Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.03.2012, 18:55:04
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Legat de părintele Arsenie Boca, am citit câteva învățături ale cuvioșiei sale publicate de către ucenici (părintele nu a publicat nimic atâta timp cât a trăit). Nu am găsit nici o tentă eretică în aceste învățături. La Mănăstirea "Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil" Petru Vodă s-au reeditat câteva învățături ale părintelui Arsenie Boca (Talanții Împărăției, Fericirea de a cunoaște calea etc.). Despre așa-zisa erezie care a început, pot să spun că e un soi de fanatism al unor ucenici (ceva de genul inochentiștii, visarioniștii, Oastea Domnului și mai sunt destule exemple). Părintele a creat la Mănăstirea Brâncoveanu o unitate duhovnicească fără precedent în perioada interbelică și a și-a pus toate eforturile pentru îndrumarea sufletelor pe calea mântuirii. A avut darul înainte-vederii. Pe legionari i-a îndemnat la supunere față de stat și "să lase răzbunarea, să lase pistolul...". La Mănăstirea Prislop a început să creeze altă unitate duhovnicească, fapt ce a determinat opresiunea securității. Părintele a suferit valuri de arestări, anchete, închisoare. În final, a fost oprit de la slujirea celor sfinte. A făcut această ascultare. A fost scos și din cinul monahal, dar lăsat să slujească drept pictor bisericesc. Pictura de la Biserica Drăgănescu, cu toate că diferă față de erminia bizantină, este profetică...

După mai bine de 22 de ani de la trecerea cuvioșiei sale la cele veșnice se pune problema canonizării. Multă lume îl consideră sfânt. Dumnezeu știe cel mai bine care sunt sfinții Săi. Având în vedere viața sfântă pe care a dus-o părintele, poate să fie în rândul sfinților. Noi, ca și credincioși trebuie să știm că părintele este un mijlocitor către Dumnezeu al rugăciunilor noastre și nu trebuie să-i atribuim mai mult decât venerare (precum pentru toți sfinții).
Am preferat să nu dau curs link-ului. Nu accept "vorba rea și multă", fie ea și din partea unor mari duhovnici. Au mai fost mari duhovnici (de ex., părintele Ilarion Argatu) care au fost criticați de alți mari duhovnici. Nu toți marii duhovnici au aceleași daruri. Spre exemplu, părintele Cleopa n-a criticat pe nimeni, mai ales ar fi vrut să se vadă cu părintele Arsenie Boca (chiar au păstrat o corespondență epistolară interceptată de securitate), însă securitatea a avut grijă să nu se întâmple așa.
Văd că se arată câte un mititel care comentează pe margine.
Frate întru Hristos, este foarte ușor acum să stai la pc și să tastezi după ce ai ascultat nu știu ce de pe youtube. Nu știi trăirea interioară a părintelui, nu știi darurile cu care a fost înzestrat, nu știi nevoința pe care a săvârșit-o. Bine ar fi să te rogi bunului Dumnezeu și să nu "te închipuiești păstor, oaie fiind" (Sf. Ap. Pavel). Să nu uităm că nouă NU ne este dat a judeca (chiar a expune și susține pe un forum părerea unuia sau a altuia, tot a judeca se cheamă). Noi trebuie să ne rugăm pentru îndreptarea noastră și a celor din jur, precum și pentru iertarea păcatelor (că avem destule "bârne în ochi").
Post binecuvântat și plin de bucurii duhovnicești vă doresc! Doamne ajută!
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
mari duhovnici romani de ieri si de azi monicutza Mari Duhovnici si predicile lor 27 02.10.2010 21:40:29
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 22:42:27