Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 22.02.2012, 16:49:03
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Doamne ajută!

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Am sa va raspund cu exemplul unui crestin pe care il cunosc, desi, la rindul meu va rog sa nu mi-o luati in nume de rau .
Nici o problemă, eu doar mi-am făcut cunoscute "obiecțiile", că doar așa ați solicitat, nu?
Apropo, nu sunt eu o mare rugătoare, așa că dacă vreți să mai citiți și alții în ziua de Duminică, 26 Februarie, e foarte bine!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 22.02.2012, 18:37:34
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

"Mai intii vreau sa zic ca propun tuturor (mai putin celor care deja au afirmat ca sunt de acord) ca in ultima zi , a 40-a, sa ne rugam cu totii cu cele 2 acatiste .
Apoi, asa cum a propus sora Glykys, cred ca ar fi potrivit ca tot in a 40-a zi fiecare dintre noi sa facem o cit de mica milostenie in mumele lui Radu Stefan ."

De acord si eu cu toate propunerile.
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #113  
Vechi 23.02.2012, 00:23:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Offtopic, dar nu stiam unde sa postez:

"Parintele Mihai Nuta de la Bucuresti de la Domnita Balasa a fost gasit batut in strada in stop respiratoriu, este la terapie intensiva, va rog sa-l pomeniti la rugaciune!" (Mesaj scris acum vreo ora, pe contul de Facebook al lui Savatie Bastovoi).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 23.02.2012, 15:53:49
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Unhappy

Traim niste vremuri "cumplite" daca s-a ajuns pana acolo incat sa fie lovit un preot(vai de noi)......sa se indure Maicuta Sfanta de bietul om si sa-l aiba in grija Ei,cea Sfanta......eu mai voiam sa adaug ,numai pentru cei care doresc=am si eu un nepotel de 2 anisori,care se imbolnaveste foarte des,iar eu pe linga alte rugaciuni citesc deseori si "Canon de rugaciune pentru copilul bolnav" si am observat ca atat eu cit si copilasul ne simtim mai bine ,dupa aceasta rugaciune puternica...Doamne Ajuta!!!!!!oricum eu il pomenesc pe copil ,cand ma rog ptr,nepotelul meu in fiecare zi.....
Reply With Quote
  #115  
Vechi 23.02.2012, 16:34:12
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Offtopic, dar nu stiam unde sa postez:

"Parintele Mihai Nuta de la Bucuresti de la Domnita Balasa a fost gasit batut in strada in stop respiratoriu, este la terapie intensiva, va rog sa-l pomeniti la rugaciune!" (Mesaj scris acum vreo ora, pe contul de Facebook al lui Savatie Bastovoi).
Ai mila de noi, Doamne!
Violenta nu-si gaseste usor o justificare. Este o razvratire impotriva echilibrului ce domneste in toate. Si cat de granic alunga virtutile... Il indeparteaza pe Dumnezeu... si ne condamna. Ne putem gandi si la situatiile cu totul legitime cand e justificata violenta: actiunea de salvare in starea de necesitate, contraatacul in starea de legitima aparare, forta majora s.a., unde e nevoie de un raspuns prompt, uneori la fel de violent, la un act provocator, pentru a salva un interes superior. Nu putem sti in ce caz s-a aflat parintele, insa indiferent care ar fi situatia, in esenta ei, violenta seamana violenta, dezradacineaza blandetea din inima si o innegreste, darama iubirea, sadeste ura si dispretul, Il nesocoteste si Il sfideaza pe Dumnezeu. Sa ne pazim de violenta cu orice pret!
Domnul sa se milostiveasca de slujitorul Sau, parintele M.N., si sa-i fie ajutator in ceasurile lui de restriste!
Pacea lui Hristos sa fie pururea cu noi!
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)
Reply With Quote
  #116  
Vechi 23.02.2012, 16:41:08
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
Traim niste vremuri "cumplite" daca s-a ajuns pana acolo incat sa fie lovit un preot(vai de noi)......sa se indure Maicuta Sfanta de bietul om si sa-l aiba in grija Ei,cea Sfanta......eu mai voiam sa adaug ,numai pentru cei care doresc=am si eu un nepotel de 2 anisori,care se imbolnaveste foarte des,iar eu pe linga alte rugaciuni citesc deseori si "Canon de rugaciune pentru copilul bolnav" si am observat ca atat eu cit si copilasul ne simtim mai bine ,dupa aceasta rugaciune puternica...Doamne Ajuta!!!!!!oricum eu il pomenesc pe copil ,cand ma rog ptr,nepotelul meu in fiecare zi.....
Domnul sa va binecuvanteze! V-ati gandit ca micutul ar putea avea o deficienta a sistemului imunitar, ce-l face sa se imbolnaveasca atat de des? 2 ani e o varsta frageda, cand cel mic exploreaza si invata lumea din jurul sau, iar parintii si familia sunt chemati sa-i fie buni invatatori. Trasaturile lui Hristos se oglindesc ca intr-o apa limpede prin ochii lor, sufletul lor curat ne invata adesea lectii mai pretioase ca toate cartile noastre.
PreaSfanta noastra Fecioara sa-l ocroteasca pe nepotelul dvs. cu iubirea ei de mama!
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)
Reply With Quote
  #117  
Vechi 23.02.2012, 22:30:58
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Pt. zilele de miine si poimiine este rindul urmatorilor frati sa se roage :

Evdochia- va citi in ziua de 24.02.
Nicolae- va citi in ziua de 25.02
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #118  
Vechi 23.02.2012, 22:40:25
evdochia's Avatar
evdochia evdochia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Locație: sulina
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit cu multa dragoste!

Confirm ptr. 24 februarie .Sper sa-mi fie auzita rugaciunea.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 24.02.2012, 13:50:19
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Da,ne-am gandit deja la imunitatea lui ,medicul care il trateaza i-a recomandat ceva ptr.asta.eu nu locuiesc in acelasi oras cu ei,copilul frecventeaza o cresa de acolo,din oct.'11...si de atunci se tot imbolnaveste(raceli,viroze,rinite...tot tacamul...)...eu ca o bunica grijulie m-am tot gandit ,daca nu ar fi bine sa initieze cumva si un tratament homeopat.......nu stiu,ziceam si eu asa ,ca o alternativa,oricum multumesc din suflet d-le "Kyrie Eleison",ptr,gandurile dv.bune....Doamne Ajuta!!!!
Reply With Quote
  #120  
Vechi 24.02.2012, 14:25:33
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Cu mult drag, Doamne ajuta!
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Vreau sa il ajut pe acest poet-crestin" eusebiu Generalitati 2 14.01.2013 05:14:29
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42