Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 03.03.2012, 13:30:13
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit salut

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
Nu stiu ce faceti voi dar eu unul nu mai suport penticostalii !
Ei se cred puri, ataca biserica ortodoxa cu faptul ca noi ne cinstim icoanele, Sfintii, Sfanta Traditie.
Aproape orice face un ortodox, penticostalul vine cu un argument impotriva..
Ajutati-ma sa stiu cum sa vorbesc cu acestia .
Cand am zis ca un copil trebuie botezat de mic deoarece nu se stie ce se poate intampla si sa moara nebotezat si cu pacatu stramosesc.. el ma ia cu faptu ca pacatu stramosesc este basm..
Sincer e foarte greu sa porti o conversatie cat de cat decenta cu un penticostal , intotdeauna va ataca ortodoxia prin faptul ca cinstim icoanele ,prin cinstirea Maicii Domnului , prin faptul ca avem si Sfanta Traditie , acestea sunt primele lucruri pe care le va spune un penticostal , impotriva ortodoxiei , sincer eu cred ca sunt invatati de mici cu argumentele astea impotriva dreptei credinte.Sunt prea indoctrinati si fanatici pentru a intelege ortodoxia , credinta noastra stramoseasca.


Cunosc oameni apropiati , penticostali , si m-am saturat sa mi bat gura cu ei , cand vad ca deschid un subiect de de spre credinta lor de ex:'' in Biblie nu scrie ca trebuie sa tii post, in Biblie nu spune de icoane... etc '' pur si simplu le raspund cu ''bine , bine , e asa cum spui tu '' si ii las sa vorbeasca singuri.Iti spun sigur ca o sa-i enerveze faptul ca nu ii asculti si ca le dai dreptate intr un mod ironic:D, mai bine lasa-i asa .Sau daca nu merge asa , adu argumente concrete , si nu da dovada de nervozitate ,explica calm si ferm.

Nu pot spune ca am vaste cunostinte despre ortodoxie la varsta mea , dar am citit destul de mult , si nu suport cand vad ca cineva imi calca credinta in picioare Cei care isi parasesc credinta ortodoxa , pt sectele astea aparute ca ciupercile dupa ploaie , sunt niste lasi, si de obicei fara suparare , oamenii prosti se lasa influentati de sectele astea .
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)

Last edited by Templier Knight; 03.03.2012 at 13:34:13.
  #102  
Vechi 03.03.2012, 15:33:26
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

in Marea Britanie, se plateste o predica de evanghelizare cu un cost aproximativ egal cu cat se plateste o garda medicala! este inadmisibil! pentru o ora de palavre, sa ia 2000-3000 lire cat medicul??!
stiti cat castiga un medic in Romania, dupa ce-si pierde sanatatea muncind cu noptile? 80 ron/garda, iar un predicator penticostal pentru o ora de vorbit, sa ia 200 ron? e strigator la Ceruri!
  #103  
Vechi 03.03.2012, 15:38:30
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Poblema apare din faptul ca noi presupunem ca stim mai bine decit Dumnezeu ce au ei nevoie , credem ca doar ortodoxia trebuie urmata de toti sau ca doar ea mintuie , ca in alte parti Dumnezeu e legat de maini si de picioare.

da li se poate explica ca cinstirea sfintilor este oarecum acceptata in baze biblice insa cu icoanele este imposibil fiindca textele care le aproba nu au fost adaugate in Biblie.

In rest nu toti canonizatii sint cu adevarat sfinti si apoi se poate si fara ei avind in vedere ca Dumnezeu are destula putere.
Omul se poate sfinti si fara sfinti asa cum era in biserica primara si inainte de Iisus,

adevarat unii pleaca la ei insa tot la Dumnezeu ajung , iar ei pleaca din diferite motive, unii ca au colegi de teologie care vad religia ca pe o afacere , altii ca nu sint multumiti de preotul local, de dogma sau de viata lor interioara.- altii sint atrasi de atmosfera unui colectiv mai unit
altii pleca din neinelegerea unor lucruri , pina la urma se cerne nu tebuie urmarita cantitatea ci calitatea.
Sf Ioan Gura de Aur spunea ca din 1000 de preoti unul singur va fi mantuit deci in Momentul Judecatii exista mai multe mintuiri - categorii de mintuiti.
dupa Judecata om mai vedea ce o mai fi

despartirea bisericii primare a inceput cu darea Romei a unei autoritati limitate -lucru care era f greu de evitat in acel moment din cauza conjuncturii politice a momentului
iar odata scapata din mina Roma a avut traseul ei bunele si relele ei deci ea este vinovata mai mult de existenta protestantismului.

