Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 21.01.2021, 22:04:01
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Smile

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul

Asta spui tu ca sa distrugi discutia, demersul, argumentele si dovezile. O afirmatie fara acoperire e nula de drept. Nu fabric dovezi ci teoria PacMan3D-nD se bazeaza pe Sfanta Scriptura si pe realitate, pe observatii reale si pe concluzii intelepte despre fenomene, cauze si consecinte. Tu insa nu citesti, preferi sa fi captiv unor minciuni si unor teorii false, pagane, lumesti, absurde, gresite. Mai devreme sau mai tarziu toti vor vedea si vor crede Adevarul care ne va face liberi incat sa nu mai fim robii minciunilor lumii. Daca ai avea Credinta ti s-ar deschide inima si ai putea sa vezi cu ochiul cel drept.
Esti incapabil sa urmaresti un fir al discutiei.

Esti incapabil sa oferi un argument si o argumentatie.

Doar ocolesti orice argument iti spun prin abureli si prostii.

Adica eu zic una si tu zici povesti.

Din pacate in dezbaterea asta ajungem sa vorbim despre informatie din realitatea existenta obtinuta din realitatea xeistna prin obserbabilitate si aberatiile tale.

PAMANTUL ESTE SFERIC pentru ca:


1. Exista poze - argument de observabilitate directa
2. Exista stiinta - argument de procesare rationala a informatiei si corelare complexa a ifnormatiei
3. Exista aplicatii - argument de utilizare directa a infroamtiei din observabilitatea directa.


Pamantul nu este plan petnru ca:
- nu ai nici un argument aici, pentru ca nu poti distruge argumetnel anteroare fiind ifnormatie directa
- nu exista nici o teorie stiintifica
- toate asa numitele dovezi nu sunt dovezi ci sunt concluzii indirecte presupuse ca ar combate sfericitatea si ar aduce pesemne planeitatea si sunt prin inforamtii false fabricatae


Este o idiotenie sa contesti ce se vede cu ochiul liber.

Fiecare este liber sa fie idiot in nume propriu si sa nu accepte ca daca vede o bila sa ii zica moneda..

Este un tip specific de idiotenie, prin prostire. Sunt mase multe care pot fi prostite in acest fel, cred ca te numeri intr-o astfel de masa.


Iar legat de ce zice scriptura, nu exista la nici un sfant parinte airmatia ca pamantul este rotund. da-mi te rog sa vad si eu de unde tragi concluzia asta.
Ba din contra, planetele si intreg cosmosul marturiseste sfericitatae nicidecum planeitate.

Toate planetele sunt observabile si rotunde, doar pamantul este moneda lui Moroco... rofl

Exista un punct la care logica inceteaza si incepe idiotenia si prostia, cred ca ai atins aceasta limita in acest caz in care observabiltiatea directa este contrazisa de concluziile nevalidate in nici un fel...

Si apropo, ca sa aduc un argument final, tot nu ai pus nici o imagine pentru teoria ta, dupa X posturi, ceea ce imi sustine deplin argumetnatia mea ca habar nu ai despre ce vorbesti si ca nici un minim de dovezi nu poti aduce si evident ai sa ocolesti DOVEZILE REALE neputand aduce DOVADA ZERO - O FOTOGRAFIE....


Ce aduci tu sunt pseudo-dovezi si pseudo-argumente si negatie, adica tocmai tipul de argumentare folosita de negationisti si conspiratori. Tipologia asta de argumentare este una conspirationista, negationistia care nu are legatura cu normalitatea ci are legatura cu paranoia....



Daca exista o virgula din ce zici tu toti sfintii parinti vorbeau de teoria PACMAN3D... din pacate nici unul nu era nici preocupat nici nu stiau de asta... adica hai du-te la plimbare ca nu stii despre ce vorbesti.


Deci esti sectar sau in zona aia, procesat mental foarte bine fara simt critic fara discernamant si capacitate de a rationa logic.

Deci asta cu pamantul este PLAT este noul facebook, noua moda acum.... Deci este o miscare facuta de sectari fabricata prin retorica sectara...



Citat:
Sunt naivitati? Nu tin seama de anumtie lucruri
Faptul ca poti aduce indoiala asupra unor lucruri nu insaemna ca este real ce zici...

Pot sa iti spun ca in curand o sa iasa cel care a produs aberatia asta si o sa spuna public ca a mintit...




Deci este exact ce am spus: infirma informatia primara formuland un conspirationism... si fabrica informatie falsa producand o teorie... ABERATII PLIMBATE DE O GRAMADA DE NEBUNI.

Vad ca ai ivnatat bine lectia lor...

https://www.youtube.com/watch?v=06bvdFK3vVU


Deci NU EXISTA NICI UN OM DE STIINTA CARE SA SPRIJINE ACEASTA TEORIE

James Bullock - Profesor de Fizica si Astroniomie la Universitatea din California Irvina ofera aceeasi argumetnare impotriva aberatiilor - observatii directe de 2000 de ani... fizica, aplicatii.

Omule esti nebun !!! Nu exista nici un fizician care sa sustina nebunia voatra, sunteti o gramada de soferi de tir adunati care nu stiti sa va semnati dar va dati cu parerea despre fizica geometrie si bun simt.


