Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.01.2015, 17:16:00
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit Iubirea, bucuria, libertatea

Dumnezeu este iubire. Dar asta poate că o știm mai mult din citite/ auzite decât din experiență. Sau poate că nu, fiecare știe pentru sine.

El ne-a lăsat liberi și ne invită să ne bucurăm de Viață, ascultând poruncile Sale. Unii vor vedea în asta o contradicție: libertate vs porunci. Dar nu e contradicție, căci suntem liberi să facem ce vrem, dar numai urmându-I poruncile vom putea să fim în pace și să ne bucurăm.

De Dumnezeu ne apropiem cu liniște.

Există oameni care spun că ar crede în Dumnezeu, dar nu cred în iubire.
Există oameni care încă mai încearcă să îl convingă pe Dumnezeu, rugându-se, să se facă voia lor.
Există oameni care se laudă că ar cunoaște în amănunt grijile vieții și grijile părintești, și pretind să-i guverneze pe cei din jurul lor în virtutea viziunii lor corecte asupra vieții... fiind, vai, precum cocoșul din ogradă în comparație cu vulturul care zboară, neluând în seamă Sfintele Evanghelii în care ni se spune sub atâtea forme să nu ne îngrijorăm, să luăm partea cea bună, jugul cel bun și sarcina cea ușoară...
Există oameni care cred că Dumnezeu este o idee, și nu Dumnezeul cel viu care a făcut cerul și pământul și care ne invită la viața veșnică, jertfindu-Se pentru noi.

Îi plâng și plâng, căci ochii lor sunt închiși și urechile lor astupate. Domnul ne vorbește fiecăruia pe înțelesul nostru, prin Scriptură, prin oameni, prin întâmplări. Dar câți nu înțeleg(em)?

Dumnezeu este bun. El poate găsi o scăpare/ iertare pentru fiecare, El știe inima omului și nădăjduiesc că noi toți vom găsi drumul spre El.

Domnul ne-a lăsat liberi, și mă rog să îmi dea priceperea de a fi liberă de orice legături care îmi fac rău.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.01.2015, 03:13:35
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Precum tot liberă, dar în alte legături: anume acelea care vă fac bine...:)
(sunteți cumva adepta libertății absolute, dincolo de orice fel de legături? - întreb cu bunăvoință amicală; putem fi liberi fără legături?; este omul liber atunci când nu se află în nici o legătură? - nu solicit să îmi răspundeți, sunt doar câteva gânduri care îmi trec prin minte, ca reacție spontană la ultima afirmație din postarea dvs. În rest, mulțumiri pentru text, a picat la timp, când starea de spirit deja se încinsese pe forum. E un text ca o mângâiere, ca o pală de aer proaspăt, odihnitor; aceasta nu se comentează, se primește cu recunoștință. Mulțumesc, Doamne ajută!)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.01.2015, 07:45:53
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Pentru ceea ce îmi face bine, am întâlnit un alt termen: "a se lipi" :-)
"Lipitu-s-a sufletul meu de Tine și pe mine mă va sprijini dreapta Ta.” (Ps. 62, 8)
"Iar mie a mă lipi de Dumnezeu bine este, a pune în Domnul nădejdea mea, ca să vestesc toate laudele Tale în porțile fiicei Sionului." (Ps. 72, 27)
...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.01.2015, 08:30:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Pentru ceea ce îmi face bine, am întâlnit un alt termen: "a se lipi" :-)
"Lipitu-s-a sufletul meu de Tine și pe mine mă va sprijini dreapta Ta.” (Ps. 62, 8)
"Iar mie a mă lipi de Dumnezeu bine este, a pune în Domnul nădejdea mea, ca să vestesc toate laudele Tale în porțile fiicei Sionului." (Ps. 72, 27)
...
Într-adevăr, este singura legatură(lipire) ce garantează liberul arbitru.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.01.2015, 12:32:36
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Pentru ceea ce îmi face bine, am întâlnit un alt termen: "a se lipi" :-)
"Lipitu-s-a sufletul meu de Tine și pe mine mă va sprijini dreapta Ta.” (Ps. 62, 8)
"Iar mie a mă lipi de Dumnezeu bine este, a pune în Domnul nădejdea mea, ca să vestesc toate laudele Tale în porțile fiicei Sionului." (Ps. 72, 27)
...
Oh, sărumâna, de când mă știu mi-a părut nesuferită expresia "s-a lipit de..." (Măria de Ion, Vasile de Florica, studenta de prof. etc; bașca povestea aia cu "marca, de scrisoare").
Aflu acum că expresia, pervertită poate prin proasta întrebuințare, are în rădăcini un sens nobil și curat. Deh, dacă nu citesc psalmii...:)
Sărut-mâna, Doamne ajută!