insa chiar daca incercam sa ne delimitam de papalitate si de protestantism totusi ne simtim oarecum invinuiti sau macar sub o ubra de suspiciune - de ce >/
pentru ca nimeni nu ne poate garanta ca in sinoadele considerate de noi inderptatite nu au avut loc si greseli avind in vedere ca sistemul nu are suficiente mijloace ca sa previna infiltrarea sa le zicem mirenilor in sinoade.

mijloace ar fi insa ele nu sint legate decit de intrunirea propriuzisa a sinodului si nu de apartenenta la el -canonul originar obliga pe toti sa aibe darul deosebirii adevarului si al duhurilor altfel hotaririle importante cu privire la intreaga bisrica trebuie lasate altor sinoade
insa acest lucru nu a fost respectat de fiecare data iar la catolici a fost scos relativ recent.

acest lucru inseamna ca poti sti cind il ai si cind nu si ca el nu este un sablon memorat sau ceva logic prin care sa discerni ci un dar de cunoastere pe care il poti avea chiar si temporar in functie de evolutia sfinteniei si incercarilor proprii.

deci ca relationarea dintre religii sa fie buna trebuie sa incetam sa ne ridicam insalavi pe noi si biserica noastra cu bunele si cu relele ei si sa incercam sa vedem lucrurile cul le-ar vedea Dumnezeu -caci El le vede.

putem sa consideram protestantismul a o intoarcele la biserica primara si care in lipsa unei traditii inca bajbaia si incerca sa o formeze

imaginati-va ca v-ati intilni cu citiva membrii ai bisericii primare din primul secol sau din al doilea pe cind inca nu aveau icoane sau inchinare la sfinti si nici mare teologie nu stiau (desi se pare ca aveau peste 100 de carti si texte in loc de NT)
ce parere ar avea acei crestini primari depre ortodoxia de acum si traditia de acum?
evident una negativa, ar considera-o erezie ..multe lucruri in plus si multe in minus.
sau am spune noi ca ei sint eretici sau pierduti? nicidecum
  #104  
Vechi 03.03.2012, 16:13:24
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Wink Ei, daca vrei calcule...

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
un predicator penticostal pentru o ora de vorbit
Spunea un profesor de omiletica: „pentru fiecare minut de predica trebuie se existe 30 de minute de pregatire”.

Facand un calcul simplu cele 60 de minute au necesitat 1800 de minute de pregatire. 1800 de minute inseamna 30 de ore.
Pentru 31 de ore de munca predicatorul penticostal (sarac si smerit) a luat 200 de lei.

Impartind 200 de lei la 31 ore lucrate = 6,45 lei/ora.
6,45 lei/ora x 8 ore ziua de munca = 51,6 lei/zi.

22 de zile lucratoare ziceai? Ok.
22 zile x 51,6 lei/zi = 1135,2 lei/luna.
Deci nici 1200 de lei pe luna salariul unui predicator penticostal.


Pai cu asemenea enoriasi cand mai ajunge el la conturi grase in bancile elvetiene, la avioane personale si la castele in Spania?

Last edited by penticostalul; 03.03.2012 at 16:19:44.
  #105  
Vechi 03.03.2012, 16:31:43
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Modelul presbiterian


Presbiterii (la plural) sunt modelul de slujire/conducere in toate bisericile prezentate de Noul Testament.
Acesta este singurul model de slujire biblic cu privire la conducerea bisericii, modelul “batranilor” sau a cetei de presbiteri. Nicaieri in Biblie nu vom gasi ca o biserica sa fie condusa (supravegheata) de o singura persoana. Duhul lui Dumnezeu nu greseste niciodata, si a randuit astfel ca ca nimeni sa nu puna stapanire in cadrul Bisericii. Astfel se evita pozitia de preeminenta a unei singure persoane! Bisericile penticostale au fiecare in frunte cate un Diotref (a se citi: pastor).

Cu privire la salarizarea pastorilor:

” Tot așa, Domnul a rânduit ca cei ce propovăduiesc Evanghelia, să trăiască din Evanghelie.”