Deci este tare ca seful acestei miscari este un ... Mark Sargent. Si metoda lui de argumentare este IGNORANATA.

Ignora toate observatiile stiintifice pentru ca.. poate pentru ca isi permite ignoranta.

Explicatia lui standard: TOTUL ESTE O CONSPIRATIE... foarte buna explicatia de la un sofer de tir, sau ce este...

Last edited by gpalama; 21.01.2021 at 22:23:37.
  #52  
Vechi 22.01.2021, 05:01:27
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu tiu ce vezi dumneata dar mie mi se pare ca pamantul e plat in toate directiile...
Ai perfecta dreptate, dar tu nu constientizezi(nu intelegi, din pacate) ce inseamna ca ti se pare.

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Frumoasă discuție și instructivă.

Dupa părerea mea n-are cum fi pămantul sferic căci în Scripturi la Facerea se afirmă că deasupra Tăriei, a Cerului, se afla apele de deasupra. Daca pămantul ar fi sferic atunci Cerul cu Stele ar trebui sa fie de jur împrejur.
Perfect de acord ca asa si este, cerul si stelele sunt de jur imprejur.
Taria aceasta are rolul de a separa apele de pe pamant de apele de deasupra, ca acelea de deasupra sa nu cada spre pamant, iar cele de pe pamant sa ramana doar in jurul pamantului intr-o proportie fixa fata de materia ce formeaza pamantul, astfel ca in jurul pamantului este un sistem hidro independent de celelalte din univers, iar in jurul pamantului este o activitate proprie de circulatie a apei(evaporare/condensare/ploaie) in interiorul sistemului.Aceasta circulatie a apei asigura transformarea si evolutia materiei in cadrul acestui ecosistem de pe pamant.
Se prea poate ca aceasta tarie sa aiba si rolul de a separa atractia gravitationala a pamantului de celelalte corpuri ceresti.

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Apele de deasupra de tot ar înconjura tot Cerul și ar forma o sferă uriașă care ar conține în interior tot Cerul și Pământul sferic. Pe ce ar sta apele respective de deasupra în lipsa Pământului de jos ce stă pe Întăritura lui? Spre ce ar cădea apele de sus ca să ocupe volumul? Ar trebui sa cadă spre exterior. Deci de jur împrejurul Cerului pe exterior, dincolo de apele de sus ar trebui să avem un strat de Pământ care să cuprindă și să conțină toate apele de sus, spre care apele ar trebui să cadă ca să umple acel volum uriaș. S-ar forma astfel o sferă și mai mare iar dincolo de ultimul strat de pământ ce ar mai fi? Iar pământ și mări? Deasupra lor alt Cer? Scriptura spune clar că avem un acolo sus și un aicea jos și un dedesubt sau un sub ape iar lucrul ăsta nu e posibil în cazul unui Pământ sferic.
Nu, nu, nu, nici vorba!
Celelalte corpuri ceresti au sau nu au si ele tariile lor, astfel ca unele planete au sisteme hidro proprii, iar altele nu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
  #53  
Vechi 22.01.2021, 10:35:33
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

@Moroco

Taria ce este din punct de vedere fizic, pentru ca intentonat provoci confuzie:

1. Forma geometrica a unui corp?
2. Criteriu de separare ?
3. Gravitatia ?

Pentru ca de fapt TU NU STII DESPRE CE VORBESTI Nu folosessti nici o definitie pentru Tarie deci nu stii ce este asta din punct de vedere fizic si ca si concept material... Adica arunci si tu vorbe ca sa te bagi in seama. Nu ai inteles o boaba dar propui teorii.

Pana acum nu ai clarificat dpdv fizic despre ce vorbesti.

Vorbesti si tu ca sa te afli in treaba si folosesti confuzia ca modalitate de argumentare...
  #54  
Vechi 22.01.2021, 10:39:32
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
tu vezi ca pamantul este plat

Aici o iei pe o cale gresita.

Discutia si contextul este despre cum este pamantul la nivel MACRO.

Iar tu raspunzi cum este pamantul la nivel micro- la nivelul nostru- dar NICI LA NIVEL MICRO nu este plat, pentru ca pe mare se vede ca este ROTUND !!! Asa ca nu ai dreptate in nici un punct!!!

Si incerci prin schimbare de context si de argumentare sa demonstrezi ca la nivel macro pamantul este plat cum ti se pare tie la nivel micro. Este o abureala, combinatie de cuvinte. Nu se aduna.

Din nou folsoesti confuzia in termeni si argumetnare pentru a incerca paremise ca ai dreptatae...

Tu intelegi ca essti intoxicat cu tot felul de pseudo adevaruri? Care nu se aduna de nici un fel ?


Este ca si cum ai spune ca marul este verede pentru ca tu vezi frunza verde cand de fapt el este rosu... este un argument confuz.

Last edited by gpalama; 22.01.2021 at 11:51:03.
  #55  
Vechi 22.01.2021, 12:13:28
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.286
Implicit Nu poti dialoga. Ti-am bolduit minciunile-nesimtirile la adresa mea!

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Esti incapabil sa urmaresti un fir al discutiei.

Esti incapabil sa oferi un argument si o argumentatie.

Doar ocolesti orice argument iti spun prin abureli si prostii.

Adica eu zic una si tu zici povesti.

Din pacate in dezbaterea asta ajungem sa vorbim despre informatie din realitatea existenta obtinuta din realitatea xeistna prin obserbabilitate si aberatiile tale.

PAMANTUL ESTE SFERIC pentru ca:


1. Exista poze - argument de observabilitate directa
2. Exista stiinta - argument de procesare rationala a informatiei si corelare complexa a ifnormatiei
3. Exista aplicatii - argument de utilizare directa a infroamtiei din observabilitatea directa.


Pamantul nu este plan petnru ca:
- nu ai nici un argument aici, pentru ca nu poti distruge argumetnel anteroare fiind ifnormatie directa
- nu exista nici o teorie stiintifica
- toate asa numitele dovezi nu sunt dovezi ci sunt concluzii indirecte presupuse ca ar combate sfericitatea si ar aduce pesemne planeitatea si sunt prin inforamtii false fabricatae


Este o idiotenie sa contesti ce se vede cu ochiul liber.

Fiecare este liber sa fie idiot in nume propriu si sa nu accepte ca daca vede o bila sa ii zica moneda..

Este un tip specific de idiotenie, prin prostire. Sunt mase multe care pot fi prostite in acest fel, cred ca te numeri intr-o astfel de masa.


Iar legat de ce zice scriptura, nu exista la nici un sfant parinte airmatia ca pamantul este rotund. da-mi te rog sa vad si eu de unde tragi concluzia asta.
Ba din contra, planetele si intreg cosmosul marturiseste sfericitatae nicidecum planeitate.

Toate planetele sunt observabile si rotunde, doar pamantul este moneda lui Moroco...

Exista un punct la care logica inceteaza si incepe idiotenia si prostia, cred ca ai atins aceasta limita in acest caz in care observabiltiatea directa este contrazisa de concluziile nevalidate in nici un fel...

Si apropo, ca sa aduc un argument final, tot nu ai pus nici o imagine pentru teoria ta, dupa X posturi, ceea ce imi sustine deplin argumetnatia mea ca habar nu ai despre ce vorbesti si ca nici un minim de dovezi nu poti aduce si evident ai sa ocolesti DOVEZILE REALE neputand aduce DOVADA ZERO - O FOTOGRAFIE....


Ce aduci tu sunt pseudo-dovezi si pseudo-argumente si negatie, adica tocmai tipul de argumentare folosita de negationisti si conspiratori. Tipologia asta de argumentare este una conspirationista, negationistia care nu are legatura cu normalitatea ci are legatura cu paranoia....



Daca exista o virgula din ce zici tu toti sfintii parinti vorbeau de teoria PACMAN3D... din pacate nici unul nu era nici preocupat nici nu stiau de asta... adica hai du-te la plimbare ca nu stii despre ce vorbesti.


Deci esti sectar sau in zona aia, procesat mental foarte bine fara simt critic fara discernamant si capacitate de a rationa logic.

Deci asta cu pamantul este PLAT este noul facebook, noua moda acum.... Deci este o miscare facuta de sectari fabricata prin retorica sectara...




Faptul ca poti aduce indoiala asupra unor lucruri nu insaemna ca este real ce zici...

Pot sa iti spun ca in curand o sa iasa cel care a produs aberatia asta si o sa spuna public ca a mintit...




Deci este exact ce am spus: infirma informatia primara formuland un conspirationism... si fabrica informatie falsa producand o teorie... ABERATIIPLIMBATE DE O GRAMADA DE NEBUNI.

Vad ca ai ivnatat bine lectia lor...

https://www.youtube.com/watch?v=06bvdFK3vVU


Deci NU EXISTA NICI UN OM DE STIINTA CARE SA SPRIJINE ACEASTA TEORIE

James Bullock - Profesor de Fizica si Astroniomie la Universitatea din California Irvina ofera aceeasi argumetnare impotriva aberatiilor - observatii directe de 2000 de ani... fizica, aplicatii.

Omule esti nebun !!! Nu exista nici un fizician care sa sustina nebunia voatra, sunteti o gramada de soferi de tir adunati care nu stiti sa va semnati dar va dati cu parerea despre fizica geometrie si bun simt.


Deci este tare ca seful acestei miscari este un ... Mark Sargent. Si metoda lui de argumentare este IGNORANATA.

Ignora toate observatiile stiintifice pentru ca.. poate pentru ca isi permite ignoranta.

Explicatia lui standard: TOTUL ESTE O CONSPIRATIE... foarte buna explicatia de la un sofer de tir, sau ce este...
Imi dai lectii de argumentatie ”ortodoxa” scriind din dreptul icoanei unui sfant ca Grigorie Palama in timp ce vorbesti si scrii ca intrun bar de muncitori, ca intro carciuma adresandu-mi calomnii si denigrari fara numar. Cine te crezi sa-ti permiti sa ma insulti la fiecare propozitie? Tot ce scrii despre mine sunt inventii. Ce am eu cu cei ce sustin pamantul plat ca moneda, ca farfurie? N-am auzit in viata mea de Mark Sargent. Nu-s convis ca esti roman, am impresia ca esti un strain din ceva tara caci te exprimi foarte greu si scri foarte ciudat, e foarte greu de inteles ce vrei sa spui, totusi fac efortul. Invata sa dialoghezi si sa respecti pe cei cu care dialoghezi cu atat mai mult cu cat ei sunt ortodocsi ca mine, te invata adevarul Adevarat, marturisesc pe Hristos prin Har si pe Cuvantul lui Dumnezeu. Felul asta de a discuta in care argumentul principal e insulta, calomnia, denigrarea, atacul la persoana a interlocutorului mi se pare vrednic de ghetou, de bordel, de gheena!

Te rog frumos sa-ti revi. Nu te-am jignit, nu ti-am facut niciun rau. Nu am voie sa sustin pe un forum ortodox SCRIPTURA si teoria mea proprie PacMan3D-nD care e conform scripturii? Ba am voie si nu gresec deloc. De ce nu suporti sa am alta parere ca cei ce msustin sfericitatea pamantului sau teoria heliocentrica? Ce anume te face sa arunci atatea hule la adresa mea cu atata agresivitate. Ce ai domnule gpalama? Urmareste ca ti-am bolduit felul urat in care dialoghezi. Astea nu sunt argumente ci agresiuni, batjocuri la adresa mea. Daca tu nu pricepi ce scriu sau nu poti accepta sa citesti si eventual sa contrazici cu argumente serioase, intrun dialog serios, inseamna ca ai o patima idoleasca si nu vrei decat sa distrugi subiectul de discutie. Pe cine deranjeaza daca pamantul nu e sferic? Esti platit de ei? Ai interese directe incat ti-e frica sa nu-ti pierzi sustinatorii teoriei pamantului sferic? Nu ai adus niciun argument in favoarea teoriei pamantului sferic decat animatiile cu satelitii pe post de muste si pozele fabricate in photoshop si sustii ca tu ai vazut pamantul rotund. Ce sens are sa dialogam ca surzii si ca orbii? Practic felul tau de a dialoga este de a ma provoca sau a ma ispiti sa reactionez si au agresiv. N-am s-o fac pentru ca eu iubesc persoanele cu care stau de vorba si impreuna cu Domnul Hristos lupt nu cu sangele si trupul ci cu minciuna, rautatea (mea) si cu puterile demonilor din vazduhuri care ne taresc in ispita sa ne sinucidem provocand altora sinucidere.

Deci dragul meu, te calmeaza si leapada invectivele cu care ma califici in fel si chip, pe care ti le-am bolduit ca sa-ti dai seama ce faci. Daca vrei sa discutam la subiect atunci rezuma-te la subiect si evita sa calomniezi si sa denigrezi persoana cu care dialoghezi. (Nu sunt nebun, nici sectant, nici nu sustin teoriile pamantului plat farfurie-moneda, nici teoriile altora, nici teorii sectante, nu sunt nici troll, nici nu distrug subiectul, nici nu debitez minciuni, teorii absurde, vise umede, nici obscurantist sau ateu sau pagan sau prost nu sunt. Sunt Crestin-Ortodox practicant ce se roaga, merge la biserica si asculta Liturghia, cred si in Cuvant, nu sunt sofer de tir ci sunt inginer electronist si informatician caci am terminat UTCluj sectia Electronica si Telecomunicatii in 1992 si am facut si cursuri de programare, am diploma si de analist programator, lucrez ca inginer de sistem in Cluj. Deci te rog termina cu jignirile si calomniile la adresa mea. Crezi ca ai putea?)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 22.01.2021 at 12:19:46.
  #56  
Vechi 22.01.2021, 12:19:34
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Esti sectar ordinar care nu mai are capacitate logica.

Nu ai ancorat nimic din ce ai spus in ce zice Biserica.

Nu ai adus o fotografie reala o dovada factuala.

Plimba-te in alta parte cu prostii din astea...

Nu ai capactitate de ratiune suficient. Vorbesti numai prostii.

Ocolesti subiectul si eviti raspunsul direct la intrebare.


Simplu, strategie sectara DE EVITARE A CONFRUNTARII DE ARGUMENT.

Nu prea esti plimbat in discutiile cu sectarii, esti sectar de la o posta.
  #57  
Vechi 22.01.2021, 12:22:24
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

DOVADA FACTUALA pentru afirmatiile tale - altfel esti in decor.


Doar plimbi vorbe si dai linkuri, evitand confruntarea pe argument.


Te rog dovada factuala altfel ramai in zona de discurs ordinar sectar !!!

Ortodoxia pe care o invoci nu procedeaza in felul asta. Iar daca ma acuzi de invective si restul eu te acuz de nebunie pentru ca este nebunie cat timp nu poti aduce dovada factuala, dovada zero sa afirmi ceva. Din nou eviti confruntarae si deschizi subiecte pe langa - in fapt tu calomniezi pentru ca nu poti aduce nici o dovada.


Si eviti de 10 posturi sa aduci o dovada factuala.

Dovada factuala te rog, altfel doar faci scandal cu prostii de tipul pamantul e plat

Iti mai trebuie 10 posturi ca sa iti dai seama ca nu ai nici o dovada factuala ?

Chiar nu ai ajuns singur la concluzia asta?

Chiar esti atat de nerusinat incat sa afirmi ca exista dovezi cand nu exista? Ortodoxia nu permite nerusinare asta....


Esti de o nerusinare monumentala si ai tupeul sa acuzi pe altii? Afirmi numai ineptii si lucruri contrar ortodoxie si ai curasjul sa acuzi?


Adu dovada zero si apoi discutam mai departe...

Last edited by gpalama; 22.01.2021 at 12:27:47.
  #58  
Vechi 22.01.2021, 13:05:30
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.286
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Esti sectar ordinar care nu mai are capacitate logica.
Vrei sa-ti dau numarul de telefon de la preotii Bisericii Ortodoxe la care ma spovedesc? Vrei sa-l suni pe preasfințitul Andrei mitropolitul Clujului ca sa-ti confirme de care parohie apartin? Faci afirmații calomnioase crezand ca pot tine de argument. Nu merge ca in vremea comunismului cu denigrari si atac la persoana si fabricat de lucruri compromitatoare ca sa elimini incomozii sistemului. Aici dialogam frateste, curat, sanatos spre luminarea mintii si sufletului. Nu poti pricepe ca NU SUNT sectant ci sunt un crestin ortodox ordinar, adica un ortodox oarecare fara functii si fara pretentii.

Citat:
Nu ai ancorat nimic din ce ai spus in ce zice Biserica.
Inseamna ca tu nu cunosti ce sustine si ce crede Biserica Ortodoxa a carui cap e Domnul Hristos. Ai citit Scriptura, Facerea, Noe, Iov, Evangheliile, Apocalipsa? Eu am citit si am si inteles ce scrie acolo prin mila lui Dumnezeu care are rabdare cu pacatosii ca mine.

Citat:
Nu ai adus o fotografie reala o dovada factuala.
Nu am ce dovedi instantei inchizitoriale de parca as gresi cu ceva si ar trebui sa-mi dovedesc nevinovatia. Eu imi exprim Credinta, vorbesc cautand sa spun Adevarul. Tu ar trebui sa dovedesti ca pamantul e sferic. Tu ar trebui sa aduci poze. Ca Pamantul si Marile sunt stationare, fixe, asezate pe Întaritura Pamantului si ca Soarele si Luna merg pe deasupra o vede oricine. Tu ai nevoie de poza ca sa-ti dai seama de ceea ce vezi? Doar daca-ti da voie americanii sau universitatile eretice sau ateiste poti marturisi ceea ce vezi cand umblii prin natura? Nu e nevoie de nicio poza ca sa-ti dai seama de ceea ce vezi. Nu e nevoie de nicio aprobare pentru a marturisi Adevarul. Daca tu crezi altceva decat e scris in Scripturi si decat vezi si auzi cu proprii tai ochi si cu pripriile tale urechi atunci tu ar trebui sa aduci dovezi care sa-ti sprijine teoria pamantului sferic. Ati luat moda de la procurorii de azi, eu trebuie sa demonstrez ca sunt nevinovat. Oare nu cel ce acuza si nu crede Adevarului, ce calca demnitatea divino-umana, nu el ar trebui sa aduca probe, dovezi? Oare nu inchizitia ar trebui sa aduca dovezi daca a venit cu teoria pamantului sferic? Eu nu sustin teoria pamantului sferic eu sustin Scripturile si Teoria MEA PacMan3D-nD care confirma ca sustin Scripturile caci ce sustin in teorie e similar cu ceea se intelege din scripturi, adica sustin ADEVARUL. Cel ce minte si contesta Scriptura trebuie sa aduca dovezi daca are o teorie ce contrazice Scriptura nu eu.

Citat:
Plimba-te in alta parte cu prostii din astea...
Care-s prostiile astea? Despre ce prostii vorbesti? Bolduieste-le, arata-le, exemplifica-le! Arunci asa cu calomnii crezandu-te cel mai tare din parcare. Ti-a spus poporul roman ortodox ca cine sapa groapa altuia el cade in ea. Si tare vei suferi cand vei constata ca prostia va fi scrisa in dreptul altuia, nicidecum in dreptul meu. Eu stiu ce scriu, stiu ce vorbesc, stiu ce sustin si nu gresesc asa ca nu ma sperie disperarea si panica ta vazand ca se darama teoria pamantului sferic. De cine te temi atat de rau incat emiti atatea minciuni despre mine la fiecare propozitie?

Citat:
Nu ai capactitate de ratiune suficient. Vorbesti numai prostii.
Uite o mostra de ceva ce te reprezinta pe tine. Esti frustrat si crezi ca ma vei frustra daca ma jignesti. Pe tine te reprezinta ca scrii nu pe mine, tu spui asta nu eu deci pe tine ar trebui sa te frustreze pentru ca nu poti dialoga frumos, crestineste, cinstit. Sigur ca pentru unii ceea ce este scris in Scripturi sau ce marturisesc ortodocsii sunt prostii. Ereticii invart mereu cu mandrie rationalitatea, noi ortodocsii suntem Duhovnicesti.

Citat:
Ocolesti subiectul si eviti raspunsul direct la intrebare.
Asta susti tu caci astepti sa-ti dau dreptate mintind. Daca nu o fac susti ca ocolesc raspunsul cand defapt ti-am dat tone de text cu raspunsuri foarte clare la fiecare propozitie, la fiecare cuvant.

Citat:
Simplu, strategie sectara DE EVITARE A CONFRUNTARII DE ARGUMENT.
Ti se pare ca te evit? Ti se pare ca evit sa-ti raspund? Nu pricepi ca nu evit discutia din moment ce discut la nesfarsit cu oricine pe acest subiect caci sunt in tema, cunosc Adevarul, nu ma poate intoarce nimeni ca pe prost, ca pe naiv. NU MA MAI FA SECTAR! Sunt crestin, sunt ortodox! Iar minciunile afirmate despre interlocutor nu pot sa tina de argument pe subiect. Eu sunt ortodoxul veritabil care sustine Scripturile nu tu. Tu esti cel ce eviti dovezile, raspunsurile, discutia cerand sa fac afirmatii mincinoase pe care le astepti dumneata caci altfel susti ca evit raspunsul.

Raspunsul e clar: Pamantul nu e sferic, Pamamntul nu e o planeta, Pamantul nu se roteste in jurul Soarelui si nici in jurul axei Sale. Dovediti voi teoria voastra aberanta. Scriptura nu sustine asa ceva caci ai fi gasit scris ceva de genul la Facerea: ”Domnul a zis sa se invarta Pamantul in jurul Soarelui si a pus pe Cer Luminatorul Cel Mare si Luminatorul cel Mic (Soarele si Luna) si globul de pamant cu marile care s-au adunat ca sa se invarta Pamantul in jurul Soarelui si in jurul axei Sale. Si asa a fost si a fost o seara si o dimineata ziua 3-a” NU ESTE SCRIS asa ceva in scripturi. Deci voi care sustineti minciuna ar trebui sa veniti cu probe, cu dovezi, voi ar trebui sa nu evitati raspunsul.

Defapt eu va cer probe si voi n-aveti cum sa le aduceti si evitati raspunsul caci eu sunt ortodoxul si eu sustin scriptura si voi sunteti lupii sectanti si eretici imbracati in haine de oi ortodoxe. N-am dreptate?

Citat:
Nu prea esti plimbat in discutiile cu sectarii, esti sectar de la o posta.
Ii spui omului o data ca nu esti sectar ci ORTODOX, ii spui de doua ori, ii spui de o mie de ori. Pai daca tu vrei sa ma crezi sectar in ciuda faptului ca voi ca americanii sectari si ca occidentalii eretici sustineti teoria pamantul sferic si heliocentrismul si alte absurditati atunci n-ai decat. Deci folosesti formula hotul striga hotii! Am vazut la politicieni chestia asta pana mi s-a acrit. Dar sa o vad si la un coleg de forum ortodox mi se pare jenant. Trebuia sa fi invatat pana acum ceva de la Dumnezeu ca sa ai un comportament cat de cat serios, fratesc, cinstit. Unde nu e nici Dumnezeu nu cere, deci te primesc asa cum esti caci si noi am fost robi... pacatului.

Vad ca persisti in a ma provoca. Nu servesc.

Deci care sunt probele ca pamantul e sferic si arata-mi unde sustine scriptura teoriile sectantilor si ereticilor despre rotatia pamantului in jurul axei sale si in jurul soarelui. Te rog revino la subiect!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 22.01.2021 at 13:17:26.
  #59  
Vechi 22.01.2021, 13:33:48
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Dragule poti sa te spovedesti la toti preasfintitii. Si le-ai spus si lor elucubratia ta ????

Pentru ca este pacat mare impotriva Creatorului. Ia vezi si tu ce iti zice preasfintitul cand te apuci dupa capul tau si talcuiesti enormitati.

Nu ti-a dat canon pana acum? Zi-i la fel ca ai pacatuit si ai dus si pe altii in greseala.

Vezi ca este pacat mare impotriva Duhului Sfant sa afirmi prostii enormitati si sa duci pe altii in greseala.

Ai marturisit asta duhvonicului tau???? El ce ti-a spus? Ai binecuvantare de la Preasfintit sa produci enormitati din astea??



Eu ti-am adus 1 singura poza cu pamantul rotund cum ai cerut. Vezi mai sus in post. Tu de ce nu aduci 1 singura poza?



Du-te degraba si te marturiseste si apoi vino si te pocaieste aici ca te primim, primim si oile care au innebunit pe drum de la diavol... numai sa se pocaiesca.


Hai fuguta la preasfinti sa-ti scoata gargaunii din cap sa iti spuna ca este invatatura impotriva Bisericii. Pentru ca aduci mare sminteala ni Biserica si rupere si schisma si la fel tulburare prin tot felul de gargauni din astia saditi de diavol.


Probleme sunt spuse mai sus - observabilitate directa, probe stiintifice, aplicatii pe baza acestora. Am adus si o poza.

Din pacate tu doar dai vorbe si referinte pe coclauri in loc sa aduci o poza.

Este zero argumetnatia ta cat timp nu ai pus o poza cum am pus si eu.


Sa ne zici si nou ce iti zice si duhovnicul si preasfintitul despre gargaunii tai... Daca ai puterea si curajul sa faci asa ceva.