P.S. Orice lipire presupune un lipici, o pastă, ceva... Atunci, din ce-i făcut lipiciul creștinului? Din niște acțiuni, cumva, trebe că este... Și doar atât? (că zice: "și pe mine mă va sprijini dreapta Ta") Care va să zică nu degeaba spun Părinții de "împreună-lucrare"...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.01.2015, 12:58:04
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Oh, sărumâna, de când mă știu mi-a părut nesuferită expresia "s-a lipit de..." (Măria de Ion, Vasile de Florica, studenta de prof. etc; bașca povestea aia cu "marca, de scrisoare").
Aflu acum că expresia, pervertită poate prin proasta întrebuințare, are în rădăcini un sens nobil și curat. Deh, dacă nu citesc psalmii...:)
Sărut-mâna, Doamne ajută!

P.S. Orice lipire presupune un lipici, o pastă, ceva... Atunci, din ce-i făcut lipiciul creștinului? Din niște acțiuni, cumva, trebe că este... Și doar atât? (că zice: "și pe mine mă va sprijini dreapta Ta") Care va să zică nu degeaba spun Părinții de "împreună-lucrare"...
Psalmul 68 se citește la Utrenie, iar psalmul 72 (al lui Asaf) a fost menționat recent de Pelerin.

Acum, nu știu nici eu să răspund la toate întrebările :-)) Pot spune că de mică eram caracterizată ca fiind lipicioasă, însă asta s-a pierdut pe parcurs, căci au avut părinții grijă să mă "învețe" că nu e bine să mă lipesc de străini, iar ei, săracii, au fost prea ocupați cu grijile vieții și cu gândirea "rațională" pentru a putea exersa lipirea de cei apropiați...
Apropos, când eram mică chiar mâncam lipici, pe sub masă :-))) nu știu exact de ce....probabil din curiozitate... o prostie, desigur... iar tata căuta explicația științifică a evenimentului/ accidentului.

Revenind la lucruri "serioase", de câte ori nu v-ați lipit de (alt)cineva sau ceva și ați ajuns la dezamăgire, depenență, suferință? Și de câte ori Domnul nu v-a arătat/ demonstrat că El ne ajută pururea, de câte ori nu ne-a ieșit în întâmpinare, ca unor fii rătăcitori, oferindu-ne vițelul cel gras?
De câte ori nu ne-a așteptat Domnul, să revărsăm inimile noastre în fața Sa, iar noi nu am avut încrederea de a-i răspunde invitației? Cât de rău îmi pare pentru aceste momente ratate!
Și atunci cum să nu vrei să te lipești, sau măcar să te apropii, de Cel care este "marginea doririlor și credincioșilor întărire" - Unul, Iubitorul de oameni?

Nu știu cum să ne lipim de Domnul - ar trebui fiecare să Îl întrebăm, în "liniștea iubirii noastre" (Citadela, Antoine de Saint-Exupery)... Iar ca să ne apropiem, mi-a zis Cineva, trebuie să o facem cu liniște.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.01.2015, 14:51:18
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

N-am mai fost demult prezent la Utrenie. Desigur, din pricina ne-liniștii... Grijile ș.a.m.d.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.01.2015, 01:41:28
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Pentru ceea ce îmi face bine, am întâlnit un alt termen: "a se lipi" :-)
"Lipitu-s-a sufletul meu de Tine și pe mine mă va sprijini dreapta Ta.” (Ps. 62, 8)
"Iar mie a mă lipi de Dumnezeu bine este, a pune în Domnul nădejdea mea, ca să vestesc toate laudele Tale în porțile fiicei Sionului." (Ps. 72, 27)
...
"16. Sau nu știți că cel ce se alipește de desfrânată este un singur trup cu ea? Căci vor fi - zice Scriptura - cei doi un singur trup.
17. Iar cel ce se lipește de Domnul este un duh cu El." (I Corinteni, 6)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.01.2015, 19:26:38
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit Un articol minunat:

