Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 06.11.2020, 07:11:14
sergiu8 sergiu8 is offline
Member

Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Implicit De ce nu avem grijă de planeta pe care locuim?

De ce poluăm planeta?
De ce ne distrugem propria casă?

In egoismul lor,unii spun că le pasă doar de ei si familia lor.De copiii lor.

Oare asa să fie? Ce mediu lăsăm noi copiilor nostri când tăiem copaci (da,stiu ne linistim constiinta că pentru unul tăiat plantam trei,când de fapt e nevoie de până la 300 de ani pentru efect), când nu renuntăm la tehnologiile poluante, chiar dacă avem variante sau la confortul de fiecare zi?!

Ne gândim că efectele vor apărea cu mult timp după ce noi nu vom mai fi. Desi ultimii ani au arătat că nu este asa.

Ne autodistrugem si avem sansa să trăim pe pielea noastră efectele,nu doar generatiiile viitoare (de care declarăm că ne pasă).

De ce actionăm asa? De ce continuăm să ne distrugem propria casă?

Declarăm că suntem avansati si că avem o civilizatie dar modul nostru de a fi/actiona arata contrariul.

Last edited by sergiu8; 06.11.2020 at 07:19:43.
Reply With Quote
Vechi 06.11.2020, 16:15:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
De ce poluăm planeta?
De ce ne distrugem propria casă?
Nu există om care să trăiască câțiva zeci de ani și să nu polueze, simplu fapt că gătești sau faci căldură în casă duce la emisii poluante, dar astea sunt necesare traiului.

Citat:
Oare asa să fie? Ce mediu lăsăm noi copiilor nostri când tăiem copaci (da,stiu ne linistim constiinta că pentru unul tăiat plantam trei,când de fapt e nevoie de până la 300 de ani pentru efect), când nu renuntăm la tehnologiile poluante, chiar dacă avem variante sau la confortul de fiecare zi?!
Unde ai variante, doar țările bogate au anumite tehnologii, iar toată treaba cu acordurile ecologiste sunt făcute pentru ca cei puternici și cu acces la tehnologii verzi să mărească diferența față de țările sărace care nu-și permit să implementeze și va fi o Europa pe mai multe viteze, în care unii au supremație, ceilalți plătesc amenzi.

Depinde și cu ce motiv se taie există cel puțin 4 motive întemeiate să tai un copac.

Citat:
De ce actionăm asa? De ce continuăm să ne distrugem propria casă?

Declarăm că suntem avansati si că avem o civilizatie dar modul nostru de a fi/actiona arata contrariul.
Nu știu de ce vorbești la plural, nu cred că a tăiat niciunul ilegal ca să se îmbogățească de pe forum, dacă unul taie ca să se încălzească și pt că n-are gaz, intră la poluare necesară.

Nu văd la ce te ajută toate întrebările puse până acum, nu există un apostolat secularist verde după care te mântuiești, vede Dumnezeu pe fiecare cum a administrat, când distrugi cu rea intenție ai păcat.

Last edited by Iorest; 06.11.2020 at 19:48:53.
Reply With Quote
Vechi 06.11.2020, 19:46:56
Member

Implicit

Și dacă ajungem la autodistrugere,ce am rezolvat?

Mă refer la stratul de ozon, topirea ghețarilor,unii ghețari continentali au început să plece-asta chiar nu e de glumă, încălzirea globală, creșterea nivelului apelor și așa mai departe...

Apoi va fi prea târziu să mai acționăm.Si nu ne va mai ajuta să dăm vina pe alții: bogați, țări industrializate etc

Din păcate lucrurile astea se întâmplă.Efecte ale poluării.
Chiar acum.

In momentul asta.
Reply With Quote
Vechi 06.11.2020, 19:55:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Implicit

Citat:
Și dacă ajungem la autodistrugere,ce am rezolvat?

Mă refer la stratul de ozon, topirea ghețarilor,unii ghețari continentali au început să plece-asta chiar nu e de glumă, încălzirea globală, creșterea nivelului apelor și așa mai departe...

Apoi va fi prea târziu să mai acționăm.Si nu ne va mai ajuta să dăm vina pe alții: bogați, țări industrializate etc

Din păcate lucrurile astea se întâmplă.Efecte ale poluării.
Chiar acum.

In momentul asta.
Populația planetei va emigra din zone deșertificate în emisfera nordică, nu văd cum am putea acționa, de reciclat se reciclează deja, majoritatea celor care taie să se încălzească nu au cum să taie industrial, pt tăiatul industrial nu sunt doar cetățenii vinovați.

Dacă tai dreptul de a conduce o mașină, limitezi drastic libera circulație, deja se plătește foarte scump pt o mașină raportat la nivelul de trai al României.
România și-a distrus industria, polua mai mult înainte de 2000.
Vechi 22.11.2020, 10:19:14
Member

Implicit

Ca și creștini suntem obligați moral să avem grijă de mediul înconjurător.Sa ne purtăm cu blândețe.
Este casa noastră.Doar așa putem avea grijă de noi.

Așa cum la noi acasă ne place să fie curat, să ne simțim bine, în siguranță, tot așa trebuie să ne comportam cu pământul pe care locuim, cu planeta noastră.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare