Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 29.06.2013, 19:25:45
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Sper să nu mă aduci din nou pe terenul „rațiunii și atât” (pe care nu mă simt confortabil) după ce am făcut apologia unei cunoașteri integrale.
Însă ca să încerc să-ți răspund, aș zice că e o strânsă legătură. Mă refer întâi la revelația naturală, adică la urmele lui Dumnezeu în Creație, la amprenta pe care și-a pus-o peste ea, la „spatele” lui Dumnezeu, pe care-l putem vedea (dacă avem ochi de văzut) în tot ce a creat.
Pătrunzând în adâncurile materiei, de exemplu, poți spune că lumea s-a organizat atât de minunat de la sine, din întâmplare, sau poți vedea că pretutindeni există un proiect, că nimic nu se desfășoară haotic, ci după niște legi, poți bănui Autorul din spatele Creației. Și vezi, și te minunezi că totul este atât de rațional, că totul are un rost și un sens.

Poate găsesc mai târziu timp să-mi scormonesc mintea și pentru a găsi (a-mi aminti) răspunsul cu privire la revelația supranaturală. Însă mărturisesc că îmi este destul de greu, subiectul fiind prea adânc pentru mintea mea greoaie. Dar sper să găsesc ajutor. Poate și de la tine, de ce nu, pentru că o întrebare bună e calea spre răspuns.
Dupa mintea mea proasta mai adaug ceva: ratiunea si revelatia ar trebui sa lucreze in sinergie. Asa cum la marile genii, ratiunea si intuitia au lucrat in sinergie. Arhimede, Newton, Einstein si-au folosit, mai intai, intuitia pentru a descoperi marile lor idei si apoi ratiunea ca sa le explice celorlalti. Intuitia e deasupra ratiunii, dar doar din pdv calitativ. La cantitate, ratiunea e regina.

La fel e cu revelatia, insa aici, la revelatie, ea nu mai tine atat de om, cat de Dumnezeu. Omul, insa, ca sa o poata primi trebuie, mai intai, sa-si curateasca mintea si inima.

Daca fortezi doar ratiunea (si atat) sa-ti gaseasca un Sens, iti va da pe acela gasit si de Eclesiast. Daca fortezi si intuitia, ea iti va spune ca exista ceva sau cineva deasupra puterii de intelegere a omului, iar revelatia, daca ai sansa sa o primesti, iti indica si cine este acel Cineva, Cel ce da Sens intregii existente.
Bucurii!
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 29.06.2013, 19:27:51
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Post

ce este rațiunea?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 29.06.2013, 19:44:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Iluzia dumnezeirii.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #44  
Vechi 29.06.2013, 19:47:36
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din nou o întrebare grea.
Rațiunea este Logosul, Dumnezeu-Cuvântul, Hristos: „La început a fost Cuvântul (Logosul) și Cuvântul era la Dumnezeu. Toate printr-Însul s-au făcut și fără de El nimic nu s-a făcut” (Ioan 1-3)
Toată Creația este rațională din cauză că are Logosul la bază, că prin El există. Mintea noastră, atunci când spunem că raționăm, nu face decât să ia cunoștință de rațiunea de care lumea este plină.
Sf. Maxim Mărturisitorul, mi se pare, spune că la început, atunci când pământul era „netocmit și gol”, acesta era „gravid de rațiunile dumnezeiești”. Era, adică, însămânțat, fertilizat, gata să nască tot ceea ce a urmat.
Rațiunea, înseamnă, totodată și sens.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 29.06.2013, 19:54:32
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ce este rațiunea?
Cred ca e o facultate naturala a omului care il ajuta sa inteleaga lumea in care se afla. Asa cum ochiul e un organ natural care il ajuta pe om sa vada lumea, asa si ratiunea il ajuta sa o inteleaga. Dar, asa cum ochiul nu vede decat un anumit spectru si are nevoie de ajutor (microscop sau telescop), adica are limitele lui, asa si ratiunea nu poate patrunde oricat de adanc in misterele existentei, ci are nevoie si ea de ajutor. Iar acest ajutor ii poate veni fie de la intuitie, fie de la revelatie.
Bucurii!
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 30.06.2013, 23:00:50
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Asta este o interpretare.
Spune clar ca "omul nu are nimic mai mult decât dobitocul". Nu pomeneste nimic de aceasta despartire.
Toată Scriptura are ca subiect central această despărțire: arată cum s-a produs ea, arată ce s-a întâmplat cu omul căzut (despărțit de Dumnezeu), apoi, în fine, dezvăluie și Calea de întoarcere Acasă (Biserica).
Nu putem interpreta un pasaj al Scripturii fără să ținem seama de context, de scop, de mesajul evanghelic și de roadele lui în gândirea patristică.
Scriptura se tâlcuiește deplin doar în Biserică, sub lumina călăuzitoare a Tradiției.
Alternativele sunt, cel puțin pentru mine (așa cum mă cunosc și cum îmi pare că întrezăresc și la alții), rătăciri (căutări, refuzuri, nemulțumiri, poticneli, tărăgănări) ale omului care, în acest caz, într-adevăr "nu are nimic mai mult decât dobitocul". Sau decât floarea câmpului. Deșertăciune. Refuz al împlinirii menirii sale, așa cum a fost această menire pusă de Însuși Creatorul omului în făptura Lui.
Așa cred, să fiu iertat dacă spun prostii.

P.S. Ce rost ar avea, Dumitru, să lăsăm deoparte bogăția și frumusețea atâtor tâlcuiri ale cuvioșilor și sfinților Bisericii la Ecclesiastul, pentru a înșira păreri și impresii pe marginea subiectului? Cred că o participare personală nu poate fi zadarnică, însă aceasta doar câtă vreme rămâne în firul Revelației, al continuității Bisericii lui Hristos.

Last edited by cezar_ioan; 01.07.2013 at 00:59:46.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 30.06.2013, 23:42:58
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ce este rațiunea?
O însușire a minții omenești de a se opune haosului, întâmplătorului care se naște din ciocnirile oarbe ale firii naturale, ale forțelor naturii. Un mecanism antialeator, antientropic.
Câtă vreme ea rămâne închisă în sine, în deșertul omenesc pieritor al convențiilor toate (de la limbaj la concepte etc.), se pare că nu-i altceva decât, cum zicea Dragoș, cel mult o iluzie a dumnezeirii. Lucire a mândriei.
Când, însă, rațiunea omenească se adapă din Izvorul Revelației ("Fericit bărbatul care...") ea devine participare concretă a omului la "Facă-Se voia Ta...". Fiind, așadar, co-creatoare cu Dumnezeu: a lumii și chiar a Împărăției Lui.
Dîndu-i omului partea de contribuție la împlinirea: rostului, sensului, destinului de coroană a Creației lui Dumnezeu (și de "prieten" al lui Dumnezeu).

P.S. Nu văd rațiunea ca funcție strict intelectuală, deși participarea gândirii și inteligenței la actele raționale îmi pare evidentă. Rațiunea este un compozit al întregii alcătuiri sufletești, toate stihiile își dau mâna în alcătuirea ei, fiind loc și pentru sentimente, voință sau, de pildă, atitudini în pulsațiile ei. Acest complex este orientat, repet, antientropic, antiredundant, împotriva haosului și a morții, împotriva deșertăciunii, a irosirii destinului prevăzut de Creator pentru ființa umană: să Îl cunoască pe Dumnezeu și astfel să trăiască toată dreptatea și fericirea hărăzite nouă de Iubirea Divină.
Raționalismul păcătuiește tocmai prin aceea că omul își atribuie sieși toată dreptatea, în loc să se facă părtaș (deschis și întrepătruns) cu toată ființa la Dreptatea lui Dumnezeu.
Rațiunea umană trebuie și poate (doar atunci când trăiește în Biserică) să țină destinul nostru conectat la Dreptatea lui Dumnezeu.
Cunoașterea, pe de altă parte, poate fi chiar supra-rațională (ceea ce deschide, însă, o altă posibilă discuție, deoarece sensul termenului de rațiune are aici alt accent).

Last edited by cezar_ioan; 01.07.2013 at 00:52:11.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 01.07.2013, 00:34:43
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Motto: ,,Trigeu: Nu mi-a ramas decat zbor la cer,la Zeus...Al doilea sclav:Dar la ce? Ce ai sa-i spui? Trigeu: Vreu sa-l intreb ce ganduri are pentru sarmanii greci si ce ne-a harazit...Al doilea sclav: Si de nu vrea...Trigeu: Il dau in judecata si il acuz ca ne-a vandut la persi!"(,,Pacea"de Aristofan)

Theo nu iti ascund faptul ca si eu,la randul meu,nu evit sub nici o forma cercetarea istorica sau chiar abordarea critica.Le consider pe ambele,metaforic vorbind, o forma de exorcizare a unor temeri poate,mergand pe ideea ca daca crezi intr-un adevar atunci nu trebuie sa-ti fie teama sa-l confrunti cu nimic ci mai degraba sa fii tu pregatit sa stai in fata unor evidente care pot sau nu sa confirme ceea ce crezi.O asemenea alegere este un drum in care trebuie sa-ti asumi anumite lucruri si sa mergi pana la capat pt ca altfel vei ramine suspendat undeva pe la mijloc,intre jumatati de adevar si spaime,credinta si superstitie,ratiune si bigotism sau mai rau,o confortabila indiferenta calduta dar amagitoare,in care poti trai si cu mai putin cat timp iti alina cumva anxietatile finale.In esenta este un drum singuratic cumva,nu a fost si nu are cum sa fie unul general valabil,nu stiu cat de bun sau de rau este,dar este unul singuratic.Un sfant spunea ca necuratul nu ne afla gandurile decat daca sunt invelite intr-o haina rea,precum ura sau mandria,pentru ca atunci intunericul neavand nimic in lumina isi cheama la el ce este al lui.Daca vei cauta cu inima sincera,chiar prin spini si maracini,chiar infruntandu-te pe tine insuti,atunci exista posibilitatea sa-ti gasesti linistea,pe care toti o cauta.Pe drumul acesta nu poti cere nimanui sa te insoteasca,nu ar fi drept,trebuie sa ti-l asumi singur in totalitate,constient ca pot exista mai multe finaluri si nu toti ajungem la capat.Sau poti renunta la acest fel de drum prin padure noaptea,unde umbrele par vii doar pt ca este noapte,vor disparea cu primele raze,si poti sta cuminte alaturi de altii in fata semineului spunand poate doar povesti dar trezindu-te teafar totusi dimineata.Este alegerea ta prietene,sa stii ca in parabola fiului risipitor fratele ramas acasa nu s-a dus dupa mezinul pierdut sa-l salveze dar nici nu a fost el cel care a stabilit cum va fi el primit de catre Tata.Este drumul tau de intoarcere prietene si doar tu trebuie sa-l parcurgi.Vaya con Dios amigo.

In loc de final,stand amandoi la masa tacerii: ,,Puteri ceresti,ajutati-ma sa nu ma destram,nu ma lasati sa pier sub ochii mei,faceti in asa fel incat sa nu fiu spectator al propriei mele decaderi,ci dimpotriva,sa o combat sau,daca nu,sa mi-o insusesc intreaga,sa ma arunc in ea fara regrete"(Emil Cioran ,,Caiete")

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 01.07.2013 at 13:48:18.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 01.07.2013, 06:11:54
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ce este rațiunea?
Rațiunea este drumul vieții(al Adevărului), sau voia lui Dumnezeu.

11. Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase și la timpul lor; El a pus în inima lor și veșnicia, dar fără ca omul să poată înțelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârșit.(Eccl3,11)
Altfle spus, toate le-a făcut Dumnezeu frumoase și la timpul lor, fără ca omul să înțeleagă rațiunea lui Dumnezeu căci altă rațiune nu există.

Last edited by Demetrius; 01.07.2013 at 06:45:02.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 01.07.2013, 06:37:25
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Ecleziastul 3:18-22


19. iar omul nu are nimic mai mult decât dobitocul.
21. Cine știe dacă duhul omului se urcă în sus și duhul dobitocului se coboară în jos către pământ?

explicații? răspunsuri? interpretări?
Dobitocul nu are nicio frustrare căci dobitocul se mulțumește cu ce are, iar duhul lui totdeauna se urcă în sus fiindcă niciodată nu păcătuiește; toate astea pentru că omul are, în plus față de dobitoc, posibilitatea să nu se supună lui Dumnezeu; niciun duh nu coboară, decât cel omenesc(...câteodată).
Reply With Quote
Răspunde