Apare cumva cuvantul “pastor” aici? Numai pastorul are dreptul sa traiasca din Evanghelie?Numai pastorul propovaduieste Evanghelia? Dar ce inseamna a trai din Evanghelie? Se poate spune ca acest verset ne permite salarizarea pastorilor?
Este cat se poate de biblic sa le sustinem nevoile, chiar integral, celor care predica Evanghelia ( ar trebui sustinuti toti cei care predica Evanghelia dar in primul rand apostolii) dar nu sub forma unui salariu. Apostolul poate primi bani pentru fiecare misiune, dar nu salariu pe stat de plata. Salariul in sine este o recompensa pentru o munca prestata sub contract, iar in cazul apostolului nu putem practica asa ceva, pentru ca apostolul propovaduieste Evanghelia nu pentru o plata, ci fara plata, pentru ca asa a poruncit Domnul Isus. A trai din Evanghelie, nu inseamna a primi un salariu caci atunci apostolul se transforma intr-un simplu functionar.
Ba mai mult, nu vei descoperi pe nici unul dintre slujitorii lui Dumnezeu care sa fi fost pregatiti profesional pt slujire, ca apoi sa fie retribuiti lunar, ca pastorii penticostali.

Concluzia???

Trebuie ajutati cu bani sau bunuri toti cei care au o lucrare de la Domnul, fie evanghelizare, fie proorocie, fie tamaduire, dar ca un anume X, datorita unei diplome, sa primeasca salariu fix lunar, indiferent de ce face, nu e biblic!!!
  #106  
Vechi 03.03.2012, 16:33:36
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
un calcul simplu cele 60 de minute au necesitat 1800 de minute de pregatire. 1800 de minute inseamna 30 de ore.
Pentru 31 de ore de munca predicatorul penticostal (sarac si smerit) a luat 200 de lei.
desteptule, medicul ala care ia 80 lei pe o noapte de munca, cat a trebuit sa invete pana sa ajunga sa lucreze???? 6 ani facultate + 5 ani specializare, rezidentiat.
  #107  
Vechi 03.03.2012, 16:50:30
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Pai cu o postare in urma tocmai te suparasei pe pastorii cu diplome, facultate si doctorate:
Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
dar ca un anume X, datorita unei diplome, sa primeasca salariu fix lunar, indiferent de ce face, nu e biblic!!!
  #108  
Vechi 03.03.2012, 17:52:25
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Sincer e foarte greu sa porti o conversatie cat de cat decenta cu un penticostal , intotdeauna va ataca ortodoxia prin faptul ca cinstim icoanele ,prin cinstirea Maicii Domnului , prin faptul ca avem si Sfanta Traditie , acestea sunt primele lucruri pe care le va spune un penticostal , impotriva ortodoxiei , sincer eu cred ca sunt invatati de mici cu argumentele astea impotriva dreptei credinte.Sunt prea indoctrinati si fanatici pentru a intelege ortodoxia , credinta noastra stramoseasca.


Cunosc oameni apropiati , penticostali , si m-am saturat sa mi bat gura cu ei , cand vad ca deschid un subiect de de spre credinta lor de ex:'' in Biblie nu scrie ca trebuie sa tii post, in Biblie nu spune de icoane... etc '' pur si simplu le raspund cu ''bine , bine , e asa cum spui tu '' si ii las sa vorbeasca singuri.Iti spun sigur ca o sa-i enerveze faptul ca nu ii asculti si ca le dai dreptate intr un mod ironic:D, mai bine lasa-i asa .Sau daca nu merge asa , adu argumente concrete , si nu da dovada de nervozitate ,explica calm si ferm.

Nu pot spune ca am vaste cunostinte despre ortodoxie la varsta mea , dar am citit destul de mult , si nu suport cand vad ca cineva imi calca credinta in picioare Cei care isi parasesc credinta ortodoxa , pt sectele astea aparute ca ciupercile dupa ploaie , sunt niste lasi, si de obicei fara suparare , oamenii prosti se lasa influentati de sectele astea .
Imi place atitudinea ta nepatimitoare.
Dupa cum se vede noi spunem una ,ei raspund cu alta ,ce sa mai comentez.
Sa ii lasam asa ,nu avem ce sa mai comentam ,este si post ....
  #109  
Vechi 03.03.2012, 18:01:04
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul

da li se poate explica ca cinstirea sfintilor este oarecum acceptata in baze biblice insa cu icoanele este imposibil fiindca textele care le aproba nu au fost adaugate in Biblie.