Mult ni s-a dat, mult ni se cere

Dumnezeu pune la încercare sufletele în multe și variate feluri și așteaptă să vadă cum lucrează libertatea voinței fiecăruia. Sunt unii care primesc harul dumnezeiesc foarte ușor și repede, și îndată ce devin credincioși se roagă. Ei trăiesc în lume fără osteneală prea mare. Ințelepciunea lui Dumnezeu cea tainică dorește să vadă dacă aceștia se bucură și lucrează pentru El cu ajutorul harului pe care l-au primit fără multă trudă. Mult li s-a dat, mult li se cere. Repede li s-a dat, repede li se cere dovada recunoștinței. Alții însă sunt lăsați să se obosească mult în fel de fel de nevoințe, în așteptare îndelungată, în lacrimi neîncetate de cerere a Duhului Sfânt, și foarte greu le răspunde Dumnezeu. Nu pentru că nu-i iubește - poate chiar pe aceștia îi iubește mai mult! -, ci pentru că vrea să le vadă străduința, răbdarea, încrederea. In tainica lui înțelepciune, Dumnezeu toate le face după un plan. Acei ce nu primesc harul cu repeziciune se aprind și mai tare de dorul lui și, dezlipiți de lume, lepădați de toate, ei nu deznădăjduiesc în acest pustiu de așteptare. Tocmai acest dor fierbinte vrea Domnul să-l încerce - dacă vor rezista la toate ispitele și la toate luptele sau vor cădea în indiferență și plictiseală de atâta așteptare. Așa se dovedește credința în Cel ce nu este un înșelător și care va dărui cu siguranță ceea ce a făgăduit celor ce-L roagă cu răbdare până la sfârșit.

Pentru cei credincioși, credincios este Domnul! Aceștia neîncetat se cercetează și se judecă să vadă cu ce L-au supărat pe Domnul de-i lasă atât de mult timp să aștepte venirea Duhului Sfânt peste ei. Și neîncetat își descoperă greșeli, neînsemnate în fond, dar care în ochii lor par mari. Se căiesc amarnic și se consideră cu adevărat nevrednici de venirea Duhului peste ei. Pe aceștia îi iubește Dumnezeu în ascuns și îi ajută și îi apără de răutățile vicleanului.

Măsura dragostei fiecăruia este foarte variată și Domnul cântărește lacrimile fiecăruia și drepte sunt judecățile Sale. El nu se uită la fața omului, ci la gândurile sale ascunse. Nu evlavia aparentă și nu practica religioasă exterioară le prețuiește Dumnezeu mai mult, ci inima curată, înfrântă, duhul smerit; pe acestea le dorește El.

Fiecare va da socoteală de ceea ce a primit sau de ceea ce i s-a oferit și n-a primit, de ocaziile ce i s-au dat să afle, să caute, să învețe și pe care nu le-a luat în serios, de sfaturile și îndemnurile Domnului venite prin gura oamenilor aleși, care însă n-au fost primite, ci au fost disprețuite. Cel cu adevărat credincios nu va fi niciodată sigur de sine însuși. Chiar de va fi obținut harul ceresc, el tot va crede că nu-l are și nimănui nu va spune lucrul acesta. Toată munca și tot zelul lui i se vor părea nimic și veșnic va fi flămând și însetat de Dumnezeu.

Cel care se compară cu altul și se crede mai luminat și mai înălțat spre desăvârșire, acesta - vai! - a și căzut din smerenie în mândrie, și toate ostenelile lui sunt zadarnice. Judecarea altora este întotdeauna dovada trufiei din inima celui ce judecă. Numai cel care îi iartă pe toți, îi apără, abia acela a ajuns la smerenie. Cel care dezvăluie păcatele altora este, de asemenea, plin de mândrie și toată evlavia lui este o prefăcătorie. Și nu este suficient ca limba să tacă, să nu mai clevetească, ci trebuie ca mintea însăși să ajungă să nu mai gândească niciodată rău despre nimeni. Căci păcatul trufiei în minte nu este numai pe limbă. Abia atunci când în gânduri și în vorbe se face un gol total despre lume și oameni și Domnul este singura preocupare a minții, a limbii, a urechii și a ochiului, abia atunci sufletul a ajuns la acea fericire a sărăciei Duhului pe care Iisus o pune în fruntea celor nouă fericiri predicate de El.

Un creștin adevărat nu este niciodată sigur de ziua de mâine și permanent se gândește la sfârșitul său, iar nu la cel al fratelui său. El este atent numai la el însuși, la tot ceea ce se petrece în mintea lui, are mult de lucru cu propriile lui gânduri rele, pe care neîncetat se luptă să le alunge, și niciodată nu are timp să observe ce face aproapele lui. El nu urmărește decât liniștea sufletului său, alungarea poftelor din el, fără să se lase în seama vreunui har special sau să se justifice în vreun fel anume.

Sfantul Macarie Egipteanul

Articol preluat din cartea "Pocainta sau intoarcerea la Dumnezeu", Editura Bizantina
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.01.2015, 20:10:19
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Într-adevăr, minunat. Are limpezimea Duhului Sfânt.
Reply With Quote
Răspunde