Vezi, asa face diavolul cum a facut cu tine si cu religiile. Ii da unuia mai nebun in cap ca pamantul e plat si merge ala de nebun toata lumea sa spuna asta. Si prosteste cativa si apoi se transforma prostia in adevar in ... adevar. Si merge lumea proasta dupa 1-2 din astia pana la capatul pamantului.


POCAIESTE-TE CA ADUCI TULBURARE SI SMINTEALA!!! Ia povata de la preoti si de la preasfintit ca prea multa tulburare aduci. Si asta este lucrare de la diavol amice.

Vezi ca te poarta dracul in spinare pe tot felul de coclauri...

Ai citit scriptura? Dar pe sfintii parinti si pe teologii de azi i-ai citit? Pentru ca acesstia iti spun ce este acolo - degeaba ai citit daca nu ai pregatire teologica si nu stii ce este acolo.\

ESTI SECTAR - AI DUH SECTAR. Degeaba te numesti ortodox daca procedezi ca un sectar.

Last edited by gpalama; 22.01.2021 at 13:39:50.
  #60  
Vechi 22.01.2021, 13:44:02
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.286
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
DOVADA FACTUALA pentru afirmatiile tale - altfel esti in decor.
Nu eu vin cu teorii ce contravin cu scriptura ci voi cei cu teoria pamantului sferic. Deci unde va sunt dovezile? Unde sunt textele scripturii care va confirma teoria? Unde este scris ca Pamantul si Marile este in Cer printre Stele si se invarte ca sfera sau glob in jurul axei sale si a Soarelui? NU ESTE SCRIS! Deci voi care negati Adevarul scripturistic ar trebui sa aduceti DOVEZI serioase si nu filmulete generate pe calculator sau poze editate in photoshop sau filme regizate de NASA la casa de filme Hollywood. Ok?


Citat:
Doar plimbi vorbe si dai linkuri, evitand confruntarea pe argument.
Din moment ce stau de vorba cu tine nu evit nimic. Teoria PacMan3D-nD e conform scripturii si e argumentul meu suprem (dupa Hristos). Cine o citeste isi da seama ca am dreptate. Toata practica si realitatea confirma Scripturile si Teoria MEA sustine Scripturile combatand teoriile erticilor si sectarilor deci privind orice din natura vei gasi o dovada CONCLUDENTA ca stiu ce vorbesc in teoria Mea PacMan3D-nD.

Citat:
Te rog dovada factuala altfel ramai in zona de discurs ordinar sectar !!!
Ti-am mai raspuns la cererea asta de dovezi de mii de ori. Voi ereticii, sectantii si oamenii lumesti sunteti datori sa aduceti dovezi ca teoria vostra cu pamantul sferic ce se invarte in jurul soarelui si a axei sale e valabila. Nu eu sunt dator sa aduc dovezi ci cel ce contrazice SCRIPTURA!.. adica tu care susti ca pamantul e sferic si se roteste in jurul soarelui. Nu eu trebuie sa-mi dovedesc nevinovatia ci tu care calci Scripturile! Eu nu-ti cer dovezi caci nu te acuz dar daca tu ma acuzi pe invers ca hotul care striga hotii atunci iata singur te-ai gasit vinovat si trebuie sa-ti dovedesti ca nu esti nici hot nici mincinos.

Citat:
Ortodoxia pe care o invoci nu procedeaza in felul asta.
Probabil ca ortodoxia procedeaza asa ca tine. Ca politicienii care in lipsa de argumente trec la calomnii, la denigrari si la atacuri la persoana ca sa distruga demnitatea divino umana a intrlocutorului, ca sa-l compromita. Asa actioneaza infiltratii de la securitate in randurile credinciosilor nicidecum ortodoxia. E buna poanta asta sa invoci tu cum procedeaza ortodoxia.

Citat:
Iar daca ma acuzi de invective si restul eu te acuz de nebunie pentru ca este nebunie cat timp nu poti aduce dovada factuala, dovada zero sa afirmi ceva.
Nu te acuz de nimic, ortodoxul nu cauta sa judece pe nimeni caci a Domnului este Judecata. Textele iti apartin deci ele te osandesc, sunt faptele tale. Eu daca nu te superi, te iert, caci mi-e drag sa dialoghez cu cineva care are asa o ”patima” frumoasa pentru acest subiect.

Citat:
Din nou eviti confruntarae si deschizi subiecte pe langa - in fapt tu calomniezi pentru ca nu poti aduce nici o dovada.

Si eviti de 10 posturi sa aduci o dovada factuala.
Cred ca ti-am raspuns. Dar rept daca nu poti pricepe.
Ti se pare ca te evit? Ti se pare ca evit sa-ti raspund? Nu pricepi ca nu evit discutia din moment ce discut la nesfarsit cu oricine pe acest subiect caci sunt in tema, cunosc Adevarul, nu ma poate intoarce nimeni ca pe prost, ca pe naiv. NU MA MAI FA SECTAR! Sunt crestin, sunt ortodox! Iar minciunile afirmate despre interlocutor nu pot sa tina de argument pe subiect. Eu sunt ortodoxul veritabil care sustine Scripturile nu tu. Tu esti cel ce eviti dovezile, raspunsurile, discutia cerand sa fac afirmatii mincinoase pe care le astepti dumneata caci altfel susti ca evit raspunsul.