In rest nu toti canonizatii sint cu adevarat sfinti si apoi se poate si fara ei avind in vedere ca Dumnezeu are destula putere.
Omul se poate sfinti si fara sfinti asa cum era in biserica primara si inainte de Iisus,

adevarat unii pleaca la ei insa tot la Dumnezeu ajung , iar ei pleaca din diferite motive, unii ca au colegi de teologie care vad religia ca pe o afacere , altii ca nu sint multumiti de preotul local, de dogma sau de viata lor interioara.- altii sint atrasi de atmosfera unui colectiv mai unit
altii pleca din neinelegerea unor lucruri , pina la urma se cerne nu tebuie urmarita cantitatea ci calitatea.
Sf Ioan Gura de Aur spunea ca din 1000 de preoti unul singur va fi mantuit deci in Momentul Judecatii exista mai multe mintuiri - categorii de mintuiti.
dupa Judecata om mai vedea ce o mai fi

despartirea bisericii primare a inceput cu darea Romei a unei autoritati limitate -lucru care era f greu de evitat in acel moment din cauza conjuncturii politice a momentului
iar odata scapata din mina Roma a avut traseul ei bunele si relele ei deci ea este vinovata mai mult de existenta protestantismului.

insa chiar daca incercam sa ne delimitam de papalitate si de protestantism totusi ne simtim oarecum invinuiti sau macar sub o ubra de suspiciune - de ce >/
pentru ca nimeni nu ne poate garanta ca in sinoadele considerate de noi inderptatite nu au avut loc si greseli avind in vedere ca sistemul nu are suficiente mijloace ca sa previna infiltrarea sa le zicem mirenilor in sinoade.

mijloace ar fi insa ele nu sint legate decit de intrunirea propriuzisa a sinodului si nu de apartenenta la el -canonul originar obliga pe toti sa aibe darul deosebirii adevarului si al duhurilor altfel hotaririle importante cu privire la intreaga bisrica trebuie lasate altor sinoade
insa acest lucru nu a fost respectat de fiecare data iar la catolici a fost scos relativ recent.

acest lucru inseamna ca poti sti cind il ai si cind nu si ca el nu este un sablon memorat sau ceva logic prin care sa discerni ci un dar de cunoastere pe care il poti avea chiar si temporar in functie de evolutia sfinteniei si incercarilor proprii.

deci ca relationarea dintre religii sa fie buna trebuie sa incetam sa ne ridicam insalavi pe noi si biserica noastra cu bunele si cu relele ei si sa incercam sa vedem lucrurile cul le-ar vedea Dumnezeu -caci El le vede.

putem sa consideram protestantismul a o intoarcele la biserica primara si care in lipsa unei traditii inca bajbaia si incerca sa o formeze

imaginati-va ca v-ati intilni cu citiva membrii ai bisericii primare din primul secol sau din al doilea pe cind inca nu aveau icoane sau inchinare la sfinti si nici mare teologie nu stiau (desi se pare ca aveau peste 100 de carti si texte in loc de NT)
ce parere ar avea acei crestini primari depre ortodoxia de acum si traditia de acum?
evident una negativa, ar considera-o erezie ..multe lucruri in plus si multe in minus.
sau am spune noi ca ei sint eretici sau pierduti? nicidecum
Domnule Mihai ,acum vad ca va legati de icoane.
Prima icoana s-a pictat singura ,si o reprezenta pe Maica Domnului.
Dupa cum stiti Mantuitorul in timpil patimilor Sale Si-a imprimat sfantul chip pe un stergar ,al sfintei Veronica.
Mai este icoana trimisa de Mantuitor regelui Abgar din Edessa,deci avem marturii.
Apoi sfantul Luca era un cunoscut pictor de icoane.
Presupunand ca nu credeti in icoane ,ce aveti impotriva lor ,ce rau fac icoanele?
D-voastra nu va uitati la poza copilului pe care il iubiti ?
Noi le cinstim pentru ca reprezinta oameni cu viata sfanta ,si avem evlavie la aceste icoane.
Cititi cartea "Minuni din timpul Sfintei Liturghii "
  #110  
Vechi 03.03.2012, 18:11:28
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

mai "birna" preotii ortodocsi nu au salariu ? salariu inca de la stat

apoi legat de consiliul batrinilor nu e peste tot la fel , depinde de cum se organizeaza fieacre comunitate in parte , unele au altele inca nu , altele nu au nici pastor de ani de zile desi ar dori sa aibe ca sa nu mai cheme cind si cind din alte localitati -lucru care ar trebui sa dea de inteles ca nui musai sa ai scoala , in primele secole nu existau facultati de teologie si erau destui preoti invatind ce trebuie din mers de la colegi si din carti.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 17:43:56
Sa vorbim despre HOTI ! OmuBun Generalitati 33 11.11.2017 23:30:35
Penticostalii si botezul Templier Knight Secte si culte 363 24.07.2013 17:36:08
penticostalii redandrei90 Intrebari utilizatori 162 08.01.2013 12:08:26
Sa vorbim despre iubire monica73 Generalitati 59 24.02.2010 12:21:20