cam degeaba.
Discuțiile 'liberale' trebuie să fie conform cu dogma ortodoxă, nu conform cu ce ni se năzare nouă că e dogma...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.03.2013, 11:24:49
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Sa inteleg ca Sfintii nostrii mint? Duhovnicii care au dat marturie mint? Pr.Arsenie Papacioc-Singur Ortodoxia, minte? Crezul nostru minte? Eu vreau sa fiu in comuniune cu Sfinti, si ptr. asta nu pot sa am alta credinta decat ei si sa marturisesc altfel! Nu pot sa ma ridic eu si sa spun:nu, Sfantul Ierarh Necatarie a gresit cand a spus ca in afara Bisericii Ortodoxe nu exista mantuire, nu a stiut ce spune! Ce face Dumnezeu cu fiecare in parte, El stie, noi nu stim daca se mantuiesc si ceilalti, nu ne dam cu parerea, ca e risc sa cazi in erezie! Noi marturisim regula, si nu exceptia, iar regula este: Biserica Ortodoxa este Biserica cea Una,Sfanta si Soborniceasca Biserica, are deplinatatea harului, detine Adevarul, se mantuiesc oamenii de 2000 de ani in sanul ei! Nu este vorba de egoism, mandrie, caci noi nu avem nici un merit, este vorba de Adevar, iar Adevarul este Unul, nu in 2000 de particele.

Scuze daca am fost cam dur.Pe Parintele Arsenie Papacioc,pe parintele Iustin Parvu ii apreciez maxim.Sunt de nota 10 alaturi de Sfantul Arsenie Boca
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare