Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 04.09.2009, 10:52:01
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Iisus nu e in discoteca. Voi in ce spatiu astral traiti? Mie nu mi s-a parut niciodata ca Iisus ar fi in discoteca sau in vreun alt loc de distractie de gen unde se gaseste alcool si bautura. (...) In mod sigur, discoteca nu este pentru rugaciune. (...) Un alt aspect e cel a omniprezentei. Evident, Dumnezeu e omniprezent. Dar sunt dintre voi care nu pun in calcul e si atotputernicia Lui. Daca e atotputernic, atunci poate sa... nu fie omniprezent? Iar in lipsa Lui, sa fie acolo, asa cum e in lipsa luminii, intunericul? Nu stiu. Dar stiu ca Dumnezeu nu e omniprezent intr-un mod in care il intelegem noi. Daca ar fi omniprezent in logica noastra, atunci el s-ar regasi in fiecare animal, piatra, copac, am da in panteism, s-ar regasi in fiecare ritual satanic, am da in satanism. Dumnezeu se regaseste intr-o conducta de canalizare? Dumnezeu se regaseste in sufletul aceluia care il refuza si face pacate de moarte, asa cum sunt satanistii? Se gaseste cumva prin bordeluri si carciumi, atunci cand oamenii aleg de buna voie sa stea acolo? Nu cred in aceasta omniprezenta. (...) La asa ceva pot sa il indemn pe respectivul user sa aleaga discoteca in locul bisericii, daca tot e acolo Dumnezeu si sunt oameni iubiti de El. Sper sa nu se imbete prea tare.
Iarta'ma pentru faptul de a te fi mahnit randurile mele.

Nadajduiesc insa ca cele gandite de mine sa nu fie nici cadere din dreapta credinta, nici incredere prea mare in iubirea lui Dumnezeu. Sunt constient ca Domnul si pedepseste si mustra si rasplateste, insa este o vreme pentru toate.

Daca noi credem ca uraciunea unui loc (discoteca, bar, satanism) il alunga de acolo pe Hristos, ar insemna ca curatenia nu poate sta la un loc cu murdaria, fara a se murdari si ea. Si nu este chiar asa. Curatenia nu poate fi murdarita, de orisicat rau ar fi inconjurata. Biserica nu este atinsa intru nimic de pacatosenia celor mai multi dintre noi. Si multi nu merg la Biserica spre a se mantui, ci doar dintr'o obisnuinta, ca asa e bine sau din rusine.

Da, discoteca nu e pentru rugaciune. Dar e un loc unde sufletul isi poate da seama ca toate sunt desertaciuni, unde se poate simti singur, teribil de singur. Iar daca in acele momente de crunta constientizare a singuratatii, in pofida multimii de oameni, de fata ar fi doar diavolul, acel suflet se va indrepta cu siguranta spre sinucidere, ori ceva de gen. Dar daca si Hristos este aproape de acela, precum si este, ii va veni in ajutor.

Ma intreb: daca Parintii din Pateric mergeau in bordeluri, fara nici o ezitare, se intalneau cu desfrantatele si, facandu'si canonul de rugaciune, la plecare, acelea plecau cu ei, cerandu'le sa le duca la o manastire de maici... oare nu ar face aceasta Insusi Hristos, care doreste mantuirea tuturor, mai mult decat cel mai mare sfant de pe pamant.

Incercam sa spun doar atat: Hristos nu il paraseste niciodata pe om, chiar daca omul nu vrea sa auda de Hristos. Hristos are o dragoste insistenta, insa ascunsa. Pana ce omul nu va voi sa priveasca de bunavoie spre El, Hristos nu isi va face simtita prezenta.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #62  
Vechi 04.09.2009, 11:04:04
lorena29 lorena29 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Smile