Raspunsul e clar: Pamantul nu e sferic, Pamamntul nu e o planeta, Pamantul nu se roteste in jurul Soarelui si nici in jurul axei Sale. Dovediti voi teoria voastra aberanta. Scriptura nu sustine asa ceva caci ai fi gasit scris ceva de genul la Facerea: ”Domnul a zis sa se invarta Pamantul in jurul Soarelui si a pus pe Cer Luminatorul Cel Mare si Luminatorul cel Mic (Soarele si Luna) si globul de pamant cu marile care s-au adunat ca sa se invarta Pamantul in jurul Soarelui si in jurul axei Sale. Si asa a fost si a fost o seara si o dimineata ziua 3-a” NU ESTE SCRIS asa ceva in scripturi. Deci voi care sustineti minciuna ar trebui sa veniti cu probe, cu dovezi, voi ar trebui sa nu evitati raspunsul.

Defapt eu ar trebui sa va cer probe si voi n-aveti cum sa le aduceti si evitati raspunsul caci eu sunt ortodoxul si eu sustin scriptura si voi sunteti lupii sectanti si eretici imbracati in haine de oi ortodoxe. N-am dreptate?

Citat:
Dovada factuala te rog, altfel doar faci scandal cu prostii de tipul pamantul e plat
Tot eu fac scandal? Iar minti despre mine? E clar, esti un fel de provocator securist infiltrat in ortodoxie. Cu asta se ocupau ei. Mergeau, te provocau sa zici ceva de Ceausescu, de comunism, de partid si te saltau si apoi te bateau sustinand ca ai facut scandal. Unii au ramas cu sechele, pe altii i-a omorat in bataie. Mult tupeu poti sa ai.

Citat:
Iti mai trebuie 10 posturi ca sa iti dai seama ca nu ai nici o dovada factuala ?
Ti-am raspuns. Citeste raspunsurile.

Citat:
Chiar nu ai ajuns singur la concluzia asta?

Chiar esti atat de nerusinat incat sa afirmi ca exista dovezi cand nu exista? Ortodoxia nu permite nerusinare asta....
Acum te-ai erijat sa ma elimini in numele ortodoxiei. Probabil atunci ca ortodoxia permite minciuna, calomnia, denigrarea, securismul, tupeul, atacul la persoana, acuzatiile cu orice, cu nebunia, cu sectarismul. Nu pricepi ca eu reprezint ORTODOXIA veritabila si nu tu? Tu neavand argumente apelezi la securisme, la exclusivisme, la tot felul de provocari, la frustrari, la iritatii. Nu poti sa revi la subiect si sa eviti sa ma califici in vreun fel?


Citat:
Esti de o nerusinare monumentala si ai tupeul sa acuzi pe altii? Afirmi numai ineptii si lucruri contrar ortodoxie si ai curasjul sa acuzi?
Hotul striga hotii. Nu-ti dai seama ca oricine poate sa citeasca? De ce crezi ca ai fi mai credibil? Ai vreo pila la ortodoxie? Arata-mi te rog unde te-am acuzat si judecat de ceva? Nu am spus in clar ca nu te acuz caci Domnul e cel ce Judeca? Oare nu am scris ca te iert? Tu ai misiune, tu o tii pe a ta ca sa scoti ca eu fac scandal. Ti-am bolduit faptele tale, nu eu te acuz ci ele te acuza. Eu te-am iertat caci nu eu ci tu ma tooooot jignesti la nesfarsit sperand ca din fumurile tale sa iasa foc. Nu ma supar. Sunt tharsit, sunt trecut prin viata. Ortodoxia ne invata sa rabdam. Deci calmeaza-te ca nu te acuza nimeni. Eu te-am iertat. Nu m-am suparat. Ma uit la Hristos si atunci si eu stiu ca trebuie sa rezist si sa marturisesc Adevarul.

Citat:
Adu dovada zero si apoi discutam mai departe...
Scriptura e o dovada pentru tine? Realitatea?
Dovada mea e teoria mea PacMan3D-nD ca sa nu se supere nimeni. Oare n-am voie sa emit teorii?
Daca ai citit teoria PacMan3D-nD spune-mi ce nu ti-e clar si iti aduc si dovezi si argumente care sa sustina teoria.
Nu am de ce sa aduc dovezi in sprijinul altor teorii. Eu nu sustin teoria pamantului farfurie sau moneda. Tu imi ceri sa aduc dovezi in sensul asta. Ti-am spus ca nu sustin teoriile lumii, nici teoria pamantului moneda-farfurie-pamant plat, nici taoria pamant sferic, nici geocentrismul, nici heliocentrismul, nici alte teorii gen miliarde de ani de la BigBang, nici milioane de km pana la stele, nici milioane de ani la datari cu izotopi radioactivi, nici alte teorii lumesti, vechi sau moderne.
Nu-mi mai cere dovezi decat daca ai nelamuriri dupa ce ai citit teoria PacMan3D-nD. Ok?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 22.01.2021 at 14:16:13.
Subiect închis