Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 22.02.2011, 23:09:28
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Ne mai rugam pentru Romania ?
Se roaga altii,pe privat ce-i drept,de mult timp.Fii fara grija totul merge bine.Daca se formeaza un alt grup,pretenul meu Ion vrea si el sa se roage.
Reply With Quote
  #372  
Vechi 23.02.2011, 00:01:33
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Interesant este faptul ca OmuBun a stat la discutie cu preotii pe stil vechi despre Patriarhul Daniel, despre Arsenie Boca si ceilalti de pe nou .
Asadar, avand in vedere faptul ca aceste parti se afla in opozitie, as propune sa se roage impreuna la Dumnezeu pentru bunastarea tarii. Mai bine ne-am descotorosi de ura asta aflata in Biserica Lui Hristos, inainte de a avea pretentia ca Dumnezeu trebuie sa ne asculte rugaciunile.
E adevarat ca traiesc printre oameni pe stil vechi si pe care-i pretuiesc foarte mult si e la fel de adevarat ca am o admiratie si un respect cel putin la fel de mare pentru preotii pe vechi, ca pentru orice slujitor al lui Dumnezeu, de pe stilul nou. Ca sa judec eu, ar insemna sa stiu bine, iar eu sunt... vai mama mea!...
Dar oare... sunt ei in opozitie? Se roaga ei altui Dumnezeu? Se roaga ei catre apus? Jertfesc ei sange de taur sau pisici negre? Este cinstita Preacurata Fecioara mai putin? Au ei sfanta doime sau sfanta patrime si nu tot Sfanta Treime? Sunt ignorate vreunele dintre sfintele taine ale Bisericii Ortodoxe? De ce sa fie in opozitie? De ce sa se urasca? Preotul care uraste, e preot doar cu numele si grea socoteala va da la dreapta judecata.
Si-apoi... cine are pretentia ca Dumnezeu trebuie sa ne asculte? Eu stiu doar ca nu trebuie sa ne pierdem nadejdea, chiar si atunci cand ni se pare ca Dumnezeu ne-a abandonat. Stie El mai bine ce ne foloseste si unde trebuie sa ajungem in drumurile noastre! Omul s-a obisnuit mereu sa spuna "Fereste-ma, Doamne, de necazuri, si da-mi spor si indestulare", dar un om fara necazuri si bine hranit isi aminteste mult prea rar sa cada in genunchi si sa multumeasca pentru toate darurile bunului Dumnezeu!...

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Ne mai rugam pentru Romania ?
Bisericile se roaga sigur. Noi? Fiecare dupa osteneala! Tu? Daca esti interesat, ia legatura cu Dorina si va fi foarte bucuroasa daca te vei alatura grupului. Iar asta e valabil pentru oricine. E cineva care sa nu aiba un necaz in familie, sau pe cineva apropiat pentru care ar dori sincer sa poata face ceva? Ce poate fi mai frumos si mai sfant decat un grup de credinciosi sa se roage un post intreg pentru acele suflete aflate in mare disperare? Ce poate fi mai folositor pentru un mirean, decat sa profite de o astfel de sansa si sa-si mai elibereze din povara pacatelor (asta cu conditia ca aceste pacate sa fie constientizate, fiindca unii chiar cred ca nu au)?
"Purtati-va sarcinile unii altora si rugati-va pentru cel cazut in deznadejde!"
V-ati intrebat vreodata de ce ni se pare mult 5 minute de rugaciune, in timp ce pentru un film sau o dezbatere televizata, stam ore in sir cu gura cascata, desi a doua zi nu ramanem cu nimic in afara de satisfacere a unei curiozitati bolnave? Ce anume ne determina sa NU prelungim rugaciunea cu inca 5 minute si cu inca 10 si cu inca o catisma in fiecare zi? Ce stim noi despre rasplata care va veni (Dumnezeu nu ramane dator nimanui!)? De ce vorbim despre bunatatea lui Dumnezeu, daca ni se pare atat de greu sa rupem o jumatate de ora pe zi si sa-I acordam Lui? Abia atunci vom intelege ce-i "Bunatatea lui Dumnezeu" Pana atunci... "vorbim din carti"!...
Pana a ne ruga pentru Romania, putem incepe si doar prin a ne ruga pentru 20-30 de suflete, care la randul lor se vor ruga pentru altii, sau aceiasi, fie ei vii sau adormiti? Ni se pare ca am facut tot ce era omeneste posibil pentru sufletele noastre? Ni se pare ca in urma noastra vom avea destui care sa se roage pentru noi, pentru acele pacate pe care, ducand o viata comoda, n-am prea reusit sa ni le curatam? Mai bine decat noi, pentru noi, nu se poate ruga nimeni, iar ca sa facem ceva pentru noi, paradoxal trebuie sa ne ingrijim de aproapele nostru!...
Dar... "Strigatul pe care-l inaltam, nu-i decat un semn zgomotos al nepasarii!"
Reply With Quote
  #373  
Vechi 23.02.2011, 08:24:36
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Ne mai rugam pentru Romania ?
Doresti sa te alaturi unui grup sau intrebi doar asa... ca sa intrebi
Reply With Quote
  #374  
Vechi 23.02.2011, 09:13:28
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Vroiam sa stiu daca mai este grupul de anul trecut ,daca mai continuati rugaciunea pentru tara si postul acesta....
Reply With Quote
  #375  
Vechi 10.03.2011, 23:56:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Daca mai cititi din Psaltire, va rog sa o pomeniti la adormiti si pe bunica mea Dochița. Multumesc frumos.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #376  
Vechi 11.03.2011, 00:13:36
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Catisme disponiblie?

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Vroiam sa stiu daca mai este grupul de anul trecut ,daca mai continuati rugaciunea pentru tara si postul acesta....
Imi pare rau, Daniel, ca vad abia acum acest mesaj al tau. Cu siguranta mai sunt catisme pe care nu le-a luat nimeni. Dar care... nu imi dau seama.
Poate scrie aici cineva catismele ramase disponibile.
Reply With Quote
  #377  
Vechi 11.03.2011, 00:15:32
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Se roaga altii,pe privat ce-i drept,de mult timp.Fii fara grija totul merge bine.Daca se formeaza un alt grup,pretenul meu Ion vrea si el sa se roage.
Am fi avut nevoie de Langu si de prietenul lui Ion la citirea Psaltirii...
Reply With Quote
  #378  
Vechi 13.03.2011, 22:58:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugaciune pentru neamul romanesc



Stapane Doamne, Dumnezeul nostru, Parinte, Fiule si Duhule Sfinte, in acest post al sfintelor patimi ale Fiului Tau, Domnul nostru Iisus Hristos, venim la Tine, Doamne, cu pocainta si durere in inimi sa ne rugam pentru poporul romanesc. [COLOR=#800000]Asculta cererea noastra in ajunul marii sarbatori a invierii[/COLOR] triumfale a Mantuitorului nostru Hristos.

Intra, Doamne, ca un imparat ceresc in tara noastra si in neamul nostru si-l scapa, Iisuse de uneltirile vrajmasilor vazuti si nevazuti. Ca prigoneste vrajmasul sufletul neamului romanesc si viata lui o calca in picioare. Facutu-l-a sa locuiasca in intuneric ca mortii cei din veacuri si sufletul lui este mahnit de moarte. Ca l-au tradat cei pusi de Tine sa-l conduca si au uitat ca Tu ai spus ca cel ce vrea sa fie intaiul, sa slujeasca tuturor. Si ei au stiut acest lucru, dar s-au trufit, au uitat de poporul Tau, l-au asuprit si l-au jefuit, l-au vandut altor neamuri si au calcat poruncile Tale, iar pamantul acesta, pe care l-ai dat neamului romanesc pe veci, l-au instrainat. Dar poporul acesta Te slaveste, Doamne, nu numai cu buzele, ci si cu inima.

Adu-Ti aminte de el pentru cei ce Te cunosc pe Tine, pentru monahii si monahiile care zilnic se roaga pentru el si pentru rugaciunea noastra de astazi, chiar daca suntem nevrednici de mila Ta. Pentru ca toti ne-am abatut, toti am facut nelegiuire, si ierarhii, si preotii si credinciosii. Nu mai este nici unul care sa faca dreptate, nu mai este nici unul! Ci inceteaza, Doamne, bataia Ta impotriva poporului romanesc. Adu-Ti aminte de bunatatea Ta si-l miluieste pe el. Adu-Ti aminte, Iisuse, de fratii nostri care sunt in afara tarii, in exil sau vanduti o data cu teritoriile cedate, si-l miluieste pe el.
Reunifica poporul Tau. Repune-l in cinstea pe care a avut-o la Tine mai inainte, iarta-i pacatele savarsite, apostaziile, rautatile, indemnurile la desfranare, la neiertare si la razvratire impotriva Ta. Rugatori aducem pentru noi pe Maica Ta cea Sfanta, Pururea Fecioara Maria, Puterile ceresti, pe Sfintii Tai Apostoli, pe mucenicii neamului nostru si pe toti mucenicii, sfintii si cuviosii care au slujit Tie cu credinta curata. Adu-Ti aminte, Stapane, de toti cei care s-au jertfit pentru Cruce, Biserica, Tara si Neam; adu-Ti aminte de sangele lor care s-a varsat si pune-l pe acesta in balanta iertarii noastre.

Reda poporului nostru pamantul pe care l-a pazit cu grija si credinta prin veacuri, reda-i bisericile si manastirile vandute, reda-i pacea vazduhului si imbelsugarea roadelor pamantului, stapanirea de sine, demnitatea lui crestina si nationala de altadata, conducatori buni si cinstiti, neasupritori, nemincinosi si nelacomi, reda-i arhierei vrednici de Tine, Iisuse Mare Arhiereu, preoti daruiti Bisericii si Neamului, credinciosi misiunii lor, adevarati seceratori, asa cum ii vrei Tu, Milostive. Auzi-ne, Doamne, intru indurarea Ta!

Nu intra, Stapane, la judecata cu robii Tai, ci intoarce-Ti iar privirea spre noi si ne ridica din pacat cu dreapta Ta cea mantuitoare. Si trecand prin patimile toate, curatati prin suferinta, sa ajungem si la Sfanta Ta inviere, Iisuse, slavindu-Te pe Tine impreuna cu Tatal si cu Duhul Sfant, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin!
Parintele Gheorghe Calciu
Sursa: Apologeticum
Reply With Quote
  #379  
Vechi 19.03.2011, 00:35:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Am fi avut nevoie de Langu si de prietenul lui Ion la citirea Psaltirii...
Ma pot oferi si eu... acum, in sfarsit, m-am hotarat. Ce numar imi dati?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #380  
Vechi 19.03.2011, 00:55:42
michelinebeaulieu michelinebeaulieu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2009
Mesaje: 3
Implicit cine ne e imparatul???

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Hm! Eu ma cutremur la gandul ca Dumnezeu s-ar indura sa ne ajute pe noi, ca natiune, iar tu vii cu... salvarea lumii. Am impresia ca nici galaxia noastra nu sta pe roze. Dar ce zic eu galaxia... Intreg universul e intr-un haos!...
Inainte de orice, mie mi se pare ca, chiar daca ne rugam pentru intreaga lume, la modul general, asa cum fac buddistii sa zicem, bine-ar fi sa ne vedem mai intai de curatenia sufletelor noastre. Am mai deschis un topic undeva incercand sa va aflu parerea despre pacatul ca lucrare divina. Nu vad nici o miscare, deocamdata.
Noi toti, avem (sau ar trebui sa avem) pe constiinta un mare pacat national. Dar oare cui ii pasa? Cumva Biserica Ortodoxa Romana a facut ceva pentru ca pacatul crimei de ziua nasterii Mantuitorului, sa fie iertat? Daca un criminal merge sa se spovedeasca, i se da un canon pentru a-i constientiza cainta si smerenia. Noi nu prea realizam ca suntem pe acelasi diapazon cu diavolul. Iar cand spun "noi", ma refer la Biserica in primul rand.
Poate ca nenorocitii aia meritau sa moara pentru toate cate le facusera, dar cel mai bine ar fi fost sa fie lasati sa traiasca, si sa moara ca niste oameni normali, uitati de lume si de Dumnezeu, nu ca niste martiri! Am mai spus-o: uneori ni se intuneca judecata atat de rau incat suntem tentati sa ucidem in numele lui Dumnezeu!... De-aia o ducem prost. Pentru ca ni se pare ca am facut o treaba buna, cand de fapt am facut pacatul strigator la cer si nu ni-l asumam ca si pacat, ci ca o justitie a poporului. Care popor? E cineva de pe-aici care-ar fi fost atunci de-acord cu crima? E cineva de pe-aici, care a trait acele vremuri pe viu, si nu a primit vestea ca un shoc, nu i-a lasat un gust extrem de amar? Cu toate astea, conducatorii sunt ai nostri, iar noi ducem povara deciziilor lor. De ce? Ii stimam, ii respectam, ii votam, fac parte din lumea noastra si ii investim sa decida pentru noi.
Deocamdata sa ne gandim, deci la "oile noastre", ca pentru altii, are Dumnezeu grija!...
Plingeti iar dupa un conducator lumesc si n-ati plins niciodata pentru cel adevarat,in cazul Lui nu vedeti nici o atrocitate,ci doar...mantuire prin atrocitate.
Hm...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Salvati Copenhaga! andreicozia Generalitati 7 03.01.2010 04:45:16
salvati o viata andreicosminus Umanitare 0 30.12.2009 17:57:32
SOS!Salvati viata unui copil nou-nascut! heaven Umanitare 8 10.09.2009 21:13:19
Salvati Iconostasul de la Cotroceni simona76 Stiri, actualitati, anunturi 1 26.03.2009 09:56:37
salvati un suflet bm Generalitati 18 02.09.2007 15:10:53