Pai, haideti sa analizam putin raspunsul parintelui.. "Daca si acolo te poti ruga si nu te tulburi intru nimic, nu este pacat sa mergi. Oare nu este si acolo Dumnezeu?!"
1.Te poti ruga intr-o discoteca? Poti.. dar nu ptr asta te duci acolo, nu..?
2. "si nu te tulburi intru nimic.." Cum sa nu te tulburi cu boxele care iti urla in cap... cu fumul de tigara pe care il tai cu cutitul si fetele imbracate provocator care te imbie la un dans...
Asadar.. raspundeti-va singuri acum, este de folos sa mergi la discoteca sau nu..?
__________________
Lorena Savin
Reply With Quote
  #63  
Vechi 05.09.2009, 02:00:29
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Daca noi credem ca uraciunea unui loc (discoteca, bar, satanism) il alunga de acolo pe Hristos, ar insemna ca curatenia nu poate sta la un loc cu murdaria, fara a se murdari si ea. Si nu este chiar asa. Curatenia nu poate fi murdarita, de orisicat rau ar fi inconjurata. Biserica nu este atinsa intru nimic de pacatosenia celor mai multi dintre noi. Si multi nu merg la Biserica spre a se mantui, ci doar dintr'o obisnuinta, ca asa e bine sau din rusine.
Cred ca definesti Biserica intr-un mod mult prea larg. Cei cazuti in pacat nu mai fac parte din Biserica pentru ca ea este a sfintilor. Ca oameni sintem slabi, pacatuim si ne indepartam de Dumnezeu, iesind, astfel, din Biserica. Ne pocaim si intram din nou primind iertarea de la Dumnezeu. La fel, nu toti care intra in biserica sint si fii Bisericii.

Un loc curat nu-i niciodata si murdar. Cind mizeria se pune peste ceea ce a fost curat, aceea se spurca. Cristos intra oriunde, dar numai chemat prin rugaciune: “Ca unde sunt doi sau trei, adunati in numele Meu, acolo sunt si Eu in mijlocul lor.” (Matei 18:20). La discoteca absolut nimeni nu se aduna in numele lui Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de windorin
Da, discoteca nu e pentru rugaciune. Dar e un loc unde sufletul isi poate da seama ca toate sunt desertaciuni, unde se poate simti singur, teribil de singur. Iar daca in acele momente de crunta constientizare a singuratatii, in pofida multimii de oameni, de fata ar fi doar diavolul, acel suflet se va indrepta cu siguranta spre sinucidere, ori ceva de gen. Dar daca si Hristos este aproape de acela, precum si este, ii va veni in ajutor.
Imi pare rau, asa ceva nu prea se intimpla nici in romane. La desertaciunile vietii reflectezi doar in singuratate, departe de ispita. Discoteca chiar nu-i un loc care sa te indemne la nici un fel de meditatie, ci la traire carnala. Desigur, Dumnezeu vede totul si te poate apara chiar si acolo prin ingerii lui.
Citat:
În prealabil postat de windorin
]Ma intreb: daca Parintii din Pateric mergeau in bordeluri, fara nici o ezitare, se intalneau cu desfrantatele si, facandu'si canonul de rugaciune, la plecare, acelea plecau cu ei, cerandu'le sa le duca la o manastire de maici... oare nu ar face aceasta Insusi Hristos, care doreste mantuirea tuturor, mai mult decat cel mai mare sfant de pe pamant.
Cred ca exprimarea nu-i prea fericita…

Daca Iisus era si in bordel, ce rost mai era ca parintii sa intre acolo? Oare n-au facut-o ca sa le aduca pe pacatoase la Iisus?
Reply With Quote
  #64  
Vechi 05.09.2009, 04:50:25
320686 320686 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
"- Parinte, este rau a merge la discoteca?
- Daca si acolo te poti ruga si nu te tulburi intru nimic, nu este pacat sa mergi. Oare nu este si acolo Dumnezeu?!"

Mi'a ramas in minte acest minunat raspuns. Nu de putine ori ma lovesc de niste raspunsuri pe care le simt straine de Ortodoxie, insa nu sunt in masura sa sustin un raspuns ca norma ultima. Cred insa ca nu este pacat a merge acolo, ci pacat este doar a te desparti de Dumnezeu. Prin urmare, masura fiecaruia poate sa ii dea voie sau nu sa mearga in astfel de locuri.

Discoteca si cluburile de muzica. Voi cum vedeti lucrurile?
In Discoteca cel mai mult lucreaza Diavolul nu Dumnezeu. Si eu am fost in Discoteca si sa stii ca am vazut si violenta in Discoteci. Asa ca ai grija.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 02.03.2010, 01:46:23
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Caroline_37 Vezi mesajul
Dumnezeu este unul singur dar oamenii aleg sa se roage si sa stea de vorba cu El in diferite forme. Important este sa fim credinciosi lui Dumnezeu si sa scultam de El.


http://www.everystudent.ro/a/cunoasterea.html

Dumnezeu te iubește și are un plan minunat cu viața ta
siteul "este construit de o organizație creștină interconfesională".........interconfesional=FUGI SI NU TE MAI UITA INAPOI INDIFERENT CAT DE CORECTE TI SE PAR LUCRURILE SCRISE ACOLO.....nu e vorba de faptul ca sunt eu un exagerat sau speriat de bombe...crede-ma
Reply With Quote
  #66  
Vechi 02.03.2010, 18:06:11
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lorena29 Vezi mesajul
Pai, haideti sa analizam putin raspunsul parintelui.. "Daca si acolo te poti ruga si nu te tulburi intru nimic, nu este pacat sa mergi. Oare nu este si acolo Dumnezeu?!"
1.Te poti ruga intr-o discoteca? Poti.. dar nu ptr asta te duci acolo, nu..?
2. "si nu te tulburi intru nimic.." Cum sa nu te tulburi cu boxele care iti urla in cap... cu fumul de tigara pe care il tai cu cutitul si fetele imbracate provocator care te imbie la un dans...
Asadar.. raspundeti-va singuri acum, este de folos sa mergi la discoteca sau nu..?
Parerea mea sincera e ca merita sa te duci in discoteca, mai ales in cluburile celebre "de noapte" la petreceri. Daca rezisti la muzica infernala, la fum, la mirosurile de spray, alcool, etc...

O sa iti lumineze sufletul intr-un mod neasteptat. Mergi si aseaza-te la o masa si priveste. O sa intelegi ce inseamna termenii altminterea abstracti mentionati pe aici si incadrati in categoria pacatelor, o sa vezi toate acestea in formele lor cele mai pure si cele mai explicite. Un spectacol aparte sunt "animatoarele" si "bodyguarzii", categorii absolut fascinante care te vor ajuta sa pricepi cum un om, prin alegerile sale si prin maniera de comportament poate sa devina brusc o bruta instictuala de tip "gorila" sau "mistret". si daca rezisti pana la ore mai tarzii s-ar putea sa suprinzi si tineri si tinere cazuti pe jos si alcoolizati, sau care isi "varsa" sufletul prin chiuvetele din baie. Nu este cu totul exclus sa vezi si alte lucruri in baie.

Vei intelege ce inseamna decadenta si animalizarea spiritului uman si a societatii. O sa te mire pana unde se poate ajunge...
Reply With Quote
  #67  
Vechi 02.03.2010, 18:10:50
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Discoteca=un loc dracesc.
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #68  
Vechi 02.03.2010, 18:51:30
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cu siguranta Dumnezeu merge la discoteca. Unde "nu merge" El? Nu exclud posibilitatea de a-L intalni chiar si acolo unde ne asteptam mai putin.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 02.03.2010, 19:04:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Acum sa nu cadem in derizoriu si sa afirmam - mergem la discoteca pentru a-L intalni pe Dumnezeu. Daca avem pofta de a-L intalni, in Biserica avem toate conditiile de a realiza acest lucru. Sigur, nu doar in Biserica poate fi intalnit, dar e mai sigur aici.

Evident ca nu e loc in care Dumnezeu sa nu fie prezent. Daca Dumnezeu este prezent si in iad, oare nu este prezent si in discoteca? Chiar trebuie sa ni se aminteasca mereu ca daca Dumnezeu nu ar fi prezent, toate s-ar preface in tarana potrivit psalmistului?
Reply With Quote
  #70  
Vechi 02.03.2010, 19:07:57
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Ce zice sf.Aps.Pavel,,Toate imi sunt lasate dar nu toate imi sunt de folos,toate le stapanesc dar nu ma voi lasa biruit de nici una''.Poti sa stai langa foc si sa nu te arzi.Acuma sa analizam ce sa caute un crestin la o discoteca,acuma imi veti spune ca discotecile sunt pline de crestini,eu va completez si zic pseudocrestini,un crestin adevarat nu are ce cauta la adunarea dracilor,la liturghia adusa satanei,tamaiata cu fum de tigara,jertfita cu alcool,copletata cu imne manelistice ,intonate cu house,complletate cu rock si desvarsite cu dansul pe ritmuri ametitoare si ametite de alcool.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cluburile, discoteca, muzica

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine poate merge la Sf. Maslu?! Jamaica Maslul 32 17.05.2010 11:36:06
A merge sau a nu merge cu Hristos. maria-luisa Generalitati 7 17.12.2009 16:48:21
ajutati o fata sa poata merge johnson22cta Umanitare 3 29.08.2008 00:12:19
discoteca GIULIX18 Generalitati 39 14.02.2008 01:41:34